visokošolski zavodi

Zadnji dan za prijavo na razpis za ponudnike študentske prehrane

04. 09. 2024 06.27

Izteka se javni razpis za izbiro ponudnikov subvencionirane študentske prehrane za leti 2025 in 2026, ki so ga na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti objavili v juliju. Na razpis se lahko tokrat prijavijo gostinci iz celotne Slovenije.

Za dodiplomske in enovite magistrske študijske programe na voljo 20.241 vpisnih mest

31. 01. 2024 14.52

Vlada je podala soglasje javnim in koncesioniranim visokošolskim zavodom k skupnemu razpisu za vpis v dodiplomske in enovite magistrske študijske programe za študijsko leto 2024/2025. Na voljo bo skupaj 20.241 vpisnih mest za vpis v 1. letnik za redni in izredni študij, od tega 16.839 mest za slovenske državljane in državljane članic EU.

Podnebni zakon v javni obravnavi: okoljska dajatev, podnebni svet ...

17. 10. 2023 15.46

V javni obravnavi je osnutek podnebnega zakona. Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je v javno obravnavo dalo osnutek podnebnega zakona, ki bo zakoličil pot Slovenije do doseganja podnebne nevtralnosti do leta 2050. Med rešitvami so npr. priprava strateških in akcijskih dokumentov, določitev posebnega dneva za podnebje in opredelitev finančnih instrumentov.

Pomoč je zapisana v zakon, kaj vse je na seznamu?

02. 09. 2023 08.19

Veljati je začel interventni zakon z nujnimi ukrepi za odpravo posledic in pomoč prizadetim v avgustovskih poplavah. Usmerjeni so v obnovo javne infrastrukture ter poenostavitev postopkov in pridobivanja dovoljenj, prinašajo pa tudi ukrepe za pomoč prizadetim. Večina ukrepov bo veljala do konca leta, sledil bo zakon o obnovi.

Vlada iz državnih rezerv sprostila v uporabo skoraj 4000 parov škornjev

09. 08. 2023 12.56

Vlada je po predlogu Uprave za zaščito in reševanje iz državnih blagovnih rezerv sprostila v uporabo skoraj 4000 parov škornjev. V Slovenijo, ki so jo prizadele katastrofalne poplave, sicer še naprej prihaja pomoč iz tujine. V torek je na Brniku pristal mogočni helikopter ameriške izdelave Chinook CH-47. K nam je priletel iz Španije, trenutno pa že preletava dele Slovenije in pomaga pri sanaciji ter skrbi za prebivalce.

Na fakultetah lahko zaradi poplav podaljšajo rok vpisa

09. 08. 2023 15.27

Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije je visokošolskim zavodom poslalo usmeritve glede možnosti prilagoditve izvajanja izpitov in vpisa za študijsko leto 2023/2024, so sporočili z ministrstva. Med drugim lahko podaljšajo rok vpisa za en mesec.

V prvem vpisnem roku na dodiplomski študij sprejetih 11.632 kandidatov

20. 07. 2023 11.52

Končal se je izbirni postopek prvega prijavnega roka za slovenske državljane in državljane držav članic EU za vpis v prvi letnik na dodiplomskih in enovitih magistrskih študijskih programih v študijskem letu 2023/24 javnih in koncesioniranih visokošolskih zavodov. Prejetih je bilo 14.524 vlog, sprejetih pa je bilo 11.632 kandidatov.

ŠOS zbira podpise pod peticijo, ministrstvo jim očita, da zavajajo

19. 05. 2023 10.43

Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) je začela zbirati podpise pod peticijo proti ukinitvi sistema subvencionirane študentske prehrane. Kot so navedli, naj bi vlada razmišljala o vzpostavitvi javnih študentskih menz in s tem ukinitvi sistema subvencionirane študentske prehrane, čemur pa v ŠOS ostro nasprotujejo. Na ministrstvu za delo medtem pravijo, da so presenečeni nad peticijo, hkrati pa poudarjajo, da so izjave ŠOS zavajajoče.

