virus. podatki

SI-CERT opozarja na nov način vdora v računalnike

19. 02. 2025 14.00

Nacionalni odzivni center za kibernetsko varnost SI-CERT od druge polovice lanskega leta zaznava primere zlorabljenih spletnih strani, ki od obiskovalca zahtevajo, da potrdi, da ni robot. Pri tem od uporabnika zahteva pritisk posebne kombinacije tipk na tipkovnici, s čimer pride do okužbe računalnika z virusom, ki krade podatke uporabnikov.

Pred petimi leti umrl prvi, od takrat (uradno) presegli sedem milijonov smrti

11. 01. 2025 07.00

Mineva pet let, odkar je Kitajska sporočila, da so zaradi koronavirusa zabeležili prvo smrt. Teh je bilo pozneje ogromno, po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije več kot sedem milijonov, a žrtev naj bi bilo še veliko več. V Sloveniji je po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje od marca 2020 zaradi covida-19 umrlo več kot 2800 oseb. Virus sicer še ni izkoreninjen, njegove različice še vedno krožijo med ljudmi, porast okužb pa še vedno beležimo prav v zimskih mesecih. Pa smo pet let pozneje vsaj bolje pripravljeni na morebitno novo pandemijo?

Fauci zbolel za virusom Zahodnega Nila

26. 08. 2024 09.03

Anthony Fauci, obraz, ki je med pandemijo covida-19 polnil naslovnice, je zbolel za virusom Zahodnega Nila. Nekdanji glavni zdravstveni svetovalec predsednika ZDA in direktor je bil hospitaliziran, zdaj pa so ga že odpustili v domačo oskrbo.

Virus zahodnega Nila na Hrvaškem: v bolnišnici dve osebi

21. 08. 2024 07.20

Na Hrvaškem so znova potrdili bolezen zahodnega Nila. Dve osebi sta hospitalizirani, epidemiologi pa sumijo, da je z boleznijo, ki jo prenašajo komarji, okuženih še več deset oseb.

Opičje koze: potek bolezni podoben kot pri noricah, cepivo že obstaja

16. 08. 2024 10.15

Zaradi izbruha nove različice opičjih koz v Afriki je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) v sredo razglasila javnozdravstveno krizo globalnih razsežnosti, kar je najvišja stopnja opozorila. V četrtek so prvi primer okužbe z novo različico zunaj Afrike potrdili tudi na Švedskem. Mateja Logar s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKCL je povedala, da imamo v Sloveniji protokole za primere okužb že iz leta 2022, ko so v Evropi zadnjič zabeležili povečano število okužb. Potek bolezni je sicer podoben kot pri noricah, vendar z razliko, da se vsi izpuščaji pojavijo hkrati, oseba pa je kužna, dokler ji ne odpadajo vse kraste.

Napačna interpretacija: 'Cepljeni so izgubili desetletja pričakovane življenjske dobe'

16. 07. 2024 18.02

Že mogoče, da je od pandemije covida-19 minilo že kar nekaj časa, a še vedno je veliko raziskav – in lažnih trditev – o koronavirusu. Nova študija o cepljenju se zdaj predvsem po družbenih omrežjih širi skupaj z napačno razlago.

Letošnja sezona gripe zelo huda, Slovenija izstopa po številu smrti

20. 02. 2024 17.46

Virusi gripe in drugih respiratornih bolezni še vedno močno krožijo med populacijo. O tem, kako huda je letošnja sezona, priča sicer nekoliko grozljiv podatek: da Slovenija izstopa po številu smrti med vsemi evropskimi državami. In čeprav podatki NIJZ za minuli teden kažejo, da se je skupno število obiskov in posvetov v ambulantah zdravstvenih domov zaradi gripi podobne bolezni znižalo, pa v praksi zdravniki občutnega padca še ne zaznajo.

