vodno gospodarstvo

Konec brezplačnih vračil razburil modne navdušenke in vplivneže. 'Končno!'
12. 09. 2024 08.00Gigant Asos, britanski spletni prodajalec hitre mode in kozmetike, izjemno priljubljen tudi med slovenskimi kupci, je "razburil" z novico, da bo odslej (nekaterim) kupcem zaračunaval vračila. Znesek je precej simboličen, ampak v času družbenih omrežij lahko tudi takšna napoved sproži val ogorčenja. A po drugi strani se pojavlja vprašanje – ali nismo morda s spletnim nakupovanjem in hitro modo enostavno šli predaleč in so takšni ukrepi nujni? Že z vidika, če planeta ne želimo povsem onesnažiti s tekstilnimi odpadki.

Smrdeča gošča na Savi: 'Velik otok odmirajočih alg ni naraven pojav', gre za fekalije?
06. 09. 2024 15.01Na reki Savi se je na Cajhnovem jezu tako kot pred šestimi leti znova pojavila smrdeča gošča. Občina Radovljica je ob domnevi, da bi lahko šlo za izliv fekalnih odplak, podala prijavo na inšpektorat, sama pa bo izvedla intervencijsko čiščenje Save. Ob tovrstnih pojavih se znova porajajo dvomi v zmogljivost čistilnih naprav.

'Najmanjši skupni imenovalec svetovnega reda je lahko samo eden – mir'
02. 09. 2024 14.27Na Bledu se je pod naslovom 'Svet vzporednih realnosti' začel 19. Blejski strateški forum. Naslov naj bi odražal potrebo po iskanju mostov za preseganje razdorov. V duhu tega bo vsebinski fokus dvodnevnega foruma poziv k sodelovanju v skupno dobro. Dogodka se je udeležila tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Na ministrstvu prepričani, da bo sanacija končana v petih letih
30. 07. 2024 19.13Poplave in plazovi, ki so spremenili podobo Slovenije, so državi izstavili račun v višini okoli 10 milijard evrov, toliko škode naj bi povzročili prebivalstvu, gospodarstvu in okolju. Odstranjevanje naplavin in utrjevanje brežin je trajalo kar 11 mesecev, ti izredni ukrepi pa zagotavljajo zgolj podobno varnost, kot so jo imeli prebivalci najbolj prizadetih območij pred obsežnimi poplavami. Ministrstvo za naravne vire je prepričano, da bo sanacija končana v petih letih, nekateri župani sicer, kot smo videli, poudarjajo, da se vodotoke ureja prepočasi.

V občini Muta preverjajo pogin rib, ribiče skrbi kalna voda iz Avstrije
04. 12. 2023 17.24V potoku Bistrica v občini Muta so opazili pogin rib, zato je bila aktivirana mobilna enota ekološkega laboratorija. V Ribiški družini Radlje in tamkajšnji ribogojnici so ob tem izrazili zaskrbljenost zaradi že več dni kalne vode, ki v potok teče iz avstrijskega rezervoarja Sobota, ki ga avstrijska družba Kelag trenutno prazni.

Odgovor na to, kako zaščititi Sredozemsko morje, bodo iskali v Sloveniji
29. 11. 2023 07.52Prihodnji teden bo Slovenija v Portorožu gostila zasedanje sredozemskih držav in drugič v zgodovini prevzela dveletno predsedovanje Konvenciji o varovanju morja in obal Sredozemlja, bolj znani pod imenom Barcelonska konvencija. Ta je edini mednarodni pravni okvir za varovanje Sredozemskega morja in njegove obale ter prva konvencija o varovanju regionalnega morja na svetu. Otvoritve dogodka se bo udeležil tudi predsednik vlade Robert Golob. "Imamo morje, ki pomeni vrata v cel svet, in marsikatera država nam to zavida," je poudarila Alenka Bratušek v funkciji ministrice za naravne vire in prostor. Kot rezultat bo nastala Portoroška konvencija.

Odpoklic hrvaških mandarin zaradi ugotovljene prisotnosti pesticida
04. 11. 2023 15.19Sezona mandarin je v polnem razmahu in trgovinske police se šibijo od sladkih jesenskih sadežev. Se pa te dni vrstijo odpoklici mandarin tako pri nas kot v drugih državah. Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je prejela obvestilo o odpoklicu mandarin, ki so se prodajale tudi pri nas. Zaradi prisotnosti pesticida klorpirifos pa so na meji s Srbijo ta teden zaustavili pošiljko mandarin iz Hrvaške in jo uničili.