Za vpis v prvi letnik dodiplomskega študija prijavljenih manj, kot je prostih mest

08. 04. 2023 10.33

V prvem prijavnem roku za vpis v prvi letnik dodiplomskega in enovitega magistrskega študija za študijsko leto 2023/2024 za slovenske državljane in državljane EU je na 18.845 vpisnih mest prišlo 15.550 prijav. Omejitev vpisa imajo 104 programi oziroma smeri, so navedli na ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije.

Zveza srednjih šol in dijaških domov svari pred diskriminacijo dijakov

26. 02. 2023 16.22

Potem ko je Nacionalna agencija RS za kakovost v visokem šolstvu (Nakvis) zaostrila pogoje za vpis dijakov s poklicno maturo in opravljenim petim predmetom v univerzitetne študijske programe, Zveza srednjih šol in dijaških domov opozarja na diskriminacijo. Dijaki morajo biti namreč o možnostih za nadaljnje izobraževanje seznanjeni že ob vpisu.

Vlada določila najvišjo drobnoprodajno ceno električne energije in zemeljskega plina

22. 12. 2022 06.34

Državna sekretarka na ministrstvu za infrastrukturo Tina Seršen je po seji vlade sporočila, da so z dvema uredbama določili najvišjo drobnoprodajno ceno električne energije in zemeljskega plina za nekatere osebe javnega prava. Obe bosta v veljavo stopili 1. januarja. Minister za finance Klemen Boštjančič je medtem sporočil, da so ukrepom, ki naslavljajo draginjo dodali še zvišanje neobdavčenih dohodkov iz delovnega razmerja. Vlada je ob tem sklenila, da še pred koncem leta v sistemskega operaterja prenosnega elektroenergetskega omrežja Eles vplača 170 milijonov evrov.

Vpis na univerzo brez vpisnin bo veljaven od oktobra naprej

23. 09. 2022 19.41

V ljubljanski študentski organizaciji se sprašujejo, zakaj nekatere članice Univerze v Ljubljani kljub jasnim predpisom zakona vpisne stroške še vedno zaračunavajo. Z Univerze jim odgovarjajo, da pri implementaciji zaračunavanja vpisnin upoštevajo spremembo zakonodaje, ki določa, da članice ne smejo zaračunavati vpisnih stroškov šele od 1. oktobra dalje.

'Že 70 let več kot le streha nad glavami študentov'

24. 05. 2022 16.54

Študentski dom Ljubljana je z osrednjo slovesnostjo obeležil svojo 70-letnico. Slavnostni govornik je bil predsednik Republike Slovenije Borut Pahor, ki je pohvalil prizadevanja zavoda, da študentom z vse Slovenije in tudi tujine omogoča kakovostno in ugodno bivanje v prestolnici.

Janševa vlada zadnji teden mandata sprejela več (spornih) odločitev

13. 05. 2022 11.26

Zadnji teden mandata je Janševa vlada sprejela številne odločitve, med njimi take, ki so na levici sprožile burne odzive. Tako so v novem koalicijskem trojčku že napovedali, da bodo uporabili vsa pravna sredstva, da prekličejo nakup oklepnikov boxer, prav tako je Janševa vlada postavila več veleposlanikov, zaradi česar je Robert Golob že napovedal sprožitev postopkov za njihovo menjavo.

Za vpis v 1. letnik študija 14.845 prijav

06. 04. 2022 13.49

Na 18.790 vpisnih mest za vpis v prvi letnik dodiplomskih in enovitih magistrskih študijskih programov za študijsko leto 2022/2023 je bilo oddanih 14.845 prijav. Vpis je omejen na 89 študijskih programih oziroma smereh, največ na programih Univerze v Ljubljani.

Stavka približno 40.000 šolnikov. Štrukelj: Pripravljeni smo na pogajanja

09. 03. 2022 06.48

Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je reprezentativnim sindikatom v vzgoji in izobraževanju danes poslalo vabilo za pogovor "glede odprtih vprašanj v dejavnosti vzgoje in izobraževanja". Pogovor je predviden za torek, so sporočili z ministrstva. Stavka v osnovnem in srednjem šolstvu je sicer potekala normalno, učitelji so bili na svojih delovnih mestih in opravljali tista dela, ki jih lahko opravljajo brez učencev. Ravnatelji ocenjujejo, da do stavke ne bi prišlo, če bi se ministrstvo odzvalo na zahteve po dialogu in ustreznem ovrednotenju njihovega dela. Tudi stavka v vrtcih je potekala gladko.