Plače iz pekla do raja

14. 01. 2024 07.16

Med božično-novoletnimi prazniki, prazniki luči, miru, zabave in veselja, se je ponekod razbesnel pravi ne raj, ampak pekel na Zemlji. Ne vem, kako bi drugače opisali razmere, ko se iz sob slišijo nemočni klici, da bi jim kdo pomagal, pobrisal za njimi, jih preoblekel, jim prinesel topel čaj in jim rekel prijazno besedo. Bilo je v enem izmed domov za starejše pri nas, kjer je zaoral trebušni virus, verjetno je bilo tiste dni podobno tudi drugje.

'Si to ti v filmu?' Nisi in bolje, da ne klikneš na povezavo

24. 05. 2023 07.43

"Si to ti v filmu?" Ali pa: "Poglej, kdo je umrl v nesreči, mislim, da ga poznam." Eno ali drugo sporočilo, ki izkorišča naivnost in radovednost, je dobilo že kar nekaj uporabnikov aplikacije Messenger. Dodana je povezava, klik nanjo pa ne vodi do odgovora, ampak do lepega števila težav.

Nova študija: z izbruhom covida so morda povezani rakunasti psi

19. 03. 2023 15.45

Novi podatki, ki so jih pridobili mednarodni znanstveniki nakazujejo, da je pandemija covida-19 morda izvirala iz živali in ne iz laboratorija, kot so domnevali nazadnje. Znanstveniki so DNK rakunastih psov, pomešano z virusom, identificirali iz genskega materiala, ki so ga pridobili na tržnici morskih sadežev Huananu. Slednja se nahaja v neposredni bližini kraja, kjer so leta 2019 na Kitajskem odkrili prvi primer covida-19.

Po Dori, Zori in Svitu bomo dobili še dva presejalna programa

06. 03. 2023 10.15

V Sloveniji imamo tri zelo učinkovite državne presejalne programe – Zora, Dora in Svit, kot kaže, pa bomo v prihodnosti dobili še dva presejalna programa, ki bosta namenjena zgodnjemu odkrivanju raka pljuč in raka prostate. Kako daleč smo od vzpostavitve dveh novih programov, so pojasnili ob začetku 40. tedna boja proti raku.

'Veliki brat' več svetovnih vlad: aplikacije za sledenje in prepoznavo obrazov

01. 01. 2023 13.06

Med pandemijo covida-19 se je več vlad po svetu odločilo za uvedbo aplikacij za sledenje, s pomočjo katerih bi preprečevali širjenje nove bolezni. A z uvedbo teh so državni organi dobili širok vpogled v lokacije, zdravstveno stanje, fotografije, pa tudi druge osebne podatke državljanov. Preiskave so pokazale, da je več držav, sploh v Aziji, te podatke izrabilo.

Epidemiologinja: Cepivo proti gripi je še na zalogi, cepite se

14. 12. 2022 10.46

Epidemiologinji Nuška Čakš Jager in Marta Grgič Vitek iz Centra za nalezljive bolezni na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) sta pojasnili, da je prognoza Evropskega centra za nalezljive bolezni slaba. Število okužb s koronavirusom naj bi naraščalo, prav tako je respiratorni sincicijski virus letos svoj pohod začel zelo zgodaj, prej kot so pričakovali.

Lažni testi na Kitajskem zbujajo skrb, da se pandemija nikoli ne bo končala

02. 12. 2022 09.00

Testiranje na koronavirus je na Kitajskem postal velik in dobičkonosen posel, kar vse bolj jezi tudi prebivalce, saj so mnenja, da se tudi zato pandemija nikoli ne bo končala. Vse več pa je tudi primerov goljufij in ponarejenih rezultatov, opozarjajo.

'Nihče se ne bi smel bati testiranja ali sramote in izolacije po diagnozi'

01. 12. 2022 07.25

Letošnji svetovni dan boja proti aidsu v ospredje postavlja prizadevanja za doseganje enakosti za izkoreninjenje virusa HIV. Letošnje geslo tako spodbuja ljudi po vsem svetu, da se združijo in odpravijo neenakosti, ki ovirajo dostop do preverjenih ukrepov za preprečevanje in zdravljenje okužbe z virusom HIV.

Kdo so kibernetski vojaki, ki branijo Ukrajino?

