visoke marže

Podražitve hrane: 'Otrokoma kupim priboljšek le še, ko je v akciji'

13. 02. 2025 06.00

Za hrano plačujemo vedno več, rekordno – za dobrih 18 odstotkov – se je podražila leta 2022, lani za 2,6 odstotka. Tako poceni hrane, kot smo jo imeli v preteklosti, ne moremo več imeti, pravi agrarni ekonomist dr. Andrej Udovč. Se bodo v prihodnje cene umirile? Večina trgovcev ne razkriva, če in koliko dražja bo hrana.

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost

03. 07. 2024 11.00

Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Končana prva analiza spremljanja cen v prehranski verigi

15. 04. 2024 13.37

Prva analiza spremljanja cen v prehranski verigi še ne razkriva, kdo se morebiti okorišča z neupravičenimi dobički in oderuškimi maržami, zaradi česar jo je vlada uvedla. Doslej zbrani podatki so primerljivi podatkom statističnega urada, opazovano obdobje pa je prekratko za bolj poglobljene analize, ugotavljajo na kmetijskem ministrstvu.

Finančni komentar: newyorški Nasdaq in Prešernov dan

13. 02. 2024 07.00

Američanom je uspelo, osrednji delniški indeks S & P 500 je kljub inflaciji in visokim obrestnim meram prvič v zgodovini presegel 5000 točk in tako prebil pomembno psihološko mejo. Kitajci medtem beležijo deflacijo in drvijo proti recesiji.

Lestvica najbogatejših Slovencev: družina Lah z vrha izrinila Loginova

23. 11. 2023 10.01

Sprememba na vrhu lestvice 100 najbogatejših Slovencev: vodilna je družina Igorja Laha s 385 milijoni evrov premoženja. Stoterica najpremožnejših je premoženje glede na lani povečala za osem odstotkov na 8,7 milijarde evrov, kar je največ doslej.

Spar Slovenija razkril svoje marže

06. 09. 2023 07.41

Trgovec Spar Slovenija je lani zabeležil 1,06 milijarde evrov bruto prometa, kar je 10,8 odstotka več kot predlani. Čisti prihodki od prodaje so porasli za 11,3 odstotka na 963,6 milijona evrov. Čisti dobiček je bil s 16,9 milijona evrov višji za 1,4 odstotka. Njihova marža je lani v povprečju znašala 26,7 odstotka. Kot je dejal direktor nabave Uroš Lozej, se morda zdi visoka, a gre za delovno intenzivno panogo in ob odštetju stroškov dela, logistike, energije ipd. je dobičkonosnost 1,75 odstotka.

Po kritikah na račun sramotnih obresti na depozite NLB napovedala dvig

24. 08. 2023 13.32

Banke so v zadnjih mesecih deležne vse več kritik zaradi nizkih obrestnih mer na depozite in sočasnega precejšnjega dviga obrestnih mer na posojila. Še posebej, ker so dobiček v prvem polletju več kot podvojile. NLB je že sporočila, da jih s septembrom dviguje. Država pa razmišlja o različnih ukrepih, tudi o uvedbi davka na dobiček. Hkrati od bank pričakuje več solidarnosti pri popoplavni obnovi. Ekonomist Polanec opozarja, da banke ne morejo biti osrednji vir financiranja. Rešitve vidi drugje.

Podjetniški pohlep kot vzrok za visoko inflacijo?

17. 06. 2023 16.08

Zakaj so cene dobrin in storitev v preteklih letih narasle in zakaj so še vedno visoke? Popularna ameriška razlaga trdi, da so kriva podjetja – natančneje, njihova pohlepnost (razlaga se v angleščini imenuje 'greedflation'). Tako denimo pravi Robert Reich, progresivni ekonomist in nekdanji sekretar za delo v Clintonovi administraciji. Ideja je, da podjetja želijo višje profite zase, ne večje blaginje za navadne ljudi, in zato neupravičeno povišajo svoje cene. Cene niso višje zaradi dejanskih višjih stroškov ali šokov v ponudbi oziroma povpraševanju, kar bi bilo razumljivo, marveč preprosto zaradi želje kapitalistov, da si nakopljejo še več denarja na račun potrošnikov.

Trgovci: Mi nikogar ne lupimo, z veseljem bomo pokazali svoje marže

12. 06. 2023 19.47

So za visoke cene hrane v Sloveniji krivi oderuške marže in neupravičeni dobički proizvajalcev in trgovcev? Tako je pred kratkim izjavil premier Robert Golob in napovedal, da bo vlada od julija kar pol leta spremljala cene hrane v celotni verigi: od kmeta do trgovca. A kot pravijo kolegi iz časnika Finance, ki so analizirali poslovanje vseh večjih trgovskih in prehrambnih družb v Sloveniji, oderuških marž niso našli, prej nasprotno, večini trgovcev in živilskih podjetij so dobičkovne marže v zadnjih letih precej padle.

