vodovodni sistem

Še vedno ni znan izvor onesnaženja vode v Logatcu, odvzeli nove vzorce

31. 03. 2025 14.06

Za okoli 600 občanov Logatca še naprej velja prepoved uporabe vode iz vodovodnega sistema, potem ko so prejšnji teden v njem zaznali kemično onesnaženje. Zato so znova odvzeli vzorce, rezultate analiz pa pričakujejo v torek ali najkasneje v sredo, je povedal direktor Komunalnega podjetja Logatec. Izvor onesnaženja še ni znan.

Se gradnja hiše danes sploh še splača?

05. 03. 2025 17.49

Družina Karpe, ki po več letih trdega dela dokončuje novogradnjo v Domžalah, se nadeja lepih spominov v novi hiši. Kljub temu, da sta zakonca v projekt vložila vsak trenutek prostega časa ter veliko mero potrpljenja, sta se pri gradnji novega poglavja spopadla s težavami pri pridobivanju gradbenega dovoljenja, pa visokimi nepredvidenimi stroški. Ali se torej gradnja hiše danes sploh še splača ter kakšne rešitve za zapletene postopke pridobivanja gradbenih in uporabnih dovoljenj pripravlja pristojno ministrstvo?

Tik pred požari več tisoč poklicnih gasilcev ostalo brez službe

13. 01. 2025 19.33

Uničujoči požari, ki so celotne skupnosti spremenili v gore pepela in bodo po nekaterih ocenah očitno povzročili največ škode v zgodovini ZDA doslej, še vedno pustošijo okoli kalifornijskega Mesta angelov. 14 tisoč gasilcem je divjanje zubljev delno sicer uspelo zajeziti, a se ob tem zdaj srečujejo z nepredstavljivimi scenariji: v ceveh in hidrantih zmanjkuje vode, v ekipah zmanjkuje gasilcev. Zakaj je teh premalo in zakaj si pri gašenju ne pomagajo z morsko vodo?

Lotrič: Vizija projekta JEK 2 je postavljena za ljudi

15. 10. 2024 13.46

Po tem ko je DZ sprejel odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o izvedbi projekta drugega bloka jedrske elektrarne (JEK 2), je na regijskem obisku po Posavju skupaj z delegacijo predsednik državnega sveta Marko Lotrič. S tamkajšnjimi župani so spregovorili o izzivih regije ter naslovili problematiko energetske oskrbe Slovenije in spregovorili o drugem bloku jedrske elektrarne. Lotrič je v izjavi za medije podprl izvedbo projekta in izpostavil pomen lastne električne energije v prihodnosti.

Preširoke cevi: v Črenšovcih, Odrancih in Dobrovniku pretopla voda

30. 07. 2024 14.01

Ponekod v Črenšovcih, Odrancih in Dobrovniku iz pip priteče voda, ki ima temperaturo med 25 in 27 stopinj Celzija. Vodovodno omrežje v teh občinah upravlja javno podjetje Eko-park Lendava, direktor Jožef Gerenčer pa je povedal, da se voda segreva, ker so cevi za obstoječo porabo vode preširoke. "Je pa voda neoporečna za pitje," je zatrdil.

Se vse črnograditelje preganja enako?

15. 05. 2024 06.23

Ko črne gradnje znanih Slovencev, ki so bile celo na seznamu za rušenje, še vedno stojijo, ali so bile celo legalizirane, se druge – tudi gasilska društva 'preganja' gasilne dome. Je sistem enak za vse? Uradnega podatka koliko imamo črnih gradenj v Sloveniji ni. A poznavalci, stroka, pravijo, da je nelegalnih večina objektov v državi. Zakaj toliko nelegalnih gradenj? Veliko se je gradilo v lastni režiji, mimo gradbenih dovoljenj ali celo brez. In ključno vprašanje: kaj počne inšpekcija? Ali oblast vedno znova kloni pritiskom in zato črnih gradenj ne uspe preprečiti?

