visoko šolstvo

Ministri izpostavili pomen sodelovanja pri naslavljanju nasilja v šolah
07. 04. 2025 14.21Predstavniki ministrstev za notranje zadeve, za vzgojo in izobraževanje in za visoko šolstvo ter policije so v Kongresnem centru Brdo razpravljali o izzivih pri soočanju z grožnjami v vzgojno-izobraževalnih in visokošolskih zavodih. Pristojni ministri so na posvetu izpostavili pomen sodelovanja in preventive. Minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj je poudaril, da je zagotavljanje varnosti eden od temeljev za uspešen šolski sistem.

Nova zahteva srbskih študentov oblastem: Preiščite uporabo zvočnega topa
05. 04. 2025 12.24Študenti, ki v Srbiji protestirajo že več kot štiri mesece, so v petek na oblasti naslovili novo, peto zahtevo. V njej pozivajo k preiskavi incidenta, ki se je zgodil sredi marca na množičnem protestu v Beogradu. Študenti oblastem očitajo, da so na protestu uporabile zvočni top, kar pa te zanikajo.

S simbolično zasaditvijo oljke začetek gradnje novega centra oljkarstva
03. 04. 2025 20.28S simbolično zasaditvijo oljke so na Plavjah, tik ob italijanski meji, obeležili začetek gradnje novega Kompetenčnega centra za oljkarstvo. Ta bo v novem, 3000 kvadratnih metrov velikem objektu na območju nekdanje vojaške karavle združeval vse službe s področja oljkarstva. Vrednost projekta je ocenjena na 4,5 milijona evrov, dokončali pa ga bodo do konca prihodnjega leta.

Potrjen predlog zakona o visokem šolstvu. Papič: Gre za reformo
03. 04. 2025 13.46Vlada je na današnji seji potrdila predlog zakona o visokem šolstvu. "Gre za reformo visokošolskega sistema, saj prinaša popolnoma nov način financiranja visokega šolstva in podaljšuje obdobje sklepanja pogodb o financiranju univerz," je dejal minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igor Papič.

Na telefonu znanstvenika našli kritike Trumpa in ga poslali nazaj v Pariz
20. 03. 2025 08.03Francoski minister za visoko šolstvo je sporočil, da so francoskemu raziskovalcu, ki je potoval na konferenco v Houston, zavrnili vstop v ZDA, potem ko so mu ameriški varnostni organi na letališču pregledali telefon in našli sporočila s kritikami administracije Donalda Trumpa.

Hrvaški učitelji stavkajo, po mnenju vlade stavka neutemeljena
19. 03. 2025 12.40V več kot tisoč izobraževalnih ustanovah na Hrvaškem poteka stavka učiteljev. Stavko organizirajo trije šolski sindikati, ki zahtevajo višje plače za učitelje. Vlada po drugi strani vztraja, da so se plače v šolstvu v zadnjih letih znatno povišale in da je stavka neutemeljena, poročajo hrvaški mediji.

Drama z Dramo, kaj pa NUK 2?
15. 03. 2025 07.47Skoraj 100 milijonov evrov vredna gradnja NUK 2 in 60-milijonska prenova ljubljanske Drame. Gre za pomembnejša kulturna infrastrukturna projekta zadnjih desetletij. Pa bosta tudi uresničena? Gradnja NUK 2 naj bi se - skoraj 40 let od prvih idej - vendarle začela še letos. Medtem ko nujna prenova osrednjega državnega gledališča zaradi spora s sosedi že več kot dve leti stoji. Drama pa za najem nadomestnih prostorov na obrobju prestolnice plačuje 71 tisoč evrov na mesec. Kje se torej zapleta? Zakaj traja leta, celo desetletja, da se tako pomembni projekti, kot sta Drama in NUK 2, premaknejo z mrtve točke? O tem nocoj rubriki 24UR Inšpektor.

V Sloveniji čez dve leti Center za tehnologije genske in celične terapije
12. 03. 2025 18.42Novi prostori Centra za tehnologije genske in celične terapije bodo predvidoma zgrajeni do konca leta 2027, povsem pa naj bi zaživeli do konca leta 2029, je ob obisku premierja Roberta Goloba na Kemijskem inštitutu dejala vodja centra Mojca Benčina. Golob verjame, da bo inštitut z novim centrom zadržal vodilno vlogo na področju genskih raziskav.

