virolog

Papeževo zdravstveno stanje nekoliko boljše, a ostaja kritično

24. 02. 2025 09.27

Zdravstveno stanje 88-letnega papeža Frančiška, ki se zaradi pljučnice že deset dni zdravi v rimski bolnišnici Gemelli, se je "nekoliko izboljšalo", vendar ostaja kritično, so sporočili iz tiskovne službe Vatikana.

Se je najstnik v Kanadi okužil z novo različico mutirane ptičje gripe?

20. 11. 2024 14.07

V Kanadi so hospitalizirali najstnika, ki se je okužil s ptičjo gripo, pri prvih analizah pa so ugotovili, da ima različica, s katero je okužen, lahko mutacijo, zaradi katere je virus lahko veliko bolj prenosljiv med ljudmi. V Kanadi se strokovnjaki bojijo večjih izbruhov, ki bi jih pojav te mutacije lahko povzročil, skrbi pa jih tudi nedoslednost sosednjih ZDA pri testiranju in sledenju morebitnim novim primerom.

Umrla slikarka Francoise Gilot, edina ženska, ki je zapustila Picassa

07. 06. 2023 13.44

V 102. letu starosti je umrla Francozinja Francoise Gilot. Bila je ljubica in muza španskega umetnika Pabla Picassa ter edina med njegovimi ženskami, ki ga je zapustila. Novico o njeni smrti so potrdili v Picassovem muzeju v Parizu.

Izvor covida-19: rakunasti pes ali laboratorijska nesreča?

07. 04. 2023 08.12

Tri leta. Toliko časa je minilo, odkar so kitajski znanstveniki s tržnice v Vuhanu odvzeli vzorce takrat novega koronavirusa. In prav toliko let je minilo, da so navsezadnje le objavili uradno poročilo o njegovem izvoru, ki pa – ostaja nejasen. Čeprav so v pozitivnih brisih na koronavirus našli živalsko DNK, bi lahko virus na tržnico prinesel tudi človek.

Nova študija: z izbruhom covida so morda povezani rakunasti psi

19. 03. 2023 15.45

Novi podatki, ki so jih pridobili mednarodni znanstveniki nakazujejo, da je pandemija covida-19 morda izvirala iz živali in ne iz laboratorija, kot so domnevali nazadnje. Znanstveniki so DNK rakunastih psov, pomešano z virusom, identificirali iz genskega materiala, ki so ga pridobili na tržnici morskih sadežev Huananu. Slednja se nahaja v neposredni bližini kraja, kjer so leta 2019 na Kitajskem odkrili prvi primer covida-19.

Prihaja univerzalno cepivo proti gripi?

25. 11. 2022 16.55

Znanstveniki napredujejo v raziskavah univerzalnega cepiva, ki bi lahko ščitilo pred vsemi oblikami gripe. Če bo cepivo uspešno prestalo klinične študije, bi bilo lahko na voljo že v prihodnjih dveh letih, pojasnjujejo strokovnjaki, ki napredek v raziskavah označujejo kot "izreden".

Ničelna toleranca do covida-19: Kitajska ujeta v past, ki jo je ustvarila sama

02. 11. 2022 11.06

Stroge omejitve, kot so zapore meja, dolge karantene, množično testiranje in prepovedi gibanja, na Kitajskem povzročajo kaos in bedo po vsej državi ter močno obremenjujejo gospodarstvo. Potrpežljivost javnosti je vse manjša, frustracije naraščajo. "Oblasti so demonizirale covid, pretiravale z njegovo resnostjo, številni se še vedno zelo bojijo virusa, preboleli pa trpijo zaradi hude diskriminacije in stigmatizacije," opozarja virolog z univerze v Hongkongu, ki je prepričan, da takšni drakonski ukrepi niso več primerni. "Ves svet je opustil ta pristop, saj preprosto ne deluje," je dejal. A nič ne kaže na to, da bi se v tej državi v prihodnosti obetala sprememba strategije, pred vrati pa je zima, ki lahko prinese nov val okužb.

V laboratoriju 'frankensteinski covid' z 80-odstotno smrtnostjo. Meje za znanost?

19. 10. 2022 11.31

Raziskava znanstvenikov v Bostonu je poskrbela za vir ogorčenja in spet odprla vprašanja, ali morda znanost potrebuje dodatne omejitve. Na univerzi, kjer so eksperiment izvedli, se branijo, da so kritiki vse skupaj le narobe razumeli, a tudi nekateri pristojni menijo, da bi morali o takšnih eksperimentih z virusi bolj natančno poročati nadzornim organom, poskusi pa bi morali biti podvrženi veliko strožjemu nadzoru.