Srbija zaradi pesticida uničila že drugo pošiljko hrvaških mandarin
31. 10. 2023 14.58Zaradi prisotnosti pesticida klorpirifos so na meji s Srbijo zaustavili pošiljko mandarin iz Hrvaške in jo uničili. To je že druga sporna pošiljka mandarin iz Hrvaške, ki so jo v Srbiji uničili zaradi navzočnosti tega pesticida.

Golob: Ko se nek proces znajde v slepi ulici, je treba skrbnika zamenjati
05. 10. 2023 11.51Ob napovedanih menjavah v vladi premier Robert Golob pritrjuje, da sta ministrica Irena Šinko in minister Uroš Brežan izgubila njegovo zaupanje. "Ko se nek proces znajde v slepi ulici, je treba skrbnika procesa zamenjati," je podkrepil svojo odločitev. Zato pa ima bodoča ministrica za zdravje njegovo močno podporo.

Onesnaženje v stari strugi Badaševice. Je rdeča snov vino?
14. 09. 2023 10.01V staro strugo koprske rečice Badaševice je v torek in sredo stekla večja količina rdeče snovi, najverjetneje vina, in onesnažila strugo. Naravovarstveniki bližnjega Škocjanskega zatoka so za dogodek obdolžili koprsko podjetje Vinakoper, kjer si izliva rdeče snovi, ki po vseh lastnostih spominja na vino, ne znajo razložiti. Zadevo preiskuje tudi Policija.

Afriško prašičjo kugo potrdili tudi v Bosni in Hercegovini
29. 06. 2023 09.49Afriško prašičjo kugo so potrdili tudi v Bosni in Hercegovini. Bolezen v torek potrdili na 20 farmah v regiji Semberija na severovzhodu države. Pristojni so rejce pozvali k doslednemu izvajanju ukrepov za preprečevanje širjenja bolezni.

'Kmete bodo prisilili, da se odrečejo prvovrstnim zemljiščem'
30. 03. 2023 06.00Načrti za postavitev suhih vodnih zadrževalnikov razburjajo prebivalce Savinjske doline. "Ti načrti ogrožajo bivanjsko okolje, kmetijstvo, gospodarstvo in naravo naše doline," se bojijo prebivalci pod okriljem Civilne iniciative Savinja. Na Direkciji za vode mirijo, da se kakovost bivanja prebivalcem na teh območjih ne bo poslabšala, bodo pa naselja na tem območju manj poplavno ogrožena. Zemljišč, na katerih bodo zgrajeni nasipi suhih zadrževalnikov, sicer res ne bo več možno obdelovati, priznavajo. Na stran kmetov pa so stopili na kmetijskem ministrstvu, kjer poudarjajo, da predlog pomeni trajno izgubljen kmetijski potencial.

Katastrofa za katastrofo: presušeni zemlji Azije zdaj grozi 'utopitev'
31. 08. 2022 10.17Neprizanesljivi udarci poplav, suše, tropskih neviht in vročinskih valov so udarili tudi po Aziji. Medtem ko se Pakistan utaplja v poplavah "svetopisemskih razsežnosti", ki so prekrile kar tretjino države, Kitajska beleži rekordno visoke temperature, ki so v središču države sprožile obsežne požare ter izsušile številne reke. Najhujši vročinski val, ki ga je ta država zabeležila doslej, se sicer ob napovedanem deževju končuje, vendar pa težave in nevarnosti ostajajo.

Preporod jedrske energije: bitka za manj emisij, tehnološki razvoj in varnostna vprašanja
05. 01. 2022 06.00Če bi verjeli svoji lastni retoriki o podnebni krizi, bi bila podpora jedrski energiji veliko večja, meni Jason Eric Bordoff, ameriški strokovnjak za energetsko politiko in raziskovalec, specializiran za sovplive ekonomije, energije, okolja in nacionalne varnosti. Dejstvo, da se jedrska energija vrača v energetsko debato pa ga ne preseneča, saj je podnebne cilje skoraj nemogoče doseči brez jedrske energije.

Hidria s 45-milijonskim poslom za dobavo hidridnega sistema Volkswagnu
07. 10. 2021 10.30Hidria je sklenila nov posel, vreden 45 milijonov evrov, za razvoj in dobavo ključnih delov najnovejšega 48-voltnega hidridnega sistema s tehnologijo 'starter generator'. Od leta 2023 naprej jih bo v svojih mehkohidribnih vozilih uporabljala nemška skupina Volkswagen.

