visoki stroški

Porast poskusov prevar s kriptosredstvi
15. 04. 2025 11.16Agencija za trg vrednostnih papirjev (ATVP) zaznava porast poskusov prevar s kriptosredstvi. Prevaranti potencialnim oškodovancem pogosto ponujajo povračilo izgubljenih kriptosredstev v zameno za dodatna plačila, dostop do mobilnih telefonov ali posredovanje osebnih podatkov. Verjetno gre za poskus goljufije, opozarja regulator.

'Evropski državljani si želijo, da bi jih EU zaščitila in delovala enotno'
25. 03. 2025 07.00Zimska raziskava Eurobarometer 2025 Evropskega parlamenta poudarja zgodovinske ravni odobravanja članstva v EU, povezane z mirom in varnostjo. 74 odstotkov državljanov meni, da ima njihova država koristi od članstva v EU. 62 odstotkov si želi, da bi imel Evropski parlament pomembnejšo vlogo. 66 odstotkov državljanov si želi, da bi imela EU večjo vlogo pri njihovi zaščiti pred svetovnimi krizami in varnostnimi tveganji. Obramba in varnost (36 %) ter konkurenčnost (32 %) veljajo za glavne prednostne naloge politike. Devet od desetih (89 %) državljanov EU meni, da bi morale države članice EU pri soočanju s sedanjimi svetovnimi izzivi delovati enotneje.

Nižje omejitve na slovenskih cestah: kakšni bi bili pozitivni učinki?
24. 03. 2025 18.53V zadnjih letih so številna evropska mesta začela zniževati omejitve hitrosti, pri čemer postajajo cone s hitrostjo 30 km/h vse bolj pravilo kot izjema. Takšni ukrepi so del širših prizadevanj za večjo varnost, boljše okolje in višjo kakovost življenja v mestih. V Sloveniji pa še vedno prevladujejo višje hitrosti. Člani Podnebnega sveta, neodvisnega znanstvenega posvetovalnega telesa vlade, so med rešitvami za izboljšanje slovenskega prometa predlagali znižanje maksimalne hitrosti na avtocestah s 130 na 110 km/h, v naseljih pa s 50 na 30. Kakšni so pozitivni učinki tovrstnih ukrepov in ali smo slovenski vozniki pripravljeni na to spremembo?

'Naredil bi vse, da bi kot družina izplezali iz trenutno težke situacije'
23. 03. 2025 16.18S sodelavko naju je terenska pot peljala mimo različnih, s soncem obsijanih vasi, ki dajejo navidezni občutek mirnega življenja. A se je izkazalo, da življenje pri družini, ki sva jo obiskali, ni tako mirno, kot se zdi.

'Osmo čudo sveta': od raznašalca časopisov do milijardnega imperija
16. 03. 2025 07.08Od raznašalca časopisov do najvplivnejšega vlagatelja, trenutno težkega 155,1 milijarde dolarjev (142 milijard evrov). Zgodba Warrena Buffetta, ki je že pri 11 letih kupil prvo delnico. Zgodba, ki priča o tem, kako je pri vlaganju poleg gospodarske rasti pomemben vpliv časa in vztrajnosti. In ki razkriva moč obrestno obrestnega računa, ki lahko koristi prav vsakemu vlagatelju, tudi če investirani zneski niso tako visoki. Buffett, zagovornik dolgoročnega investiranja, je namreč 99 odstotkov vsega premoženja nakopičil po 50. letu starosti, saj se je njegovo bogastvo večalo kot kotaleča se snežena kepa. In obrestno obrestni račun, ki naj bi ga Einstein poimenoval 'osmo čudo sveta', ni prav nič skrivnosten, ampak preprosto matematično načelo. S pomembnim poudarkom: če ga ne izkoriščamo, ga plačujemo. Svetovalka za osebne finance Kaja Šolinc pojasnjuje, zakaj ima takšno moč in kako lahko koristi prav vsakemu.

