vnetje ledvic

Fajonova iz bolnišnice: Velika hvala vsem, ki skrbite za bolnike

29. 02. 2024 14.11

Zunanja ministrica Tanja Fajon, ki se zaradi vnetja ledvic zdravi v UKC Ljubljana, se je oglasila ob svetovnem dnevu redkih bolezni – tudi sama se namreč bori s kronično mieloično levkemijo. Zapisala je, da situacije v zdravstvu ne bo sodila, je pa kot bolnica v teh dneh spet izkusila izjemno srčnost, prijaznost, predanost zdravnikov, osebja, vseh, ki skrbijo za bolnike.

Tanja Fajon zaradi vnetja ledvic na zdravljenju v bolnišnici

26. 02. 2024 10.22

Zunanja ministrica Tanja Fajon se zaradi suma vnetja ledvic zdravi v UKC Ljubljana, je STA izvedela na zunanjem ministrstvu. Ministrica se sicer počuti dobro, v bolnišnici naj bi predvidoma ostala nekaj dni.

Liam Payne med počitnicami prepeljan v bolnišnico

14. 09. 2023 14.12

Nekdanjega člana fantovske zasedbe One Direction Liama Payna so zaradi bolečin v ledvicah hitro prepeljali v bolnišnico. 30-letni pevec je zbolel na potovanju po Italiji, kjer s svojo izbranko Kate Cassidy počitnikuje ob jezeru Como, poroča The Sun. Proslavljala sta obletnico zveze, ko je pevec na posestvu ob jezeru zbolel. Z reševalnim vozilom so ga prepeljali v bolnišnico in ga namestili na oddelek, kjer bo ostal nekaj dni na opazovanju.

BLOG: Kvercetin – naravna spojina, ki ima številne koristi za zdravje

10. 09. 2023 12.21

Flavonoidi so naravne spojine, ki so prisotne v številnih rastlinskih živilih in so pomembni antioksidanti, ki lahko pomagajo zaščititi naše telo pred prostimi radikali, škodljivimi molekulami, ki lahko povzročijo poškodbe celic. Tokrat bom pisal o enem izmed najbolj raziskanih in koristnih flavonoidov – kvercetinu, ki ga najdemo v različnih živilih, kot so listnata zelenjava, paradižnik, jagode in brokoli.

Nekdanji član skupine One Direction zaradi vnetja ledvic odpovedal turnejo

26. 08. 2023 16.00

Liam Payne je moral tik pred začetkom svoje južnoameriške turneje odpovedati nastope. Nekdanji član skupine One Direction je namreč tako hudo zbolel, da je preteklih nekaj dni preživel v bolnišnici. Dobil je hudo vnetje ledvic in čeprav je zdaj že doma, kjer počasi okreva, so mu zdravniki odsvetovali nastopanje. Pevec je svojo oboževalce o preložitvi turneje obvestil na svojem Instagramu.

Ena desetina okuženih s HIV ne ve, da je okužena. Ključno je testiranje

21. 11. 2022 12.44

Po ocenah NIJZ je konec leta 2020 v Sloveniji živelo nekaj manj kot 1.000 oseb s HIV, od katerih jih približno ena desetina ni vedela, da je okužena s tem virusom. Pri okužbah s HIV in z virusoma hepatitisa B in C ter s spolno prenosljivimi okužbami, ki se prenašajo na podoben način, je pomembno pravočasno testiranje, saj si oboleli na ta način povečajo možnosti uspešnega zdravljenja. Obenem je testiranje ključno za preprečevanje nadaljnjih okužb. Testiranje je v Sloveniji dobro dostopno, na voljo so številne možnosti. Če ste se kadar koli izpostavili tveganju, se čim prej testirajte, ob evropskem tednu testiranja na omenjene okužbe spodbujajo na ministrstvu za zdravje.

BLOG: Bi krompir zamenjali za banane? Sorta plantain je primeren nadomestek

31. 07. 2022 12.14

Banan je okoli 100 različnih vrst. Ena izmed njih, o kateri se bom razpisal, se imenuje sorta plantain oz. banana za kuhanje. Izvira iz JV azijske celine, od koder so jih prenesli v Afriko in drugam.

