virusi in bakterije

Kako izbrati ustrezno ustno vodo
12. 02. 2024 00.15Za čiste zobe in zdrave dlesni boste najbolje poskrbeli z mehko, gosto zobno ščetko in ustreznimi medzobnimi ščetkami. Kemična podpora naj vam bo v pomoč, kadar imate v ustni votlini težave.

Skrivnost zdravega otroštva ...
16. 12. 2023 00.15Otroški svet je poln radovednosti, raziskovanja, a tudi rasti, razvoja in postavljanja temeljev za zdravo odraslost. Ključno je, da otrokom omogočimo optimalne pogoje za zdravje, ki so v veliki meri odvisni od prehrane in hranil, ki jih otrok zaužije ...

Voda v Sloveniji ni tako čista, kot mislimo
08. 11. 2023 16.53Na srečanju o kemijski varnosti opozorili, da voda v Sloveniji ni tako čista, kot si predstavljamo. Lahko je onesnažena s kemikalijami, vzrok pa so tudi industrija, fekalije, gradnja in kmetijstvo. Poudarili so, da onesnaženje pogosto ostane neodkrito, v večini primerov pa je odvisno od ozaveščenosti prebivalstva.

Slovenska raziskovalca našla življenje pod zemeljsko skorjo na dnu oceana
14. 10. 2023 08.21Tisti dan, ko smo prvič odprli pokrov zemeljske skorje, se je iz kontrolne sobe robotskega vozila zaslišalo vpitje. Bilo je res izjemno, še vedno z navdušenjem v glasu pripoveduje dr. Tinkara Tinta. Skupaj s Tihomirjem Makovcem sta prva slovenska raziskovalca, ki sta se odpravila na mednarodno odpravo iskanja življenja v čisto temo, 2500 metrov pod morsko gladino Tihega oceana. Tam so pod zemeljsko skorjo v ekstremnih pogojih s pomočjo robotskega vozila odkrili nov ekosistem, ki kar buhti od življenja. Slovenija je tako prvič sodelovala v družbi najelitnejših raziskovalnih institucij pri odkrivanju skrivnosti globokega morja.

Zakaj je moja mačka bolna in kako podpreti njen črevesni mikrobiom?
27. 09. 2023 00.15"Zakaj je moja mačka bolna?" je vprašanje, ki smo si ga kdaj zastavili vsi. Preberite več o črevesnem mikrobiomu vaše mačke in o tem, kako lahko vpliva na njeno prebavno zdravje.

Zaradi podnebnih sprememb več okužb z mesojedo bakterijo Vibrio vulnificus
25. 03. 2023 21.42V ZDA so okužbe z mesojedo bakterijo Vibrio vulnificus vedno pogostejše, kaže nova študija. Znanstveniki porast okužb pripisujejo podnebnim spremembam.

Ni vseeno, kakšno ustno vodo izberete
13. 02. 2023 00.15Ustne vode ne potrebujete za vsakodnevno ustno higieno. Kadar so v ustih težave pa je pred nakupom smiselno prebrati deklaracijo, da ne bo več škode kot koristi.

V resnici obstaja: varčen, naraven in učinkovit način čiščenja
07. 11. 2022 00.15Za najboljše čistilo razkužilo se je izkazala vodna para – dragi kemični detergenti pa so po izsledkih raziskav za zdravje lahko celo nevarni.

Tri sestavine, brez katerih to zimo ne bo šlo
28. 10. 2022 08.18Jesen je letos že pošteno pokazala svoje zobe, temperature pa se vztrajno nižajo. Poleg številnih okužb z novim koronavirusom smo že močno zakorakali tudi v obdobje trdovratnih prehladov, a vendarle se lahko pred njimi ubranimo tudi sami. Če želite ohraniti svoje zdravje in odlično raven energije, brez spodnjih živil v tej jeseni in zimi zagotovo ne bo šlo.

Ne netopirji ali ptice, novi verjetni vir pandemije so taleči ledeniki
23. 10. 2022 11.08Znanstveniki z Univerze v Ottawi v Kanadi so na podlagi analize arktičnega jezera odkrili, da naslednja pandemija morda ne bo izbruhnila zaradi netopirjev ali ptic, temveč zaradi virusov in bakterij, ki bi se prebudili ob taljenju ledenikov in okužili divje živali. Potrdili so, da se z višanjem temperatur povečuje nevarnost širjenja virusov in bakterij v tem arktičnem okolju.

