vinogradništvo

S simbolično zasaditvijo oljke začetek gradnje novega centra oljkarstva

03. 04. 2025 20.28

S simbolično zasaditvijo oljke so na Plavjah, tik ob italijanski meji, obeležili začetek gradnje novega Kompetenčnega centra za oljkarstvo. Ta bo v novem, 3000 kvadratnih metrov velikem objektu na območju nekdanje vojaške karavle združeval vse službe s področja oljkarstva. Vrednost projekta je ocenjena na 4,5 milijona evrov, dokončali pa ga bodo do konca prihodnjega leta.

Bo slovensko vino izginilo s polic? 'Letos bo letina grozdja katastrofalna'

23. 09. 2024 09.02

Spomladanska pozeba, obilno deževje, toča, suša, za piko na i pa še zlata trsna rumenica. Nad vinogradnike in vinarje se je letos zgrnilo prav vse, izpad pridelka pa bo zato od 30- do 60-odstoten, odvisno od vinorodnega okoliša, opozarja Združenje slovenskih vinarjev. Skrbi jih, da bodo slovenska vina ob slabi letini izgubila mesto na trgovskih policah, od koder bi jih lahko izrinili poceni izdelki iz EU, kjer je vina preveč. Puščice so usmerili tudi v male vinogradnike in vinarje, ki da imajo kljub splošni slabi letini polne kleti.

Trgatev se zaključuje, pridelek najnižji v zadnjih 30 letih

19. 09. 2024 19.36

V Goriških Brdih se ta teden zaključuje trgatev, ki se je letos začela rekordno zgodaj, na trtah pa ostaja le še nekaj cabernet sauvignona in cabernet franca. Sedaj je dokončno jasno, da bo pridelek najnižji v zadnjih 30 letih oziroma za 40 odstotkov nižji od pričakovanega. Dobrega vina zaradi tega ne bo zmanjkalo, zatrjujejo v največji slovenski pridelovalski kleti, bo pa na policah najverjetneje toliko več poceni uvoženega vina.

20. Grossmann: Hudemu mačku v čast in občinstvu v slast!

14. 06. 2024 07.00

Prleški festival fantastičnega filma in vina letos praznuje že 20. obletnico. V vseh letih se je razvil in prelevil v enega bolj priljubljenih žanrskih festivalov, ki ga obiskuje tako staro kot mlado, iz Slovenije in tujine. Skozi zgodovino, sedanjost in prihodnost se je z nami sprehodila organizatorska ekipa, Marko in Miha Mehtsun ter Tomaž Horvat.

Golob o predlogih Bruslja: Odlična novica za slovenskega kmeta

22. 03. 2024 06.14

Voditelji držav EU so odločeni podpreti evropske kmete, ki se soočajo s številnimi izzivi glede upravnih bremen in nelojalne konkurence na kmetijskih trgih. Na zasedanju v Bruslju so pozvali k nadaljnjemu delu, med drugim pri zmanjšanju birokracije in pri zagotavljanju poštene konkurence tako na notranjem trgu, kot tudi globalno. "Kratkoročni ukrepi izrazito zmanjšujejo administrativno breme za male kmete, to so vsi tisti, ki imajo kmetijska zemljišča manjša od desetih hektarjev. Takšnih je v Sloveniji kar 80 odstotkov in to je odlična novica za slovenskega kmeta," je ocenil Golob.

Rok Novak

29. 02. 2024 05.50

Rok je oče treh hčera in najstarejši tekmovalec letošnje sezone. V oddajo MasterChef Slovenija se je prijavil, ker rad kuha in bi se v kuharskih veščinah rad še nadgradil. Povezal bi kulinariko z vinarstvom in pokazal, da imamo Slovenci na tem področju neizmeren zaklad. Od sodelovanja pričakuje ogromno kuharskega znanja, soočenj, izzivov, premagovanja vseh mogočih časovnih, spretnostnih, tehničnih in ustvarjalnih ovir. Z nagrado bi se lotil projekta kulinarike v sozvočju z vinsko pravljico, kjer vino igra dopolnilno, pozitivno noto v poroki s hrano. Najbolj ponosen je na svoj file polenovke s krompirjevimi luskami na pireju makadamije, mineštro iz paprike, komarčka, graha, bučk, čebule in školjk.

