vilniuška

Rupel podpisal Sporazum o privilegijih in imunitetah ICC
25. 09. 2003 00.00Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je v New Yorku udeležil delovnega sestanka zunanjih ministrov <em>Mreže za človekovo varnost</em>, na sedežu ZN pa je podpisal <em>Sporazum o privilegijih in imunitetah Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC) </em> in <em>Okvirno konvencijo za nadzor nad tobakom</em>, ter predal listino o <em>ratifikaciji Mednarodne konvencije o zatiranju bombnega terorizma</em>.

Prenova na Mladiki
16. 07. 2003 00.00Ministrstvo za zunanje zadeve bo jeseni zaradi vstopa Slovenije v Evropsko unijo in zvezo Nato temeljito prenovilo svojo strukturo in diplomatsko-konzularno mrežo. Odslej bo Mladika razdeljena na tri direktorate, najbolj okrepljen bo evropski, ki bo koordiniral nastope in stališča države v kar 40 delovnih skupinah Unije.

Slovenska zunanja politika
10. 04. 2003 00.00V klepetelanici 24ur.com smo nadaljevali temo, ki so jo odprli že v oddaji Trenja: Slovenska zunanja politika. Gosta sta bila zunanji minister Dimitrij Rupel in predsednik SDS Janez Janša.

Powell čestital Sloveniji
03. 04. 2003 00.00Ameriški državni sekretar Colin Powell je v pogovoru z veleposlaniki vilenske deseterice, med njimi tudi s slovenskim veleposlanikom pri zvezi Nato Matjažem Šinkovcem, Sloveniji čestital za uspeh referenduma o vstopu države v zavezništvo in se zahvalil za podporo v iraški krizi. Na slovenski misiji pri zavezništvu podrobnosti o pogovorih niso želeli razkriti.

Černjak: Rupel prekoračil svoja pooblastila
12. 02. 2003 00.00Predsednik stranke mladih Dominik S. Černjak opozarja na nesprejemljivo ravnanje ministra za zunanje zadeve Dimitrija Rupla, ki se je brez odobritve in obravnave na pristojnem odboru za zunanjo politiko državnega zbora in v vladi pridružil izjavi Vilniuške skupine.

Na čigavi strani je Slovenija?
10. 02. 2003 00.00Če je vstop v Nato naš jasen zunanjepolitičen cilj, pa je še vedno popolnoma nejasno, kakšna je naša zunanja politika do iraške krize. Tri dni po tem, ko se je Slovenija pridružila Vilniuški deklaraciji, ki podpira ameriško politiko do Iraka, je zunanji minister Dimitrij Rupel izjavil, da podpira nemško stališče, ki pa je popolnoma nasprotno ameriškemu.

Koga podpira Slovenija?
08. 02. 2003 00.00Zunanji minister Rupel je za 24 ur dejal, da se njegovo stališče do Iraka ujema s stališčem nemškega kolega Fischerja, ki se zavzema za odlog vojaškega posredovanja. To pa je v protislovju z deklaracijo vilniuške skupine, ki podpira politiko ZDA, in jo je podprla tudi Slovenija.

Vilniuška deklaracija: Je Slovenija naredila napako?
06. 02. 2003 00.00V Sloveniji odmeva deklaracija Vilniuške skupine, v kateri deset držav kandidatk za vstop v Nato izraža podporo Združenim državam pri napadu na Irak. Nato skeptiki ocenjujejo, da je Slovenija s pristopom k deklaraciji ravnala narobe.

Powellova izjava netočna
06. 02. 2003 00.00Včerajšnji govor ameriškega zunanjega ministra Colin Powella je zaradi omembe Slovenije dvignil precej prahu. Njegove navedbe, da naj bi Irak tudi pri nas iskal partnerja za izdelavo magnetov za proizvodnjo obogatenega urana, so netočne, Američani so nas zelo verjetno ponovno zamenjali s Slovaško.

Dimitrij Rupel: Poskušamo doseči enotnost
05. 02. 2003 00.00O govoru ameriškega državnega sekretarja Colina Powella v Varnostnem svetu in slovenskih stališčih do krize v Iraku smo se pogovarjali z zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom.

V Rigi podpora širitvi Nata
05. 07. 2002 00.00Na vrhu kandidatk za članstvo v Natu, ki se ga udeležuje tudi slovenski premier Drnovšek, se je ameriški predsednik Bush zavzel za obsežno širitev zveze. Ameriški senator Lott pa ostaja zaskrbljen zaradi korupcije in antisemitizma v državah kandidatkah.

Sestanek Vilniuške skupine
08. 03. 2002 00.00Makedonski zunanji minister Slobodan Čašule je danes v Skopju odprl sestanek zunanjih ministrov Vilniuške skupine kandidatk za članstvo v zvezi Nato, med njimi je tudi šef slovenske diplomacije Rupel.

Rupel še vedno v ZDA
12. 11. 2001 00.00Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel ob robu splošne razprave na zasedanju 56. Generalne skupščine ZN v New Yorku nadaljuje dvo- in večstranska srečanja.

Natove kandidatke v Sofiji
05. 10. 2001 00.00V Sofiji poteka vrh devetih držav Vilniuške skupine kandidatk za vstop v Nato, ki se ga udeležujeta tudi predsednik Kučan in zunanji minister Rupel.

Vilniuška skupina za boj proti terorizmu
04. 10. 2001 00.00Vilniuška skupina kandidatk za Nato je pripravljena za boj proti terorizmu, so na srečanju na Bledu zatrdili zunanji ministri desetih držav skupine.

Vrhunsko srečanje Vilniuške skupine
04. 10. 2001 00.00Jutri se bodo v Sofiji sestali predsedniki devetih držav t.i. Vilniuške skupine kandidatk za Nato, ki se ji bosta predvidoma pridružila tudi generalni sekretar Nata George Robertson in vrhovni poveljnik Nato za Evropo Josef Ralston.

Kandidatke o skupnih prizadevanjih
23. 04. 2001 00.00Na Brdu pri Kranju danes poteka srečanje devetih kandidatk za članstvo v zvezi NATO ali takoimenovane Vilniuške skupine, udeležujejo pa se ga tudi predstavniki treh držav, ki so v zavezništvo vstopile v zadnjem krogu širitve. Kot opazovalka na srečanju sodeluje tudi Hrvaška. Udeležence srečanja je uvodoma pozdravil zunanji minister Dimitrij Rupel, ki je poudaril je, da Vilnuška skupina igra pomembno vlogo v procesu širitve zveze NATO, s tovrstnimi srečanji pa želijo države kandidatke združiti svoja prizadevanja in opozoriti nase. Rupel je prav tako poudaril stališče Slovenije, da bi morala zveza NATO pri vsaki državi kandidatki posebej preučiti, ali ustreza kriterijem, in jo v zavezništvo sprejeti glede na njene zasluge.