Novih turističnih bonov se marsikje ne da unovčiti. Zakaj?
28. 07. 2021 15.53Novih turističnih bonov pri marsikaterem ponudniku, med njimi so tudi kopališče Kodeljevo, Kolezija in Atlantis, ne moremo unovčiti. Tisti, ki so se veselili, pa so ostali razočarani in zmedeni. Razlog se skriva v zakonu, ki določa, da morajo imeti ponudniki storitev opredeljeno kot glavno in ne pomožno. "Če ponudnik ocenjuje, da mu katera od stranskih dejavnosti prinese več prihodkov kot njegova trenutna glavna dejavnost, jo lahko kadar koli enostavno spremeni," pa med drugim odgovarjajo na ministrstvu za gospodarstvo in dodajajo, da dodatna širitev dejavnosti SKD ni predvidena.

Direkcija za vode preselila svoj sedež: 'Celje je bogato z vodo, zato je logična izbira'
29. 06. 2021 16.23Direkcija RS za vode je svoj sedež preselila iz Ljubljane v Celje. Odprtja novih prostorov na Mariborski cesti se je udeležil tudi minister za okolje in prostor Andrej Vizjak, ki je selitev sedeža direkcije označil kot pomemben korak k decentralizaciji javne uprave. Po njegovih besedah gre za simbolni korak, pa tudi racionalno potezo.

Novi zakon o vodah: ob priobalnih zemljiščih ne tovarnam. Kaj pa drugi objekti?
10. 05. 2021 07.05Ministrstvo za okolje zatrjuje, da novi Zakon o vodah zožuje pravico posegov na priobalnem pasu in tako dodatno ščiti vode. Nasprotniki zakona pravijo, da to drži, a težava leži drugje. 37. člen namreč na priobalnih zemljiščih, ki so izjemno pomembna tako za zdravje vodnih ekosistemov kot za ublažitev poplavnih valov, hkrati dodaja nove možnosti gradnje objektov. Po novem bi se tako dopustilo tudi gradnjo zasebnih in plačljivih objektov na naravnih vodnih in priobalnih območjih. In ker ministrstvo ne želi odstopiti od tega člena, zdaj zbirajo podpise za razveljavitev celotnega zakona. Kaj ta v resnici prinaša, kako realna grožnja pitni vodi je novela zakona?

Podjetju Ocean Orchids grozi prepoved opravljanja dejavnosti
19. 07. 2019 13.42Dobrovniškemu podjetju Ocean Orchids grozi prepoved opravljanja dejavnosti vzgoje orhidej v rastlinjakih. Okoljski inšpektorat je podjetju izdal dve odločbi, z eno od teh podjetje opozarja, da naprava deluje brez okoljevarstvenega dovoljenja za odvajanje industrijske odpadne vode. Podjetje se je na obe odločbi pritožilo.

Poplave v BiH: prekinili iskanje šestletnika, ki je padel v narasel potok
14. 05. 2019 11.07Zaradi močnega dežja so reke v severni in osrednji Bosni in Hercegovini poplavile številne stanovanjske in gospodarske objekte. V Žepčah so reševalci iskali šestletnega dečka, ki je padel v narasel potok, a so iskanje prekinili. Razmere v BiH se sicer umirjajo, na Hrvaškem pa reka Una ogroža Hrvaško Kostajnico, protipoplavne ukrepe so razglasili tudi na območju Karlovca.

Vlada zavrnila predlog dopolnitve lex Magna
21. 02. 2019 13.03Vlada je zavrnila dopolnitev tako imenovanega lex Magna, ki jo je zahtevala okoljevarstvena organizacija Rovo. Ta po zagotovilih ministra Počivalška in glede na odprto pismo kljub temu ne bo vložila upravnega spora, ki bi začetek proizvodnje v Hočah še zamaknil. Ne odpoveduje pa se z zakonom predvidenim pravicam pri obravnavi dovoljenj za drugo fazo Magninega obrata.

Svetovna mesta tonejo: trenutno ogroženih več kot 800 milijonov ljudi
25. 01. 2019 09.28"Nekoč je bila naša vas zeleni raj, porasel z riževimi polji. Zdaj pa je voda slana in drevesa so mrtva. Srce me boli, ko pomislim, da bom moral zapustiti svoj dom," pripoveduje Saber Saladas iz Bangladeša. On in njegova družina sta le peščica od več kot 800 milijonov ljudi na svetu, ki so ogroženi zaradi naraščajoče gladine morja in jim preti, da postanejo podnebni begunci.