Udeležba prestižnih ponudnikov vin in žganih pijač na festivalu TOP VINO by EVINO

09. 09. 2023 00.15

Potovanje okrog sveta v kozarcu vina: 1. in 2. oktobra na Ljubljanskem gradu na 3. festivalu TOP VINO by EVINO pričakujemo izjemno paleto svetovno priznanih ponudnikov vin in žganih pijač.

Krompir zgnil v zemlji, čebula zarumenela, vinograde zasuli plazovi

22. 05. 2023 19.14

Zaradi plazov in poplav ter ogromnih količin meteorne vode so močno prizadeta kmetijska zemljišča in številni vinogradi. Časa za novo setev je sicer dovolj, a še zdaleč ni vseeno, kaj kmetje sejejo, pravijo strokovnjaki. Problem pa je tudi, ker sadik krompirja v prodaji ni več, nam je razlagal eden večjih kmetovalcev z 20 zaposlenimi. Ogromni stroški pa čakajo tudi vinogradnike, kjer lahko sanacije večjih plazov v posameznem vinogradu znašajo tudi do 150 tisoč evrov.

Kmetijska ministrica: politika mora ozaveščati o ohranjanju biotskih vrst

21. 01. 2023 14.45

Ministrica za kmetijstvo Irena Šinko se je v Berlinu udeležila globalnega foruma za hrano in kmetijstvo, ki je v okviru sejma Zeleni teden potekal pod naslovom Preobrazba prehranskih sistemov: svetovni odziv na številne krize. Poudarila je nujnost ozaveščanja o pomenu ohranjanja biotske raznovrstnosti.

Kako gresta skupaj joga in vino?

15. 11. 2022 22.58

V zmernih količinah, odgovarjata nemška vinarja, ki pridelata 40 tisoč steklenic letno, pokušanje žlahtne kapljice pa svojim gostom omogočata kar med jogo. Združila sva svoji največji strasti, živiva svoje sanje, pravi par, ki študira vinogradništvo. In kakšna je cena za raztezanje ob vinu?

Haloze – Martinovanje v objemu butične dežele okusov

07. 11. 2022 00.15

Butično martinovanje v Halozah-Izjemna kulinarična ponudba lokalno pridelanih izdelkov in dolgoletna vinogradniška tradicija ponujata popolno doživetje v Halozah.

Vse nared za najbolj okusen festival na Vipavskem

24. 05. 2022 00.15

Še malo nas loči do festivala Okusi Vipavske, ki bo 5.in 6. junija v čudovitem ambientu baročnega Dvorca Zemono zaokrožil najbolj okusen mesec v letu z istim imenom na širšem Vipavskem. Festivalske jedi bo tudi letos pripravljal kulinarični virtuoz Tomaž Kavčič z ekipo Gostilne pri Lojzetu, organizatorji pa bodo tako kot vsako leto tudi letos poskrbeli za bogato vinsko spremljavo in vipavsko tržnico s ponudbo lokalnih pridelkov in izdelkov. Vstopnice za obisk osrednjega turističnega promocijskega dogodka Vipavske doline na področju vina in kulinarike so že na voljo.

Janša ob obisku v obalno-kraški regiji ocenil, da regija beleži dobre rezultate

19. 10. 2021 06.20

Z javno tribuno v Lipici je vlada sklenila obisk obalno-kraške regije. Ministri so poleg seznanitve z lokalnimi težavami dosegli premike pri nekaterih pomembnih projektih, od ureditve prometne infrastrukture ob Luki Koper do rešitve za piranski akvarij. Nekateri izzivi pa ostajajo odprti, kot je dodatni vodni vir za Istro. Premier Janša je ocenil, da regija beleži dobre rezultate, med drugim predvsem pri kazalnikih razvitosti. Izstopa tudi glede podpovprečne brezposelnosti mladih in skupne brezposelnosti.

Mladi za prepoznavnost lendavskih vin: 'Pridelujemo vina, to delamo z ljubeznijo'

01. 08. 2021 17.20

Nismo znani samo Brda, Haloze, Kras in ostali. So tudi Lendavske gorice, ki se dvigajo nad mestom Lendava. Ta gričevja krasijo mnogi vinogradi, predvsem manjši. To je vinograd ob vinogradu, vinska klet ob vinski kleti, neskončen pogled vinskih trt. Kljub temu, da je to najbolj vzhodno gričevje v Sloveniji nekoliko manj znano, pa pijačo bogov pridelujejo s strastjo in velikim prekmurskim srcem. Niso se prestrašili izzivov, vstopili so na vlak, ki jih pelje v neznano, ampak pravijo, da vedno samo na lepše.

