visokošolski učitelji

V drugi krog rektorskih volitev na ljubljanski univerzi Majdič in Mlinarič Raščan
02. 04. 2025 18.07Aktualni rektor Gregor Majdič in Irena Mlinarič Raščan s fakultete za farmacijo se bosta pomerila za položaj rektorja Univerze v Ljubljani v drugem krogu, ki bo 16. aprila. Nobeden od kandidatov namreč ni prejel več kot 50 odstotkov veljavnih glasov. Majdič je prejel 46,91 odstotka, Mlinarič Raščan pa 32,54 odstotka glasov, so sporočili z univerze.

Sodobni perspektivni poklici z novimi študijskimi programi
13. 02. 2024 14.00Človek in medosebni odnosi ter prenovljeni univerzitetni dvopredmetni program Teološki študiji. Oba programa nudita možnost za razvoj obetavne kariere.

Vlada in sindikati podpisali aneks z rešitvami iz stavkovnih sporazumov
18. 01. 2024 12.52Vlada in sindikati so podpisali aneks h kolektivni pogodbi za dejavnost vzgoje in izobraževanja. Z njim se v kolektivno pogodbo vnašajo nekatere rešitve iz stavkovnih sporazumov, ki jih je vlada lani sklenila s Sindikatom vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenje (Sviz) in Visokošolskim sindikatom Slovenije.

'Prenovljeno evidentiranje prinaša nove ovire in je neživljenjsko'
16. 11. 2023 17.37Novela zakona o evidencah delovnega časa, ki bo v uporabi od ponedeljka, prinaša birokratske ovire in je neživljenjska, poudarjajo predstavniki delodajalcev. Moti jih tudi, da se nekaterim, denimo visokošolskim učiteljem, ne bo treba evidentirati. Ob tem upajo, da bo v prihodnje vendarle prišlo do pogovorov o nekaterih spremembah.

Predsednik Fidesa razjezil rektorsko konferenco. Pričakujejo opravičilo
19. 05. 2023 19.17Zaradi izjave predsednika Fidesa Damjana Polha o neprimerljivosti visokošolskih učiteljev z zdravniki rektorska konferenca pričakuje, da se bo Polh opravičil vsem "visokošolskim učiteljicam in učiteljem ter univerzam, ki jih je s svojo izjavo prizadel". Verjamejo, da ima sicer vsak sindikat pravico do svojih zahtev in pogajanj, nasprotujejo pa uporabi pogajalskih tehnik, "ki vključujejo omalovaževanje in banalizacijo drugih pogajalskih skupin".

Papič in Štrukelj o prenovi plačnega sistema in kolektivnih pogodbah
04. 04. 2023 16.22Na ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije je potekalo prvo uradno srečanje s sindikatom Sviz po reorganizaciji ministrstva. Glavna tema srečanja je bila prenova plačnega sistema, skupno delovanje v bodoče in področje kolektivnih pogodb, sta v izjavi za javnost povedala minister Papič in glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj.

Visokošolski sindikat: Minister nima mandata za pogajanja
27. 03. 2023 14.16Visokošolski sindikat in vlada sta po več tednih pogajanj uskladila besedilo stavkovnega sporazuma, nazadnje pa je sindikat izvedel, da minister Igor Papič mandata za pogajanja o številnih že dogovorjenih tematikah sploh nima. Ker do stavkovnega sporazuma ni prišlo, zahtevajo ministrov odstop, hkrati pa bodo nadaljevali s stavkovnimi aktivnostmi. Papič je nad zahtevo po odstopu presenečen. Kot je poudaril, bo vlada stavkovni sporazum obravnavala na četrkovi seji.

V visokošolskem sindikatu pričakujejo linearen dvig plač za sedem razredov
30. 01. 2023 19.04Predstavniki visokošolskega sindikata in pristojnega ministrstva so nadaljevali pogajanja za razrešitev stavkovnih zahtev. Kot je povedal predsednik sindikata Gorazd Kovačič, pričakujejo linearen dvig plač za visokošolske učitelje za sedem plačnih razredov, vendar se vladna stran pred sredinim koalicijskim vrhom o tem še ne pogaja.

Javni sektor: vse več zaposlenih, masa sredstev za plače nad pet milijard evrov
25. 01. 2023 08.39Število zaposlenih v javnem sektorju se skozi leta povečuje, prav tako sredstva za plače v javnem sektorju. V prvi polovici lanskega leta je bilo v Sloveniji 188.814 javnih uslužbencev, kar je 21.000 več kot leta 2015. Leta 2021 je zaradi višanja povprečne plače in naraščanja zaposlenih masa sredstev za plače presegla pet milijard evrov.

