virusni

Srečanje dveh malih borcev Urbana in Lore
26. 03. 2025 19.51Prikupno srečanje dveh malih borcev s hudima redkima boleznima. V ljubljanskem Tivoliju sta se skupaj zabavala petletni Urban in dveletna Lora, ki Slovenijo združujeta v dobrodelnosti. Urban je skoraj na cilju, zdravilo zanj je že nared in ga bo verjetno kmalu dobil. Lorina pot pa se je šele dobro začela. Za razvoj zdravila potrebuje milijon evrov, družina pa je doslej zbrala slabo tretjino denarja, zato še naprej prosi za donacije.

Zaradi meningitisa v bolnišnici 11 otrok, najmlajši ima šest mesecev
29. 10. 2024 13.19V bolnišnici v Banjaluki v Bosni in Hercegovini je zaradi meningitisa hospitaliziranih enajst otrok. Najmlajši bolnik je star komaj šest mesecev, najstarejši pa 12 let. Iz bolnišnice so sporočili, da so vsi otroci trenutno v stabilnem stanju.

29.000 okužb, 700 smrti: opičje koze še niso pod nadzorom
20. 09. 2024 12.30Afriški center za nadzor in preprečevanje bolezni (Africa CDC) je sporočil, da bolezen opičjih koz oz. mpox v Afriki ni pod nadzorom. Od začetka leta so v 15 afriških državah skupno zabeležili več kot 29.000 primerov bolezni in več kot 700 smrti.

BLOG: Pegasti badelj, zdravilno zelišče za razstrupljanje jeter
10. 03. 2024 07.00Prekomeren vnos alkohola, slaba prehrana, virusni hepatitis, prekomerno uživanje raznih zdravil in uporaba drog lahko vselej nalagajo ogromno stresa na jetra ter sčasoma povzročijo kronično poškodbo jeter. Živimo v morju toksinov in posledično uničujemo naše telo ter zaradi tega organizem izpostavljamo vedno večjim in težjim izzivom. Nam lahko pri vsem tem pomaga pegasti badelj? Gre za zdravilno zelišče, ki je skoraj vedno ena glavnih sestavin raznoraznih dopolnil za razstrupljanje jeter.

Porast respiratornih obolenj hromi urgence po državi
07. 02. 2024 20.52Ogromen porast respiratornih obolenj tako med odraslimi kot otroki hromi urgence po državi. Tako je na ljubljanski internistični prvi pomoči in celjski urgenci še vedno razglašen rumeni alarm, kapacitete internističnih oddelkov v obeh bolnišnicah so zapolnjene, zato bolnike zdravijo tudi na hodnikih. V Zdravstvenem domu Ljubljana pa po šivih poka pediatrična nujna medicinska pomoč, zato starše pozivajo, naj se otroci ne zadržujejo v prenatrpanih zaprtih prostorih.

Krvava driska, zlatenica, virusni hepatitis ... Trpljenju v Gazi ni videti konca
13. 12. 2023 15.35Različne bolezni se širijo na območju Gaze, za katero Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) trdi, da se zdravstveni sistem praktično sesuva. Zdravniki in skupine za pomoč opozarjajo na humanitarne razmere v oblegani enklavi, Združeni narodi pa so zaskrbljeni, da več ljudi umre zaradi bolezni kot zaradi dejanskih bomb in izstrelkov.

Znan je vzrok smrti Shana MacGowana, pevca skupine The Pogues
01. 12. 2023 18.50Čeprav se je Shane MacGowan že nekaj časa spopadal z zdravstvenimi težavami, pa je vest, da je pevec skupine The Pogues umrl, pretresla ljubitelje rock glasbe. Novico o 65-letnikovi smrti je potrdila njegova žena Victoria Mary Clarke, ki je za New York Times potrdila, da je pevec umrl zaradi pljučnice. Kje je umrl, ni razkrila.

ZDA odobrile prvo cepivo proti virusu čikungunje
10. 11. 2023 13.40V ZDA so odobrili prvo cepivo na svetu proti čikungunji, virusni vročinski bolezni tropskega pasu, ki jo prenaša tigrasti komar. Ameriška uprava za hrano in zdravila, ki je odobrila cepivo, je virus označila za "nastajajočo globalno grožnjo zdravju".