'Prihodnost slovenskega visokošolskega prostora je ogrožena'

21. 12. 2021 12.17

Številni sklepi in predlogi vlade v visokem šolstvu predstavljajo prestrukturiranje slovenskega visokošolskega prostora, odsotnost širše javne razprave, kjer bi se lahko dogovorili o najustreznejših rešitvah, je nedopustna, opozarjajo javne univerze, združene v rektorski konferenci.

SDS in NSi predlagata ustanovitev nove vojaške akademije

02. 12. 2021 12.52

Janez Janša in Matej Tonin bi namesto obramboslovja na FDV ustanovila svoj "West Point". Na katedri za obramboslovje na Fakulteti za družbene vede so presenečeni nad predlogom ustanovitve vojaške akademije, proti pa so po naših informacijah tudi v delu opozicije. Skrbi med drugim povzroča tudi dejstvo, da predlog sprememb zakona o visokem šolstvu ta proces po mnenju katedre za obramboslovje ignorira in želi ustanoviti notranji vojaški zavod, ki bi bil izločen iz javnega sistema izobraževanja, kar je v nasprotju s siceršnjimi evropskimi trendi.

Študenti in dijaki za delo v kliničnih okoljih ne dobijo plačila, ponekod niti malice

20. 11. 2021 07.00

Študenti in dijaki za delo, ki ga opravijo kot del obvezne klinične prakse oziroma usposabljanja z delom, pri delodajalcih ne dobijo plačila oziroma nagrade, pri mnogih jim ne povrnejo stroškov prevoza. V nekaterih ustanovah jim ne zagotovijo niti malice. In to kljub temu, da zakon določa višino plačila za obvezno prakso. Ta pa očitno ne velja za zdravstvo in socialno varstvo, saj to področje ureja Kolektivna pogodba za dejavnost zdravstva in socialnega varstva. Poleg tega je Slovenija edina država v EU, v kateri visokošolski zavodi zdravstvenim plačujejo mentorstvo.

Poklukar poziva dijake in študente, naj se vključijo v delovni proces bolnišnic

07. 11. 2021 09.08

Minister za zdravje Janez Poklukar je na izobraževalne zavode za poklice v zdravstveni negi naslovil poziv k vključevanju dijakov in študentov v teh izobraževalnih zavodih v delovni proces bolnišnic. Pri tem je opozoril na strmo naraščanje števila covidnih bolnikov v bolnišnicah, so sporočili z ministrstva za zdravje.

Študenti in sindikati proti uvedbi študija na daljavo

27. 10. 2021 11.51

Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) in Visokošolski sindikat Slovenije (VSS) ostro nasprotujeta obtožbam direktorja Nacionalnega inštituta za javno zdravje, da je za sedanjo rast epidemije krivo študentsko življenje in predlogu za uvedbo študija na daljavo.

Opozicijo naklonjenost še eni univerzi čudi: Jo sploh potrebujemo?

25. 08. 2021 09.19

Odbor Vlade RS za državno ureditev in javne zadeve je obravnaval predlog sklepa o nameri za ustanovitev javnega visokošolskega zavoda – univerze v Novem mestu, kmalu naj bi ga sprejela še vlada. Kot pravijo na ministrstvu za izobraževanje, gre sicer v tej fazi šele za pobudo, ki jo mora obravnavati še posebna komisija. A kakšen bi sploh bil namen še četrte javne univerze, zakaj jo rabimo? Je Slovenija dovolj velika za štiri tovrstne javne zavode, kako je z zanimanjem za študij? Opozicija medtem zagovarja obstoječi znanstveno-raziskovalni sistem javnih univerz in institutov, pred ustanavljanjem novih bi najprej okrepili te. Če pa je nova univerza način, da bi se posamezniki in zasebni visokošolski zavodi blizu SDS dokopali do javnega denarja, to zagotovo ni v javnem interesu, še poudarjajo.

Odprt drugi prijavni rok za vpis v študijski program

20. 08. 2021 10.06

Od 20. do 27. avgusta je odprt drugi prijavni rok za oddajo prijave na še prosta vpisna mesta za vpis na dodiplomske in enovite magistrske študijske programe v študijskem letu 2021/2022. Prijava za vpis potka prek elektronske vloge na spletnem portalu eVŠ.

