visoko nad oblaki

Slovenija praznuje 33 let samostojnosti, Golob: Praznujmo ponosno

25. 06. 2024 07.21

Slovenija praznuje dan državnosti in s tem obeležuje 33 let od osamosvojitve, ko je takratna skupščina sprejela ključne osamosvojitvene dokumente. Večina slovesnosti in osrednja državna proslava so potekale že v ponedeljek, svoja vrata pa je odprla tudi predsedniška palača, kjer je obiskovalce pozdravila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Da smo na doseženo gotovo lahko ponosni, sta ob tem ocenila nekdanja predsednika Danilo Türk in Borut Pahor. Predsednik vlade Robert Golob pa je ob tem dnevu sporočil, naj ga Slovenija praznuje ponosno.

Ko se je dan spremenil v noč: množične poroke, rekordi in zaroka med oblaki

09. 04. 2024 09.30

Popoln sončni mrk je za milijone ljudi prek Mehike, ZDA in Kanade za približno štiri minute dan spremenil v noč. Od množičnih porok do podiranja rekordov in posebnih poletov z letali ... zbrali smo nekaj najboljših trenutkov tega redkega pojava, ko je Luna prešla med Sonce in Zemljo ter popolnoma zakrila Sonce.

Tomi Meglič: Sin me je pri 13 letih že preskočil, leti čez 100 metrov

17. 11. 2023 08.00

Tomija Megliča in skupino Siddharta v soboto v Stožicah čaka glasen poklon 20. obletnici albuma Rh- in takratnega legendarnega koncerta na bežigrajskem stadionu. Tomi se je v našem Popkastu razgovoril o svoji ljubezni do smučarskih skokov, ki jo deli s sinom Zakom, najstnik pa je očetovo rekordno dolžino že zdavnaj preskočil in skače že preko 100 metrov. Oče že dolgo raje leti na krilih glasbe.

Kontrolor zračnega prometa: z nogami na tleh, z glavo nad oblaki

04. 11. 2023 14.48

Na razpis za kontrolorja zračnega prometa, ki se je zaključil avgusta, se je prijavilo 1300 kandidatov, a do faze razgovorov je uspelo priti le dvajsetim. Najboljši med njimi se bodo kmalu urili na simulatorju, kjer se bodo med drugim srečali s scenariji, kakršnih si nikoli ne želijo doživeti, a morajo biti nanje pripravljeni. Poklic, ki ga bodo opravljali, je tako zahteven, da po dveh oz. treh urah neprekinjenega dela sledi obvezen enourni počitek. Na letalih so ljudje, prostora za napake ni, pravijo.

V zraku vonj po gumah in bencinu, v žilah je gorel adrenalin

23. 09. 2023 09.32

Mokro cestišče, preteči oblaki in temna noč. Nato hud naliv, ki iz centra Nove Gorice ni pregnal nikogar. Pod pisanimi dežniki in pelerinami se je večtisočglava množica gnetla za ograjo ter visoko v zrak iztegovala vratove. Vse, da bi na cesti opazili kar čim več podrobnosti med obiskovalci tekmovanja Rally Nova Gorica tako močno priljubljeno nočno 'superspecial' preizkušnjo. Na progi pa je predstavo ustvarjalo 90 avtomobilov s posadkami iz 17 različnih držav. S taktičnim pritiskanjem na 'gas' in zavore ter umetelno spretnostjo zavijanja volana so po žilah vseh navzočih poganjali adrenalin, v zrak pa spuščali "tiste prave reli vonjave".

'Bolj kot struge večjih rek nas skrbijo manjši pritoki in hudourniške grape'

28. 08. 2023 19.16

V nebo, ki se je nad Slovenijo znova odprlo, najbolj zaskrbljeno zrejo na tistih območjih, ki jih prizadela že nedavna vodna ujma. "Bolj kot same struge večjih rek nas skrbijo manjši pritoki in hudourniške grape, kjer je odloženega še veliko materiala, tam pa dejansko ne vemo, kako bo ta voda odtekla," je v oddaji 24UR ZVEČER dejal hidrolog Janez Polajnar. Na Koroškem so pospešeno kopali kanale za odtekanje vode in prekrivali grozeče plazove. V strahu pred naraslo Poljansko Soro so na Škofjeloškem domove zavarovali s protipoplavnimi vrečami, nekateri so zgradili tudi visoke betonske ograje. Na najhujše so se pripravili v Ljubnem ob Savinji, katere gladina je kar meter in pol višja kot pred poplavami, pripravljeni so tudi na evakuacijo domačinov. Celjski gasilci so vzpostavili klicni center.