Klic iz Gaze: 'V 20 letih pri ZN še nisem videl takšnega uničenja'

20. 03. 2024 12.48

"Rafa je mesto otrok, v njem živi 600.000 otrok, Rafa je zadnji kraj upanja v Gazi," je v intervjuju za našo televizijo dejal predstavnik Unicefa James Elder, ki se trenutno nahaja v Rafi. Vse bolj zaskrbljeno namreč svet gleda na napovedi izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja o načrtovanem napadu na mesto Rafa na jugu Gaze, kjer ima zatočišče približno 1,4 milijona razseljenih Palestincev.

Na Studencu pri Postojni v okolje iztekla večja količina gnojnice

19. 02. 2024 11.45

Na Studencu pri Postojni je v okolje iztekla večja količina gnojnice. Kljub takojšnjemu ukrepanju se je precejšen del prelil na nižje ležeče območje in se premika proti Nanoščici. Vode iz vrtin na območju nesreče iz preventivnih razlogov začasno ne bodo uporabljali, a vodooskrba prebivalstva ni prizadeta.

Prebivalci Jesenic ogorčeni, ker ostajajo brez vode: 'To je škandal!'

09. 01. 2024 08.12

Določeni deli Jesenic se že več dni soočajo z motnjami pri oskrbi s pitno vodo, po soboti so jih danes iz podjetja Jeko obvestili o novih težavah. Ker se to dogaja prepogosto in ker je prekuhavanje vode že skoraj postalo stalnica, imajo občani vsega dovolj. Zanima jih, kdo bo pokril izpad prihodka gostincem ali jim povrnil stroške nakupa ustekleničene vode. Vsaj položnico bi lahko prilagodili, predlagajo. Razlog je okvara na distribucijskem vodovodu Peričnik, a tudi po sanaciji obeti niso dobri. Glede na stanje in staranje vodovodnega omrežja ter neinvestiranje v obnovo in razvoj, težavam namreč ni videti konca.

V Postojni in Pivki ni treba več prekuhavati vode

29. 11. 2023 14.04

Prebivalcem naselij občin Postojna in Pivka ni več treba prekuhavati vode za prehrambene namene, vendar pa zanje velja nekaj priporočil. Pri najdbi parazitov v zajetju pitne vode Sovič pri Postojni ob vzorčenju 22. novembra je šlo po dosedanjih ugotovitvah za enkratni dogodek, voda pa je zdaj neoporečna, so sporočili iz postojnske družbe Kovod.

V vodi prisotni paraziti, izdali ukrep prekuhavanja vode

26. 11. 2023 15.11

Zaradi ugotovljene prisotnosti parazitov je podjetje Kovod Postojna v petek uporabnike obvestilo, da je do preklica treba obvezno prekuhavati vodo za prehrambene namene. Obvestilo velja za okoli 22.400 uporabnikov v občinah Postojna in Pivka. V ponedeljek bodo vnovič odvzeli vzorce in jih poslali v analizo, rezultati bi lahko bili znani v sredo.

Na Prevaljah morajo vodo za uživanje še prekuhavati

19. 10. 2023 15.05

Potem ko so pred tednom dni na Prevaljah slovesno pospremili zaključek gradnje novega vodovoda, morajo občani Prevalj vodo za uživanje še vedno prekuhavati. Ob zadnjem vzorčenju so namreč še odkrili prisotnost bakterij fekalnega izvora. Rezultati novega vzorčenja bodo znani v petek, je povedala direktorica JKP Log Marjetica Tasič Bukovec.

Strupeno zelena Slovenija: kaj se skriva pod idilično površino?

02. 09. 2023 07.00

So kraji, ki so zaznamovani, žalostni kraji, kjer je bolezen, prezgodnja smrt potrkala skoraj na vsaka vrata skoraj vsake hiše.