Komunala Žalec opozarja: 'Norovirusa v vodovodnem omrežju ne pomnimo'
09. 10. 2022 14.40Direktor Javnega komunalnega podjetja Žalec Janez Primožič je sporočil, da prebivalcem Matk, Šešč, Šempetra, Zgornjih Grušovelj in Ločice ob Savinji pitna voda v kratkem še ne bo pritekla iz pip. NIJZ je v petek potrdil prisotnost norovirusa v vodovodnem sistemu, ki je napajan iz vodnega vira Matke. Kot je pojasnil Primožič, fekalne bakterije v vodovodnem sistemu niso več prisotne, težavo pa predstavlja norovirus, ki ostaja v vodi. Na pomoč žalska komunala zdaj kliče NIJZ, saj gre, kot svari Primožič, za širši javnozdravstveni sistem. Tudi strokovnjak sanitarnega inženirstva Darko Drev poudarja, da komunala te težave brez sodelovanja zdravstvene stroke ne more rešiti sama.

BLOG: Kakšne so prednosti kolostruma oziroma 'prvega mleka'?
28. 08. 2022 10.40Kolostrum je "prvo mleko", ki ga proizvedejo mlečne žleze po porodu in traja le kratek čas, preden se spremeni njegova sestava. To "prvo mleko" je izloček prsne žleze samic sesalcev prvih 6 ur (nekateri strokovnjaki menijo, da do 36 ur) po tem, ko je samica povrgla mladiča. Za mnoge sesalce je kolostrum bistvenega pomena za preživetje novorojenih potomcev.

BLOG: Impetigo, bakterijska okužba kože
14. 08. 2022 07.00Impetigo je zelo nalezljiva bakterijska okužba kože, ki najpogosteje prizadene dojenčke in majhne otroke. Dovzetni so tudi mladostniki in odrasli z oslabljenim imunskim sistemom. Značilnost impetiga so mehurčki in kraste medene barve, ki se običajno začnejo okoli ust in nosu. Sčasoma se razširi na roke, noge in trup. Impetigo se prenaša z neposrednim stikom ali prek okuženih predmetov.

BLOG: Življenje z astmo. Kako postati njen prijatelj?
03. 07. 2022 13.40Danes se bom razpisal o težkem dihanju, ki pa ni posledica teh neznosnih visokih temperatur, temveč gre za bolezen pljuč. Pomen tega organa je dovod kisika v kri. Kisik pa je izjemno pomembno "gorivo", ki omogoča, da mislimo, delamo in živimo. Če ga je premalo, smo utrujeni, pozabljivi in imamo občutek dušenja.

BLOG: Kaj je avtofagija?
22. 05. 2022 07.00Avtofagijo si lahko predstavljate kot obliko samoprehranjevanja. To se morda sliši precej strašljivo, vendar je pravzaprav običajen način vašega telesa za izvajanje procesov celične obnove. Z avtofagijo celica dejansko obnovi svojo vsebino, nezdrave dele popravi ali izloči. Vedno več govora je o njej, ko tema nanese na razne diete in načine prehranjevanja, ki prispevajo k upočasnjevanju staranja.

BLOG: Zakaj so brusnice tako zdrave?
12. 09. 2021 14.45O brusničnem soku se pogosto govori v krogih naravnih zdravilcev, predvsem ko gre za zdravljenje okužb sečil. Ko sem bil najstnik, se spomnim, da je prijatelju babica svetovala, naj pije brusnični sok, ko so mu odkrili okužbo sečil. Vendar je v zvezi z vplivom in učinkovitostjo brusnic prisotnega kar nekaj dvoma. Zato sem se odločil z vami podeliti še svoj pogled na brusnice in njihove učinke na naše telo.