Nemški virolog svari pred izbruhom covida-19 med SP v nogometu

15. 06. 2022 10.55

Nemški virolog Hendrik Streeck je čedalje bolj zaskrbljen zaradi možnega izbruha okužb z novim koronavirusom med svetovnim nogometnim prvenstvom v Katarju. Tekme bodo navijači zaradi zimskega letnega časa namreč spremljali v zaprtih prostorih, in ne na prostem, kot je to običajno.

V Afriki odkrili prvi primer otroške paralize po več letih

18. 02. 2022 13.35

Virus otroške paralize tipa 1 so potrdili pri otroku v državi Malavi na jugovzhodu Afrike, in sicer v glavnem mestu Lilongwe, je sporočila Svetovna zdravstvena organizacija. Gre za prvi primer otroške paralize na tej celini po letu 2016 v Nigeriji.

Poslovil se je Nobelov nagrajenec, ki je odkril virus HIV: Ti ubogi ljudje me gledajo kot boga

10. 02. 2022 18.58

V 89. letu se je poslovil eden najbolj znanih znanstvenikov zadnjih desetletij. Luc Montagnier se je kmalu po tem, ko so v zgodnjih osemdesetih letih prejšnjega stoletja začela krožiti poročila o skrivnostni novi bolezni, ki prizadene pretežno istospolno usmerjene bolnike z oslabljenim imunskim sistemom ter redkimi oblikami raka in pljučnice, začel ukvarjati z iskanjem vzroka in ga tudi našel.

Belgija si bo pri upravljanju epidemije pomagala s koronskim barometrom

22. 01. 2022 09.54

Belgija si bo v prihodnje pri upravljanju epidemije covida-19 pomagala s posebnim koronskim barometrom. S pomočjo tega novega orodja bodo oblasti povezale odločanje o omejitvenih ukrepih s stanjem v bolnišnicah, je v petek naznanil belgijski premier. Na Irskem so medtem odpravili večino omejitev zaradi pandemije covida-19, raziskava ameriškega Centra za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC) pa je ugotovila, da so cepiva in še posebej poživitveni odmerki zelo učinkoviti proti koronavirusni različici omikron.

Deltakron je verjetno posledica napake v laboratoriju

11. 01. 2022 12.49

Strokovnjaki so v ponedeljek izjavili, da je domnevna hibridna mutacija koronavirusa, imenovana deltakron, najverjetneje posledica napake v laboratoriju in ne gre za novonastalo različico. Ciprski mediji so o odkritju mutacije poročali v soboto in jo opisali kot genetsko ozadje različice delta skupaj z nekaterimi mutacijami različice omikron.

Jeza v Italiji zaradi (pre)nizkih kazni: '100 evrov, cena našega zdravja'

08. 01. 2022 18.44

V Italiji je začela veljati odločitev vlade, po kateri je cepljenje proti covidu-19 obvezno za vse, starejše od 50 let. Necepljeni iz te starostne skupine, takih je dva milijona, imajo še do konca meseca čas, da se cepijo, od 1. februarja pa bo moral vsak, ki se ne bo cepil, plačati kazen. Njena domnevna višina pa je sprožila ogorčenje javnosti, oglasili so se tudi znani zdravstveni delavci. Nemški minister za zdravje je priznal, da tudi z obveznim cepljenjem verjetno ni mogoče doseči, da bi se cepili vsi, a del necepljenih bi se vendarle cepil, če bi bilo to obvezno, je prepričan. Medtem se je na protestu obveznemu cepljenju, ki ga je napovedala Avstrija, na Dunaju znova zbralo okoli 40.000 ljudi.

Bojazen, da bi lahko karantene zaradi omikrona paralizirale državo

27. 12. 2021 08.33

Po statistiki francoske tiskovne agencije AFP je Evropa v preteklem tednu dni zabeležila največ novih okužb in tudi največ smrti zaradi covida-19 doslej. Evropa je tako z omikronom znova postala epicenter pandemije. Z Danske, Islandije in Grčije poročajo o rekordnih dnevnih porastih novih okužb z novim koronavirusom. V Italiji se je obenem odprla razprava, ki verjetno čaka še kar nekaj držav. Tamkajšnji zdravstveni strokovnjaki so namreč pristojne opozorili, da bodo obstoječa pravila, ki zahtevajo najmanj sedemdnevno karanteno za tiste, ki so bili v tesnem stiku z okuženim, kmalu postala neizvedljiva oziroma bodo paralizirala državo. Že zdaj je v karanteni približno dva milijona Italijanov. V Franciji smejo v restavracije le še polno cepljenji in prebolevniki.