31. 10. 2022 10.49

Rusom, kljub napovedim analitikov, ni uspelo uničiti ukrajinskih računalniških sistemov z obsežnimi kibernetskimi napadi. Ukrajini namreč pomaga tudi malce manj znana enota ameriške vojske, ki je specializirana prav za kibernetske napade. BBC je dobil ekskluziven dostop do teh kibernetskih operaterjev.

Skoraj polovica prebivalcev se ne namerava cepiti s poživitvenim odmerkom

10. 10. 2022 12.25

Delež prebivalcev Slovenije, ki se ne nameravajo cepiti s poživitvenim odmerkom cepiva proti covidu-19, je 46,9-odstoten. Cepiti se namerava 27,1 odstotka vprašanih, 23,1 odstotka pa je neodločenih. Poživitveni odmerek pa je že prejelo 2,9 odstotka prebivalcev Slovenije.

Za izboljšano odkrivanje raka več vključevanja v presejalne programe

20. 09. 2022 15.00

Evropska komisija je predstavila nov pristop EU za izboljšanje odkrivanja raka. Cilj objavljenih priporočil je, da bi bili do leta 2025 presejalni programi za raka dojk, debelega črevesa ter materničnega vratu na voljo 90 odstotkom ljudi, ki izpolnjujejo pogoje zanje. Za to bo na voljo okoli 100 milijonov evrov evropskih sredstev. Priporočila za izboljšanje presejalnih programov se sicer niso spremenila že skoraj 20 let.

Živali z vuhanske tržnice najverjetneje povzročile pandemijo covida-19

27. 07. 2022 13.33

Svetovna zdravstvena organizacija je znanstvenikom junija priporočila, naj nadaljujejo z raziskovanjem vseh možnih izvorov pandemije covida-19. Dve novi objavljeni študiji sta k raziskavi pristopili s povsem različnima pristopoma, vendar sta prišli do enakega zaključka: tržnica morske hrane Huanan v Vuhanu na Kitajskem je bila najverjetneje žarišče novega koronavirusa.

Fafangel zagovarja znane ukrepe, Golob: Poletje ugodnejše za boj z virusom

15. 07. 2022 10.53

V četrtek so v Sloveniji ob 724 PCR-testih in 5304 hitrih antigenskih testih potrdili 1592 okužb z novim koronavirusom. Zaradi covida-19 se v bolnišnicah zdravi 78 bolnikov, od tega jih je na intenzivnem oddelku 10. Umrl je en bolnik s potrjeno koronavirusno okužbo. Epidemiolog Fafangel je kot odziv na premierjeve izjave glede novega vala okužb izrazil svoje epidemiološko stališče. Tudi iz kabineta predsednika vlade so sporočili, da je premier le želel poudariti, da je poletje za spopadanje z virusom ugodnejše.

Hitro širjenje podrazličic: višja možnost okužbe za cepljene in prebolele

23. 06. 2022 10.37

V novi raziskavi podrazličic omikrona BA.4 in BA.5, ki se hitro širita po svetu, so znanstveniki na Harvardu ugotovili, da se protitelesa tako nedavno prebolelih kot trikrat cepljenih na njiju ne odzivajo učinkovito. Naša zaščita je tako nižja, to pa pomeni, da je verjetnost okužbe, čeprav smo cepljeni ali prebolevniki, višja.

Inovativna rešitev za kibernetsko varnost

21. 06. 2022 00.15

Število kibernetskih napadov se iz leta v leto povečujetudi zaradi vedno bolj pospešene digitalizacije in povečanega obsegadela na daljavo. Pojavljajo se v vse bolj sofisticiranih oblikah, usmerjeni so na posameznike, podjetja in organizacije. Zelo pogosti so napadi na e-poštne račune, storitve oddaljenih dostopov in storitve v oblaku, več je tudi napadov na uporabniške mobilne naprave. Zato je tudi pomen kibernetske varnosti vse večji. Tega se zavedajo tudi v Telekomu Slovenije, kjer imajo največji Operativni center kibernetske varnosti v Sloveniji, kije letos že drugič prejel nagrado za najbolj inovativno varnostno rešitev.