Najpogostejši vzrok za nepravilno delovanje jajčnikov inzulinska neodzivnost

03. 07. 2022 10.42

V Sloveniji je okoli 30.000 žensk, ki se soočajo s sindromom policističnih ovarijev (PCOS), najpogostejši vzrok za nepravilno delovanje jajčnikov pa je inzulinska neodzivnost. PCOS se izraža na več načinov, poleg debelosti tudi v napihnjenosti, bolečih prsih, PMS-u ... Ker gre za hormonsko motnjo, ginekologi PCOS večinoma skušajo zdraviti s kontracepcijskimi tabletami, ki pa jih sedanje generacije deklet v večini primerov odklanjajo. "Iščejo nove možnosti, predvsem pa celostno obravnavno. Dovolj jim je, da jim ne verjamemo ali ponudimo tako vrsto terapije, ki je ne bodo jemale," pravi ginekologinja primarij Darija Strah, ki je za naš portal pojasnila vzroke za nastanek PCOS, pa tudi to, kako si lahko ženske pomagajo.

Dolgi covid pogosto uniči kakovost življenja: zdravnik je dolžan poslušati, ne soditi

04. 09. 2021 07.00

Utrujenost, zasoplost, zmanjšana telesna zmogljivost, rahlo povišana telesna temperatura, problemi s koncentracijo, težave pri iskanju besed, motnje spanja, mišične bolečine, glavobol ... Dolgi covid lahko prizadene številne organe in organske sisteme, vključno z dihalnim, srčno-žilnim, nevrološko-psihičnim, želodčno-črevesnim in mišično-skeletnim. Zdi se, da je seznam težav, o katerih poroča več milijonov oseb, ki je prebolelo covid-19, vedno daljši. O dolgem covidu se je razpisal infektolog prof. dr. Janez Tomažič z UKC Ljubljana.

Na Hrvaškem v povezavi s covidom-19 umrl 11-letni deček

24. 01. 2021 13.17

V zagrebški kliniki za nalezljive bolezni je minulo noč umrl enajstletni deček, ki je imel covid-19. To je najmlajša žrtev te bolezni doslej na Hrvaškem. Minister za zdravje Vili Beroš je že zahteval dodatne informacije o primeru. Za zdaj kaže, da je umrl zaradi večorganskega vnetnega sindroma.

Nova britanska študija: covid-19 lahko povzroči upad miselnih sposobnosti

29. 10. 2020 19.17

Vsem, ki dvomijo in pravijo, da ljudje ne umirajo zaradi covida-19, pač pa s covidom-19, doktorica Mateja Logar odgovarja, da bi tudi starejši in tisti s pridruženimi boleznimi živeli dlje, če se ne bi okužili in zboleli. Covid-19 je resna bolezen, pri kateri lahko v primeru težjega poteka bolezni odpove več organov, precej se poveča tudi možnost kapi. Zdaj pa so britanski znanstveniki potrdili tudi, da lahko bolniki utrpijo tako hud upad mentalnih sposobnosti, kot da bi se njihovi možgani čez noč postarali za deset let.

Koronavirus: sproščanje ukrepov v zobozdravstvu – kaj morate vedeti?

03. 06. 2020 00.15

Zaradi pandemije koronavirusa je bila večina zobozdravstvenih ordinacij zaprtih, s tem je to bil zelo velik prispevek zobozdravnikov k obvladovanju širitve covida-19. Po sproščanju ukrepov v zobozdravstvu, bo vstop v ordinacijo omejen le na naročene paciente – teh pa ne sme biti več kot osem. Za nove termine bodo paciente poklicale same ordinacije. Kaj pa storiti v primeru bolečine in krvavečih dlesni? Kaj je potrebno upoštevati, kadar je dostop do zobozdravnika omejen?