Konec brezplačne uporabe avtorskih del pri pouku?
21. 09. 2022 09.56Novela Zakona o avtorski in sorodnih pravicah po besedah šolnikov, znanstvenikov in raziskovalcev nedopustno oži izjemo za znanstveno raziskovanje in uvaja nadomestilo za uporabo avtorskih del za namene ponazoritve pri pouku na daljavo. Predsednica omenjenega odbora pa: Nadomestilo bo določila vlada, ne gre pa za visoke zneske.

Kustečeva z novo službo, Visokošolski sindikat k preiskavi pozval KPK
03. 06. 2022 14.31V javnost je pricurljala novica, da se bo dosedanja ministrica za šolstvo Simona Kustec namesto na matični fakulteti FDV zaposlila na Univerzi na Primorskem (UP). Ob tem se je oglasil Visokošolski sindikat Slovenije, ki se sprašuje, zakaj bi UP hotela zaposliti Kustečevo in ali ima prestop znake korupcije. "Simona Kustec je s svojim preteklim raziskovalnim delom izkazala ustrezne kompetence, za katere verjamemo, da jih bo uporabila v prid razvoja raziskovalnega, razvojnega, pedagoškega in inovacijskega razvoja univerze. Ni nenavadno, da ministri po zaključenem mandatu nadaljujejo svojo raziskovalno kariero," pa so nekdanji ministrici v bran stopili na UP.

Stavka približno 40.000 šolnikov. Štrukelj: Pripravljeni smo na pogajanja
09. 03. 2022 06.48Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je reprezentativnim sindikatom v vzgoji in izobraževanju danes poslalo vabilo za pogovor "glede odprtih vprašanj v dejavnosti vzgoje in izobraževanja". Pogovor je predviden za torek, so sporočili z ministrstva. Stavka v osnovnem in srednjem šolstvu je sicer potekala normalno, učitelji so bili na svojih delovnih mestih in opravljali tista dela, ki jih lahko opravljajo brez učencev. Ravnatelji ocenjujejo, da do stavke ne bi prišlo, če bi se ministrstvo odzvalo na zahteve po dialogu in ustreznem ovrednotenju njihovega dela. Tudi stavka v vrtcih je potekala gladko.

'Visokošolski učitelj ne sme zahtevati obvezne udeležbe, če je odsotnost upravičena'
29. 11. 2021 14.49Tudi med študenti je število okuženih z novim koronavirusom visoko, zaradi česar so pogosteje kot pretekla leta odsotni od študijskih obveznosti, so opozorili pri Študentski organizaciji Slovenije. Obiskovanje študija v živo jim dodatno otežujejo karantenski protokoli, zaradi katerih morajo študentje, ki niso cepljeni ali preboleli, za daljši čas v izolacijo. Zato je organizacija višje- in visokošolskim zavodom poslala poziv, v katerem predlaga opravičevanje odsotnosti študentom, ki so zboleli ali so zaradi tesnega stika z okuženim v karanteni.

Maske med poukom obvezne za vse učence, tudi najmlajše
07. 11. 2021 13.22Med novimi ukrepi, ki stopajo v veljavo, je tudi obvezno nošenje mask v šolah, in sicer za vse učence, tudi za prvo triado. Pri tem je treba upoštevati še, da maske iz blaga niso več dovoljene, otroci morajo torej nositi kirurške maske ali maske FFP2. V združenju ravnateljev pa med tem pričakujejo težave pri samotestiranju. Kot pravijo, imajo občutek, da so jih "ponovno potisnili v prvo bojno linijo," kjer da ne bodo imeli podpore. Katere pa so izjeme in za koga nošenje mask ni obvezno?

PCT tudi za obisk zdravnika: 'Če gre za akutno stanje, brez zadržkov poiščite pomoč'
13. 09. 2021 10.24Od srede dalje bo pogoj PCT veljal praktično povsod, celo za obisk pri zdravniku. A kot je izpostavil državni sekretar na Ministrstvu za zdravje Franc Vindišar, med izjeme ne spadajo le nujni primeri na urgenci, temveč tudi v zdravstvenih domovih, če bo medicinsko osebje pri vhodu ocenilo, da gre za akutno stanje in da je obisk pri zdravniku nujen. Presejalno samotestiranje, ki ga zaposleni opravijo enkrat tedensko in s tem zadostijo pogoju testiranja za opravljanje dela, ni dovolj za pridobitev QR-kode in ne omogoča dostopa do drugih storitev.

