vodnatost rek

Vodnatost nekaterih rek velika, Krka se razliva na običajnih mestih

29. 03. 2025 11.36

Po obilnem deževju, ki ponekod po državi še traja, je vodnatost kar nekaj rek velika in se še povečuje. Med njimi tudi Krke, ki se skupaj s posameznimi pritoki v srednjem in spodnjem toku razliva na običajnih območjih, so sporočili iz Agencije RS za okolje.

Krka in Ljubljanica še poplavljata na območju pogostih poplav

16. 03. 2025 12.00

Po deževju v zadnjih dneh na območju pogostih poplav še vedno poplavljata reka Krka v srednjem in spodnjem toku ter Ljubljanica na Ljubljanskem barju, tudi obseg ojezerjenih kraških polj na Notranjskem se še nekoliko povečuje. Drugod po državi reke upadajo, jih bo pa večina v začetku naslednjega tedna še ohranjala veliko vodnatost, navaja Arso.

Zaradi deževja več rek prestopilo bregove, ojezerjena tudi kraška polja

14. 03. 2025 06.08

Reke imajo v večjem delu države veliko vodnatost, ki se počasi povečuje. Razlivajo se Reka, Ljubljanica ter Krka v zgornjem toku, reke v Istri ter pretok Vipave. V srednjem in spodnjem toku se lahko razlijeta tudi Sava in Kolpa, opozarjajo na Arsu. Zaradi nevarnosti snežnih plazov odsvetujejo obisk gora.

Arso prižgal oranžni alarm: zaradi obilnih padavin bodo narasle reke

13. 03. 2025 08.20

Ponoči se bo dež na zahodu okrepil in do jutra razširil nad vso Slovenijo. Na Arsu so zaradi obilnih padavin za osrednjo in zahodno slovenijo izdali oranžno vremensko opozorilo. V petek dopoldan bodo tako sprva izrazito narasle reke v zahodni, osrednji in južni Sloveniji. Ob intenzivnih padavinah bodo prehodno hitro narasli tudi hudourniški vodotoki. Možno bo zastajanje padavinske vode in poplave manjših vodotokov.

'Nenavaden januarski dan': nevihtni oblaki, grmenje in močan veter

28. 01. 2025 08.44

Severozahodno Slovenijo so zajele obilnejše padavine, ki so se ponekod razvile tudi v nevihte. Ob tem pa piha tudi okrepljen jugozahodni veter, ki občasno ponekod presega hitrost 70 kilometrov na uro. Arso je zato za večji del države z izjemo jugovzhoda izdal drugo najvišje – oranžno vremensko opozorilo. Na severozahodu so možna razlivanja manjših rek in hudournikov. Meja sneženja bo na nadmorski višini okoli 2000 metrov, v visokogorju Julijskih Alp je zato povečana nevarnost snežnih plazov.

Zalilo objekte in ceste, veter podiral drevesa in odkrival strehe

04. 10. 2024 06.07

Zaradi deževja, ki je danes zalivalo objekte in ceste, je po vsej Sloveniji interveniralo skupno 32 gasilskih enot, poroča Uprava RS za zaščito in reševanje. Na jugovzhodu države je težave povzročal tudi močan veter, ki je podiral drevesa in odkrival strehe. V visokogorju je medtem zapadlo več kot 10 centimetrov snega in ker v nedeljo vremenoslovci pričakujejo odjugo, opozarjajo, da se bodo na strmih pobočjih prožili posamezni plazovi mokrega snega.

Močnejše deževje gasilcem povzročilo obilo dela

02. 10. 2024 11.27

Močnejše deževje je povzročilo obilo dela gasilcem ter delavcem cestnih in komunalnih podjetjih, so sporočili iz uprave za zaščito in reševanje. Meteorna voda in vodotoki, ki so prestopili bregove, so namreč zalivali objekte in cestišča. Arso je zaradi močnega deževja do vključno petka izdal oranžno opozorilo za južni del države.

ANIMACIJA: Padavine bodo zajele državo, reke bodo naraščale

01. 10. 2024 10.13

Od srede do petka bo v večjem delu Slovenije občasno deževalo, v sredo popoldne pa se bodo v zahodni, južni in osrednji Sloveniji pojavljali tudi močnejši nalivi, opozarja Arso. Za večji del Slovenije so izdali oranžno vremensko opozorilo.

