vodovarstveno območje

Na vodovarstvenem območju odkrili gradbene odpadke
13. 02. 2025 10.30Na območju gorjanske občine so v zadnjih dneh na več mestih po travnikih in tudi v strugi potoka odkrili razlitja mulju podobne snovi, za katero se je izkazalo, da je gradbeni odpadek. Snov so odkrili tudi znotraj vodovarstvenega območja, zato jo bodo interventno odstranili, da bi preprečili onesnaženje vodnega vira.

Vetrnice v Ilirski Bistrici? Podporniki in nasprotniki podpise predali ministrstvu
30. 12. 2024 13.23Predstavniki Civilne iniciative Snežnik so na ministrstvo za naravne vire in prostor dostavili zbrane podpise v znak nasprotovanja projektu postavitve devetih vetrnic v občini Ilirska Bistrica. Kot so pojasnili, je s projektom predviden poseg v območje neokrnjene narave, gre tudi za vodovarstveno območje. Hkrati pa je podprise zbrala tudi druga iniciativa iz Ilirske Bistrice, ki postavitev elektrarn podpira.

Jušić nad PU Novo mesto odredil strokovni nadzor, preiskavo prevzel NPU
05. 12. 2024 15.39Iz Generalne policijske uprave so nam sporočili, da je primer domnevnega nezakonitega zakopavanja odpadkov v Krškem prevzel Nacionalni preiskovalni urad (NPU), generalni direktor Policije Senad Jušić pa je odredil strokovni nadzor nad Policijsko upravo Novo mesto, neuradno, ker je preiskava obtičala v predalu. Iz ministrstva za okolje, podnebje in energijo so nam medtem odgovorili, da bo inšpektorat, ki junija letos po ogledu stanja na terenu nepravilnosti sicer ni zaznal, najkasneje v začetku prihodnjega tedna na določenih mikrolokacijah izvedel preglede z georadarjem in dronom.

'Izgubili bomo dvorišča in kmetijska zemljišča, v zameno pa dobili hrup'
24. 09. 2024 19.39Da je vožnja z avtomobilom iz Kranja preko Medvod v Ljubljano in nazaj mukotrpna in da je tam vedno gneča ni novica. In rešitev? Nova železnica oziroma nadgradnja proge med Kranjem in Ljubljano. A so prebivalci Stanežič in Medna ostro proti: "Izgubili bomo dvorišča in kmetijska zemljišča, v zameno pa dobili hrup." Dvotirna železnica naj bi namreč potekala v neposredni bližini hiš in ob šolski poti, posegala pa bi tudi na arheološko in vodovarstveno območje. Nadgradnja naj se zato izvede, so jasni prebivalci, ob že obstoječem tiru zunaj naselja. Z novimi tiri želijo na ministrstvu za infrastrukturo sicer izboljšati prometne povezave prav za lokalno prebivalstvo, povečati prometno varnost ter znižati obratovalne stroške.

Razkrivamo nedovoljene bazene, teniška igrišča, dele hiš na državnih parcelah
13. 05. 2024 06.00Bazeni, teniško igrišče, nadstreški, deli hiš na državnih parcelah. Tam nimajo pravice graditi. Zakaj? Ker se nahajajo na vodnih zemljiščih, namenjenih za javno dobro, torej mora imeti pravico do uživanja vsak. Gre za privatiziranje javnega dobrega? To sebično in neodgovorno ravnanje, kot pravi dr. Igor Zelnik z biotehniške fakultete, ogroža tudi sosednje objekte, zgrajene legalno. Kakšne posledice ima lahko to v primeru poplav? Kako bo ukrepala direkcija za vode, ki skrbi za vodotoke?

Požar na daljnovodu ustavil nemško proizvodnjo električnih vozil Tesla
05. 03. 2024 13.54Proizvodnja v edini evropski tovarni električnih vozil Tesla na obrobju Berlina se je zjutraj ustavila, delavce pa so evakuirali, po tem, ko je požar na daljnovodu v bližini tovarne povzročil izpad električne energije. Policija po poročanju tujih medijev preiskuje sum požiga.

Po ekološki katastrofi se zgodba ponavlja
15. 02. 2024 17.32V občini Hoče, kjer so nevestneži pred tremi leti z nelegalnim odlaganjem komunalnega blata sprožili pravo ekološko katastrofo, se zgodba očitno ponavlja. Tokrat s kupi navožene zemljine, ki je pomešana z gradbenimi odpadki. In to na kar dveh lokacijah. Pri mariborskem letališču, kjer obstaja bojazen onesnaženja vode, in še ob slivniškem pokopališču, kamor naj bi nezakonito odložili za kar 70 tovornjakov materiala.