Avantura na robu vesolja z razkošno večerjo za 120 tisočakov?

14. 05. 2023 21.00

Ste si kdaj predstavljali, da bi večerjali visoko nad oblaki, na samem robu vesolja? Ali da bi na tako posebnem kraju večerjali kar v petzvezdnični razkošni restavraciji? Morda so trenutne resnično le sanje, a že prihodnje leto bi lahko postale resničnost. Francosko podjetje Zephalto namreč načrtuje prav vesoljsko izkustvo s spektakularnim pogledom na obličje Zemljo.

Štiriurni dremež visoko nad oblaki? Za nekaj 100 evrov mogoč že leta 2024

14. 05. 2023 18.17

Potniki na novozelandskem nacionalnem letalskem prevozniku bodo morali za štiri ure v kabini za šest oseb odšteti od 400 do 600 novozelandskih dolarjev (od 225 do 340 evrov). Gre za prvo zasnovano spalnico s pogradi v ekonomskem razredu poletov.

Slovo nadpovprečno toplega vremena: bo spet udarila pozeba?

25. 03. 2023 08.55

S kar dvema vremenskima frontama se bomo ta konec tedna poslovili od nadpovprečno toplega vremena. Po njunem prehodu bo nad naše kraje nekaj dni dotekal zelo hladen in suh zrak iznad polarnih predelov, kar bo lahko ob razjasnitvi v prvi polovici prihodnjega tedna usodno za prehitro prebujajočo naravo. V zatišnih legah se bodo lahko temperature spustile tudi do –5 stopinj Celzija.

Spreminjanje vremena: rešitev ali 'morfij' za podnebno krizo?

19. 03. 2023 09.08

Ideja o tem, da bi človek lahko spreminjal vreme, že dolgo ni več znanstvena fantastika. V zadnjem času pa se vedno bolj krepi upanje, da bi lahko z geoinženiringom, metodami, s katerimi bi človek načrtno spremenil podnebje na globalni ravni, preprečili del škode zaradi podnebnih sprememb. Atmosferski fizik in strokovnjak za oblake dr. Blaž Gasparini, podoktorski raziskovalec na Oddelku za meteorologijo in geofiziko Univerze na Dunaju, poudarja, da je geoinženiring kot protibolečinsko sredstvo, ki preprečuje hujšo podnebno škodo, ne more pa rešiti vzroka podnebnih sprememb.

V prihodnjem tednu temperature tudi nad 20 stopinj Celzija

17. 03. 2023 08.11

Vreme nam bo v naslednjih dneh postreglo s soncem in prijetnimi dnevnimi temperaturami, le jutra bodo ostala razmeroma hladna. Večinoma sončno vreme z velikimi temperaturnimi razlikami med nočjo in dnevom nas bo spremljalo tudi v prihodnjem tednu. Sprva bodo najvišje temperature po nižinah okoli 18 stopinj, od srede naprej, ko se bo k nam razširil še toplejši zrak, pa bo živo srebro marsikje preseglo 20 stopinj Celzija.

'Tišina uma je ključ do dolgega življenja'

31. 10. 2022 12.12

Številne destinacije na svetu slovijo po dolgem življenju svojih prebivalcev. Kaj pa je skrivnost okrožja Lerik v južnem Azerbajdžanu? Gorski zrak. Ekipa CNN Travel je obiskala vasico, v kateri naj bi živeli stoletniki, ki so še vedno fizično in umsko povsem sposobni in jih leta še niso dohitela.