'Za odprte šole in univerze letos obstaja rešitev, ki je prej ni bilo – precepljenost'

05. 08. 2021 08.56

Čeprav je pred nami še slab mesec dni počitnic, pa se številni že sprašujejo, kaj nas čaka jeseni. Vsi, tako zaposleni v vzgoji in izobraževanju kot otroci, učenci, dijaki, študenti in njihovi starši, si namreč želijo, da bi novo šolsko leto potekalo v učilnicah in predavalnicah. A glede na hitro širjenje različice delta in nizko precepljenostjo se lahko ponovi scenarij iz lanskega oktobra, ko so vzgojno-izobraževalne ustanove za več mesecev zaprle svoja vrata.

Med pristojnima ministrstvoma potekajo pogovori o tujih študentih, ŠOS pripravlja peticijo

07. 06. 2021 20.24

Sprememba zakona o tujcih, ki določa izkazovanje zadostnih sredstev za preživljanje za tuje študente, ki ne prihajajo iz EU, po mnenju univerz in študentov vsebuje veliko nejasnosti, zato pripravljajo peticijo. K umiku sprememb pozivajo v Delavski svetovalnici, medtem ko med pristojnima ministrstvoma na to temo še potekajo pogovori.

Sprememba Zakona o tujcih otežuje dostop do študija v Sloveniji

28. 05. 2021 09.59

Na študentske organizacije se obračajo tuji študenti, ki jih je prizadela sprememba Zakona o tujcih iz marca letošnjega leta. Po novem za pridobitev dovoljenja za začasno prebivanje zaradi študija, garantno pismo skrbnikov, s katerim dokazujejo zadostna sredstva za bivanje, namreč ne zadostuje več. V ŠOS opozarjajo, da bo zaradi sprememb v postopku največ škode utrpelo slovensko visoko šolstvo.

Pričetek študija v hibridni obliki, sproščajo se tudi omejitve na področju športa

26. 04. 2021 06.12

Ob sproščanju ukrepov za preprečevanje širjenja novega koronavirusa svoja vrata odpirajo vsi visokošolski zavodi. Študijski proces tako znova poteka v hibridni obliki, kot ob začetku študijskega leta, kar pomeni v živo ob upoštevanju priporočil NIJZ in na daljavo. Vodstvo ŠOS je medtem predsedniku DZ Zorčiču predstavilo predlog zakonodajnih sprememb za urejanje položaja študentov. Sproščajo se sicer tudi vsa športna tekmovanja in treningi, rekreativni šport je dovoljen ne le posamično, ampak tudi v skupini do deset oseb.

Odprtje fakultet: ministrstvo priporoča hibridni model in testiranje študentov

22. 04. 2021 16.42

Znova se odpirajo tudi vrata vseh izobraževalnih ustanov in tudi študentski domovi. Ministrstvo je sporočilo nekaj podrobnosti. Testiranje bo obvezno za zaposlene, za študente pa priporočeno. Nujno je upoštevanje epidemioloških ukrepov, maske so obvezne tako za zaposlene kot za študente v vseh prostorih visokošolskih zavodih.

Letos vpisov v študijske programe nekoliko več kot lani, kje so omejitve?

07. 04. 2021 11.13

V prvem prijavnem roku za vpis v prvi letnik dodiplomskega in enovitega magistrskega študija za študijsko leto 2021/22 je bilo na 17.547 vpisnih mest oddanih 15.279 prijav za vpis, kar je 162 več kot lani. Omejitev vpisa je na 96 študijskih programih, so sporočili z ministrstva za izobraževanje, znanost in šport.

Ustavno sodišče razveljavilo člen o podaljševanju akreditacij visokošolskim zavodom

06. 04. 2021 10.37

Ustavno sodišče je razveljavilo člen protikoronskega zakona, ki je podaljševal rok za izpolnjevanje pogojev za ustanovitev visokošolskega zavoda s prvega na drugo podaljšanje akreditacije. V Nakvisu so zadovoljni, da bodo postopki lahko tekli naprej. Ostrejši pa so v opozicijskih vrstah, tudi s ponovnimi pozivi k odstopu ministrice Simone Kustec.