virus zahodnega nila

Pri sivih vranah potrdili virus Zahodnega Nila
30. 09. 2024 16.15Nacionalni veterinarski inštitut je Upravo za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin obvestil o potrditvi virusa Zahodnega Nila pri štirih sivih vranah. Ptice so bile najdene v na območju Ljubljane. Bolezen je bila sicer pri pticah v Sloveniji nazadnje potrjena leta 2021.

NIJZ: Posamezni primeri okužb še ne opravičujejo rabe biocidov v okolju
04. 09. 2024 13.06Kljub pojavu treh primerov okužb z virusom Zahodnega Nila ter povečanemu številu komarjev na NIJZ pojasnjujejo, da to še ne opravičuje rabe biocidnih sredstev v zunanjem okolju z namenom zmanjšanja števila komarjev. To bi bilo smiselno le ob pojavu izbruha nalezljive bolezni, do česar pa zdaj še ni prišlo, navajajo na spletni strani.

Protest v Sevilli: 'Nič več smrti. Ustavite virus'
03. 09. 2024 08.11Prebivalci andaluzijske Seville so organizirali protest, s katerim so oblasti pozvali, naj ukrepajo proti virusu Zahodnega Nila, ki je to poletje povzročil pet smrtnih žrtev v južni španski provinci.

Prvi primeri okužbe z virusom Zahodnega Nila v Sloveniji
02. 09. 2024 10.16V severovzhodnem delu Slovenije, v Pomurski in Podravski regiji so bili potrjeni prvi trije primeri okužbe z virusom Zahodnega Nila, so sporočili iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). "Po petih sezonah, ko okužb z virusom Zahodnega Nila nismo zaznali, smo 30. avgusta 2024 prejeli obvestilo Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo Medicinske fakultete v Ljubljani, da so potrdili okužbo pri treh osebah," so navedli pri NIJZ. Prenašalci virusa so okuženi komarji, po piku večina ljudi ne zboli, medtem ko manjši del okuženih razvije kratkotrajno vročinsko bolezen. Ob pojavu okužb je treba upoštevati preventivne ukrepe, s katerimi zmanjšamo ali preprečimo možnosti za okužbo.

V New Yorku po prvih primerih virusa Zahodnega Nila pričeli s škropljenjem
27. 08. 2024 09.36Oblasti največjega ameriškega mesta New York so se odločile za razprševanje insekticidov proti komarjem, ki prenašajo različne bolezni in viruse, na čelu z virusom Zahodnega Nila, poročajo lokalni newyorški mediji. Škropiti so že začeli v Bronxu in Staten Islandu, sledili pa bodo Manhattan, Brooklyn in Queens.

Fauci zbolel za virusom Zahodnega Nila
26. 08. 2024 09.03Anthony Fauci, obraz, ki je med pandemijo covida-19 polnil naslovnice, je zbolel za virusom Zahodnega Nila. Nekdanji glavni zdravstveni svetovalec predsednika ZDA in direktor je bil hospitaliziran, zdaj pa so ga že odpustili v domačo oskrbo.

Virus zahodnega Nila na Hrvaškem: v bolnišnici dve osebi
21. 08. 2024 07.20Na Hrvaškem so znova potrdili bolezen zahodnega Nila. Dve osebi sta hospitalizirani, epidemiologi pa sumijo, da je z boleznijo, ki jo prenašajo komarji, okuženih še več deset oseb.

Ali klop na človeka pade tudi z drevesa?
14. 06. 2024 06.00Tudi to je pojasnjeval sogovornik v našem Popkastu Tomi Trilar, doktor bioloških znanosti, ki se posebej ukvarja z žuželkami in tudi ptiči. V Prirodoslovnem muzeju je kustos oddelka nevretenčarjev.

Je komarjev res več kot prejšnja leta?
23. 08. 2023 17.16V letošnjem precej namočenem poletju mnogi tožijo o veliki populaciji komarjev. Trditev, da je letos komarjev več kot prejšnja leta, pa Nataša Knap Gašper z Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo ni mogla potrditi, saj monitoringa po celotni Sloveniji letos ne bodo izvajali, analiza posameznih vzorčenj pa še ni zaključena.

Komarji, najbolj smrtonosna žival na svetu
23. 07. 2023 12.30Grenijo nam življenje, povzročajo nevšečnosti. Komarji nas zavohajo že na 30 metrov. Najbolj jih privabljamo z izdihanim zrakom. Zadnje raziskave pa kažejo, da ima veliko vlogo pri tem, ali vas bo komar pičil, tudi kožna flora. Sestava bakterij na naši koži komarjem različno diši. Prav tako so dovzetni na premikanje, kontraste z okolico, temnejše in žive barve, znoj na koži in toploto telesa.