IMF za letos zvišal napoved rasti, za naslednje leto pa zmanjšal

11. 10. 2022 15.20

Mednarodni denarni sklad (IMF) je v najnovejši gospodarski napovedi Sloveniji za letošnje leto napovedal 5,7-odstotno gospodarsko rast oz. dve odstotni točki več, kot je napovedal spomladi. Za naslednje leto je sicer situacija nekoliko drugačna, saj je napoved slabša. Nižja je za 1,3 odstotne točke in bo znašala 1,7 odstotka. IMF je ob tem opozoril na visoko inflacijo, ki naj bi letos dosegla skoraj devet odstotkov.

Nevihte v gorah: Kako zmanjšati možnosti, da v nas udari strela?

19. 06. 2022 07.00

Gore poleti v svoje naročje prikličejo več obiskovalcev, saj je v tem času manj objektivnih nevarnosti kot pozimi, ko je hkrati treba obvladati tudi tehnike gibanja v zimskih razmerah. So pa stalnica poletnega obdobja plohe in nevihte. Lep, sončen dan se v gorah lahko spremeni v manj kot uri. Zaščite pred udarom strele sicer ni, lahko pa sami zmanjšamo možnosti, da se soočimo z njo. To pomeni, da se v gore odpravimo dovolj zgodaj in smo popoldne, ko so poletne nevihte najpogostejše, že na varnem v dolini ali planinski koči. Kako ravnati, če nas kljub vsemu doletita blisk in grom ter zakaj v gorah tako hitro pride do vremenskega preobrata?

Zakaj letos neurja nastajajo predvsem na severu in vzhodu Slovenije?

03. 06. 2022 09.14

Za nami je po obsegu in škodi najsilovitejše neurje v letošnjem letu. Neurja letos nastajajo predvsem na severu in vzhodu Slovenije. V zadnjih tednih je namreč k nam od juga pogosto dotekal zelo topel zrak, občasno pa se je čez nižje predele vzhodnih Alp spustil tudi nekoliko hladnejši zrak, ki je ob kombinaciji z močnim soncem povzročil nastanek nevihtnih oblakov.

Prihodnji dnevi prinašajo otoplitev, v sredo že okoli 20 stopinj 

04. 04. 2022 07.24

Ohladitev v preteklih dneh nam je prinesla dobrodošle padavine, a tudi strah sadjarjev pred pozebo. Tokrat smo se ji na srečo izognili, saj so se temperature ob oblakih in vetru le na mrazu najbolj izpostavljenih legah spustile pod ničlo, v prihodnjih dneh pa bo vreme krojil občutno toplejši jugozahodni veter, ki nam bo ob popoldnevih spet prinesel temperature okoli 20 stopinj Celzija. Ob jugozahodniku se bodo oblaki večji del tedna zbirali predvsem v zahodnem delu Slovenije, drugod bo večinoma sončno. Tako bo ostalo do sobote, nato pa nas bo prešla nova hladna fronta s padavinami in, kot vse kaže, spet tudi s precej nizko mejo sneženja. 

V gorah zima in povečana nevarnost snežnih plazov, v dolini zadišalo po pomladi

16. 02. 2022 11.19

Če se je v gore vrnila zima in je zapadlo do 50 centimetrov snega, pa napoved za vse oboževalce snežne odeje v dolini ni obetavna, je ocenil naš hišni prognostik Rok Nosan. Po današnjem prehodu hladne fronte se bo namreč že jutri spet krepil toplejši jugozahodni veter. Ker se bo topel zrak zadrževal nad našimi kraji, se bodo temperature krepko dvignile – danes do 12, v petek lahko tudi do 20 stopinj Celzija. V gorah je slika povsem drugačna, zopet se je povečala nevarnost snežnih plazov. V Julijskih Alpah in v zahodnih ter osrednjih Karavankah nad nadmorsko višino okoli 1500 metrov je dosegla tretjo stopnjo, kažejo podatki Arsa.