Novi rektor Univerze v Ljubljani je Gregor Majdič
21. 04. 2021 08.08V drugem krogu rektorskih volitev za mandatno obdobje 2021–2025, ki so potekale na ljubljanski univerzi, je zmagal Gregor Majdič, profesor na veterinarski fakulteti. Med štirimi kandidati sta se v prvem krogu prejšnji teden najbolje odrezala prav Majdič in Igor Papič, ki sta tokrat zopet merila moči. Zaradi epidemioloških razmer so volitve izvedli elektronsko na vseh 26 članicah in rektoratu hkrati.

V drugi krog rektorskih volitev na ljubljanski univerzi Majdič in Papič
13. 04. 2021 17.51Profesor na veterinarski fakulteti Gregor Majdič in aktualni rektor Igor Papič se bosta pomerila za položaj rektorja Univerze v Ljubljani v drugem krogu, ki bo v sredo, 21. aprila. Nobeden od kandidatov namreč ni prejel več kot 50 odstotkov veljavnih glasov. Majdič je prejel 29,7 odstotka, Papič pa 35,5 odstotka glasov, so sporočili z univerze.

'MOL je uporabnike Roga z brutalnim vdorom ponižal, razčlovečil in razlastil'
02. 03. 2021 20.33Sto visokošolskih učiteljev je na Mestno občino Ljubljana naslovilo apel, ki ga podpisujejo tudi ostali državljani. Kot pravijo, že dober mesec dni čakajo pojasnila o upravičenosti in zakonsko utemeljeni izpraznitvi Avtonomne tovarne Rog. Med drugim zahtevajo predložitev pravnomočnega naloga za to dejanje, zagotovitev brezplačnega prostora za uporabnike AT Rog v središču mesta in obnovitev javne razprave o Rogu.

1798 novih okužb: 'Nakazuje se, da so ukrepi prijeli, a še zdaleč nismo iz najhujšega'
30. 10. 2020 06.17V četrtek so opravili 6368 testov in potrdili 1798 novih primerov okužbe. Delež pozitivnih testov je tako 28,23. Umrlo je 23 bolnikov s covidom-19. Čeprav se nakazuje trend, da so ukrepi prijeli, pa še zdaleč nismo iz najhujšega, pritisk na bolnišnice je še vedno kritičen. Vlada je zato protikoronske ukrepe podaljšala. Za teden dni se med drugim podaljša zaprtje trgovin z nenujnim blagom ter omejitev zbiranja več kot šestih ljudi ter gibanja med občinami. Za dva tedna pa so podaljšali ukrep obveznega razkuževanja rok in nošnje zaščitnih mask.

Maske na prostem še 14 dni, znova se odpirajo knjižnice
30. 10. 2020 17.11Vlada je podaljšala ukrepe za zajezitev širjenja koronavirusa. Maske bodo tudi na prostem obvezne še 14 dni, omejitev gibanja in zbiranja pa je podaljšana za en teden. Za toliko časa je podaljšan tudi odlok, s katerim so vrata zaprle trgovine z nenujnim blagom. Je pa vlada določila nove izjeme – znova bodo lahko odprte knjižnice, lahko se bo opravljalo gradbena, vzdrževalna in montažna dela ter dimnikarske storitve.

'Podaljšanje jesenskih počitnic ne pomeni, da bo podaljšano tudi šolsko leto'
30. 10. 2020 08.05Vrtci bodo tudi v prihodnjem tednu delovali omejeno, v srednjih šolah in fakultetah bo pouk potekal na daljavo, za osnovnošolce pa se počitnice podaljšujejo še za en teden, je povedala ministrica za izobraževanje Simona Kustec. To pa ne pomeni tudi podaljšanja šolskega leta, je dodala, saj bodo izostanek poskušali nadomestiti med šolskim letom. Šole so medtem z njenega ministrstva dobile okrožnico, naj se v tem času pripravijo na delo na daljavo.

Maske v učilnicah niso več obvezne
05. 10. 2020 06.43Brez zaščitnih mask ne glede na medosebno razdaljo bodo lahko po novem tudi učenci v zadnji triadi osnovne šole in dijaki v srednji šoli v matičnem oddelku. Prav tako maske ne bo več treba nositi njihovim učiteljem, a pod pogojem medosebne razdalje. Zadnja sprememba odloka o začasnih ukrepih za manj okužb s koronavirusom namreč določa nove izjeme.