Kdo je kriv, da imamo v Sloveniji tako visoke cene hrane?

02. 06. 2023 06.00

Kdo je kriv, da imamo v Sloveniji tako visoke cene hrane na trgovskih policah, in kdo v prehranski verigi ima neupravičene dobičke in oderuške marže? Na to vprašanje naj bi vlada odgovorila z uredbo o pošiljanju podatkov o cenah kmetijskih pridelkov in živilskih proizvodov, ki bo veljala najmanj šest mescev. V tem obdobju bo vlada spremljala cene pridelkov in izdelkov v prehranski verigi. Bo vladi s tem res uspelo obvladati naraščajoče cene hrane?

Kako in cene katerih proizvodov bo spremljala vlada?

31. 05. 2023 18.00

Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport je izdalo odredbo o obveznem rednem pošiljanju podatkov o cenah kmetijskih pridelkov in živilskih proizvodov, s katero bo država od 1. julija šest mesecev spremljala cene pridelkov in izdelkov v prehranski verigi. Z njo je določilo tudi, kako bodo zavezanci poročali o ceni in cene katerih proizvodov bo vlada spremljala.

Banka Slovenije: Bančni sistem ostaja stabilen

08. 05. 2023 14.07

Bančni sistem ostaja po besedah viceguvernerja Banke Slovenije Primoža Dolenca stabilen. "Najnovejše poročilo o finančni stabilnosti je nastalo v za bančni sistem stresnih okoliščinah, vendar smo tokrat lahko zmerni optimisti," je dejal in poudaril, da se zaplet v nekaj ameriških bankah ni prenesel v bančno okolje EU.

Petrol na Hrvaškem opozarja na nevzdržne razmere zaradi omejitve cen goriva

19. 10. 2022 21.32

Družba Petrol je na sestanku z gospodarskim ministrstvom v Zagrebu opozorila, da so ukrepi vlade za omejevanje cen osnovnih pogonskih goriv pripeljali v nevzdržno situacijo. Kot opozarjajo, distributerji ne morejo sami nositi bremena nizkih cen naftnih derivatov – to bi moralo biti sorazmerno porazdeljeno na vse deležnike. Pričakujejo, da se bodo razmere uredile do konca meseca.

Val podražitev: 'Slovenija je naredila vse, kar je mogoče'

12. 10. 2022 06.00

Zaradi energetske draginje in draginje na trgu surovin se je prvo slovensko podjetje že odpovedalo delu proizvodnje in slabi tretjini zaposlenih. Gre za tovarno papirja in kartona Količevo. Negotovost pa v nevarnost spravlja še okoli 30.000 delovnih mest, je nedavno pokazala anketa Gospodarske zbornice, ki so jo izvedli med svojimi člani. Ukrepi za gospodarstvo morajo biti hitrejši in odločnejši, pozivajo vlado.

Štirje velikani, samo enemu 165 milijard: rekordni dobički trgovcev z žitom

23. 08. 2022 17.28

Podjetja v središču svetovne trgovine z žitom se ob skokovitih cenah hrane po vsem svetu veselijo rekordnih dobičkov, kar vzbuja skrb glede dobičkarstva in špekulacij na svetovnih živilskih trgih, saj to pomeni še višje cene hrane in še več ljudi, ki bi jih lahko situacija pahnila v lakoto, celo smrt. Vrstijo se tako pozivi k dodatnim obdavčitvam, a konkretnejših ukrepov odločevalcev še ni.

Kapital je plaha ptica

07. 07. 2022 06.00

Slovenija sodi med države, kjer je davek na kapital manj obdavčen. Podjetja imajo lahko tudi 100-odstotno olajšavo na področju spodbujanja investicij in razvoja. Je Slovenija pri obdavčitvi kapitala na robu davčne oaze?

Spremljanje košarice osnovnih živil prvi ukrep vlade v boju proti draginji

27. 06. 2022 19.48

Kaj storiti glede vrtoglavih cen hrane in kako bo vlada nadzorovala visoke cene živil na trgovskih policah? Po ukrepih na področju naftnih derivatov je imela vladna delovna skupina v ponedeljek na mizi ukrepe za premagovanje prehranske draginje. V tem paketu pa bodo, kot obljubljajo, pomagali tudi kmetom.