Ravnatelj OŠ Prebold zaradi svojih stališč glede covida-19 na zagovoru
25. 08. 2021 19.22Ravnatelj Osnovne šole Prebold, ki dvomi o učinkovitosti pogoja PCT in obstoju novega koronavirusa, je svoja stališča zagovarjal pred svetom zavoda šole. Na večurni seji je svet obravnaval gradivo šolskega inšpektorata in razpravljal o delu ravnatelja. Inšpekcija je predlagala njegovo razrešitev, a o tem člani sveta na sredini seji niso glasovali. Pred šolo se je sicer že pred sejo zbrala večja skupina njegovih podpornikov.

V talečem se ledu na Tibetanski planoti odkrili 15.000 let stare viruse
23. 07. 2021 09.46V ledu, ki prekriva 'streho sveta', so približno 15.000 let preživeli starodavni virusi, je pokazala analiza. Večina virusov, odkritih v dveh vzorcih ledu, je "popolnoma drugačnih od katerih koli drugih virusov, ki so bili katalogizirani do sedaj", pravijo raziskovalci.

BLOG: Rastlinski izvleček za zdravje možganov
20. 06. 2021 07.00Ginko biloba, znan tudi kot dvokrpi ginko, je starodavni rastlinski izvleček, ki se na Kitajskem že tisočletja uporablja pri različnih zdravstvenih težavah. Pravzaprav gre za eno najpogosteje zaužitih zelišč, ki naj bi podpiralo zdravje možganov. Gre za drevo, ki na Zemlji raste že več kot 300 milijonov let, pravijo pa mu tudi živi fosil, saj je danes njegova zgradba skoraj enaka zgradbi fosilnih ostankov te rastline.

BLOG: Zelišča za zmanjšanje vnetja
23. 05. 2021 07.00Vnetje je odziv našega telesa na poškodbo ali draženje zaradi delovanja škodljivih dejavnikov. Je del imunskega odziva našega telesa. Gre torej za povsem naravno reakcijo (telesno obrambo), ko se naš organizem spoprime s škodljivimi dejavniki ali poškodbami ter jih želi odstraniti oziroma preprečiti njihovo nadaljnje širjenje. Uporaba protivnetnih zelišč igra pomembno vlogo pri protivnetni prehrani.

Zaščita proti golobom za vaše zdravje
13. 05. 2021 09.19Še posebej v mestnih središčih se stanovalci in lastniki poslovnih zgradb ukvarjajo z večno nadlogo, ki jo predstavljajo golobi. Te živali so izjemno prilagodljive in ko enkrat najdejo svoj dom, se tja redno vračajo. Žal pa njihovi iztrebki povzročajo precej preglavic. En del se vsekakor nanaša na njihove iztrebke, ki so našemu zdravju še kako škodljivi, drugi del pa predstavljajo golobi v svoji fizični obliki.

Življenje kot v kirurški dvorani: ali razkužila prinašajo tudi tveganja?
24. 04. 2021 20.00Če smo si včasih roke umivali površno, se večina danes vsak dan vede kot v kirurški dvorani. Razkužila – WHO priporoča tista, ki kot aktivno snov vsebujejo alkohol – dokazano učinkovito uničijo novi koronavirus in so eno izmed najmočnejših orožij za zaščito pred okužbo. A pretirana skrb za čistočo lahko v manjši meri slabi naš imunski sistem, razkužila pa s seboj ob nepravilni rabi prinašajo določena tveganja. Čeprav jih po eni strani porabimo več kot kadar koli prej, se lahko po drugi strani, če pri razkuževanju pogosto uporabimo prenizko koncentracijo ali je čas delovanja prekratek, razvijejo bakterije, ki so odporne proti razkužilu. Zato je ključno, da jih uporabljamo pravilno in po pameti.

Množičen protest brez mask, Policija ugotovila le eno kršitev
31. 03. 2021 17.28V Ljubljani so nasprotniki epidemioloških ukrepov izvedli neprijavljen protest. Kot so sporočili policisti, so pri varovanju shoda do sedaj ugotovili le eno kršitev Zakona o javnih zbiranjih ter izrekli eno opozorilo zaradi kršitve cestnoprometnih predpisov. Kot so dodali, zbiranje obvestil sicer še nadaljujejo. Medtem ko poteka tretji val bolezni covid-19, ko smo pred vrati popolne zaustavitve javnega življenja in se bolnišnice znova polnijo, stroka opozarja, kako pomembno je predvsem, da upoštevamo osnovne preventivne samozaščitne ukrepe, da preprečimo širjenje okužb.