Mandy Moore o sinovem izpuščaju: Starševstvo je čudno in težko
01. 08. 2023 07.59Mandy Moore se je nedavno spopadla z nekaj resnejšimi izzivi, ki jih prinaša starševstvo. Igralka je pred dnevi na družbenem omrežju Instagram delila fotografijo 'norega izpuščaja', ki ga je odkrila na dveletnem sinu Augustu 'Gusu' Harrisonu. Zvezdnica in njen mož sta malčku najprej skušala pomagati sama, ker pa to ni bilo dovolj, sta morala poiskati zdravniško pomoč.

Gensko zdravljenje za Cockaynov sindrom tipa B za deklico Karolino vse bližje
28. 06. 2023 15.51Portugalska raziskovalna skupina, ki razvija gensko terapijo za Cockaynov sindrom tipa B (CSB), ki ga ima deklica Karolina, je dosegla še en pomemben korak pri razvoju zdravljenja, je na novinarski konferenci dejal vodja skupine Clevio Nobrega. Na laboratorijskih miškah so uspešno preizkusili virusni vektor z vsebnostjo zdrave kopije gena ERCC6.

V bolnišnici Sveti Duh najmanj šest novorojenčkov okuženih z meningitisom
20. 06. 2023 10.49Na neonatološkem oddelku bolnišnice Sveti Duh v Zagrebu je najmanj šest novorojenčkov okuženih z meningitisom. Dojenčki so bili napoteni na kliniko za otroške bolezni in na infekcijsko kliniko.

Znanstveniki oživili virus, ki je 48.500 let preživel zamrznjen v permafrostu
09. 03. 2023 10.26Višje temperature na Arktiki talijo trajno zamrznjena tla v regiji in potencialno spodbujajo viruse, ki bi po več deset tisoč letih mirovanja lahko ogrozili zdravje živali in ljudi. Čeprav se pandemija, ki jo sproži bolezen iz daljne preteklosti, sliši kot zaplet znanstvenofantastičnega filma, znanstveniki opozarjajo, da so tveganja, čeprav nizka, podcenjena.

Evropejci na vrhu po pitju alkohola
31. 01. 2023 15.15Evropejci radi globoko pogledajo v kozarec, ugotavlja novo poročilo Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). Evropa je glede na številko pivcev kontinent, kjer se popije več alkohola kot kjerkoli drugje na svetu.

Skupina s slovenskim strokovnjakom razvila sistem, ki omogoča nadgradnjo celic CAR-T
14. 12. 2022 09.39Skupina 26 strokovnjakov, med katerimi je tudi dr. Anže Smole z Nacionalnega inštituta za biologijo, je razvila inovativen, klinično pomemben genski sistem, ki omogoča nadgradnjo celic CAR-T z novimi funkcijami. Platformo so uporabili v treh različnih terapevtskih implementacijah in delovanje dokazali v laboratoriju in v predkliničnih modelih na laboratorijskih živalih.

NIJZ: Če je voda motna, ukrep prekuhavanja velja tudi za umivanje
11. 10. 2022 09.49Pitna voda iz žalskega vodovoda se je onesnažila z mikrobi, je razjasnila epidemiologinja Alenka Trop Skaza na izredni seji polzelskega občinskega sveta. Ocenila je, da je prekuhavanje vode učinkovit ukrep tudi v primeru norovirusa. Tri minute burnega vretja pomeni široko mikrobiološko varnost. Direktor žalske komunale Janez Primožič je pričakoval jasne usmeritve stroke glede norovirusa, na seji je soustanoviteljem ponudil odstop, a ga spodnjesavski župani niso sprejeli. Strokovni direktor NIJZ Ivan Eržen je glede prekuhavanja dejal, da če je voda sorazmerno bistra, je prekuhavanje vode potrebno le za pripravo hrane. Če je voda motna, pa ukrep velja tudi za umivanje, je izpostavil. Glede internega nadzora v žalski komunali je Kos dejal, da je nadzor pokazal vdor fekalnega izvora v vodovodni sistem.

Porast hepatitisa: 'Več kot polovica okuženih nima bolezenskih znakov'
05. 10. 2022 19.12V ljubljanskem kliničnem centru so letos zdravili nenavadno veliko bolnikov s hepatitisom A, akutno boleznijo, ki se je brez bolezenskih simptomov okuženi morda sploh nujno ne zaveda, še več, okrog jo nevede lahko tudi prenaša. Čeprav je bil v preteklih letih hepatitis A sorazmerno redek, pa je stroka do septembra zabeležila že zaskrbljujoče visoko število primerov – kar 45, skupaj s 25 hospitalizacijami je ta številka do zdaj v tem tisočletju najvišja.