Maske za učence in otroke v šoli niso več obvezne, ravnatelji zadovoljni
03. 10. 2020 09.12Zaščitne maske od zdaj niso več obvezne za otroke v vrtcih in učence v osnovni šoli ter dijake v srednji šoli, ko so v matičnem oddelku. Prav tako niso več obvezne za vzgojitelje predšolskih otrok in vzgojitelje pomočnike, za učitelje do vključno 3. razreda osnovne šole in osebe, ki izvajajo organizirano športno vadbo. V Združenju ravnateljic in ravnateljev osnovnega in glasbenega šolstva Slovenije so izrazili zadovoljstvo, da je vlada prisluhnila strokovnim priporočilom.

Maske za otroke v vrtcih in učence v razredih niso več potrebne
02. 10. 2020 23.57Vlada je spremenila odlok o nošenju zaščitnih mask v vrtcih in šolah. Te po novem niso več obvezne za otroke v vrtcih in učence v osnovni šoli ter dijake v srednji šoli, ko so v matičnem oddelku. Prav tako niso več obvezne za vzgojitelje predšolskih otrok in vzgojitelje pomočnike, za učitelje do vključno 3. razreda osnovne šole in osebe, ki izvajajo organizirano športno vadbo.

'Šola bo! 1. septembra gremo v šolo vsi'
27. 08. 2020 06.361. septembra se v šolske klopi ob upoštevanju epidemioloških ukrepov vračajo vsi šolarji, je potrdila šolska ministrica Simona Kustec. Visokošolski sindikat medtem poziva, naj se v predavalnice vrnejo tudi študenti, saj "univerza ne more biti bolj rizično okolje kot trgovski center".

Profesorji na dodatkih: 11,8 milijona evrov si je v treh letih razdelilo 200 izbranih na ljubljanski univerzi
15. 10. 2019 05.0036.000 študentov, 6000 zaposlenih, od tega 2700 asistentov in visokošolskih učiteljev na eni strani, na drugi pa elitnih 15 z izplačili nad 100.000 evrov, ali 210 tistih, ki so prejeli več kot 30.000 evrov na 26 fakultetah Univerze v Ljubljani. Po treh mesecih zahtev, dopolnitev, odgovorov, groženj, pritiskov, sestankov, klicev, objavljamo podrobno analizirane podatke, kdo služi, na čigav račun, ob redni plači za šest pedagoških ur tedensko, kdo je torej v dobro plačani profesorski eliti? Zgodba, ki smo jo simbolno poimenovali "Profesorji na dodatkih".

Osnovna bruto plača rednega profesorja se začne pri 3385 evrih
29. 09. 2019 07.00Novo študijsko leto se bo prihodnji teden začelo tudi za visokošolske učitelje, med katerimi so najbolje plačani redni profesorji – njihova osnovna bruto plača se začne pri 3385 evrih. Pedagoškemu delu pa tedensko namenijo od pol do dve tretjini zahtevanega efektivnega dela.

Sviz po podpise, ministrica za sistemsko rešitev: v nekaj letih enkrat več odločb za učno pomoč
19. 01. 2015 13.24Kakovost javnega šolstva je zaradi varčevalnih ukrepov ministrstva za izobraževanje močno okrnjena, opozarjajo v pedagoških združenjih. Visokošolski sindikati pa zaradi finančnega reza v visoko šolstvo ne izključujejo stavke.

'Žal nam je, da javno izpostavljamo najbolj ranljive skupine otrok'
15. 01. 2015 12.26Na Svizu bodo storili vse, da bo dodatna učna pomoč plačana, ne bodo pa zato ne opravili svojega dela, pravijo. "Država lahko najde številna druga področja, kjer se finančna sredstva trošijo brez kakšnih večjih skrbi, predvsem pa brez ustreznega nadzora," pa je jasna varuhinja človekovih pravic.

FOTO: 'Slovenski visokošolski prostor se pripravlja na uvedbo šolnin!'
18. 09. 2012 15.03Študenti so v DZ prinesli 2000 podpisov pod peticijo proti noveli zakona o visokem šolstvu. Pravijo, da bi sprejeti noveli sledila odpuščanja, združevanja študijskih skupin in ne nazadnje uvedba šolnin.