Letalski zdravnik in kirurg: Najtežji trenutki so v tem času, v vsakodnevnem delu v bolnišnici

29. 10. 2021 19.52

Andrej Strahovnik je letalski zdravnik in športni pilot, zato ne preseneča odgovor, da bi bil poklicni pilot, če ne bi bil zdravnik. Je tudi eden redkih Slovencev in zdravnikov, ki so neposredno sodelovali v vojni v Afganistanu, vendar – presenetljivo – to niso bili najtežji trenutki v njegovi karieri. Najtežje je zdaj, v bolnišnici, ko morajo skrbeti ne le za bolnika, pač pa tudi za to, ali ga bodo imeli kam namestiti. Tokratni obraz zdravništva je kirurg Andrej Strahovnik.

'Moja duša je ciganska in svoje Pušče ne dam za nobeno drugo naselje'

14. 08. 2021 07.00

"Šel sem gledat ogenj, ki ga mati je prižgala, tople roke je imela in se mi smejala. Bil sem srečen danes, kot so srečni le Cigani, pridi, ljuba, zopet k meni, pridi in ostani." Tako v pesmi Bil sem srečen danes pravi prekmurski pisatelj Feri Lainšček, ki je živel z Romi in ob njih. In res so srečni. Pravijo, da za srečo ne potrebuješ veliko – le zdravje, sožitje in dobre ljudi. Tako je že 110 let na Pušči, odkar so se tja naselili prvi Romi. Leta 2002 so postali krajevna skupnost Mestne občine Murska Sobota in s tem edina romska krajevna skupnost ne samo v Sloveniji, ampak tudi v Evropi.

Ponekod rekordno visoke temperature za februar, jutri bo še topleje

23. 02. 2021 18.24

V Sloveniji so danes ob sončnem in toplem vremenu ponekod izmerili rekordno visoko temperaturo zraka za februar. Po napovedih našega hišnega prognostika Roka Nosana, pa bo jutri še nekoliko topleje. Podobno toplo bo ostalo do vključno petka, potem pa se bo za kakšnih 10 stopinj ohladilo, še pravi.

Pri Mariboru pod težo snega klonila tri drevesa in padla na hišo

10. 12. 2020 06.20

Vremensko dogajanje v zadnjih dneh je poskrbelo, da so imeli gasilci in preostale intervencijske službe polne roke dela. Težek sneg je podiral drevje, ki je padalo na cestišča in oviralo promet, se podiralo na elektrodistribucijske daljnovode in povzročalo izpade dobave električne energije. Na območju mariborske občine pa so se tri drevesa podrla na streho stanovanjske hiše in jo poškodovala.

Prihajajo nove padavine, v Kranjski Gori že sneži

07. 12. 2020 06.54

Po vremensko pestrem koncu tedna, ki je zahodni polovici Slovenije prinesel obilne padavine, visokogorju Julijskih Alp pa ogromno snega, se je vremensko dogajanje ponoči umirilo. Padavine so marsikje ponehale in oblaki so se začeli trgati. A izboljšanje vremena bo le kratkotrajno, saj bo že popoldne marsikje spet deževalo, občasne padavine pa nas bodo spremljale do vključno srede, ko se bo meja sneženja spet približala nižinam. V Kranjski Gori pa je v dopoldanskem času dež že prešel v sneg.

Reke bodo naraščale, možna manjša razlivanja

15. 10. 2020 07.00

Po sončni sredi bo četrtek minil v znamenju oblakov in padavin, predvsem v južni Sloveniji bodo možni krajevni nalivi. Na Gorenjskem bo dovolj hladno, da bo ob močnejših padavinah snežilo do višje ležečih dolin, drugod bo meja sneženja večji del dneva na nadmorski višini 1500 metrov, proti večeru pa se bo spustila na okoli 1100 metrov. V petek bomo še deležni nekaj padavin, ob koncu tedna pa kaže na večinoma suho in deloma sončno, a še vedno precej hladno vreme za ta čas. Oktober bo tako najverjetneje šele drugi letošnji mesec s temperaturo pod dolgoletnim povprečjem.