WHO novo različico označila za 'skrb vzbujajočo', poimenovala jo je omikron

26. 11. 2021 08.34

Nova različica novega koronavirusa, ki so jo odkrili v Južni Afriki, se zaradi nenavadno velikega števila mutacij zelo hitro širi in bi lahko zaobšla imunost, pridobljeno s cepljenjem oziroma po prebolelem covidu, opozarjajo znanstveniki. Svetovna zdravstvena organizacija je različico B.1.1.529 označila za skrb vzbujajočo in jo poimenovala omikron. Evropska komisija pa je članicam predlagala, naj omejijo potovanja z juga Afrike in odpovejo letalske povezave s to regijo. Te so nato sklenile dogovor o začasni ustavitvi letov iz sedmih južnoafriških držav.

Znanstveniki spremljajo novo različico koronavirusa, prvič so jo zaznali v Bocvani

25. 11. 2021 21.41

Britanski znanstveniki so opozorili na pojav nove različice koronavirusa, ki bi lahko potencialno povzročila nove vale epidemije zaradi velikega števila mutacij. Do zdaj so s sekvenciranjem različico B.1.1.529 potrdili v treh državah, prvič pa so jo zabeležili v Bocvani na jugu Afrike.

WHO predstavila novo strokovno skupino za ugotavljanje izvora pandemij

13. 10. 2021 18.14

Svetovna zdravstvena organizacija je v Ženevi sporočila, da je izbrala člane nove svetovalne skupine za preučevanje izvora pandemij, ki bo pomagala pripraviti smernice za prihodnje študije o izvoru pandemij in epidemij ter nadzorovala preiskave.

Na Kitajskem v bolnišnično karanteno napotili štiriletnega dečka

18. 09. 2021 12.28

Po spletu je zaokrožil posnetek majhnega dečka, ki so ga napotili v bolnišnično karanteno. Štiriletnik je od glave do pete oblečen v belo zaščitno obleko, na hrbtu pa nosi nahrbtnik, ki je skoraj večji od njega. V kitajskem mestu Putian so v bolnišnično karanteno brez spremstva staršev napotili vse otroke, ki so bili pozitivni na koronavirus. "Videti majhne prestrašene otroke, čisto same, brez staršev, v nepoznani bolnišnici. Takrat me je resnično zabolelo srce," je dejala medicinska sestra, ki je na družbenih omrežjih objavila posnetek.

Indija odobrila prvo DNK-cepivo proti koronavirusu na svetu

21. 08. 2021 12.01

Indijski regulator za zdravila je za nujno uporabo odobril prvo DNK-cepivo proti covidu-19 na svetu. Cepivo ZyCoV-D, katerega uporabniki sicer potrebujejo tri odmerke, je simptomatsko bolezen preprečilo pri 66-odstotkih cepljenih. Gre za drugo cepivo, ki ga Indija proizvaja sama, podjetje pa namerava letno pripraviti do 120 milijonov odmerkov.

Virus iz laboratorija? 'Teh raziskav ne bi smeli izvajati in financirati'

29. 05. 2021 12.13

Ko je nekdanji ameriški predsednik Donald Trump žugal Kitajski in jo obtoževal, da je novi koronavirus, ki je ohromil svet, nastal v tamkajšnjem laboratoriju oziroma je od tam "pobegnil", je bil tarča ameriških demokratov, da širi nestrpnost, Facebook je cenzuriral objave na to temo. A zdaj želi prav nova ameriška administracija iz vrst demokratov novo preiskavo, Facebook se je odpovedal cenzuri, Vuhan, še posebej njegov inštitut za virologijo, pa je spet v središču pozornosti svetovnih medijev.

Ameriški strokovnjaki: Čredna imunost ni dosegljiva, virus bo krožil še nekaj let

04. 05. 2021 09.41

Zaradi hitrega pojavljanja novih sevov koronavirusa in zadržkov glede cepljenja bo virus ostal med nami, ugotavljajo ameriški strokovnjaki. Upanje na dosego čredne imunosti, ki je prevladovalo v začetku epidemije, je tako vse manjše. Nekateri vodilni v boju proti virusu, ki je spremenil našo normalnost, pravijo, da bo virus v populaciji krožil še naslednjih nekaj let.

66 let po zmagi nad otroško paralizo: 'Patenta ni. Bi lahko patentirali sonce?'