Sneg je 'gnoj' postal
01. 02. 2025 18.10"Imel sem rad vso pomlad, zelene livade s teboj," se v misli prikradejo zvoki ponarodele uspešnice Ivana Hudnika, ko se odpre pogled na Kranjsko Goro. S tem, da ni pomlad, ampak januar, ki je najbolj zimski mesec. Melodijo v glavi prekinjajo le beli pasovi sredi zelenih livad, po katerih vijugajo najbolj vztrajni ljubitelji tega športa, ki jih je ta teden s proge enkrat že pregnalo močno deževje. A kranjskogorska smučarija mora letos spisati še eno tekmovalno poglavje. Po lanskoletni prisilni odpovedi Pokala Vitranc, organizatorji skupaj z žičničarji tokrat že od novembra vihajo rokave, da bi jim marčevski tekmi uspelo izpeljati. Čeprav so pred mesecem dni "posvojili" maribosko Zlato lisico, jim njena podlaga še ne omogoča mirnega spanca.

Oče pristal v bolnišnici, Američanka šokirana: 'Ceneje kot Uber v LA'
23. 02. 2025 11.42Na družbenem omrežju TikTok je postal viralen posnetek Američanke, ki je delila svojo izkušnjo obiska bolnišnice v Španiji, kjer živi z družino. Njen oče je padel po stopnicah in si zlomil roko, Američanko pa je skrbelo, koliko bo znašal račun za rešilca in zdravstveno oskrbo. A znesek na računu jo je šokiral. "Ceneje kot vožnja z Uberjem v LA," je zapisala.

Dom upokojencev bo zaposlil šest delavk iz Nepala: 'Kadra v Sloveniji ni'
20. 02. 2025 09.36Zaradi pomanjkanja delavcev so se v enem od ljubljanski domov za starejše občane odločili delavce poiskati v tujini. "V Sloveniji enostavno ni kadra, ki bi delal v DSO," so dejali v DSO Tabor. Zato se dogovarjajo za prihod šestih delavk iz Nepala. Na veliko pomanjkanje delavcev v socialnovarstvenih zavodih sicer opozarjajo tudi v Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, kjer pravijo, da je zanimanje iskalcev zaposlitev za to delo lani strmoglavilo na najnižjo raven doslej.

Kmetje na nogah: Predlagane spremembe bi lahko pospešile opuščanje kmetovanja
31. 01. 2025 18.59"Naši osnovni cilji so, da je kmet spoštovan, da dobro živi ter prideluje zdravo in kakovostno hrano. Vsi si želimo urejenega, naseljenega in digitaliziranega podeželja, s čimer bomo na podeželje privabili več mladih." Tako kmetijska ministrica Mateja Čalušić ob predstavitvi novega svežnja kmetijske zakonodaje. A kmetje opozarjajo – zakonodaja je bila pripravljena brez njihovega glasu, predlagane spremembe pa bi lahko pospešile opuščanje kmetovanja. Razlogi? Birokracija, visoki stroški, nizki dohodki, posledično pa manj zanimanja mladih za delo na zemlji.

Poseg v omrežnino: vlada predlog podpira, SDS: Zakon ne rešuje ničesar
30. 01. 2025 08.28Poslanci koalicije so na izredni seji DZ predstavili predlog za ublažitev finančnih posledic prenove metodologije obračunavanja omrežnine iz lanskega oktobra. Po predlogu se bo gospodinjskim odjemalcem elektrike začasno v najdražjem časovnem bloku obračunavala nižja omrežnina, ocenjenih 19,5 milijona evrov izpada prihodkov pa bo pokril Eles. Na OZS so medtem opozorili, da nov sistem omrežnin obremenjuje tudi malo gospodarstvo in zmanjšuje konkurenčnost podjetij, s tem pa je ogrožen tudi obstoj podjetij in delovnih mest. Zato pričakujejo, da bodo razbremenili tudi gospodarstvo.

Kaj imajo bolniki od milijonov zavarovalnic?
23. 01. 2025 06.09Leto dni je, odkar plačujemo namesto dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja obvezno zdravstveno zavarovanje. Denar od premij se ne steka več v blagajne zavarovalnicam, ki so imele v preteklosti milijonske dobičke, pa tudi milijonske obratovalne stroške. Je danes zato kaj drugače? So bolniki zato, ker je v zdravstvu več denarja, kaj na boljšem? Pridejo na pregled ali operacijo prej na vrsto? In kako bo s plačevanjem obveznega prispevka, ki bo s prvim marcem višji za tri evre? Bo postal bolj solidaren?