Dodatne podražitve napovedali tudi gostinci

25. 06. 2022 19.16

Podražitev še kar ni konec. Zdaj so se oglasili gostinci, ki pravijo, da bodo zaradi višjih stroškov morali še dodatno dvigniti cene. V vladi medtem snujejo ukrepe za pomoč kmetom in potrošnikom, predstavili naj bi jih v dveh tednih. Med drugim bodo pripravili košarico petnajstih izdelkov in v sodelovanju z Zvezo potrošnikov spremljali njihovo ceno in kakovost. Tako bo jasno, kje so cene nizke in kateri trgovec ima astronomske marže.

Na račun odpovedi okoljskim dajatvam nižja cena dizla za vse

23. 06. 2022 06.40

Vlada je na seji odločala o sprejetju novih ukrepov zaradi visokih cen goriv. Ukrepala je v smeri izenačitve cene dizla znotraj in zunaj avtocestnega križa in se s tem odpovedala dvema okoljskima dajatvama tudi za dizel na bencinskih servisih na avtocestnem omrežju, kjer cene niso regulirane. Dizel bodo tako za enako ceno kot na servisih zunaj avtocest tankali vsi. Gre za začasne ukrepe, ki bodo veljali največ dva meseca, je zagotovil infrastrukturni minister Bojan Kumer. Uredbi začneta veljati v petek, v dnevu ali dveh pa vlada od trgovcev pričakuje tudi prilagoditev marže. Vlada je zvišala tudi povračilo stroškov prevoza na delo, in sicer z 0,18 na 0,21 evra za kilometer. V Obrtno-podjetniški zbornici pozdravljajo ukrepe zaradi visokih cen goriv, hkrati pa vlado pozivajo, naj pri sprejemanju le-teh ne pozabi na druge obrtnike in podjetnike.

Na avtocestah na račun odpovedi okoljskim dajatvam nižja cena dizla za vse

22. 06. 2022 11.27

Kot je povedal minister Kumer, bodo na seji vlade predlagali, da se bi vlada tudi na avtocestnem križu odpovedala okoljskim dajatvam na dizel, prodajalci pogonskih goriv pa se bi konkurenčno odzvali na polju marže, tako pa bi dosegli nižjo maloprodajno ceno na avtocestah za vse uporabnike. Ta bi bila primerljiva s tisto izven avtocestnega križa, razlika bi lahko bila minimalna. Diskriminacije med tujimi in domačimi vozniki v Sloveniji ne bo, pravi minister, cene bodo tako enake za vse. Razlika v ceni goriva bo šla v breme države, je povedal. V zameno pa pričakujejo, da bodo naftni trgovci poskrbeli za nemoteno dobavo pogonskih goriv. Prispevki za bencin bodo ostali.

AVK bo preverila, ali sta Petrol in OMV zlorabila svoj položaj na trgu

21. 06. 2022 13.33

Agencija za varstvo konkurence naj bi po ponedeljkovem fiasku z gorivi začela uradni postopek, v katerem bo preverjala, ali sta največja trgovca z naftnimi derivati v državi zlorabila svoj prevladujoči položaj na trgu. AVK sicer pozdravlja ponovno regulacijo pogonskih goriv, hkrati pa predlaga razmislek o zmanjšanju vstopnih ovir pri umeščanju bencinskih servisov v prostor, ureditev obveščanja potrošnikov o cenah in sporočanja oz. uveljavljanja novih, nereguliranih cen.

Golob: Naredili bomo primerjavo cen med trgovci in jo tudi javno objavili

15. 06. 2022 22.18

Znani so težko pričakovani prvi ukrepi, s katerimi se bo vlada Roberta Goloba spopadla s krizo, ki jo povzroča vojna v Ukrajini. Vlada bo od torka delno regulirala cene naftnih derivatov. Na avtocestah bodo trgovci cene regulirali sami, na bencinskih servisih zunaj avtocest pa bo vlada regulirala maržo trgovcev. Ti ukrepi naj bi prinesli ceno okoli 1,7 evra na liter 95-oktanskega bencina in 1,8 evra za liter dizla, na avtocestah pa naj bi bile cene višje za 20 odstotkov. V oddaji 24UR ZVEČER je bil gost premier Robert Golob, ki je pojasnil prvi sklop ukrepov za blažitev draginje.

Han o podražitvah: Trgovci se bodo morali odreči določenim maržam

03. 06. 2022 06.00

Konec je za od 40 do 50 odstotkov nižjih zneskov na položnicah za elektriko, cene goriva so zamrznjene le še do avgusta, usoda dobave plina pa je še neznana. Hrana se draži, dražijo se tudi storitve, samo plače bolj ko ne ostajajo stalnica. Kako bomo torej živeli jutri, poleti, jeseni? Gospodarski minister Matjaž Han je povedal, da se bodo vladni predstavniki v kratkem sestali z vsemi večjimi trgovci. Njihov načrt je, da se bodo oboji – tako država kot trgovci – odpovedali določenim maržam, provizijam, davkom in na ta način dosegli, da pred podražitvami osnovnih potrebščin zaščitijo najranljivejše.