Skrbi Tadeja Pogačarja: Virus ni tekmec, lahko pa vpliva in uniči Tour
10. 07. 2022 08.11Prvi kolesar moštva UAE Emirates Tadej Pogačar je vodilni v boju za skupno zmago na sloviti dirki po Franciji. Slovenski kolesar ima lepo prednost pred tekmeci, toda do konca Toura karavano čaka še kar lepo število kilometrov. Enega kolesarja je moštvo UAE Emirates že izgubilo zaradi okužbe z novim koronavirusom, zato je tudi Pogačar previden, saj tudi navijači, ki spremljajo etape, povečujejo možnost okužbe.

Nov rekordni dnevni porast okužb na Kitajskem, ponekod zaprli šole in ustavili javno življenje
13. 03. 2022 13.00Na Kitajskem so zabeležili 3393 novih primerov koronavirusnih okužb, kar je največji dnevni dnevni porast okužb v zadnjih dveh letih, so sporočile nacionalne zdravstvene oblasti. Zaradi izbruhov okužb so zaprli šole v Šanghaju in ustavili javno življenje v več mestih na severozahodu države. Gre za virusni različici omikron in delta.

V Evropi stopnja samooskrbe najvišja na svetu: 'Hrane bo dovolj, a cene bodo rasle'
11. 03. 2022 06.00Hrana se je začela dražiti že veliko pred vojno v Ukrajini, zdaj je višanje cen dobilo nov pospešek. Ne le pri hrani, temveč tudi pri naftnih derivatih, plinu. Države vsaka zase zdaj iščejo najboljše rešitve za svoje državljane, kako bi ukrotile divjanje cen, da ne bi ohromilo potrošnje in dostopnosti. Kako uspešno bo med borznimi šoki krmarila Slovenija?

300 milijonov dolarjev za boj proti covidu, cilj skrajšanje časa za razvoj cepiv
19. 01. 2022 11.29Sklad Billa in Melinde Gates ter britanski dobrodelni sklad Wellcome sta sporočila, da bosta namenila dodatnih 150 milijonov dolarjev (približno 132 milijonov evrov) za boj proti pandemiji covida-19 in preprečevanje bodočih pandemij, skupno 300 milijonov dolarjev.

Bojazen, da bi lahko karantene zaradi omikrona paralizirale državo
27. 12. 2021 08.33Po statistiki francoske tiskovne agencije AFP je Evropa v preteklem tednu dni zabeležila največ novih okužb in tudi največ smrti zaradi covida-19 doslej. Evropa je tako z omikronom znova postala epicenter pandemije. Z Danske, Islandije in Grčije poročajo o rekordnih dnevnih porastih novih okužb z novim koronavirusom. V Italiji se je obenem odprla razprava, ki verjetno čaka še kar nekaj držav. Tamkajšnji zdravstveni strokovnjaki so namreč pristojne opozorili, da bodo obstoječa pravila, ki zahtevajo najmanj sedemdnevno karanteno za tiste, ki so bili v tesnem stiku z okuženim, kmalu postala neizvedljiva oziroma bodo paralizirala državo. Že zdaj je v karanteni približno dva milijona Italijanov. V Franciji smejo v restavracije le še polno cepljenji in prebolevniki.

Omikron bo zelo verjetno okužil vsakega, ki še ni cepljen
23. 12. 2021 10.57Različica koronavirusa omikron ima tako veliko potenco, da bo najbrž našla vsakega, ki še ni cepljen, je v spletnem pogovoru, ki so ga posneli v Knjižnici Mirana Jarca v Novem mestu, opozoril strokovnjak Roman Jerala. V Sloveniji naj bi imeli januarja visoko število okuženih, že cepljeni pa naj bi prestali blažjo obliko bolezni.

BLOG: Gastropareza, motnja prebavljanja hrane
19. 12. 2021 14.30Pri motnji praznjenja želodca, gastroparezi, gre za težavo oz. okvaro živcev želodca, ko se upočasni prebavljanje hrane, saj mišice želodca ne delujejo pravilno. Težave se pojavijo po jedi, pogosteje pa zbolijo ženske. Gastropareza je lahko začasna ali kronična.