Zakaj v Sloveniji ne škropimo komarjev? 'Ker še ne prenašajo bolezni'
29. 06. 2023 18.42Čeprav se nam zdi, da je komarjev iz poletja v poletje več, biologi pravijo, da letošnje leto ne bo komarjevo leto, saj jih je manj, kot jih je bilo lani. In zakaj v Sloveniji ne škropimo komarjev, da bi jih iztrebili, kot to počno drugod v soseščini? Ob komarjih pa so tukaj še klopi. Tudi njih naj bi bilo letos manj, razlog bi lahko bila deževna pomlad, a previdnost zaradi klopnih bolezni kljub temu ni odveč. Samo en pik nam namreč lahko trajno spremeni življenje, opozarjajo na NIJZ-ju.

Bolezni, ki jih prenašajo komarji, vse nevarnejše tudi v Evropi
22. 06. 2023 17.28Naraščanje temperatur, vse pogostejši vročinski valovi in poplave v Evropi ustvarjajo pogoje za geografsko širitev invazivnih vrst komarjev, ki prenašajo viruse, je opozoril Evropski center za preprečevanje in nadzor bolezni (ECDC). Bolezni, ki so bile nekdaj omejene na južnejše, toplejše predele, se zdaj širijo proti severu in zahodu celine.

Do leta 2100 bi lahko zaradi vročinskih valov umrlo 90.000 Evropejcev letno
09. 11. 2022 12.38Vročinski valovi in širjenje nevarnih nalezljivih bolezni kot posledica klimatskih sprememb in segrevanja ozračja so dejavniki, ki ogrožajo življenja Evropejcev, razkriva poročilo evropske okoljske agencije. Samo letos je zaradi vročinskih valov v Evropi umrlo vsaj 15.000 ljudi.

V Padovi več hospitalizacij zaradi okužb z virusom Zahodnega Nila kot covida
25. 08. 2022 14.13Zdravstvena stroka v Italiji z zaskrbljenostjo spremlja porast okužb z virusom Zahodnega Nila. Do začetka avgusta so v štirih italijanskih regijah zabeležili več kot 140 primerov, umrlo je 10 oseb. Skrbi jih predvsem povečano število bolnikov, ki potrebujejo intenzivno nego. Virus se na človeka običajno prenaša s pikom okuženega komarja. Število slednjih se je na območju Benečije povečalo za 27 odstotkov.

Fauci napovedal odstop: ne bo več glavni Bidnov svetovalec za covid-19
23. 08. 2022 07.30Direktor Centra za nalezljive bolezni pri Nacionalnem inštitutu za zdravje ZDA Anthony Fauci, ki je tudi glavni svetovalec ameriškega predsednika Joeja Bidna za covid-19, je napovedal, da bo decembra odstopil z obeh funkcij. Dodal je, da se ne bo upokojil, temveč bo nadaljeval naslednje poglavje svoje kariere.

Komarjev spet ogromno, v Sloveniji brez zatiranja
09. 06. 2021 13.32Komarji niso le nadležni, njihovi ugrizi na koži pustijo tudi rdečino, ki največkrat neznosno srbi. In vsako poletje so tu, enkrat v večjem, drugič v manjšem številu. A že samo en komar nam krajša nočni spanec in zato se številni sprašujejo, zakaj jih v Sloveniji ne uničujemo, kajti v drugih državah jih. Na NIJZ pravijo, da prisotnost in povečano število komarjev ne opravičuje rabe biocidnih sredstev v zunanjem okolju z namenom, da se zmanjša njihovo število.

Igralec serije Črni seznam umrl zaradi virusa Zahodnega Nila
06. 10. 2020 08.02Igralec, režiser in producent Clark Middleton, ki se je pojavil v serijah Črni seznam, Ledolomilec in Twin Peaks ter v filmu Ubila bom Billa 2, je umrl. Smrt 63-letnika je potrdila njegova žena, razkrila pa je tudi vzrok smrti – virus Zahodnega Nila.

Proti komarjem z repelenti in komarniki, učinkovitost naravnih pripravkov pa nižja
25. 07. 2020 15.48Poletni čas poleg dopustovanja označuje tudi višek sezone komarjev. Njihovi piki so neprijetni, na mestu vboda nastane srbeča oteklina. Hkrati so lahko komarji prenašalci nekaterih virusov, zato je pomembno, da se pred piki primerno zaščitimo.

Taljenje večnega ledu prinaša stare bolezni
10. 06. 2020 08.40Meteorologi so pred dnevi potrdili, da je bil letošnji maj doslej najtoplejši v obdobju zgodovine meritev temperature. To velja tudi za Sibirijo, kjer na severu ob topljenju večnega ledu prežijo nove nevarnosti. Mikrobi v zamrznjenem stanju preživijo zelo dolgo in pojavljajo se prve bolezni, ki se vračajo v posamezne dele sveta.