Vlada še ne bo predlagala razrešitve treh članov sveta agencije
16. 01. 2025 11.00Agencija za energijo je vlado pozvala, naj DZ čim prej predlaga manjkajoče člane sveta agencije, ki je od konca lanskega decembra nesklepčen. Svet, ki je po zakonu šestčlanski, ima namreč zaradi spora glede novega obračuna omrežnine trenutno le tri člane in ne more sprejemati odločitev. Čeprav je vlada napovedovala, da bo predlagala razrešitev še preostalih treh članov agencije, se to za zdaj še ne bo zgodilo. Vlada sicer razmišlja o zahtevi za presojo ustavnosti nove metodologije omrežnine.

Murn ostaja na čelu slovenske kolesarske reprezentance do OI 2028
23. 12. 2024 09.09Uroš Murn, dosedanji selektor slovenske kolesarske reprezentance na čelu s Tadejem Pogačarjem in Primožem Rogličem, je povedal, da mu je krovna zveza podaljšala mandat do Los Angelesa 2028. Glavni cilj prihodnje sezone je svetovno prvenstvo v Ruandi 2025, Murna pa najbolj skrbijo virusi in finančna plat projekta.

Decembrska akcija: visoki stroški ogrevanja, številni pa na pragu revščine
21. 12. 2024 07.00Tudi zaradi neurejene stanovanjske politike, pomanjkanja stanovanj in visokih najemnin, se marsikdo komaj prebije iz meseca v mesec. Zimski čas je še posebej težak, saj so stroški ogrevanja za ljudi v stiski pogosto previsoki. Nekateri živijo celo v hladnih domovih. V Zvezi Anita Ogulin in ZPM so zato letošnjo decembrsko oziroma novoletno kampanjo namenili ozaveščanju javnosti o energetski revščini. V okviru akcije zbirajo sredstva za ljudi, ki zaradi visokih položnic živijo v mrazu.

DZ sprejel zakon o nadaljnjem delovanju Teša
12. 12. 2024 14.13DZ je s 50 glasovi za in 14 proti sprejel zakon o prehodnem financiranju pospešenega in pravičnega izstopa iz premoga, po katerem bo Teš do konca aprila 2027 izvajal gospodarsko javno službo zagotavljanja toplote. S tem naj bi preprečili stečaj Teša in premogovnika ter ohranili delovna mesta in vir ogrevanja do opredelitve dolgoročnih ukrepov.

Predstavljamo tretjo peterico finalistov razpisa Mladi upi 2024
05. 12. 2024 13.19Tenisač, jadralec, jazz pianist, kitarist in šahistka so mladi talenti, ki sestavljajo tretjo peterico finalistov razpisa Mladi upi 2024. Povezujejo jih izjemen talent, neomajna disciplina, vztrajnost in jasni cilji, ki jih vsak dan znova vodijo k preseganju lastnih meja. Kljub rosnim letom se že ponašajo z izjemnimi dosežki na državnih in mednarodnih tekmovanjih. Za nadaljnji razvoj in doseganje zadanih ciljev pa potrebujejo dodatno finančno podporo, ki jim bo omogočila uresničitev sanj.

'Po ogledu nama je najemodajalec rekel, da sicer v stanovanju še nekdo živi'
02. 12. 2024 12.26Mlad par, ki išče prvi skupen dom. Na oglede stanovanj hodita že slabo leto, v tem času pa sta se srečala z grozljivimi, čez čas že naravnost absurdnimi situacijami. Ko sta morala denimo na ogledu stanovanja izpolniti vprašalnik o delovnih mestih, najemodajalec pa ju je neposredno vprašal po višini plače. "Saj ni treba odgovoriti, ampak vsi ostali so mi povedali," jima je rekel. Še bolj jima bo v spominu ostal primer, ko je najemodajalec po koncu ogleda mimogrede omenil, da v stanovanju sicer živi še ena oseba, "ampak je zelo tih, sploh ga ne bosta opazila".