Mesečna subvencija za bivanje pri zasebnikih po novem skoraj 100 evrov na študenta
14. 02. 2025 16.46Ministrstvo za visoko šolstvo, znanosti in inovacije je objavilo javni razpis za izbiro zasebnih študentskih domov za prihodnje študijsko leto 2025/2026. Za subvencioniranje bivanja študentov je namenjenih 1,77 milijona evrov, kar zadostuje za 1500 ležišč. Mesečna subvencija za bivanje pri zasebnikih bo trikrat višja, in sicer 98,76 evra.

'Verjamem, da bo umetna inteligenca v najkasneje desetih letih spremenila vse'
05. 02. 2025 11.51Slovenija ima močne temelje za razvoj umetne inteligence, a jo moramo razvijati v korist družbe, je na dogodku na Institutu Jožef Stefan dejala ministrica za digitalno preobrazbo Ksenija Klampfer. Dogodek je potekal pred vrhom o umetni inteligenci, ki bo prihodnji teden v Parizu, namenjen pa je bil prikazu dosežkov Slovenije na tem področju.

Srbske študente v Novem Sadu pričakala množica z ognjemetom
31. 01. 2025 10.32Beograjski študentje so v petek okoli 20. ure prikorakali na most v Novem Sadu, kjer se bo v soboto odvijal protestni shod. Na celotni poti so jih po različnih krajih domačini sprejeli s transparenti, glasnimi vzkliki in bučnim aplavzom, bogato obloženimi mizami in celo z ognjemetom. Srbski pisatelj in dramatik Siniša Kovačević je medtem srbske študente predlagal za Nobelovo nagrado za mir. Kandidatura je bila tudi uradno sprejeta.

Preboj na UKC: Skrivnosti našega genoma omogočajo personalizirano zdravljenje
29. 01. 2025 12.43500 Slovencev je pred tremi leti darovalo kri v projektu Slovenski referenčni genomski projekt. Kmalu si lahko obetajo izvid, ki jih bo opozoril na znana tveganja v njihovem genomu. Slovenski znanstveniki napovedujejo, da si bodo s temi izvidi v ne tako daljni prihodnosti lahko pomagali njihovi družinski zdravniki. Tako pri zdravljenju kot pri postavljanju diagnoz. Umetna inteligenca pa bo nenehno na preži za novo odkritimi geni, ki bi lahko predstavljali tveganje. To za vsakega posameznika pomeni konkretno varnost in zagotovilo, da zelo dobro organiziran sistem pazi nanj, so ponosni v UKC Ljubljana.

Osnutek zakona za psihoterapijo: vključenih več resorjev in zbornica
29. 01. 2025 08.00Kaj se dogaja s težko pričakovanim zakonom o psihoterapiji? Po naših informacijah osnutek zakona, ki je v medresorskem usklajevanju, psihoterapijo poleg zdravstva vključuje še v socialo, šolstvo in druge resorje, prav tako pa je v igri ponovno psihoterapevtska zbornica, ki bo pregnala šarlatane. O trenutnem osnutku smo govorili z eno največjih organizacij, ki se ukvarja s pomočjo ljudem v stiski pri nas. Na Zvezi Anita Ogulin in ZPM tak zakon pozdravljajo, saj je po njihovi oceni narejen tako, da vključuje tudi najšibkejše, ki potrebujejo največ pomoči.

Izredni študij bi z novim Zakonom o visokem šolstvu ukinili
22. 01. 2025 19.01Te dni med študenti izrednega študija kroži peticija za ohranitev pravic izrednih študentov. Lansko poletje je namreč ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije v javno obravnavo poslalo predlog novega Zakona o visokem šolstvu. Glavna sprememba, ki je študente najbolj razburila, je ukinitev izrednega študija. Nadomestil bi ga časovno prilagojen študij, ki pa bi študentom, ki so ob šolanju tudi zaposleni, čas študija podvojil. Minister Igor Papič pa je jasen, da bo dolžina študija odvisna od posameznika in da je za pridobitev diplome potreben enak obseg dela, kot ga imajo redni študentje.

Inženirka leta 2024 je Rebeka Kropivšek Leskovar iz Interblocka
16. 01. 2025 21.45Prejemnica naziva inženirka leta 2024, ki ga organizirata revija IRT3000 in družba Mediade s partnerji, je Rebeka Kropivšek Leskovar, magistrica informacijskih in komunikacijskih tehnologij ter razvojna inženirka v skupini Interblock. Priznanje je prejela na prireditvi v Cankarjevem domu v Ljubljani.