Če ne bomo ukrepali sedaj, bomo otroke obsodili na grozljivo prihodnost
23. 01. 2019 06.00Ekstremni vremenski pojavi, neuspeh pri blažitvi podnebnih sprememb in prilagajanju nanje, naravne katastrofe, izguba biološke raznolikosti, vodna kriza. Podnebne spremembe in z njimi povezana okoljska tveganja znova dominirajo na seznamu največjih globalnih tveganj.

Energetska prihodnost Slovenije: brez jedrske elektrarne in zemeljskega plina ne bo šlo
01. 06. 2018 07.00Stranke obljubljajo davčne olajšave za vozila z alternativnimi pogonskimi viri, energetsko sanacijo stavb, več okoljskih inšpektorjev in večjo samozadostnost Slovenije z energetskimi viri.

Magna je na pravnomočno soglasje Arsa pripravljena čakati do konca septembra: 'Slovenija ostaja naša prva izbira'
10. 08. 2017 13.41Arso je avtomobilskemu velikanu Magna izdal okoljevarstveno soglasje za projekt v Hočah. S tem je Magna korak bližje gradbenemu dovoljenju, ki ga je pripravljena čakati do konca septembra, sicer projekt seli na Madžarsko. Hoški župan sicer upa, da z vlaganjem pritožb ne bo kdo namerno zavlačeval.

Agencija za varstvo konkurence kritična do blejskih pletnarjev, ki naj bi se za ceno prevoza kartelno dogovorili
02. 08. 2017 11.19Javna agencija RS za varstvo konkurence je glede opravljanja javnih prevozov oseb na Blejski otok, ki jih nudi samo Združenje Pletna, ugotovila omejevanje konkurence. Pletnarji imajo tako monopolni položaj, za ceno prevoza na otok, ki znaša 14 evrov na osebo, pa naj bi se kartelno dogovorili.

Rimljanom zaradi hude suše grozi zapiranje vode, osušili bi lahko celo znamenite fontane
24. 07. 2017 10.51Zaradi redkih padavin in kroničnega pomanjkanja vode Rimljanom grozijo redukcije vode, najverjetneje še v tem tednu. Škoda, ki jo je suša povzročila italijanskemu gospodarstvu, znaša že približno dve milijardi evrov, na udaru so predvsem sir, paradižniki, trta, oljke. V Rimu razmišljajo celo, da bi zaprli znamenite vodne fontane.

FOTO: Najmočnejše neurje v zadnjih petih letih: narasle reke odnašale vse pred seboj
19. 02. 2017 08.40Tako močne nevihte, ki je konec tedna zajela jug Kalifornije, prebivalci v zadnjih petih letih ne pomnijo. Nalival je močan dež, padal sneg, narasle reke so prestopile bregove in odnašale vse pred seboj, sprožili so se zemeljski plazovi, pihal je močan veter, več deset tisoč gospodinjstev je ostalo brez elektrike. Nevihta je zahtevala tudi smrtne žrtve.

Šerif o nevarnosti jeza v Kaliforniji: To ni vaja! To je ukaz za evakuacijo!
13. 02. 2017 08.45Najmanj 188 tisoč prebivalcev območja na severu Kalifornije je moralo zapustiti svoje domove, saj zaradi obilnega deževja obstaja velika nevarnost, da bi pomožni nasip prelivnega kanala, kamor se stekajo odpadne vode najvišjega jeza v ZDA, vsak trenutek popustil. Ta naj bi bil zaradi erozije močno poškodovan, zaradi česar bi lahko povzročal nenadzorovano sproščanje poplavnih voda iz jezera Oroville.

Ob svetovnem dnevu voda Arso razkriva v kakšni kondiciji je vodno 'ožilje' Slovenije
22. 03. 2016 06.30Svetovni dan voda je priložnost, da opozorimo na pomen vode in zagovorništva dobrega gospodarjenja z njenimi zalogami. Žal se pomena pitne vode zavemo šele, ko nam je začne primanjkovati. Od leta 2009 do 2013 je v Sloveniji potekal monitoring kakovosti rek, ki je pokazal, da dobro ali boljše ekološko stanje dosega 59 odstotka rek. Kje so največje težave? Človeški posegi v struge.