Nemški Thyssenkrupp bo v jeklarski enoti ukinil 11.000 delovnih mest
26. 11. 2024 10.36Nemški industrijski velikan Thyssenkrupp namerava v jeklarski enoti do leta 2030 ukiniti približno 5000 delovnih mest, še 6000 delovnih mest pa prepustiti zunanjim izvajalcem. Delovna mesta nameravajo ukiniti tako v proizvodnji kot administraciji.

V Celju ob 30-letnici kluba številne igralke dobile svoje mesto v hramu slavnih
20. 11. 2024 22.09V dvorani Gimnazije Celje Center so slavnostno odprli muzej in Hall of Fame Ženskega košarkarskega kluba (ŽKK) Cinkarna Celje. V hram slavnih je klub ob svoji 30-letnici uvrstil 40 nekdanjih igralk, ki so zaznamovale njegovo zgodovino v zadnjih 30 letih.

Zaradi alkohola v Sloveniji vsak dan umreta vsaj dve osebi
07. 11. 2024 06.00Odrasel Slovenec popije kar 9,7 litrov čistega alkohola. Temu moramo prišteti še dva litra neregistrirane porabe. Slovenija je vseskozi nad povprečjem evropskih držav, kjer se že sicer popije največ alkohola. Posledice pa skrb vzbujajoče. Lani je zaradi alkohola umrlo 913 ljudi. Vsak dan namreč umreta vsaj dve osebi, ki sta zboleli zaradi alkohola. Skoraj polovica jih je umrla zaradi alkoholne bolezni jeter, na drugem mestu zaradi duševnih in vedenjskih motenj. Alkohol povzroča tudi rakava obolenja. So pa tudi abstinenti, ki alkohola ne pijejo, v Sloveniji jih je približno 20 odstotkov. Med njimi je tudi Mijo Levačič, ki se je pred 36 leti ozdravil odvisnosti od alkohola.

'Odpravnine so trenutno dobre': iz VW v orožarsko industrijo, ki 'kaže stabilnost'
30. 10. 2024 08.06Kako krizo v Volkswagnu doživljajo zaposleni? "Vesel sem, da moji otroci tukaj ne delajo," pravi eden izmed njih. Volkswagen je znova sicer poročal o velikem padcu dobička, začenjajo se tudi kolektivna pogajanja s sindikatom. Medtem pa je že jasno, da bo Audi 28. februarja prihodnje leto zaprl svojo tovarno v Bruslju.

V žirovski Alpini začeli deliti odpovedi
25. 10. 2024 15.18Obutveno podjetje naj bi zaradi načrtovanega prestrukturiranja, kar so napovedali že maja letos, odpustilo 83 presežnih delavcev. 23 jih bo delo dobilo na drugem oddelku, nekaj se jih bo upokojilo, 38 delavcev pa si bo moralo najti delo drugje. Nekateri delavci, ki so se znašli na seznamu, so v Alpini pustili tudi 20 ali 30 let, pravi sindikalistka, zdaj pa so z danes na jutri ostali brez dela. Na uradu za delo v Škofji Loki sicer pravijo, da so na odpuščanja pripravljeni, sindikati pa upajo, da si bodo vsi, ki še ne izpolnjujejo pogojev za upokojitev, lahko našli nove zaposlitve.

Račun za čiščenje skupnih prostorov v bloku znašal kar 7850 evrov
25. 10. 2024 16.25Se kdaj vprašate, kaj vse, če stanujete v bloku, plačujete? Eden od stroškov je tudi račun za čiščenje skupnih prostorov, katerega višina je odvisna od števila stanovalcev, kvadrature prostora, ki ga je treba očistiti, in seveda izvajalca storitev. Zneski so tako zelo različni, a stanovalce neprofitnih stanovanj na Rakovi Jelši v Ljubljani je razburila septembrska položnica. Račun za čiščenje skupnih prostorov je namreč znašal kar okoli 7850 evrov. Zakaj tako nenadno povišanje in zakaj jih nihče o tem ni predčasno obvestil?

'Naval adrenalina naravnost v srce': v hipu od spanca do polne pripravljenosti
24. 10. 2024 08.02"Le kaj bi si mislila pradedek in prababica iz Luč oziroma Ljubnega?" se vpraša ameriški astronavt slovenskih korenin Randy Bresnik in pokaže na podobe Slovenije, ki jih je ujel iz vesolja, kamor je odnesel tudi zastavici obeh krajev. Vesolje je Bresnika navduševalo že kot otroka. Takrat si niti v sanjah ni predstavljal, da bo prav on tisti, ki bo nekoč odšel tja. Pa je. Dvakrat.