Nemška ekipa na Prevaljah postavila most, promet bo stekel jutri

13. 08. 2023 14.00

Promet po nadomestnem mostu čez reko Mežo, ki so ga na Prevaljah začeli postavljati v petek, bo stekel v ponedeljek, je povedal župan občine Prevalje Matic Tasič. Predvidoma do prihodnjega petka bodo postavili še drugi nadomestni most čez Mežo, v občini pa začenjajo tudi izgradnjo vodovoda med Prevaljami in Mežico.

Zgodovinske poplave: številni še vedno odrezani od sveta, prihaja nov val

04. 08. 2023 10.46

Velik del Slovenije so zajele katastrofalne poplave, interventne ekipe so primarno reševale življenja, a kljub temu so še vedno številni odrezani od sveta. Padavin, ki hranijo poplavni val, pa še ni konec. Sekundarno ciklonsko območje nad severno Italijo namreč zadržuje vremensko fronto nad našimi kraji, poroča portal Meteoinfo Slovenija. Nad severnim Jadranom se prožijo nove močnejše nevihte, ki jih nosi v smeri Slovenije. Vodotoki bodo v prihodnjih urah ponovno začeli močno naraščati. Ostanite doma in spremljajte hidrološke razmere v svoji okolici, upoštevajte navodila in priporočila pristojnih služb.

Stanje v Kamniku katastrofalno, v Komendi izredne razmere

04. 08. 2023 18.06

V Kamniku so razmere še vedno katastrofalne, gasilci in vojska se še prebijajo do hiš, ki so odrezane od sveta, je dejal kamniški župan Matej Slapar. Izredne razmere so razglašene v Komendi, kjer gasilci dalj časa niso uspeli niti začeti izčrpavati vode iz hiš, povsem sta uničeni tudi obe vodovodni omrežji in most, so sporočili iz občine.

Pitno vodo na poplavljenih območjih obvezno prekuhavajte, poplavljeno hrano zavrzite

04. 08. 2023 17.15

Mnoga občinska komunalna podjetja odjemalce obveščajo, da je oskrba s pitno vodo motena ali prekinjena. V občini Kamnik, denimo, je Kamniška Bistrica odnesla več kot 100 let star most, ki je povezoval Stahovico s Kamnikom. Prek mosta je potekal tudi glavni vodovod, ki je napajal Kamnik in Komendo. V komunalnem podjetju pravijo, da bi lahko trajalo vsaj teden dni, preden bodo prebivalci spet preskrbljeni s pitno vodo. Tudi drugod po državi so razmere podobne, v nekaterih občinah se vodohrami naglo praznijo, kar pomeni nove prekinitve.

Oskrba slovenske Istre z vodo je varnejša kot lani

07. 07. 2023 16.30

Oskrba slovenske Istre z vodo je bolj varna kot lani, ko so jo dovažali tudi s tovornjaki, uporaba za nenujne namene pa je bila prepovedana. Pretok Rižane je še enkrat večji kot lani, a na Rižanskem vodovodu opozarjajo, da izdatnost hitro pade, če ni padavin. Vode ne morejo zadržati. Zato kljub deževni pomladi ne izključujejo možnosti težav.

Komunala Novo mesto bo podražila komunalne storitve

11. 04. 2023 13.58

Komunala Novo mesto bo v občinah osrednje Dolenjske, ki jih pokriva s svojo dejavnostjo, podražila komunalne storitve. Cene teh namerava v povprečju in odvisno od občinskih subvencij dvigniti za 12 do 20 odstotkov. To bi v primeru štiričlanske družine v povprečju pomenilo dvig zneska na položnicah za pet do sedem evrov, je napovedalo njeno vodstvo.

Kakšne zaklade vse še skriva ptujska Panorama? Rimsko svetišče, terme, vojaški tabor ...