BLOG: Kaj je SIBO?
24. 10. 2021 07.00Poselitev (razrast) bakterij v tankem črevesju (SIBO) je resno stanje, ki povzroča številne prebavne težave, ter lahko vodi v resno tveganje za razvoj številnih zdravstvenih zapletov. Žal pa je še vedno premalo ljudi seznanjenih s tem stanjem, med drugim tudi mnogo zdravnikov ali celo ne pozna tega ali pa podcenjuje vpliv SIBO-a na zdravje in počutje ljudi.

Poklukar: Pogoj CPT in ukrepi nas peljejo v pravo smer
07. 10. 2021 15.03Minister za zdravje Janez Poklukar je na novinarski konferenci povedal, da je bila uvedba pogoja PCT oz. CPT orodje, ki smo ga imeli na voljo, da živimo normalno. "Edina druga možnost je bilo popolno zaprtje družbe, česar si nihče od nas ne more več predstavljati, si tega ne želimo, niti si tega kot družba ne moremo več privoščiti," je dejal in dodal, da nas ta pogoj pelje v pravo smer, zato ga velja še naprej upoštevati. Poudaril je, da je cepljenje kljub redkim stranskim učinkom še naprej varno in učinkovito. O cepivih je spregovoril tudi Borut Štrukelj s Fakultete za farmacijo v Ljubljani.

Strah, upor ali egoizem?
26. 09. 2021 07.00"Upam, da ste se že cepili, ker imam Zooma poln kufer." To je zapis Andreja Bauerja, profesorja matematike. To je njegovo sporočilo študentom. Ne želi jih poučevati prek spleta, želi jih videti v živo. "Študenti drugega letnika matematike se sploh ne poznajo, ker so imeli lani študij na daljavo. Ne želim si, da se tudi letošnji bruci ne bi poznali." Ne gre torej le za znanje, za poučevanje, gre za socialno mrežo, za odnose, ki jih študenti morajo graditi. Brez tega namreč izgubljajo veliko več, kot si mislimo.

Pred svetovnim dnevom hepatitisa brezplačno testiranje na hepatitis C
27. 07. 2021 06.31Pred svetovnim dnevom hepatitisa, 28. julijem, bo potekalo anonimno in brezplačno testiranje na okužbo z virusom hepatitisa C. Akcija bo potekala danes in v sredo med 14. in 19. uro na Poljanskem nasipu 58, brez naročanja in brez napotnice. Na voljo za pogovor pa bo tudi zdravnik, so sporočili iz Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana.

PR agencija influencerjem ponujala denar za diskreditacijo cepiva Pfizer
26. 05. 2021 15.53Francoski minister za zdravje Olivier Veran je poskus podkupovanja influencerjev za blatenje cepiva Pfizer označil za patetičen in nevaren. PR agencija je z domnevnimi povezavami z Rusijo namreč evropskim influencerjem ponudila precejšen znesek denarja, če bi na svojih kanalih na družbenih omrežjih diskreditirali omenjeno cepivo.

V Sloveniji potrdili prvi primer indijske različice novega koronavirusa
12. 05. 2021 15.39V Sloveniji smo glede na podatke portala GISAID potrdili primer indijskega seva SARS-CoV-2. Dvojno mutirano in zelo nalezljivo različico so potrdili na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo medicinske fakultete Univerze v Ljubljani v vzorcu, ki je bil odvzet 20. aprila, je razvidno s portala. Okuženi naj bi pripotoval iz Indije, kjer so novi sev tudi prvič zaznali. Doslej so ga zasledili že v 44 državah sveta, tudi v naši soseščini – v Italiji in Avstriji. Kako učinovita pa so obstoječa cepiva?

Češka po pol leta odpira nekatere trgovine, Španija poziva k odgovornemu obnašanju
10. 05. 2021 20.03V Nemčiji bo cepivo J&J odslej dostopno vsem, a načeloma za starejše od 60 let. Na Češkem so se medtem po šestih mesecih znova odprle trgovine, a pričakovanega navala nestrpnih kupcev ni bilo. Gre za nenujne trgovine, torej tiste, ki ne prodajajo osnovnih življenjskih potrebščin. Španska vlada je ob odpravi izrednih razmer pozvala k odgovornemu obnašanju, Svetovna zdravstvena organizacija pa je sporočila, da je indijski sev novega koronavirusa označila za skrb vzbujajoč.