Toplotne črpalke še vedno prva izbira za varčno ogrevanje
18. 10. 2024 09.24Z začetkom kurilne sezone se mnogi že soočajo z vprašanjem: Kako obvladati stroške ogrevanja? Letos marsikoga povrh skrbijo še spremembe – nov omrežninski akt, ki uvaja drugačen način obračunavanja električne energije. Kaj to pomeni za uporabnike toplotnih črpalk?

Najbolj jim zaupajo, a vseeno jim kradejo kot srake
12. 10. 2024 13.30"Preseneča nas, da smo kljub visokemu mestu na lestvici zaupanja ljudi, vseeno tarča tovrstnega vandalizma," zmajujejo z glavo slovenski gasilci. Zadnji primer s Primorske je le še en incident na dolgem seznamu tatvin, katerih tarča so. Ob tem opozarjajo, da njihove opreme ni tako preprosto nadomestiti. Čeprav vozila sofinancirajo lokalne skupnosti, morajo tudi gasilci z različnimi akcijami in prireditvami sami zbrati precejšen znesek, kar običajno traja tudi več let. "Če ima kdo željo rokovati z našo opremo, ga prijazno vabimo, da se pridruži našim vrstam," je za 24ur.com izpostavil poveljnik Gasilske zveze Slovenije Zvonko Glažar.

Sporni kamnolom nad Donjo Jablanico (vendarle) pod drobnogled tožilstva
07. 10. 2024 16.40Tožilstvo v Mostarju je sporočilo, da je oblikovalo posebno preiskovalno skupino, ki bo preiskala morebitno vlogo človeškega faktorja v tragediji v osrednjem delu Bosne in Hercegovine, zlasti v zvezi s kamnolomom nad Donjo Jablanico, ki naj bi prispeval h katastrofi. Številni prav omenjeni kamnolom krivijo za hudo katastrofo, saj se je iz njega na naselje vsula ogromna količina kamenja in odpada.

Pri 25-letnici ozdravili diabetes tipa 1: upanje za bolnike?
07. 10. 2024 10.4525-letna ženska s sladkorno boleznijo tipa 1 je manj kot tri mesece po prejemu reprogramiranih matičnih celic začela proizvajati lastni inzulin. Je prva oseba s to boleznijo, ki je bila zdravljena s celicami, pridobljenimi iz njenega telesa, pravijo znanstveniki, ki so prispevek objavili v reviji Nature.

Do toplotnih črpalk tudi s subvencijami do šest tisočakov
04. 10. 2024 06.00Vse več gospodinjstev se odloča za zniževanje stroškov ogrevanja z vgradnjo toplotnih črpalk. Pri tem jim s subvencijami pomaga Eko sklad, ki je samo letos za to namenil dobrih 25 milijonov evrov. Subvencijo je mogoče dobiti tudi, če se odločimo, da se bomo namesto z oljem ogrevali na drva oziroma na biomaso. V nekaterih primerih znašajo tudi do 50 odstotkov priznane naložbe, je pa dobro vedeti, da subvencijo dobite v celotnem znesku le, če dokažete, da ste staro kurilno napravo odstranili iz hiše.

'Odjemalec bo za uporabo omrežja plačal toliko, kolikor ga dejansko uporablja'
01. 10. 2024 07.23Začel je veljati nov sistem obračunavanja omrežnine pri elektriki. Omrežnina bo obračunana glede na dejansko rabo omrežja, tarife so določene po časovnih blokih v posameznem dnevu in različno v zimski in poletni sezoni. Cilj je, da bi se obremenitev omrežja razporedila. Na očitke, da novi način obračunavanja zavira gospodarstvo, ki bo v nekaterih primerih po novem za omrežnino plačevalo več, na Agenciji za energijo odgovarjajo, da je nov sistem pravičnejši. "Gospodinjstvom navad ni potrebno spreminjati," še pojasnjujejo na agenciji.