21. 01. 2023 12.45

Da se pod ptujskim mestnim gričem Panoramo skriva zakopan pravi rimski kolosej, se že desetletja šušlja med domačini. A resničnost je morda še bolj skrivnostna od legende – arheologi na podlagi zadnjih raziskav sklepajo, da se tam z gotovostjo skriva obsežno rimsko svetišče, le streljaj stran ostaline zgodnjekrščanske cerkve, pa napreden vodovodni sistem, ki je rimsko Petovio oskrboval z vodo iz kar pet kilometrov oddaljenega izvira. Našli so tudi ostanke vile, ki je imela celo svoje terme, z gotovostjo pa potrdili še lokacijo prvega vojaškega tabora, ki ga je obdajalo obzidje s stolpi. In možnosti, kaj vse bodo tam še našli, so skorajda neskončne – velik del Panorame je namreč še neraziskan.

Kdaj bo Ptuj nehal 'smrdeti' in kakšno vodo pijejo občani?

17. 11. 2022 22.29

Kampanja za tokratne lokalne volitve je na ciljni ravnini, tokrat pa smo soočili kandidate za župane Mestne občine Ptuj. Naj krmilo občine še naprej upravlja zdajšnja županja ali je čas za spremembe? Kako oblast spremeni ljudi, kako bi znižali visoko zadolženost občine in kako bodo v občino privabili in v njej zagotovili dostojno življenje mladim?

'Skupnost se sooča z izgubo pokrajine in kulturne identitete"

30. 10. 2022 15.54

Vas Shishmaref na otoku Sarichef na zahodni Aljaski je v veliki nevarnosti, da preprosto "pade" v ocean oziroma da jo voda pogoltne. Domorodna skupnost, ki tam živi brez dostopa do glavnih cest ali tekoče vode, pa je na robu izginotja. Za naraščajoče morje, poplave, erozijo in izgubo ledu in zemlje so v večini krive podnebne spremembe.

NIJZ: Če je voda motna, ukrep prekuhavanja velja tudi za umivanje

11. 10. 2022 09.49

Pitna voda iz žalskega vodovoda se je onesnažila z mikrobi, je razjasnila epidemiologinja Alenka Trop Skaza na izredni seji polzelskega občinskega sveta. Ocenila je, da je prekuhavanje vode učinkovit ukrep tudi v primeru norovirusa. Tri minute burnega vretja pomeni široko mikrobiološko varnost. Direktor žalske komunale Janez Primožič je pričakoval jasne usmeritve stroke glede norovirusa, na seji je soustanoviteljem ponudil odstop, a ga spodnjesavski župani niso sprejeli. Strokovni direktor NIJZ Ivan Eržen je glede prekuhavanja dejal, da če je voda sorazmerno bistra, je prekuhavanje vode potrebno le za pripravo hrane. Če je voda motna, pa ukrep velja tudi za umivanje, je izpostavil. Glede internega nadzora v žalski komunali je Kos dejal, da je nadzor pokazal vdor fekalnega izvora v vodovodni sistem.

V Osilnici in Kostelu pri odstranjevanju posledic poplav pomaga tudi vojska

19. 09. 2022 09.11

Po hudem deževju, ki je največ škode povzročil na jugovzhodu države, sta občini Osilnica in Kostel zaprosili za pomoč slovenske vojske. Obrambni minister Marjan Šarec je sporočil, da je bila vojska na zaprosilo aktivirana. Pri odpravljanju posledic vodne ujme trenutno sodeluje 60 pripadnic in pripadnikov vojske, šest tovornih in šest terenskih vozil ter bager. Na območju so sicer nekatere cestne povezave še vedno zaprte. Narasla Kolpa pa po ocenah črnomaljske občine z verjetno stoletnimi vodami na infrastrukturi v občini ni povzročila večje škode. Več bo znano, ko bo gladina reke upadla dovolj, da bo mogoče izvesti natančni pregled. Voda je sicer zalila obrečne kampe, največ škode pa je v sosednji Občini Metlika povzročila kmetu, ki mu je odnesla 300-glavo čredo ovac.