Avtopsija žrtev covid-19: na udaru pljuča, ledvice, srce in živčni sistem

21. 05. 2020 10.16

Ko se je na začetku leta novi koronavirus začel iz Kitajske pospešeno širiti po svetu, se je govorilo o "skrivnostni pljučni bolezni". Več mesecev pozneje, ko se je po svetu z virusom okužilo že skoraj pet milijonov ljudi, je o bolezni znanih vse več podatkov, med drugim da bolezen ne napade le pljuč.

Število okuženih z leptospirozo se je več kot podvojilo

12. 11. 2019 14.04

Na NIJZ so ugotovili, da se je število primerov leptospiroze letos glede na leto 2018 več kot podvojilo. Gre za bolezen divjih in domačih živali, ki povzročitelja, bakterijo leptospiro, izločajo z urinom. Človek se okuži z neposrednim ali posrednim stikom z okuženo živaljo ali njenimi izločki.

BLOG: Kako se izogniti putiki?

10. 11. 2019 07.00

Verjetno ste že slišali izraze protin, putika ali giht, ki opisujejo zvišano vrednost sečne kisline v krvi, to pa s seboj prinese simptome, kot so bolečine v sklepih. Protin je bil v preteklosti bolezen kraljev, saj so le premožni uživali bogato mesno hrano in večje količine alkoholnih pijač. Danes pa je zaradi spremembe prehranjevalnih in življenjskih navad postal bolezen množic.

BLOG: Je prehranjevanje s kokosovim oljem zdravo ?

21. 07. 2019 09.19

Veliko ljudi je zmedenih glede uživanja kokosovega olja zaradi raznih poročil in priporočil strokovnjakov o nasičenih maščobah. Priporočan zmanjšan vnos nasičenih maščob še ne pomeni, da jih ne smemo uživati. Ni se vam treba popolnoma izogibati nasičenim maščobam, saj jih naše telo potrebuje za izboljšanje imuniskega sistema in za zaščito jeter pred toksini.

BLOG: Zakaj naše telo potrebuje magnezij?

23. 06. 2019 10.41

Pomanjkanje magnezija je povezano s številnimi zdravstvenimi stanji, kot so bolezni srca, migrene, inzulinska rezistenca, sladkorna bolezen tipa 2, Alzheimerjeva bolezen in hiperaktivnostna motnja. Magnezij je naravno prisoten v mnogih živilih, dobri viri pa so oreški, polnozrnata žita, stročnice in zelena zelenjava, pa tudi krompir.

BLOG: Vse o češnjah

09. 06. 2019 07.00

Češnje so priljubljene zaradi svoje sladkobe in sočnosti, zelo koristne pa so tudi za vaše zdravje. Uživanje češenj in izdelkov iz njih zmanjša oksidativni stres, vnetja, bolečine v mišicah in izgubo moči, LDL holesterol, krvni tlak, simptome artritisa in težave s spanjem. Obilje flavonoidov blaži tudi simptome alergij in astme.

BLOG: Hrana, primerna za uživanje v sezoni alergij

12. 05. 2019 07.00

Konvencionalna medicina sezonske alergije odpravlja z injekcijami in tableti, ki na žalost ustvarjajo stranske učinke in ne rešujejo težave v korenu. Obstajajo številna naravna sredstva za lajšanje alergij, ki jih lahko poskusite najprej, na primer uporaba eteričnega olja kadilne bosvelije, evkaliptusovega olja in kvercetina.

V septembru obravnavali že 14 primerov zastrupitev z gobami

17. 09. 2018 13.55

Po podatkih ljubljanskega kliničnega centra so v prvi polovici septembra obravnavali že 14 zastrupitev z gobami. Zdravniki opozarjajo na previdnost pri nabiranju gob, saj se lahko hitro zgodi, da spregledamo kakšno strupeno. Najbolj nevarne naj bi bile kučmice, ki jih gobarji pogosto zamenjajo s štorovkami.

BLOG: Težave, ki nas lahko doletijo na dopustu

05. 08. 2018 06.41

Slabost, prebavne težave, viroze, opekline, alergije, vnetje mehurja ... dopust s seboj poleg lepih trenutkov pogosto prinese tudi številne neprijetnosti in zdravstvene težave. Kako jih preprečiti in pozdraviti?

