virus hiv

'Ukrepajte. Testirajte se. Zdravite se. Cepite se'

28. 07. 2024 08.08

Danes obeležujemo svetovni dan hepatitisa, letos pod sloganom Ukrepajte. Testirajte se. Zdravite se. Cepite se. Nevladne organizacije ob dnevu, ki ga obeležujemo 18. leto zapored, izpostavljajo projekt Expand, namenjen izboljšanju zdravstvene oskrbe in olajšanju dostopa do testiranja za nekatere najbolj ranljive skupine v družbi. Za to boleznijo letno umre približno 1,4 milijona ljudi.

Študija: Virus HIV je mogoče odpraviti v laboratoriju

20. 03. 2024 10.07

Raziskovalcem je v laboratoriju na Nizozemskem uspelo iz celic odstraniti virus HIV, s čimer se krepi upanje, da bodo lahko ljudje s HIV ozdraveli. Znanstvenikom je to uspelo z orodjem za modifikacijo genoma, t. i. sistemom Crispr-Cas, za katerega so leta 2020 podelili Nobelovo nagrado.

Zaradi stigme in strahu pred testiranjem veliko okužb zaznanih prepozno

01. 12. 2023 06.00

Na prvi decembrski dan obeležujemo svetovni dan boja proti aidsu, ki letos poteka pod geslom 'Naj skupnosti vodijo!' in izpostavlja ključen vpliv skupnosti pri oblikovanju odziva na virus HIV in na globalno zdravje. V Sloveniji je stopnja epidemije okužb nizka, vendar po navedbah strokovnjakov še vedno odkrijejo preveč oseb z napredovano okužbo.

Uspešno ozdravili rakavega bolnika z virusom HIV

20. 02. 2023 20.39

Po podobnih primerih v Berlinu in Londonu zdaj tudi iz Düsseldorfa poročajo, da je posebno zdravljenje rešilo rakavega bolnika z virusom HIV. Čeprav gre za zelo pomemben dosežek, pa metoda žal ni primerna za širok nabor bolnikov.

Sharon Stone: Aktivizem proti aidsu je uničil mojo kariero

05. 12. 2022 15.35

Igralka Sharon Stone je spregovorila o tem, kako ji je aktivizem proti aidsu uničil kariero. V mesecu decembru, ko obeležujemo boj proti tej zahrbtni bolezni, je zvezdnica razložila, kako je zaradi odločitve, da bo zastopala takratno predsednico Elizabeth Taylor na znamenitem letnem dogodku zbiranja sredstev na filmskem festivalu v Cannesu, žrtvovala svojo kariero. Ko se je posvetila organizaciji, je za tri leta celo sama zasedla mesto predsednice Fundacije za raziskavo aidsa.

'Nihče se ne bi smel bati testiranja ali sramote in izolacije po diagnozi'

01. 12. 2022 07.25

Letošnji svetovni dan boja proti aidsu v ospredje postavlja prizadevanja za doseganje enakosti za izkoreninjenje virusa HIV. Letošnje geslo tako spodbuja ljudi po vsem svetu, da se združijo in odpravijo neenakosti, ki ovirajo dostop do preverjenih ukrepov za preprečevanje in zdravljenje okužbe z virusom HIV.

Ena desetina okuženih s HIV ne ve, da je okužena. Ključno je testiranje

21. 11. 2022 12.44

Po ocenah NIJZ je konec leta 2020 v Sloveniji živelo nekaj manj kot 1.000 oseb s HIV, od katerih jih približno ena desetina ni vedela, da je okužena s tem virusom. Pri okužbah s HIV in z virusoma hepatitisa B in C ter s spolno prenosljivimi okužbami, ki se prenašajo na podoben način, je pomembno pravočasno testiranje, saj si oboleli na ta način povečajo možnosti uspešnega zdravljenja. Obenem je testiranje ključno za preprečevanje nadaljnjih okužb. Testiranje je v Sloveniji dobro dostopno, na voljo so številne možnosti. Če ste se kadar koli izpostavili tveganju, se čim prej testirajte, ob evropskem tednu testiranja na omenjene okužbe spodbujajo na ministrstvu za zdravje.

Ste anticepilka? 'To je, kot bi me vprašali, ali sem vegetarijanka. Nisem.'

09. 10. 2022 07.00

Ginekologinja Sabina Senčar pravi, da je njen politični vzornik dr. Janez Drnovšek. Pred našim mikrofonom smo jo gostili v sklopu pogovorov s predsedniškimi kandidati. Ocenila je, da bi morali pristojnosti predsedniške funkcije razširiti, med političnimi krizami in interesi pa bi, je prepričana, krmarila dobro, saj bi vedno delovala s stališča "vsi smo enaki". Kot predsednica države bi se osredotočila na reševanje energetske krize in krize v slovenskem zdravstvu, ko gre za zunanjo politiko, pa je kritična do tega, kar danes predstavljata EU in Nato. Pa bi predlagala izstop? Pa tudi – ali meni, da bi se morala Ukrajina odpovedati Krimu in štirim regijam, ki jih je pred kratkim priključila Rusija?