Zakaj so ravno Haloze pravi raj za Romantično vandranje?

27. 07. 2021 00.15

Slovenci iščemo odmaknjene kotičke Slovenije, ki nudijo enako in še več kot butični hoteli v središčih turističnega vrveža. Eden takih zelenih biserov so Haloze, ki vabijo med idilične griče Haloz na domače dobrote lokalno pridelanih sestavin s postrežbo vrhunskih vin. Daleč stran od mestnega vrveža so jutra v glamping hiškah raj za regeneriranje. Welness v haloških vilah in zidanicah pa daje popolni odklop umu in telesu.

V Sloveniji zelenjava vse pogosteje na krožnikih, pojemo je več, kot je pridelamo

16. 05. 2021 08.16

V Sloveniji pojemo čedalje več zelenjave, ob letošnjem mednarodnem letu sadja in zelenjave ugotavljajo na statističnem uradu. Leta 2019 smo za prehrano porabili skoraj 246.000 ton zelenjave oz. blizu 118 kilogramov na prebivalca. Posamezen prebivalec je porabil povprečno skoraj 50 odstotkov več zelenjave kot v letu 2000. Pridelava zelenjave ne zadostuje potrebam po njej, pojemo je več, kot je v državi pridelamo.

Kaj bi Frelihov nakup Vinakoper pomenil za podjetje in slovenske vinarje?

06. 05. 2021 06.00

Bo šlo največje istrsko vinarsko podjetje, družba Vinakoper, v roke enega najbogatejših Slovencev? Franc Frelih, ki je kot obrtnik začel v domači delavnici, se danes ponaša s 13 slovenskimi in tujimi podjetji in je eden največjih slovenskih industrialcev. Zdaj pa želi priključiti še enega največjih pridelovalcev grozdja in rdečih vin v Sloveniji. Cilja na združevanje velikih in malih vinarjev in osvajanje svetovnega trga. Ali pomeni to premik za vinogradništvo in vinarstvo Slovenije? O tem smo povprašali tudi slovenskega enologa Zdravka Mastnaka.

Apel: Kosite pozneje, zaradi pozebe bo glavna hrana čebelam cvetje na zelenicah

22. 04. 2021 17.38

Zaradi nedavne pozebe je v veliki meri uničeno cvetje sadnega drevja. Glavna hrana za čebele bodo letos tako cvetlice na travnikih. Na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije ob tem pozivajo k nekoliko poznejši košnji zelenic, predvsem tistih na javnih površinah, od katerih ni odvisna krma živali. Še posebej pomemben bo regrat, ki izdatno medi. "Letos bo štel vsak regratov cvet," pravi predstavnik za odnose z javnostmi KGZS Marjan Papež, sicer tudi sam čebelar. Če pa se že v teh dneh odločite za košnjo, to opravite zvečer ali ob slabem vremenu, še apelira.

Vinarji in epidemija

06. 02. 2021 07.00

Kako je epidemija vplivala in vpliva na slovenske vinarje, kako in zakaj jih je prizadela, koga bolj in koga manj, kako so bili pripravljeni tisti, ki jih je prizadela manj, kako so se znašli nekateri, kaj bi morali izboljšati v bodoče? In kakšni so ukrepi, kakšne težave, kakšne dobre prakse in zgledi, rešitve glede vinarstva? Tudi o tem, kaj je s krizno destilacijo ...

Untouched by Light – prvo peneče vino na svetu, ki se proizvaja, prodaja in okuša v temi, je sedaj na voljo

02. 10. 2020 13.43

Raziskave kažejo, da izpostavljenost vina dnevni svetlobi ali umetni razsvetljavi povzroča spremembe v aromi.

Nedeljska toča prizadela petino kraškega vinorodnega okoliša

01. 09. 2020 14.38

Nedeljska toča je prizadela osrčje zgornjega dela Krasa, skupno pa okoli 120 hektarjev vinogradov oz. dobro petino celotnega vinorodnega okoliša Kras, je ocenila Majda Brdnik iz KGZ Nova Gorica. Na 50 do 60 hektarjih površin je škoda tako rekoč stoodstotna, pridelovalci pa bodo preostanek grozdja skušali rešiti pred gnilobo.