Izenačitev subvencije za bivanje pri zasebnikih z dodatkom k državni štipendiji
15. 01. 2025 13.50Minister za visoko šolstvo Igor Papič in predsednik krovne študentske organizacije Luka Mihalič sta predstavila konkretne ukrepe za reševanje bivanjskih razmer študentov. Eden od ukrepov je izenačitev višine subvencije za bivanje pri zasebnikih z višino dodatka k državni oz. Zoisovi štipendiji za bivanje izven kraja stalnega prebivališča.

Podpisana pogodba o sofinanciranju genskega zdravila urbagen
20. 12. 2024 13.45Minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter ustanoviteljica in predsednica upravnega odbora Fundacije CTNNB1 sta podpisala pogodbo o sofinanciranju predklinične in klinične študije genskega zdravila urbagen za sindrom CTNNB1. Fundacija bo sredstva v višini enega milijona evrov prejela naslednji teden.

Še pred koncem leta 'finančna injekcija' za zdravilo urbagen
18. 12. 2024 18.33Vlada je na seji sprejela sklep o podpori razvoja zdravila urbagen. Pogodbo s Fundacijo CTNNB1 bodo podpisali v petek, teden kasneje pa bo sledilo tudi izplačilo v višini milijona evrov, je povedala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.

'Univerze, fakultete in višješolski zavodi bodo bolj varni'
17. 12. 2024 15.30Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar in minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igor Papič ter generalni direktor policije Senad Jušić so podpisali dogovor o protokolu v primeru povečanih varnostnih tveganj v visokošolskih zavodih. Papič in Poklukar sta prepričana, da bodo tako univerze, fakultete in višješolski zavodi bolj varni.

NPU pri poslu Univerze na Primorskem ni zaznal kaznivega dejanja
11. 12. 2024 12.58Nacionalni preiskovalni urad je odstopil od obravnave posla Univerze na Primorskem z nakupom prostorov za nov študentski dom v poslovnem objektu Barka v Kopru, saj niso našli znakov kaznivega dejanja. Rektorica Univerze na Primorskem Klavdija Kutnar je to odločitev označila kot pričakovano.

Akademski kolegij za 3,7 milijona v roke ministrstva za visoko šolstvo
02. 12. 2024 18.53Ljubljanski mestni svetniki so na izredni seji dali soglasje k prodajni pogodbi za prostore v Baragovem semenišču. Študentski dom Akademski kolegij bo od Mestne občine Ljubljana (Mol) odkupilo ministrstvo za visoko šolstvo za 3,7 milijona evrov. Večina svetnikov je prodajo podprla, v SDS pa so opozorili na po njihovi oceni zelo nizko ceno.

Med prejemniki Zoisovih in Puhovih nagrad Igor Akrapovič in Ivan Šprajc
28. 11. 2024 21.53V Cankarjevem domu so podelili 15 državnih nagrad za izjemne znanstvene in raziskovalne dosežke. Prejemnikom Zoisovih in Puhovih nagrad in priznanj ter ambasadorki znanosti je čestital tudi predsednik vlade Robert Golob, ki je poudaril pomen vlaganja v znanost in razvoj za družbeni napredek.

70. obletnica Cerna: 'To bo kmalu tudi slovenski laboratorij'
26. 11. 2024 13.04Ob 70. obletnici Cerna je minister Papič izrazil veselje, da bo prihodnje leto pred organizacijo zaplapolala tudi slovenska zastava. Polnopravno članstvo Slovenije v Cernu bo okrepilo njen prispevek k mednarodnim raziskavam in odprlo nove priložnosti za znanost in gospodarstvo, so izpostavili na GZS. Slovenija bo s tem imela dostop do vrhunske infrastrukture, Cern pa bo pridobil močnega partnerja z bogatimi raziskovalnimi zmogljivostmi, so poudarili.

Brez glasu proti: še korak bližje zdravilu za otroke z redkimi boleznimi
12. 11. 2024 19.56Otroci z redkimi boleznimi so po seji odbora DZ za izobraževanje še korak bližje temu, da prejmejo zdravilo. Odbor je namreč brez glasu proti za obravnavo na seji DZ po nujnem postopku pripravil predlog dopolnitve zakona o znanstvenoraziskovalni dejavnosti, ki predvideva financiranje zaključnega dela pri razvoju zdravila sirote.