Ponoči poplavljala Soča, zaradi plazu v Lepeni gasilci reševali 30 ljudi

28. 09. 2024 09.00

Včeraj je v severozahodni Sloveniji nastala močna nevihtna celica, ki se je pomikala proti severovzhodu, reke v severni polovici Slovenije so tudi ponoči imele velike pretoke. Na območju Bovca je ponoči prihajalo do močnih nalivov meteornih voda, reka Soča s pritoki je poplavljala polja, cestišča in kleti stanovanjskih objektov. Cesto v Lepeni je zasul zemeljski plaz, 30 oseb, ki so ostale ujete v dolini in zaradi poškodovanega cestišča niso mogle zapustiti območja, so na varno prepeljali bovški prostovoljni gasilci.

Pod Karavankami več močnejših sunkov vetra, krepi se na Štajerskem in v Prekmurju

14. 09. 2024 17.51

Arso je čez dan, skladno z napovedmi, zlasti pod Karavankami izmeril več močnejših sunkov vetra. V Lescah so dosegli do 66, na Brniku do 65 kilometrov na uro. V visokogorju so bili še precej močnejši. Na Štajerskem in v Prekmurju se je medtem začel veter krepiti šele v drugi polovici popoldneva, trenutno sunki dosegajo okoli 50 kilometrov na uro.

Ob morju padlo več dežja kot prej v celotnem poletju

12. 09. 2024 06.24

Kljub burnemu vremenskemu dogajanju, ki je največ nevšečnosti povzročilo na Primorskem, se najbolj črni scenariji po pojasnilih Agencije RS za okolje (Arso) niso uresničili. Obilne padavine so čez dan težave povzročale predvsem na območju Kopra. Padavin še vedno ni konec, težišče dogajanja se seli na vzhod Slovenije. Vodnatost rek po državi je velika in še narašča v večini države, so pa manjše reke v slovenski Istri upadle in se vrnile v struge.

Nevarnost naraščanja vodotokov in zemeljskih plazov

19. 08. 2024 06.10

Vodnatost rek se povečuje v več delih države, najbolj na jugu. Ob krajevno močnejših nalivih lahko predvsem močneje narastejo manjši hudourniški vodotoki, možno je tudi poplavljanje padavinske vode predvsem na vzhodu države, napovedujejo na Arsu. Predvsem na jugu in vzhodu je večja nevarnost zemeljskih plazov.

Podrta drevesa, nad osrednjo Slovenijo več kot 700 'razelektritev'

07. 08. 2024 11.26

Agencija RS za okolje (Arso) je za zahodni del države izdala oranžno vremensko opozorilo, za druge dele Slovenije pa rumeno opozorilo. Nevihtne celice so zajele državo. Močnejše nevihte bodo lahko nastajale tudi ponoči, predvsem na zahodu države. Previdno tudi za volanom, saj nevihte ponekod ovirajo promet. V drugi polovici noči se bo nevihtno dogajanje umirilo.

Na Kredarici izdelali snežaka, a junija je bilo pri nas še hladneje

13. 06. 2024 15.15

Vreme ni nič kaj poletno in iz omar smo morali znova potegniti topla oblačila. V visokogorju so dobili celo novo pošiljko snega tako, da so na Kredarici izdelali snežaka. A pred 50 leti je bilo junija še hladneje – takrat so v večjem delu države termometri kazali pod 10 stopinj Celzija. In kdaj bo spet toplo? Vremenoslovci napovedujejo, da se poletje vrača že kmalu.

Reke po državi narasle, dež bo popoldne oslabel in ponehal

11. 06. 2024 06.32

Močnejši nalivi so čez noč povzročili kar nekaj preglavic, padavinska voda je zalivala objekte in na ceste nanosila blato, poroča uprava za zaščito in reševanje. Ponoči so narasle reke po vsej državi. "Nalive po Sloveniji pričakujemo še nekje do sredine današnjega dneva," pravi Arso, ki je zaradi padavin izdal tudi oranžno opozorilo.