Covid iz kitajskega laboratorija? 'Gre za politično motivirano laž'

10. 06. 2022 17.07

Po tem, ko je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) v zadnjem izdanem poročilu predlagala nadaljevanje preiskave o izvorih koronavirusa na Kitajskem, so se v javnosti znova pojavila namigovanja o tem, da se je covid-19 na človeka prenesel zaradi uhajanja virusa iz kitajskega laboratorija. Kitajska teorijo odločno zavrača. "Teorija o uhajanju virusa iz laboratorija je znanstveno neutemeljena in politično motivirana laž, ki so jo sprožile protikitajske sile," je dejal kitajski predstavnik za odnose z zunanjimi javnostmi Džao Lidžjan.

V četrtek potrdili 294 okužb z novim koronavirusom

27. 05. 2022 13.29

V četrtek so ob 603 testih PCR in 3772 hitrih antigenskih testih potrdili 294 okužb z novim koronavirusom. Po podatkih ministrstva za zdravje je trenutno zaradi covida-19 na navadnih oddelkih hospitaliziranih 31 bolnikov, na intenzivni negi pa dva. V četrtek ni umrl noben covidni bolnik.

V sredo potrdili 330 okužb z novim koronavirusom

26. 05. 2022 12.32

V sredo so ob 714 testih PCR in 3855 hitrih antigenskih testih potrdili 330 okužb z novim koronavirusom. Po podatkih Ministrstva za zdravje je trenutno zaradi covida-19 na navadnih oddelkih hospitaliziranih 31 bolnikov, na intenzivni negi pa dva. V sredo so umrli trije covidni bolniki.

V ponedeljek potrdili 575 okužb z novim koronavirusom

24. 05. 2022 11.30

V ponedeljek so ob 853 PCR-testih in 4960 hitrih antigenskih testih potrdili 575 okužb z novim koronavirusom. Po podatkih ministrstva za zdravje je trenutno zaradi covida-19 na navadnih oddelkih hospitaliziranih 38 bolnikov, na intenzivnih pa pet. Umrl ni noben covidni bolnik.

Primere opičjih koz potrdili tudi v Avstraliji, na Švedskem, v Franciji in Nemčiji

20. 05. 2022 14.28

Avstralske zdravstvene oblasti so potrdile prvi primer okužbe z virusom opičjih koz, preiskujejo pa še en primer verjetne okužbe. Oba moška sta se nedavno vrnila s potovanja po Evropi. V četrtek se je vse daljšemu seznamu držav s potrjeno okužbo pridružila še Švedska. O prvih primerih opičjih koz poročajo tudi iz Francije in Nemčije. Na NIJZ pojasnjujejo, da primera opičjih koz v Sloveniji še niso zaznali.

V ponedeljek potrdili 734 okužb z novim koronavirusom

17. 05. 2022 11.16

Pristojni so v ponedeljek ob opravljenih 996 testih PCR in 5733 hitrih antigenskih testih potrdili 734 primerov okužb z novim koronavirusom. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje je trenutno v naši državi aktivno okuženih 9.198 ljudi. Na navadnih oddelkih je zaradi covida-19 hospitaliziranih 46 bolnikov, na intenzivnih jih je sedem.

V sredo potrdili 604 primere koronavirusne okužbe

12. 05. 2022 12.01

V sredo so ob 898 PCR-testih in 5986 hitrih antigenskih testih potrdili 604 okužbe z novim koronavirusom. Po podatkih ministrstva za zdravje je v bolnišnicah zaradi covida-19 na navadnih oddelkih hospitaliziranih 66 bolnikov, na oddelkih intenzivne terapije pa šest. V sredo je umrl en bolnik s potrjeno koronavirusno okužbo.

V sredo potrdili 990 novih okužb s koronavirusom

05. 05. 2022 11.44

Pristojni so v sredo ob opravljenih 962 testih PCR in 6739 hitrih antigenskih testih potrdili 990 okužb s koronavirusom. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje je v naši državi trenutno aktivno okuženih 12.117 ljudi. Na navadnih oddelkih je zaradi covida-19 hospitaliziranih 230 bolnikov, na intenzivnih jih je 23.