Podražitev na podražitev: kako dolgo se bodo še dražili hrana in energenti?

27. 05. 2022 20.54

Od hrane in energentov do storitev. Se cene res ne bodo vrnile na raven pred krizo? Kako dolgo se bodo še dražili hrana in energenti? Kaj prinaša vse višja inflacija? Kako bi se morala reševanja draginje lotiti nova vlada? O tem smo se pogovarjali z ekonomistoma Emilom Erjavcem z Biotehniške fakultete in Markom Pahorjem z Ekonomske fakultete v Ljubljani.

Združenje bank o negativnem euriborju v kreditnih pogodbah

16. 05. 2022 15.20

Združenje bank je predstavilo splošne in pravne vidike vprašanja, kako v kreditnih pogodbah potrošnikom upoštevati negativne vrednosti euriborja, ter opozorilo na kompleksnost in dolgotrajnost kolektivnih sporov. Poudarilo je, da cene kredita ne določa le obrestna mera in da klavzule v pogodbah niso nujno nepoštene.

Golob o podražitvah goriv: Vlada se maščuje ljudem, ker je niso izvolili

03. 05. 2022 14.06

"To v resnici kaže samo na to, da so bili vsi bonbončki dani na vrvici – zdaj, ko so volitve mimo, se bonbončki umikajo," je o odločitvi vlade, da ne regulira več cen pogonskega goriva, dejal Robert Golob. Sam meni, da vlada nagaja ljudem in se jim maščuje za poraz na volitvah. Opozoril je tudi na sum kartelnega dogovarjanja med trgovci, saj so cene zelo usklajene.

Bodo ljudje in podjetja deležni pomoči zaradi visokih cen energentov in surovin?

12. 04. 2022 00.15

Tanja Fajon je edina, ki je predstavila celovit načrt za ukrepanje zaradi zaostrenih gospodarskih razmer. "Upati moramo na najboljše, a pripravljeni moramo biti na najslabše," pravi predsednica Socialnih demokratov, ki je predstavila akcijski načrt SD z vrsto ukrepov, da se Slovenija zaščiti pred posledicami vojne v Ukrajini.

Smo za liter goriva že pred vojno v Ukrajini odšteli polovico več kot pred liberalizacijo?

08. 03. 2022 15.19

Predsednica opozicijske Stranke Alenke Bratušek (SAB) je v pogovoru za našo medijsko hišo dejala, da je bila cena goriva že pred rusko invazijo na Ukrajino za polovico višja kot pred liberalizacijo. Kakšna so dejstva?

Na nekaterih črpalkah zaradi napovedane podražitve zmanjkalo goriva

07. 03. 2022 16.36

Se nam že jutri obeta skokovit porast cen pogonskih goriv? Naftni trgovci o tem ne želijo javno razpravljati, češ da gre za varstvo konkurence in interna določila, nekateri analitiki pa napovedujejo, da bi se dizel lahko podražil za kar 18 centov in prvič doslej stal več kot 1,65 evra, bencin pa bi se s ceno okrog 1,6 evra za liter približal rekordni vrednosti iz leta 2012. Bi visoko rast cen vlada lahko ublažila z znižanjem trošarin? Po oceni premierja Janeza Janše ni razloga za paniko. "V primeru radikalne rasti maloprodajnih cen bomo sprejeli dodatne ukrepe za ublažitev," je zatrdil. S Petrola so sporočili, da jim na manjših prodajnih mestih že zmanjkuje dizelskega goriva, pri tem pa da gre za pretiran odziv potrošnikov na alarmantne medijske novice.

Liter dizla v enem letu dražji za 41 centov, liter bencina za 38 centov

26. 11. 2021 06.00

Cena za liter 95-oktanskega bencina zunaj avtocest je lani novembra, nekaj tednov po popolni liberalizaciji, znašala 0,97 evra, cena dizelskega goriva pa 1,03 evra. Če so ob tako nizki ceni bencina vozniki takrat za 50-litrski rezervoar goriva odšteli 48,5 evra, je do danes strošek narasel že na 67,5 evra. Cene goriv so po začetnem šoku zaradi pandemije spomladi 2020, ko je sodček surove nafte padel na neverjetnih 20 dolarjev (17,8 evra), hitro naraščale. Novembra letos se je cena sodčka ustavila pri 82 dolarjih (73 evrov). Ameriška banka pa napoveduje, da bi se lahko v prihodnjem letu nafta še podražila.