Krek: Nekateri okuženi ne želijo razkriti, kje in s kom so se družili

02. 09. 2020 10.28

V torek so pristojni v Sloveniji opravili 1608 testiranj in okužbo z novim koronavirusom potrdili pri 55 osebah. V bolnišnici se zdravi 26 bolnikov, od tega štirje na intenzivnem oddelku. Umrl je en pacient s covid-19. "Ni več vprašanje, kaj bo država storila za nas, ampak kaj bomo mi storili za državo," pa pravi šef NIJZ Milan Krek ob 55 novih primerih okužbe. Ta številka je tretja najvišja od izbruha pandemije, torej od marca. Krek še dodaja, da je veliko tudi primerov z neznanim virom okužbe, saj posamezniki ne želijo razkriti, kje in s kom so se družili. V Koroškem domu starostnikov v Črnečah pa so potrdili še dve okužbi pri stanovalkah. Nobena od njiju ne kaže znakov okužbe.

Zakaj so ohladitve v letošnji pomladi tako pogoste?

17. 04. 2020 06.45

Spomladi so značilne hitre vremenske spremembe, ki pa so letos še posebej izrazite. Tako smo bili v tem tednu deležni že tretje močnejše ohladitve v letošnji pomladi in rastline so bile v večjem delu Slovenije spet v ledenem primežu. Sicer ni bilo tako mrzlo kot pred dvema tednoma, ko smo marsikje izmerili najnižje aprilske temperature v zadnjih desetletjih, se je pa vegetacija v tem času pospešila in sadno drevje je postalo občutljivejše na mraz. Žal nas po nekaj zelo toplih dneh v prihodnjem tednu čaka nova občutna ohladitev.

Dosegla nas je fronta s padavinami, meja sneženja se spušča

30. 03. 2020 09.57

Že drugič v enem tednu se nad naše kraje širi mrzla zračna masa iznad območja polarnega kroga. Prehod hladne fronte spremljajo manjše padavine, meja sneženja se je ponekod spustila do nižin. Predvsem v višjih legah je zapihal okrepljen severovzhodni veter, na Primorskem burja, ki se bo zvečer še krepila in bo na izpostavljenih mestih v sunkih presegala hitrost 100 kilometrov na uro. Zaradi nizkih temperatur bodo rastline predvsem v sredo in četrtek, ko se bo veter polegel, spet na preizkušnji.

Najboljše za konec potovanja okoli sveta?

29. 02. 2020 07.00

Večina naših zgodb v zadnjih dveh mesecih se je začenjala ob plaži ali na oceanu. Tokrat pa malo drugače – odpravili smo se na krater vulkana, več kot 3000 metrov nad morjem.

20 dni leta 2020 v Avstraliji: požari, poplave, oblaki prahu in toča

20. 01. 2020 08.48

Manj kot 24 ur potem, ko je močan veter na jugovzhodu Avstralije dvignil oblake prahu in se je nebo obarvalo oranžno, je na območju klestila še toča v velikosti golf žogic – dovolj velika, da je razbijala stekla na avtomobilih, skubila drevesa in poškodovala številne ptice.

Kljub ohladitvi in padavinam omembe vredne snežne odeje ni pričakovati nikjer

14. 01. 2020 07.15

Ob koncu tedna se bo vremenski vzorec nad Evropo nekoliko spremenil. Zapihali bodo severni vetrovi in občutno ohladitev prinesli predvsem višjim legam, kjer je bilo v zadnjih tednih za ta čas precej toplo. Menjavo zračne mase bodo ponekod spremljale manjše padavine. Večinoma bo snežilo, a zaradi skromne količine padavin omembe vredne snežne odeje ni pričakovati nikjer. S snegom zelo skromna zima se bo tako še naprej nadaljevala tudi v hribih.

Slovenijo zajel sneg: podrta drevesa ovirala promet, številni ostali brez elektrike

14. 12. 2019 07.09

Največ snega je zapadlo na Gorenjskem in Notranjskem, v Zadlogu nad Idrijo kar 39 centimetrov. Pestro vremensko dogajanje je težave povzročalo predvsem v prometu, v več občinah pa so prebivalci ostali brez električne energije. V večjem delu države je poledica, zato še posebej previdno na cestah.