Ljubljanski mestni sadovnjaki zaradi vandalizma ne rastejo po načrtih

03. 08. 2020 11.23

Ljubljanska mestna občina si prizadeva, da bi javni mestni prostor obogatila s sadovnjaki. Ti so zdaj na sedmih lokacijah, skupaj jih je okrog 600. Zaradi vandalizma pa v zadnjih letih ne uspevajo tako, kot so na občini pričakovali.

Novost za vrtičkarje: prek spleta do opozoril o boleznih in škodljivcih

27. 04. 2020 17.42

Ob lastni pridelavi, h kateri prebivalce poziva kmetijsko ministrstvo, je treba biti pozoren tudi na rastlinske bolezni in škodljivce. Sistem spremljanja nadzora teh pojavov je v Sloveniji dobro razvit, informacije so na voljo na spletu, vrtičkarji pa se lahko naročijo tudi na obvestila po elektronski pošti ali na mobilni telefon.

Vinogradništvo s pridom izkoriščajo za turizem

02. 11. 2018 18.19

Občina Ormož leži v Prlekiji. Ena pomembnejših gospodarskih panog tam je vinogradništvo, ki ga s pridom izkoriščajo v turistične namene, saj po ormoških goricah poteka ormoška vinska turistična cesta. V Ormožu je vinska klet v obliki stolpa, povezuje jo 170 slikovitih stopnic do globine 25 metrov. V občini pa je delež prometnih nesreč, ki so jih povzročili pijani vozniki precej višji od povprečja.

V kmetijstvu bo lažje zaposliti sezonske delavce

01. 07. 2018 08.58

V skladu z novelo zakona o kmetijstvu so začele veljati določbe o začasnem in občasnem delu v kmetijstvu. To bo dovoljeno v sadjarstvu, vinogradništvu, hmeljarstvu in zelenjadarstvu, z ukrepom pa naj bi zmanjšali delo na črno ter brezposelnim omogočili opravljanje dela za kratek čas.

Sladka zgodba družine Kunej: prvo čokoladno vino v Sloveniji

18. 05. 2018 18.12

Družina Kunej se že sedem generacij ukvarja z vinogradništvom, pred kratkim pa je njihova dejavnost obrodila bogate sadove. Vino so zmešali s čokolado in nastala je uspešna zgodba. Pot družine Kunej je dolga že sto let, njihovo čokoladno vino pa je prvo tovrstno v Sloveniji.

Sadjar o tem, zakaj letos ni zavaroval pridelka: Če greste v trgovino, pa vas ogoljufajo, se boste še vrnili tja?

26. 04. 2017 13.40

Janez Trstenjak je zavarovanje svojega pridelka plačal dvakrat. Prvič pred tremi leti, za 83.000 evrov. Po pozebi je sicer imel pridelek, a slabše kakovosti, ki ga ni mogel prodati. Dobil je le 4.480 evrov odškodnine. Drugič je svoje sadje zavaroval za 58.000 evrov, zavarovalnica mu je priznala 100 % škodo, a dobil je le 19.000 evrov odškodnine. Če bi imel pridelek in bi ga prodal, bi dobil šestkrat več.

Zgodbe navdiha: vinarji razkrivajo svoj pogled na vino

30. 10. 2016 06.30

Slovenci smo dobri vinarji. Že stoletja živimo s trto, znamo delati z njo, znamo delati dobra vina. Zadružne kleti, slovenski največji izvozniki, sicer sledijo trendom, družinski vinarji pa prodirajo bolj na nišne trge. Začetniki, ki so utirali pot, so Brici: Aleš Kristančič, Marjan Simčič, Aleks Simčič ... a tudi mladi in novi lahko uspejo, in to z drugačnostjo in posebnostjo.

Že kot najstnik stopil na pot samozdravljenja

10. 10. 2016 08.22

V novi številki revije Bodi eko ne zamudite zgodbe Jana Bizjaka, 29-letnega doktorja agronomije, ki ljudem danes svetuje, kako si s hrano povrniti zdravje. Tudi sam je kot najstnik premagal hude težave z želodcem.

VIDEO: Rusi z goloto promovirajo vino

17. 06. 2015 11.43

Gresta golota in vinogradništvo skupaj? Nemška fotografinja je nedavno posnela koledar, za katerega je sredi vinogradov slekla šopek manekenk. Hkrati pa posnela oglas za največjega ruskega vinskega distributerja, ki hodi po robu okusnosti. No, kakor za koga ...