Biolog in hidrolog pred preiskovalno komisijo DZ: Trasa kanala C0 ni primerna
23. 01. 2024 06.31Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) po besedah biologa Andreja Uršiča še vedno smatra, da trasa kanala C0 v Ljubljani ni primerna, saj povečuje tveganje ogroženosti za oskrbo Ljubljane s pitno vodo. Tudi hidrologi menijo, da obstajajo tehnologije in sredstva, da bi ta kanal potegnili drugje, je dodal profesor Mihael Brenčič. Odločitve glede projektov, kakršen je povezovalni kanal C0 Ljubljani, morajo biti sprejete transparentno in strokovno, je v pričanju pred preiskovalno komisijo DZ poudarila predsednica Nataša Pirc Musar. Njen lanski poziv, da se gradnja projekta začasno ustavi, pa je bil posledica njene ocene, da javnost nima dovolj informacij, je dodala.

Ostre besede Jankovića predsednici Pirc Musarjevi
16. 01. 2024 17.20"Če je tako prepričana, da ima prav, naj kot vrhovna poveljnica z vojsko prevzame nadzor nad kanalom C0." Tako ljubljanski župan Zoran Janković predsednici države Nataši Pirc Musar, ker se mu ne želi opravičiti za pozive k začasni prekinitvi del in oceno, da je pri kanalu C0 potrebna presoja vplivov na okolje.

Presežene vrednosti težkih kovin pri 11 vzorcih z vodovarstvenih območij
01. 12. 2023 17.46Inšpekcija za kmetijstvo na Inšpektoratu za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo je izvedla vzorčenje tal na najožjih vodovarstvenih območjih glede prepovedane rabe fitofarmacevtskih sredstev, prisotnosti težkih kovin in nitratov ter uporabe digestata pri gnojenju kmetijskih zemljišč. In kakšni so rezultati? Vzorčenje tal je pokazalo presežene vrednosti težkih kovin pri 11 vzorcih. Med slednjimi sta bila dva vzorca vzeta z lokacij, ki so jih avgusta prizadele poplave. V dveh vzorcih tal pa so odkrili prisotnost prepovedanih pesticidov.

Voda v Sloveniji ni tako čista, kot mislimo
08. 11. 2023 16.53Na srečanju o kemijski varnosti opozorili, da voda v Sloveniji ni tako čista, kot si predstavljamo. Lahko je onesnažena s kemikalijami, vzrok pa so tudi industrija, fekalije, gradnja in kmetijstvo. Poudarili so, da onesnaženje pogosto ostane neodkrito, v večini primerov pa je odvisno od ozaveščenosti prebivalstva.

Odločanje o presoji vplivov kanala C0 na okolje znova na ministrstvu
08. 11. 2023 11.12Upravno sodišče je ugodilo tožbi Mestne občine Ljubljana in odpravilo odločitev nekdanjega ministrstva za okolje in prostor, s katero je to zavrnilo zahtevo Mola, naj se razveljavi odločitev Arsa, da je za gradnjo kanala C0 s kineto treba izvesti presojo vplivov na okolje. Zadevo je vrnilo pristojnemu ministrstvu v ponovni postopek.

56 vetrnic na Pohorju bi lahko proizvedlo skoraj 200 megavatov elektrike
28. 09. 2023 15.22Predstavniki družbe Energija na veter, ki načrtuje investicijo v 56 vetrnih elektrarn na Pohorju, so skupaj s strokovnjaki, ki so presojali morebitne vplive na okolje, na Treh kraljih predstavili projekt. Tja so povabili tudi župana Slovenske Bistrice in Ruš, ki ju ni bilo, a se je pa pred dogodkom zbralo nekaj deset nasprotnikov projekta.

DZ o noveli o izvrševanju proračunov in gradnji kanala C0
09. 06. 2023 07.12DZ je pred ponovnim odločanjem o noveli zakona o izvrševanju proračunov za leti 2023 in 2024 opravil še eno razpravo o rešitvah, ki jih je maja že potrdil, a je državni svet nanje sprejel veto. Argumenti podpornikov in nasprotnikov ostajajo enaki. Za vnovično potrditev novela v današnjem glasovanju potrebuje 46 glasov podpore. DZ ima na zahtevo poslanske skupine SDS na dnevnem redu tudi priporočila vladi o gradnji povezovalnega kanala C0.