13. 04. 2021 12.04

Po svetu še vedno potekajo globalni programi za izkoreninjenje otroške paralize. Verjetnost za njen izbruh je sicer največja v necepljenih skupnostih, kjer ljudje živijo v slabih sanitarnih pogojih. V Evropi smo s cepljenjem otroško paralizo izkoreninili, zadnji primer smo v Bolgariji zabeležili leta 2001, ampak to še ne pomeni, da se ne more vrniti. Prav zato je tako pomembno, da precepljenost dosežemo tudi v bolj ogroženih državah. Cepivo, ki je uničilo to hudo bolezen, pa je pred 66 leti razvil ameriški virolog Jonas Salk.

Študija: Južnoafriška različica ščiti proti drugim mutacijam virusa

03. 03. 2021 15.36

Ljudje, ki so se okužili s t. i. južnoafriško različico novega koronavirusa, so bolje imunsko zaščiteni pred drugimi mutacijami virusa, je pokazala nova študija južnoafriških znanstvenikov. Njihove ugotovitve vzbujajo upanje, da bi cepiva, prilagojena južnoafriški različici virusa, lahko ljudi ščitila tudi pred drugimi mutacijami novega koronavirusa.

Stranski učinki po drugem odmerku cepiva so lahko izrazitejši, kar ni nujno slabost

12. 02. 2021 06.00

Neželeni učinki po cepljenju so po prejemu drugega odmerka lahko pogostejši in izrazitejši, poročajo osebe, ki so že prejele dva odmerka cepiva Comirnaty ali Moderne. A kot poudarjajo strokovnjaki, ti učinki niso razlog za skrb. Reakcija po drugem cepljenju je pričakovana, saj se imunski sistem burno odzove proti vsiljivcu (proteinu S) in sproži nastanek protiteles. NIJZ je do 7. februarja prejel skupno 1051 prijav neželenih učinkov, najpogosteje cepljeni poročajo o bolečini na mestu vboda.

Kašelj, utrujenost in vneto grlo pri novem sevu pogostejši

28. 01. 2021 10.32

Rezultati raziskave, ki jo je opravil britanski statistični urad, kažejo, da so nekateri simptomi pri okužbi z angleškim sevom koronavirusa pogostejši oziroma izrazitejši kot pri 'stari' različici. Med temi so močan kašelj, utrujenost, bolečine v mišicah in sklepih, dihalna stiska in vnetje grla. Prav tako bi lahko okužba z mutiranim sevom 'pripomogla' k višji virusni obremenitvi v organizmu. Nov sev se hitreje širi, zaradi česar številne države sprejemajo dodatne previdnostne ukrepe.

Na Hrvaškem, v BiH in Srbiji upad okužb, zasluga naj bi šla spoštovanju ukrepov

13. 01. 2021 11.52

Medtem ko v Sloveniji še vedno beležimo tako visoke številke okužb z novim koronavirusom, da pristojni ne vidijo možnosti za sproščanje ukrepov, pa na Hrvaškem, v BiH in Srbiji število novih okužb upada, zmanjšuje se tudi pritisk na bolnišnice. Hrvaški zdravstveni minister je pohvalil državljane, ki spoštujejo ukrepe, kar se po njegovih besedah odraža tudi v ugodnih številkah. V BiH so nad upadom številk zmedeni celo zdravniki. Tega glede na praznike nismo pričakovali, pravijo.

Kako deluje cepivo Pfizerja in BioNTecha?

29. 12. 2020 13.19

Dan D je za nami, začelo se je sklepno dejanje zgodovinsko največje skupne operacije javnega in zasebnega zdravstva za ustavitev pandemije. V nekaj mesecih bo treba precepiti vsaj dve tretjini prebivalstva.

Štrukelj o novem sevu koronavirusa: Mutacij se ne bojmo preveč, so običajne

21. 12. 2020 08.40

Novi sev koronavirusa se zaenkrat kaže kot precej bolj nalezljiv od zdaj poznanih. Vendar pa bistveno ne vpliva na učinkovitost obstoječih cepiv proti covidu-19, miri Borut Štrukelj z ljubljanske fakultete za farmacijo. Številne države so preventivno sicer že odpovedale prometne povezave z Veliko Britanijo, kjer so novo različico novega koronavirusa tudi nedavno kot prvi identificirali in kjer tudi veljajo dodatne omejitve. Sev so šele začeli podrobneje raziskovati, nekaj stvari pa je že znanih. Kaj torej vemo o njem in ali nas mora skrbeti?

Končajmo dobo kletk

08. 12. 2020 12.33

Evropska komisija je prejela evropsko državljansko pobudo Končajmo dobo kletk, ki jo je podpisalo 1,4 milijona ljudi po vsej Evropi. V oddaji Preverjeno smo raziskovali, zakaj smo sploh dovolili, da se stvari v prehranski verigi tako izjalovijo. V 21. stoletju potrebujemo spremembe na področju trajnosti kmetijske politike.