100 dni dela: Golobova vlada predstavila svoje dosežke

08. 09. 2022 10.37

Vladna ekipa se je ob 100 dneh vlade sprehodila čez dosedanje delo. Prepričani so, da predvolilne napovedi uresničujejo z zavzemanjem za krepitev socialne države, javnega zdravstva, s pomočjo prebivalstvu in gospodarstvu v negotovih razmerah. Predsedniki treh koalicijskih strank so zagotovili, da bodo z delom in soočanjem z izzivi nadaljevali. Vlada je s spoštljivostjo v dialogu pokazala, da se da spremeniti politično kulturo, je dejal premier Robert Golob in spoštljivost izpostavil kot ključen dosežek dosedanjega mandata.

Presušena tudi Severna Primorska: poziv k skrajnemu varčevanju s pitno vodo

29. 07. 2022 17.06

Težave z vodno preskrbo se v sušnem času pojavljajo tudi v občinah na Severnem Primorskem. Ponekod so vodni viri praktično presahnili. Od dovoza vode so tako že dlje časa odvisni nekateri občani občin Kanal, Kobarid, Tolmin in Ajdovščina, skoraj povsod pa so vodni viri na zelo nizki ravni. Zaradi tega so tudi tu v veljavi določeni ukrepi, večinoma prepoved nenamenske uporabe pitne vode, denimo za zalivanja ali pranje avtomobilov, in vklopov rezervnih črpališč. Redukcije vode sicer za zdaj še niso bile potrebne.

V Istro vodo dostavljajo tudi zasebni avtoprevozniki

29. 07. 2022 11.31

Od torka so iz reke Unice z gasilskimi in vojaškimi tovornjaki v vodarno Rižanskega vodovoda prepeljali 2600 kubičnih metrov vode. Od petka bodo med Planino in Cepki vozili tudi zasebniki z zmogljivejšimi polpriklopniki. Rižanski vodovod je moral prekiniti črpanje iz dveh vodnjakov pri Sečovljah in spet uporablja več podtalnice iz Rižanske doline.

V Anhovem in Robidnem Bregu znova onesnaženje vode

16. 05. 2022 11.49

Krajani Anhovega in Robidnega Brega morajo prekuhavati vodo iz pip, potem ko je prejšnji teden prišlo do novega onesnaženja vode. Ta je smrdela po fekalijah, nekaj dni so jih zato oskrbovali z vodo iz gasilske cisterne. Režijski obrat občine Kanal trdi, da je šlo za človeško napako pri priklopu črpalk v vodarni Močila, krajani pa so ogorčeni.

Amandma uspel: prebivalci Anhovega bodo dobili čisto pitno vodo

18. 11. 2021 16.19

"Ljudje, uspelo nam je. Amandma je bil sprejet," je sporočil Inštitut 8. marec. Državni zbor RS je namreč sprejel amandma k proračunu, ki ga je vložila poslanska skupina LMŠ skupaj z opozicijo. Amandma, ki so ga pripravili v Inštitutu 8. marec, bo tako zagotovil proračunska sredstva za izgradnjo novega vodovoda z virom čiste pitne vode za prebivalce Anhovega. "Ker si vsi zaslužimo zdravo okolje, ki ne ogroža naših življenj," so dodali pri Inštitutu.

V gibanju za pitno vodo pozivajo poslance k podpori krajanov Anhovega

15. 11. 2021 09.35

1100 prebivalcev Anhovega od dostopa do čiste pitne vode loči politična volja. Poslanke in poslanci lahko v proračunu namreč zagotovijo sredstva za nov neodvisen vir pitne vode, kar bi omogočili s podporo že vloženemu amandmaju. Na novinarski konferenci so v Združenju za pitno vodo uvodoma povedali, da je amandma v soboto na odboru za finance padel. O amandmaju bodo poslanci uradno glasovali v četrtek, gibanje pa jih poziva, naj podprejo krajane in krajanke Anhovega in jim zagotovijo ustavno pravico do pitne vode.