Tudi zdravniki UKC proti kanalu C0: Uničili bomo kakovostno pitno vodo
12. 04. 2023 10.00"Načrtovani kanalizacijski kanal C0, zgrajen iz cevi z omejeno življenjsko dobo, bo postavljen na vodovarstveno območje za vedno," opozarjajo v odprtem pismu, ki ga je podpisalo 31 zdravnikov iz ljubljanskega kliničnega centra, podprl pa tudi strokovni svet naše največje bolnišnice. Potomcem bomo uničili kakovostno pitno vodo, opozarjajo, težave pa bi utegnili imeti tudi sami. Ob tem so orisali ne tako neverjeten scenarij, ko bi se zaradi neustrezne vode lahko začele širiti tudi bolezni.

'Izjava Pirc Musarjeve o kanalu C0 ni primerna'
28. 03. 2023 15.22Ljubljanski župan Zoran Janković meni, da izjava predsednice republike Nataše Pirc Musar, naj se gradnja kanala C0 ustavi, da se vsi deležniki pogovorijo, ni primerna, saj ne ve, s kom naj se pogovarja. Poudaril je, da imajo vsa pravnomočna gradbena dovoljenja, v pravni državi pa bi po njegovih besedah morali veljati zakoni, ne pa da odloča ulica.

Po negodovanju zaradi dragih vstopnic na voljo popoldanski skonto
15. 02. 2023 15.16Letošnje nordijsko svetovno prvenstvo naj bi v Planico po pričakovanju organizatorjev privabilo več kot 100.000 obiskovalcev. Toda cena vstopnic – do 64 evrov za stojišče – je dvignila obrvi marsikaterega slovenskega navdušenca. Negodovanje je sicer, kot kaže, porodilo alternativo, ki jo sedaj ponujajo organizatorji: popoldanske vstopnice, ki bodo na voljo po 15. uri.

Alpe Adria Green Fisu očita nespoštovanje zavez. Fis: Trajnost je naša prioriteta
15. 02. 2023 13.44Okoljevarstvena organizacija Alpe Adria Green je Mednarodno smučarsko in deskarsko zvezo obvestila o nespoštovanju trajnostnih in okoljevarstvenih zavez pri izvedbi svetovnega prvenstva v nordijskem smučanju Planica 2023. Pri mednarodni deskarski in smučarski zvezi so vnovič poudarili, da je trajnost povsem na vrhu seznama vsakršne organizacije.

'Sušnih poletij bo vedno več in temu se bo treba prilagoditi'
10. 09. 2022 07.00V Sloveniji pitno vodo skoraj v celoti črpamo iz podzemlja – skoraj 98 odstotkov. Vodnih virov je dovolj, težava, ki jo je letošnja suša znova razgalila, pa je v dostopnosti. Medtem ko je v določenih delih Slovenije vode toliko, da suše skoraj ne čutijo, drugje brez ukrepov in varčevanja z vodo ne gre.

V Pivoli bistveno več blata, kot so sprva predvidevali
01. 07. 2021 14.20Okoljski inšpektorat je povzročitelju onesnaženja odredil odstranitev blata v Vodulah pri Dramljah, je bila obveščena šentjurska občina. V primeru odloženega odpadnega blata na zemljišču v lasti občine je medtem občina po prijavi in pregledu pristojnih institucij nemudoma sama izvedla odstranitev blata. Z občine Hoče-Slivnica pa so sporočili, da je odloženo blato v Pivoli večinoma odstranjeno, blata pa je bilo mnogo več, kot so sprva ocenjevali.

Smrad odpadnega blata se zdaj vije še po Šentjurju
17. 06. 2021 18.08Ne samo v Hočah in Dramljah, neznosen smrad odpadnega blata se zdaj vije še po Šentjurju. Kraj, kjer je bilo odvrženih približno 20 kubičnih metrov komunalnega blata, sta obiskala Policija in predstavnik nacionalnega laboratorija, ki je odvzel vzorce. Na občini so prepričani, da gre za istega storilca, ki je onesnažil Hoče in Dramlje. Kdo tako brez pomisleka onesnažuje naše kraje in povzroča ekološko katastrofo, se sprašujejo, in kolikokrat se bo to še moralo zgoditi, preden bodo pristojni našli storilce.

Bodo nevarni industrijski objekti lahko stali na vodovarstvenih območjih?
09. 03. 2021 21.07Bodo nevarni industrijski objekti po novem lahko stali na vodovarstvenih območjih in tako ogrožali pitno vodo? Takšno izjemo je na odboru za infrastrukturo sprejela koalicija. Okoljske organizacije so zgrožene, minister Vizjak pa pravi, da bodo o vsaki gradnji odločali posebej.

'Če želimo zdravo pitno vodo, potem morajo biti naši vodni viri zaščiteni'
08. 03. 2021 12.25V društvu Eko krog, civilni iniciativi Danes ter društvu Eko Anhovo in dolina Soče so se odzvali na predlagane spremembe zakona o vodah, ki naj bi ga spreminjali po skrajšanem postopku. Po prepričanju naštetih bi spremenjen zakon zaradi "parcialnih ekonomskih koristi naše vodne vire, vključno s pitno vodo, izpostavil posegom z negativnim vplivom na naravo, okolje in zdravje ljudi".