Po vrnitvi z dopusta izvedel, da ima covid, opičje koze in še HIV

24. 08. 2022 17.55

36-letni Italijan se je odpravil na kratek oddih v Španijo, po vrnitvi domov pa je moral zaradi slabega počutja k zdravniku. Prva diagnoza je bila slaba, druga še slabša, tretja pa najslabša. Izkazalo se je namreč, da je pozitiven na koronavirus, virus opičjih koz in tudi na virus HIV, ki povzroča bolezen aids. Italijanski raziskovalci pravijo, da je to prvi tovrstni primer hkratne tovrstne okužbe, na katerega pa mora zdravstveni sistem biti pozoren.

Fauci napovedal odstop: ne bo več glavni Bidnov svetovalec za covid-19

23. 08. 2022 07.30

Direktor Centra za nalezljive bolezni pri Nacionalnem inštitutu za zdravje ZDA Anthony Fauci, ki je tudi glavni svetovalec ameriškega predsednika Joeja Bidna za covid-19, je napovedal, da bo decembra odstopil z obeh funkcij. Dodal je, da se ne bo upokojil, temveč bo nadaljeval naslednje poglavje svoje kariere.

Magic Johnson v novem dokumentarcu o življenju s hivom in sinovem priznanju, da je gej

25. 04. 2022 12.00

Earvin Magic Johnson je v novem dokumentarnem filmu o svoji karieri in življenju oboževalcem omogočil vpogled v nekatere zasebne trenutke svoje zanimive poti. Med drugim je spregovoril tudi o svojem aktivizmu na področju hiva in dejstvu, da je njegov sin pri 17 razkril, da je gej.

Tretja oseba, ki je premagala HIV: zdravljenje levkemije izbrisalo virus

17. 02. 2022 11.00

Ženski, ki jo imenujejo "pacientka iz New Yorka", so leta 2013 potrdili okužbo z virusom HIV. Štiri leta pozneje je zbolela še za levkemijo. To, kar se je takrat slišalo kot smrtna obsodba, je v resnici privedlo do njene popolne ozdravitve. Postala je šele tretja oseba na svetu in prva ženska, ki je uspešno premagala virus HIV, so raziskovalci sporočili na strokovni konferenci v Denverju v Koloradu.

Poslovil se je Nobelov nagrajenec, ki je odkril virus HIV: Ti ubogi ljudje me gledajo kot boga

10. 02. 2022 18.58

V 89. letu se je poslovil eden najbolj znanih znanstvenikov zadnjih desetletij. Luc Montagnier se je kmalu po tem, ko so v zgodnjih osemdesetih letih prejšnjega stoletja začela krožiti poročila o skrivnostni novi bolezni, ki prizadene pretežno istospolno usmerjene bolnike z oslabljenim imunskim sistemom ter redkimi oblikami raka in pljučnice, začel ukvarjati z iskanjem vzroka in ga tudi našel.

Pfizer napoveduje, da bo njihova tableta učinkovita tudi pri omikronu

14. 12. 2021 14.21

Iz podjetja Pfizer so sporočili, da tudi nadaljnji rezultati njihove raziskave potrjujejo preliminarne – proticovidne tablete, ki so jih razvili, zmanjšajo tveganje za hospitalizacijo ali smrt za približno 89 odstotkov. Gre za izdelek z delovnim imenom PF-07321332 oziroma Paxlovid, učinkovit pa je, če se vzame kmalu po pojavu prvih simptomov. Ločena laboratorijska testiranja pa so pokazala, da tablete ohranjajo učinkovitost tudi pri okužbi z bolj nalezljivo različico omikron, zatrjujejo pri farmacevtskem velikanu.

Trajna izključitev istospolno usmerjenih moških iz krvodajalstva je diskriminatorna

08. 12. 2021 14.45

Zagovornik načela enakosti Miha Lobnik ugotavlja, da je trajna prepoved darovanja krvi, ki velja za vse istospolno usmerjene moške, diskriminatorna. Iz možnosti sodelovanja pri tej pomembni človekoljubni dejavnosti so izključeni kljub dejstvu, da se varnost krvodajalstva zagotavlja tudi s testiranjem odvzete krvi na prisotnost virusov. Čeprav se HIV in drugi krvno prenosljivi virusi prenašajo tudi s heterospolnimi spolnimi odnosi, je krvodajalstvo vnaprej in trajno prepovedano le vsem istospolno in biseksualno usmerjenim moškim.