Zdravniki opozarjajo na starodavni virus, ki smo ga predolgo zanemarjali

07. 05. 2018 11.44

Zdravniki želijo opozoriti na razširjenost starodavnega virusa, ki je ljudem dokaj nepoznan – človeški T-celični limfotropni virus, krajše HTLV. Zaskrbljujoč je predvsem podatek, da je razširjenost virusa v osrednji Avstraliji že več kot 40-odstotna.

NIJZ ob svetovnem dnevu raka poudarja pomen zdravega življenjskega sloga

04. 02. 2018 10.14

Nacionalni inštitut za javno zdravje ob 4. februarju, svetovnem dnevu boja proti raku, poudarja pomen zdravega življenjskega sloga, s katerim lahko zmanjšamo tveganje za nastanek raka. Med drugim priporočajo več telesne aktivnosti, bolj zdravo prehranjevanje, izogibanje alkoholu in odločitev za opustitev kajenja.

To se dogaja v vašem telesu, ko pojeste velik, sočen, masten hamburger

07. 10. 2016 06.30

Povečana telesna teža je le najbolj vidna posledica pretiranega uživanja hitre hrane. Ta v telesu sproža še številne druge, zdravju škodljive procese. Sicer pa se je začela jesen. Hladni meseci večino "obdarijo" z nekaj kilogrami več. Kako se temu izogniti in kdo običajno kopiči "zimske zaloge"?

Da bi bolj 'zadelo', heroinu dodajajo pomirjevalo za slone

15. 09. 2016 11.19

Odvisniki od drog so zaradi pohlepa preprodajalcev še dodatno ogroženi. Kokainu tako dodajajo snovi, ki povzročajo Aidsu podoben kolaps imunskega sistema ter gnitje tkiv, heroinu pa je vse pogosteje dodan fentanil, ki naj bi bil kriv za smrt Princea, ter celo veliko močnejše pomirjevalo za slone.

Kožnih obolenj vse več, krivo (tudi) bombardiranje kože s preparati za lepoto in mladost

06. 08. 2016 08.34

Strokovnjakinja meni, da veliko umivanja in bombardiranja kože z raznimi kozmetičnimi preparati ter sredstvi, ki jih "moramo nujno uporabljati, da bomo zdravi, lepi in mladi čim dlje", prispevajo k temu, da je kožnih obolenj več, kot jih je bilo včasih.

'Novi koronavirus je grožnja vsemu svetu'

30. 05. 2013 06.37

Ni posebnega zdravljenja ali cepiva za novi koronavirus, ki je po svetu terjal skoraj 30 smrtnih žrtev. Čeprav je trenutno zelo majhna verjetnost, da bi se razširil v Slovenijo, zdravstvene delavce tedensko obveščajo o novostih.

Pri gobah, pozor! V zadnjih tednih kar 92 zastrupitev

02. 10. 2012 12.28

Zdravniki navdušene gobarje v času, ko so gozdovi polni gob, opozarjajo, naj bodo pri nabiranju zelo previdni, saj so v zadnjih tednih obravnavali že 92 zastrupitev z gobami. Med njimi je bil tudi dveletni otrok, devet ljudi pa je bilo v bolnišnici.

Previdno z gobami: do zdaj sedem zastrupitev, doleti lahko tudi najboljše

08. 08. 2012 08.20

Sezona gob je na vrhuncu. V UKC Ljubljana so že obravnavali sedem primerov zastrupitve. Na centru za zastrupitve opozarjajo, da se lahko zastrupijo tudi poznavalci gob, ki spregledajo nevarno gobo v množici gob ali ker ne nosijo očal, ki jih sicer uporabljajo zaradi slabovidnosti.

Živali, ki so se poslovile v letu 2011

30. 12. 2011 17.48

Ob iztekajočem letu smo se spomnili na vse tiste živali, ki so letos zapustile ta svet. Med drugimi so se poslovili najbolj znan polarni medved, ovca, oposum, filmski šimpanz, za pingvinom pa se je izgubila vsa sled.