Koga komarji najraje napadejo?
02. 07. 2019 21.14Sezona komarjev v Evropi je trenutno na vrhuncu. Tudi pri nas sta deževen maj in suh oziroma zelo topel junij komarjem dala odlične pogoje za življenje. Že tako izjemno nadležne žuželke so v nekaterih primerih lahko tudi smrtonosne, saj prenašajo številne bolezni. Na našem območju se srečujemo le z virusom Zahodnega Nila. Lani smo v Sloveniji zabeležili pet primerov, na Hrvaškem več kot 60.

Turistom, ki se odpravljajo v Grčijo, grozi virus Zahodnega Nila
17. 06. 2019 10.56Turisti, ki se to poletje na oddih odpravljajo v Grčijo, naj bodo še posebej pozorni na zaščito pred komarji, saj obstaja velika možnost okužbe z virusom Zahodnega Nila, ki je lahko za človeka usoden.

'Če imaš klopa, je najbolj pomembno, da to ugotoviš'
30. 04. 2019 10.26Slovenija sodi med države, kjer obstaja velika možnost okužbe s povzročitelji bolezni, ki jih prinašajo klopi. Pri nas je daleč najpogostejša lymska borelioza, sledi pa ji klopni meningoencefalitis, proti kateremu se lahko učinkovito zaščitimo s cepljenjem. Pomembno je, da se po prihodu iz gozda pregledamo in klopa odstranimo v roku 16 ur, svetujejo strokovnjaki.

Znanstveniki opozarjajo na možne izbruhe tropskih bolezni po Evropi
15. 04. 2019 07.00Znanstveniki so na Evropskem kongresu klinične mikrobiologije in nalezljivih bolezni opozorili na nevarnost vročice in drugih tropskih bolezni, ki jih prenašajo insekti, tudi v severnejših zemljepisnih širinah. Za to obstaja več razlogov, med drugim podnebne spremembe, globalizacija in silovit socialnoekonomski razvoj.

Bolj vroča poletja v Evropo prinesla zelo nevarnega klopa
07. 12. 2018 11.31Nevarni klop Hyalomma marginatum, ki je v vročih krajih, se je zaradi podnebnih sprememb in bolj vročih poletij pojavil tudi v osrednji Evropi. Tako so strokovnjaki prvič potrdili njegovo navzočnost v Avstriji, pred meseci pa tudi v Nemčiji.

Trumpa ne prepriča niti 2000 prezgodnjih smrti lastnih državljanov
24. 11. 2018 12.15Poročilo 300 ameriških znanstvenikov še vedno odmeva. Če se bodo uresničile njihove napovedi, se bodo ZDA že kmalu morale soočiti z uničujočimi posledicami. 2000 več prezgodnjih smrti, manj kot 75 odstotkov količine trenutno pridelanih kmetijskih pridelkov in celo do šestkrat več zgorelih gozdnih površin.

17-letna kobila Domina z ljubljanskih Črnuč je bila okužena z virusom Zahodnega Nila
27. 09. 2018 11.23V Sloveniji je uradno potrjen prvi primer okužbe z virusom Zahodnega Nila pri konjih. Zaradi pika okuženega komarja je v ljubljanskih Črnučah zbolela 17-letna kobila Domina, njeno zdravstveno stanje pa se je poslabšalo do te mere, da so morali žival uspavati.

Kri krvodajalcev odslej testirajo na prisotnost virusa Zahodnega Nila
24. 09. 2018 12.11Transfuzijska služba je začela s presejalnim testiranjem vseh odvzetih enot na prisotnost virusa Zahodnega Nila. Z omenjenim ukrepom želijo še naprej zagotavljati kakovostno in varno preskrbo s krvjo.

V Ljubljani pri sivi vrani potrdili virus Zahodnega Nila
19. 09. 2018 11.43Virus Zahodnega Nila prenašajo komarji rodu Culex, med najdovzetnejše za okužbo z virusom pa sodijo ptice iz reda pevk, med njimi najbolj vrani. In prav pri sivi vrani so v četrtek v Ljubljani potrdili omenjeni virus. Sicer pa lahko poleg ptic za virusom zbolijo tudi konji.

V Zagrebu prva žrtev virusa zahodnega Nila
18. 09. 2018 15.35Zaradi okužbe z virusom Zahodnega Nila je v Zagrebu umrl 84-letni moški, ki je bil mesec dni v komi. Gre za drugo letošnjo smrtno žrtev na Hrvaškem zaradi bolezni, ki jo prenašajo okuženi komarji. V začetku septembra je v bolnišnici v Osijeku prav tako umrl starejši moški.

Kako se znebimo nadležnih komarjev?
14. 09. 2018 06.00V Evropi je potrjenih že več kot 1.100 primerov okužb z virusom Zahodnega Nila, ki se na človeka prenaša večinoma s pikom komarja. V Sloveniji smo do zdaj zabeležili tri bolnike, okužene s tem virusom. Najbolj učinkovit ukrep za zmanjšanje tveganja okužbe je preprečevanje pikov komarjev. Z nekaj preprostimi triki se jih lahko znebimo.