Lijakasti oblak v okolici Ptuja, v Prlekiji neurje s točo

03. 06. 2024 17.54

Krajevna neurja so čez dan in predvsem proti večeru povzročila največ težav na območjih občin Majšperk, Videm, Žetale, Ptuj, Laško, Ravne na Koroškem ... Meteorna voda je zalivala predvsem kletne prostore objektov, sprožili so se tudi štirje zemeljski plazovi.

Na vzhodu obilne padavine: veter odkrival strehe in podiral drevesa

21. 05. 2024 07.11

Pas neviht z močnim vetrom in obilnimi padavinami je sredi popoldneva prešel od jugovzhoda proti severovzhodu države. Center za obveščanje uprave za zaščito in reševanje poroča o več podrtih drevesih in odkritih strehah.

Nekatere višje dele Slovenije pobelil sneg, možno razlivanje rek

23. 02. 2024 11.14

Zvečer in v noči na soboto bodo reke v večjem delu države naraščale. Dopoldan, ko so bili pretoki povečini še ustaljeni, so sicer reke v zgornjem Posočju ter na Gorenjskem in Vipavskem že začele naraščati. In če po večini države padajo deževne padavine, pa so se te v višjih predelih spremenile v snežinke. Kranjska Gora tako že dobiva zimsko podobo. Agencija RS za okolje opozarja, da je v Julijskih Alpah nad nadmorsko višino 1700 metrov velika nevarnost proženja snežnih plazov.

V večjem delu države reke že upadajo, v visokogorju nevarnost plazov

14. 12. 2023 07.07

V večjem delu države reke že upadajo. V visokogorju so snežne razmere. Nevarnost snežnih plazov je nad nadmorsko višino okoli 1700 metri znatna, 3. stopnje, nižje pa zmerna, 2. stopnje. Predvsem so nevarna strma pobočja, kjer se lahko ob manjši obremenitvi sproži manjši ali srednje veliki plaz kložastega snega.

Reke po državi naraščajo, za jugovzhod države velja oranžno opozorilo

13. 12. 2023 18.58

Reke v večjem delu države naraščajo, najbolj na območjih osrednje, južne in vzhodne Slovenije. Posamezne reke na teh območjih se razlivajo ob strugah. V večjem delu države bodo ponoči dosegle največje pretoke. Arso je za jugovzhod države izdal oranžno opozorilo. O vremenskih nevšečnostih že poročajo iz Kočevja, Brežic, Cerknice, Trebnjega, Litije, Laškega, Šentjurja ... Ponekod po Sloveniji sneži, sneg pa se oprijemlje cestišč, pa opozarja Prometno-informacijski center.

Večino države zajele snežinke, sneg pobelil tudi prestolnico

02. 12. 2023 09.47

Pravljično vzdušje je ob prižigih prazničnih luči po številnih slovenskih mestih še bolj čarobno naredil sneg. Dežne kaplje so se namreč popoldne in do večera predvsem na severu države spremenile v snežinke. Sneg bo po napovedih sicer pobelil večji del Slovenije, snežna odeja pa že prekriva tudi prestolnico.

Savinja poplavila hišo, tri podvoze in cesto, sprožili so se trije plazovi

02. 12. 2023 18.49

Obilno deževje in močan veter sta povzročila več težav. Savinja je na območju Mozirja poplavila hišo, na območju Laškega pa tri podvoze in lokalno cesto. Sprožili so se trije zemeljski plazovi. Gasilci so imeli veliko dela tudi zaradi poškodovanih ostrešij, podrtih dreves in zalitih prostorov. Reka Drava lahko ponoči poplavi v manjšem obsegu vzdolž celotnega toka. Sava Bohinjka še poplavlja, vendar se njen pretok zmanjšuje in se bo v nedeljo zjutraj vrnila v strug, je zvečer na podlagi podatkov Arsa sporočila uprava za zaščito in reševanje.

Severozahod in jugovzhod obarvana oranžno, v Piranu so se oglasile sirene

30. 10. 2023 07.45

Čez dan so ponekod na jugu in severozahodu države že nastajali krajevno močnejši nalivi. V Posočju je padlo blizu sto litrov dežja na kvadratni meter. Že ponoči pa sledi nova krepitev padavin. Koprski regijski center za obveščanje pa je zaradi visokega plimovanja morja v Piranu malo pred 21. uro sprožil sireno javnega alarmiranja z opozorilom na nevarnost, so sporočili iz uprave za zaščito in reševanje.