Omikron: Gre za neobičajno mutacijo, ki bi lahko vodila tudi v konec epidemije

06. 12. 2021 20.00

Število dnevno potrjenih okužb s koronavirusom se znižuje, kar nakazuje, da se epidemija v Sloveniji počasi umirja. To pa še ne pomeni, da je stanje v bolnišnicah takšno, da bi si lahko privoščili sproščene praznike, opozarja vodja svetovalne skupine za covid-19 Mateja Logar. Trend v intenzivnih enotah ni niti najmanj ugoden, trenutno je zasedenih 266 intenzivnih postelj. V soboto in nedeljo je umrlo 29 covidnih bolnikov. Ta številka bi lahko bila še bistveno višja, dodaja Logarjeva, saj bi najbolj kritično bolni brez zdravniške oskrbe v nekaj urah umrli.

Predhodnik omikrona po znanstvenih ugotovitvah prisoten že pred alfo in delto

04. 12. 2021 11.28

Predhodnik različice novega koronavirusa omikron, ki trenutno krepi strah pred ponovnim razplamtevanjem pandemije covida-19 v svetu, verjetno obstaja že dalj časa. Po sedanjih razumevanjih naj bi zgodnejša oblika omikrona nastala že pred alfo in delto, je dejal raziskovalec na južnoafriški univerzi Wolfgang Preiser. "Vprašanje je, kako je omikron tako dolgo ostal zakopan in je sedaj izbruhnil," se ob tem sprašuje.

Zaradi pandemije okrnjeno testiranje na okužbe z virusom HIV

01. 12. 2021 07.32

Zaradi že skoraj dve leti trajajoče pandemije covida-19 se o okužbah z virusom HIV in aidsu manj govori, okrnjeno je tudi zgodnje testiranje in s tem temeljna preventiva, ob svetovnem dnevu boja proti aidsu opozarjajo strokovnjaki. Po zadnjih ocenah je konec leta 2020 v Sloveniji živelo okoli tisoč oseb s HIV-om, predvideva pa se, da jih okoli sto ni vedelo, da so okuženi.

Najmanj okuženih s HIV v zadnjem desetletju

30. 11. 2021 13.34

Po štiridesetih letih pandemija še vedno traja. Virus v mnogih državah ne pomeni več smrtne obsodbe, ampak zahteva doživljenjsko zdravljenje. V oddaji Preverjeno smo se ob dnevu boja proti aidsu pogovarjali z infektologom dr. Janezom Tomažičem, ki se še danes spominja leta 1986, ko smo v Sloveniji uradno potrdili prisotnost virusa HIV. "To je bilo nekaj podobnega covidu-19, ko se je začelo na Kitajskem, pa smo mislili, da se nas to ne tiče. Seveda take infekcije lahko pridejo do vsakega."

Podatki iz Južne Afrike: v regiji Gauteng vse več pozitivnih in hospitaliziranih

29. 11. 2021 12.10

Podatki o omikronu – novem sevu koronavirusa – so preveč skopi, da bi se lahko uspešno ustvarila predvidljiva epidemiološka napoved. Kot opozarjajo znanstveniki, potrebujejo več časa in podatkov. Za zdaj so edini dovolj dolgo (dva tedna) zbrani podatki iz regije Gauteng v Južni Afriki, kjer so identificirali novo različico. Podatki zadnjih dveh tednov niso vzpodbudni, saj se je povečalo število pozitivnih kot tudi hospitaliziranih.

30. obletnica smrti ljubitelja življenja in pevca pesmi

24. 11. 2021 07.00

Freddie Mercury nas je zapustil 24. novembra 1991 in ta dan so šli z njim v grob vse veselje, strast in talent, ki jih je ta na Zanzibarju rojeni umetnik dal svetu, glasbi, oboževalcem in ljudem, ki jih je imel rad. Star je bil le 45 let, njegova glasba in glas pa živita naprej in ostajata v srcih milijonov oboževalcev po vsem svetu.

Začenja se evropski teden testiranja na okužbo s HIV ter hepatitisom B in C

22. 11. 2021 07.29

Začenja se Evropski teden testiranja na okužbe z virusi HIV, hepatitisa B in C ter na spolno prenosljive okužbe. Letošnja kampanja poteka pod geslom "Testiraj se. Zdravi. Prepreči.", so sporočili z ministrstva za zdravje. Komisija za aids pri ministrstvu za zdravje v času zaostrenih epidemioloških razmer poziva tudi k cepljenju proti covidu-19. To lahko namreč omeji širjenje okužb, kar je pogoj za zagotavljanje dostopa do ostalih zdravstvenih storitev.