Ustavno sodišče zavrglo ustavno pritožbo ljubljanskih kmetov
19. 10. 2020 11.06Ustavno sodišče je zavrglo ustavno pritožbo ljubljanskih kmetov zoper sklep MOL o ugotovitvi javne koristi gradnje kanalizacijskega kanala C0. Zoper isti sklep so pritožniki vložili tudi pobudo za začetek postopka za oceno ustavnosti in zakonitosti, ki jo je sodišče prav tako zavrglo.

Leto dni od iztirjenja vlaka pri Hrastovljah: 'Upamo, da je bila nesreča zadnje opozorilo'
25. 06. 2020 19.37Leto dni je od ene hujših železniških nesreč pri nas. V Dolu pri Hrastovljah se je iztiril vlak, iz vagona s cisterno pa je v tla odteklo 10 ton kerozina. In to na vodovarstvenem območju, le tri kilometre od črpališča Rižane, ki je glavni vodni vir za vso obalo. Hitra reakcija vseh vpletenih je preprečila, da kerozin ni prodrl v podtalnico, morajo pa zaradi nesreče še danes izvajati bolj pogoste preventivne meritve.

Okoljevarstveniki svarijo, da ogroža ljubljansko vodo, občina pojasnjuje: projekt je ključen za čisto okolje
21. 06. 2020 08.08Projekt kanalizacijskega kanala C0 v Ljubljani, ki je pred dvema letoma povzročil pravi 'kmečki punt' in razburja nekatere okoljevarstvenike, je trenutno v presoji, ali potrebuje okoljevarstveno soglasje. Medtem ko nekatere okoljevarstvene organizacije svarijo, da ta ogroža vir pitne vode za celotno prestolnico, krajani podpirajo izgradnjo, saj ta ureja dolgoletne frustracije z neurejenim kanalizacijskim sistemom. Na Mestni občini Ljubljana trdijo, da je projekt ključen za kakovost bivanja meščanov in predvsem projekt, ki bo zanamcem zapustil zdravo in čisto okolje.

'Zgleda, da par kmetov tukaj brani samo svoj svet, v resnici pa varujemo pitno vodo'
17. 01. 2020 17.04V Ljubljani so nad območjem, ki skoraj v celoti zalaga prestolnico s pitno vodo, začeli postavljati kanalizacijske cevi. A lastniki zemljišč tudi tokrat niso dovolili prihoda strojev. O gradnji je lani novembra glasoval tudi državni zbor, ki je ministrstvu za okolje priporočil naj gradnjo ustavi. A ministrstvo na območjih, kjer so gradbena dovoljenja že pridobljena, tega ne more storiti.

Ali Ljubljani z gradnjo 135 milijonov vredne kanalizacije 'tiktaka' ekološka bomba?
22. 11. 2019 19.28Ministrstvo za okolje je pri reviziji postopka ugotovilo sum nepravilnosti. Kanalizacija, ki gre čez potresno in vodovarstveno območje, bo ogrozila vir pitne vode za skoraj pol milijona Slovencev, opozarjajo kmetje in lastniki zemljišč. Gradnja se je sicer že začela, čeprav vseh gradbenih dovoljenj še ni, pa tudi študija vpliva na okolje ni bila opravljena. Poslanci zdaj predlagajo ustavitev del.

Branijo svojo zemljo: 'Delajo, kar želijo, za seboj imajo policijo, sodstvo'
11. 11. 2019 19.10Pri gradnji kanalizacije od Medvod do ljubljanske centralne čistilne naprave v okviru stomilijonskega projekta C-0 se zapleta. Posredovati je morala celo policija, potem ko so lastniki zemljišč na vodovarstvenem območju ob Nemški cesti tudi tokrat, že petič doslej, delavcem s traktorji preprečili, da bi vendarle zagnali stroje. Trdijo, da občina krši zakone, gradbenega dovoljenja pa nima.

Obrambno ministrstvo in Postojna na različnih bregovih glede Počka
16. 05. 2019 19.27Predstavniki obrambnega ministrstva in postojnske občine ter civilnih iniciativ na seji odbora za obrambo niso zbližali stališč glede delovanja in obsega osrednjega vadišča Slovenske vojske na Počku. Slišati je bilo pozive, da bi delovanje vadišča oziroma število vaj vsaj omejili, če že ne prekinili, pa tudi dvome o ustreznosti rezultatov monitoringa.