Golob po 'hudi uri' obiskal Baško grapo, v Kamniku alarmni sistem na plazu

28. 10. 2023 08.45

Močno deževje z vetrom je tudi ponoči povzročalo nekaj nevšečnosti po državi. Meteorna voda, narasli vodotoki in hudourniki so poplavljali objekte in ceste, ponekod so se prožili zemeljski plazovi. Civilna zaščita na plazu Blate na Kamniškem vzpostavlja alarmni sistem, ki bo prebivalce opozarjal na morebitno plazenje in omogočil pravočasno evakuacijo ljudi. Vodnatost rek je medtem v večjem delu države še vedno velika, morje bo poplavljalo v višini do 30 centimetrov. Premier Robert Golob si je medtem po petkovi ujmi ogledal razmere v Baški grapi.

Močni nalivi zajeli predvsem severozahod države

22. 09. 2023 10.59

Ob nevihtah se bodo močnejši in tudi dolgotrajni nalivi ponoči pojavljali predvsem v zahodni, južni in osrednji Sloveniji. Na določenih območjih, kjer bodo nalivi najintenzivnejši, lahko v 12 urah pade tudi okoli 100-150 mm dežja, kar lahko vodi v poraste hudournikov in proženje zemeljskih plazov.

Rumeno vremensko opozorilo, sežanski gasilci že na teren

21. 09. 2023 13.50

Deževno vreme, ki prihaja nad naše kraje, bo po napovedih meteorologov vztrajalo vse do nedelje, od ponedeljka pa se spet obetajo bolj sončni dnevi. Ob deževju bodo naraščali vodotoki. Agencija RS za okolje (Arso) je izdala rumeno vremensko opozorilo, ki za petek in soboto velja za celotno državo. Zaradi današnjega popoldanskega naliva so imeli nekaj dela tudi sežanski gasilci, saj so preglavice povzročale meteorne vode.

Ponekod nevihte z močnejšimi nalivi, možnost razlivanja vodotokov

19. 09. 2023 08.21

Agencija RS za okolje je sporočila, da se težišče padavinskega dogajanja s severa počasi seli proti južni polovici države. Tudi tokrat lahko nevihte spremljajo močnejši nalivi, sunki vetra in manjša toča. Za osrednjo in jugovzhodno Slovenijo zaradi dežja izdal oranžno opozorilo. Razlivanje hudournikov in manjših rek je mogoče predvsem ponekod v južni polovici države.

Zaliti objekti, podrta drevesa, zaradi neurja in udara strele obstali vlaki

14. 09. 2023 12.57

Agencija RS za okolje zaradi neurij za zahodno, osrednjo in jugovzhodno Slovenijo izdala rumeno opozorilo pred nevihtami. Nekatere dele države je že zajelo neurje z močnejšimi nalivi vetrom, zaradi česar je na tiru Ljubljana–Ljubljana Zalog prišlo do strganja vozne mreže, vlaki so obstali. Težave pa tudi drugod. Meteorna voda je znova poplavila nekatere objekte, veter je lomil drevesa. Strela pa je zanetila požar na gospodarskem poslopju. Na terenu so ekipe gasilcev.

'Voda bo našla svojo pot, ne glede na to, kaj bomo tam naredili'

02. 09. 2023 07.00

Avgustovske poplave so močno prizadele Slovenijo, hkrati so poplavljale tri največje slovenske reke, ob tem izrednem dogodku pa so bili oškodovani mnogi, odnašalo je hiše, ceste, mostove, sanacija bo pa še dolgotrajna. "Lahko bi rekli, da sta se avgusta dvakrat združila poletje in jesen," je dejal hidrolog Janez Polajnar z agencije za okolje.

Po nalivu še poteka sanacija na Obali, voda zalila več cest in dvorišč

31. 08. 2023 08.06

Naliv v sredo zvečer je povzročil poplave predvsem v Luciji in Strunjanu. Na letališču Portorož so v dveh urah namerili 61 milimetrov padavin, več kot pol mesečnega povprečja za avgust. Vrtec Morje v Luciji, ki je bil tudi poplavljen, so očistili in že deluje, je povedal ravnatelj Uroš Savec.