31-letna Argentinka: druga oseba na svetu, ki je HIV premagala brez zdravljenja

16. 11. 2021 19.34

Zdravniki trdijo, da je 31-letna Argentinka druga oseba na svetu, ki je okužbo z virusom HIV prebolela brez zdravil s pomočjo svojega imunskega sistema. Znano je namreč, da se tovrstna okužba zdravi z zdravili, ki jih bolniki morajo redno jemati celo življenje. "To je pravi čudež človeškega imunskega sistema," pa je glede Argentinke dejala imunologinja Xu Yu z bostonskega inštituta.

Pfizer razvil svojo covidno tableto in jo združil z zdravilom za HIV

05. 11. 2021 14.38

Farmacevtska podjetja hitijo z razvojem oralnih protivirusnih zdravil, ki bi bila namenjena zdravljenju covida-19. Potem ko so Britanci kot prvi na svetu odobrili tableto molnupiravir ameriškega podjetja Merck, je svoje preliminarne izsledke prve izmed treh raziskav za podobni izdelek predstavil tudi Pfizer. Zatrjujejo, da njihove tablete z delovnim imenom PF-07321332, če se vzamejo v prvih dneh po pojavu simptomov, zmanjšajo tveganje za hospitalizacijo ali smrt kar za 89 odstotkov.

Indija odobrila prvo DNK-cepivo proti koronavirusu na svetu

21. 08. 2021 12.01

Indijski regulator za zdravila je za nujno uporabo odobril prvo DNK-cepivo proti covidu-19 na svetu. Cepivo ZyCoV-D, katerega uporabniki sicer potrebujejo tri odmerke, je simptomatsko bolezen preprečilo pri 66-odstotkih cepljenih. Gre za drugo cepivo, ki ga Indija proizvaja sama, podjetje pa namerava letno pripraviti do 120 milijonov odmerkov.

Pred svetovnim dnevom hepatitisa brezplačno testiranje na hepatitis C

27. 07. 2021 06.31

Pred svetovnim dnevom hepatitisa, 28. julijem, bo potekalo anonimno in brezplačno testiranje na okužbo z virusom hepatitisa C. Akcija bo potekala danes in v sredo med 14. in 19. uro na Poljanskem nasipu 58, brez naročanja in brez napotnice. Na voljo za pogovor pa bo tudi zdravnik, so sporočili iz Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana.

Naša znanstvenica v New Yorku: Zdrava kmečka pamet ne bo dovolj

21. 02. 2021 07.29

Pomembno 'orožje' v boju proti epidemiji covida-19 so tudi znanstvenice. O pomembnosti njihove vloge so spregovorili na letošnji skupščini ZN, na kateri je sodelovala tudi slovenska znanstvenica Polona Šafarič Tepeš, ki si želi izboljšanja položaja žensk v tej panogi. Študije kažejo, "da bo od zagovora mojega doktorata moja karierna pot v primerjavi z moškimi kolegi mnogo težja". Seveda se nisva mogli izogniti razpravi o dvomih v znanost in cepljenje. "Zdrava kmečka pamet oziroma intuicija pri razumevanju delovanja cepiv, stranskih učinkov in njihove varnosti ne bo zadostovala."

Bodo cepiva ustavila nepredvidljive in bolj nalezljive seve?

05. 02. 2021 06.00

Od izbruha v kitajskem Vuhanu je novi koronavirus že večkrat spremenil svojo obliko. Čeprav so mutacije tovrstnih virusov običajne in pogoste, skrb vzbujajo angleški, južnoafriški in brazilski sev. Ti so po prvih ocenah znanstvenikov veliko bolj prenosljivi od izvirne različice, prvega pa smo potrdili tudi že v Sloveniji. Zato ostaja vprašanje, kakšen vpliv na potek pandemije bodo imeli v prihodnje in kar je najbolj pomembno, ali bodo proti njim učinkovita tudi cepiva?

'Slovenska epidemiološka krivulja je unikatna'

03. 02. 2021 10.58

"Slovenska epidemiološka krivulja je unikatna," je na današnji konferenci dejal direktor klinike Golnik Aleš Rozman. Borut Štrukelj, redni profesor na Fakulteti za farmacijo, je medtem opomnil, da v ponedeljek pričakujemo cepivo AstraZenece, in pojasnil, da bomo v Sloveniji ubrali drugačno strategijo od nekaterih držav EU ter cepivo uporabili tudi pri starejših od 65 let. Povedal je še, da cepiva proti covidu-19 nudijo daljšo zaščito, kot so sprva mislili.

'Dokler ne bomo zaščiteni vsi, ne bo zaščiten nihče'

31. 01. 2021 20.17

Ko govorimo o cepljenju, so ključna dejstva in kredibilne informacije, zato so v Fokusu o novih sevih koronavirusa, o učinkovitosti in varnosti cepiv ter njihovem razvoju in proizvodnji spregovorili trije ugledni strokovnjaki.