Za bliskovit razvoj cepiva zaslužni milijoni, na tisoče raziskovalcev in že preizkušena tehnologija
02. 02. 2021 06.00"V primeru covida-19 so države prispevale več milijard za hiter razvoj in zagotovljen odkup cepiva," pove Roman Jerala s Kemijskega inštituta. Poleg masivnega financiranja pa so k hitrosti prispevali tudi izjemen človeški vložek, sodelovanje raziskovalcev z vsega sveta, prilagodljivost regulatorjev in uporaba moderne tehnologije. "Da imamo cepivo v tako kratkem času, je fenomenalen dosežek znanosti," je prepričan urednik Kvarkadabre Sašo Dolenc. Stroka je pri tem enotna – cepiva izpolnjujejo enake visoke standarde, ki jih morajo izpolnjevati preostala cepiva.

Ravnatelj sprejel mamino izjavo, da ne dovoli maske, na NIJZ za takšne izjave prvič slišijo
29. 09. 2020 12.51Ena od mam na ljutomerski osnovni šoli je v nekaj vrsticah napisala izjavo: "Spodaj podpisana, mama otroka ... izjavljam, da kot zakoniti zastopnik in starš, odgovoren za svojega otroka, ne dovolim, da v času pouka nosi zaščitno masko. Pričakujem, da bodo o tem obveščene vse osebe, ki bodo s stikom z mojim otrokom." Ali je sploh ta možnost, da se nekdo z izjavo odloči nekaj, kar je v nasprotju z Odlokom vlade o obveznem nošenju mask, če v učilnicah ni 1,5 metra razdalje?

Omejite širjenje virusov in ohranite zdrav dotik
29. 09. 2020 00.15Radeče papir nova predstavlja pomembno novost v družini izdelkov R Copy® Papir – Antibakterijski papir. Bakterije in virusi so naši stalni nevidni spremljevalci. Materiali, kot je papir, zlahka postanejo potencialne točke prenosa za njihovo širjenje

Portugalci razvili zaščitno masko, ki deaktivira koronavirus
28. 07. 2020 15.25Portugalski znanstveniki so razvili posebno zaščitno masko, ki deaktivira novi koronavirus. V eni uri po stiku s tkanino se količina virusa zmanjša za 99 odstotkov. Maska enako učinkovitost ohrani tudi po 50 pranjih.

Taljenje večnega ledu prinaša stare bolezni
10. 06. 2020 08.40Meteorologi so pred dnevi potrdili, da je bil letošnji maj doslej najtoplejši v obdobju zgodovine meritev temperature. To velja tudi za Sibirijo, kjer na severu ob topljenju večnega ledu prežijo nove nevarnosti. Mikrobi v zamrznjenem stanju preživijo zelo dolgo in pojavljajo se prve bolezni, ki se vračajo v posamezne dele sveta.

'Varnost hrane – naša skupna odgovornost.' Kako varno hrano imamo v Sloveniji?
08. 06. 2020 16.46Potrošniki varnost živil pogosto dojemamo kot samoumevno, čeprav smo se že nekajkrat srečali s prehranskimi aferami ali izvedeli, katere pekarne, mesnice, gostilne so ponujale oporečno hrano. Prav zato, da bi opominjali na ta problem, je Generalna skupščina Združenih narodov 7. junij razglasila za svetovni dan varnosti hrane. V času epidemije covid-19 so izzivi zagotavljanja varnosti hrane in soodgovornost vseh deležnikov v prehranski verigi postali še posebej pomembno vprašanje.

Se zdravilo za covid-19 'skriva' v lamah?
04. 05. 2020 15.06Mednarodna skupina raziskovalcev iz ZDA in Belgije je razvila posebno protitelo, ki se veže na protein, na katerega se veže tudi novi koronavirus SARS-CoV-2. Razvili so ga z združitvijo dveh kopij posebnega protitelesa, ki so ga našli v lamah.