Mali Urban bi lahko zdravilo prejel še pred šestim rojstnim dnevom
07. 11. 2024 09.40Država bo pomagala pri razvoju zdravila za dečka Urbana in prinesla več upanja za otroke z redkimi boleznimi v prihodnosti. V ta namen so pripravili predlog zakona o znanstvenoraziskovalni dejavnosti, ki bo omogočil financiranje zaključne faze razvoja genskega zdravljenja za sindrom CTNNB1. "Mislim, da imamo v rokah dobro zgodbo," je dejala mama malega Urbana Špela Miroševič, ki sicer dodaja, da zdravljenje predstavlja tudi izjemno odgovornost. "Da se zadeva izpelje dobro, odgovorno in da postavijo temelje tudi za druge otroke," je dejala. Njen otrok pa bi morda lahko zdaj zdravilo dobil še pred svojim šestim rojstnim dnevom.

Država bo podprla izdelavo zdravila za Urbana
05. 11. 2024 15.14Država je prižgala zeleno luč in pripravila predlog zakona, ki bo omogočil financiranje zdravila za dečka Urbana in več upanja za otroke z redkimi boleznimi v prihodnosti. Njegova mama Špela Miroševič je novico pozdravila z neizmernim veseljem. Zadovoljna je, da ji bo zaradi podpore države ostalo več časa, da projekt nadaljujejo kakovostno in na slovenskih tleh: "Interes, da nam država pomaga, je bil zelo velik in zelo nas veseli, da so prepoznali vrednost tega, kar delamo. Ne samo za Urbana, ampak za celo Slovenijo in vse otroke, ki jim bodo to diagnozo postavili v prihodnosti."

Država še vedno ni našla denarja: 'Časa za odlašanje preprosto ni več'
29. 10. 2024 13.21Za Urbana se čas izteka. Država je izrazila pripravljenost pomagati pri financiranju zadnje faze nujno potrebnega zdravila, a stvari se, kljub temu da gre za tekmo s časom, ne premikajo dovolj hitro. Iz Ministrstva za zdravje so pred več kot dvema tednoma sporočili, da bodo v tednu dni poskušali najti pravne možnosti za financiranje zdravila. A odgovora države (še) ni. Kot so sporočili, še vedno iščejo pravno rešitev, saj morajo "hkrati zagotoviti tudi transparentno porabo javnih sredstev." A Urbanova mama Špela Miroševič opozarja, da časa za odlašanje preprosto ni več.

Študijski proces poteka, plače bodo, storilce pa še iščejo
29. 10. 2024 12.17Na Univerzi v Mariboru, ki je bila žrtev obsežnejšega kibernetskega napada, zagotavljajo, da študijski proces poteka nemoteno, pravočasno bo tudi izplačilo plač delavcem univerze za oktober. Skupaj s pooblaščenimi zunanjimi inštitucijami izvajajo varnostne preglede, preiskava o storilcih pa še poteka, so sporočili z univerze.

Pet milijonov evrov za sofinanciranje italijanskega superračunalnika
28. 10. 2024 18.44Vlada je na dopisni seji sprejela odločitev, da bo sodelovala pri italijanski prijavi za nakup novega superračunalnika in se ob tem v primeru izbire zavezala k sofinanciranju v višini petih milijonov evrov. "Slovenija bo podprla prijavo italijanskega superračunalniškega centra na razpis EU Skupnega podjetja EuroHPC za izgradnjo novega visokozmogljivega računalnika in tovarne umetne inteligence," so sporočili iz Ukoma in pojasnili, da je razlog za odločitev dejstvo, da je Slovenija že dolgo aktivna na področju visokozmogljivega računalništva. V teku so tudi priprave na samostojno prijavo na evropski razpis za superračunalnike.

Vlada o pripravah na razpis za pridobitev superračunalnika
24. 10. 2024 17.31Vlada se je seznanila s pripravo prijave na razpis Evropske komisije za pridobitev visoko zmogljivega računalnika za umetno inteligenco in za vzpostavitev tovarne umetne inteligence. Za pomoč pri pripravi prijave je ustanovila delovno skupino.