viški

Parkirnine bo treba v ožjem središču Ljubljane plačevati tudi ob nedeljah
16. 12. 2024 09.18Ljubljanski mestni svetniki so sprejeli spremembo odredbe, ki po novem letu med drugim uvaja plačevanje parkirnin v coni 1 tudi ob nedeljah, v coni 2 tudi ob sobotah in uvaja plačevanje parkiranja na štirih parkiriščih. Na seji so potrdili tudi dokapitalizacijo Javnega stanovanjskega sklada Mestne občina Ljubljana.

Zavrnjenih kar tretjina soglasij za priključitev sončne elektrarne na omrežje
08. 12. 2024 16.15Z letošnjim letom se je zaključil sistem NET metering, s katerim se uravnavajo viški in manki elektrike, in za postavitev sončnih elektrarn veljajo nova obračunska pravila. Po pričakovanjih je zaradi tega nekoliko upadlo zanimanje za sončne elektrarne. A v Sloveniji kljub temu iz leta v leto narašča število majhnih sončnih elektrarn, ki jih je že več kot 60 tisoč. Se pa v zadnjem času lastniki nepremičnin, ki si želijo postaviti sončno elektrarno, soočajo z novim izzivom – pridobivanjem soglasij za priključitev na omrežje. Vse več soglasij je zavrnjenih. Zakaj?

V centru Ljubljane parkiranje kmalu plačljivo tudi ob nedeljah?
02. 12. 2024 18.19Ljubljanski mestni svetniki bodo na decembrski seji odločali o možnosti zaračunavanja parkirnin v ožjem mestnem središču tudi ob nedeljah. Če bodo predlog potrdili, bodo spremembe po novem letu tudi na območju cone 2, ki zajema južni del Bežigrada, Mirje, Krakovo in Prule. Tu bi po novem parkirnine zaračunavali še ob sobotah.

Vlada podaljšala in spremenila regulacijo cen električne energije
14. 11. 2024 12.50Vlada je sklenila spremeniti in podaljšati regulacijo cen električne energije za gospodinjstva v zimski sezoni, in sicer za celotno zimsko sezono. Do konca februarja bo tako zamejena cena za celotno porabljeno elektriko, in to nižja, kot je sedaj, zamaknila se bo tudi ponovna uvedba prispevka za OVE. Gospodarstvu bodo medtem pomagali z interventnim zakonom.

Vse, kar morate vedeti o solarnih panelih
19. 03. 2024 00.15Sončna energija postaja ključ do trajnostne in nizkoogljične prihodnosti, naraščujoče cene elektrike pa nas še dodatno spodbujajo, da postanemo samooskrbni. Vse več ljudi zato razmišlja o solarnih panelih – enostavni rešitvi, ki deluje okolju prijazno in pripomore k nižjim položnicam.

Popoldansko delo direktorja celjske bolnišnice skladno z zakonodajo
18. 03. 2024 12.37Svet zavoda celjske bolnišnice se je na četrtkovi izredni seji med drugim seznanil s popoldanskim delom svojih zdravnikov, med njimi tudi direktorja Dragana Kovačića. Po mnenju strokovnih služb dodatno delo Kovačića izven bolnišnice ni bilo neskladno z veljavno zakonodajo.

Žiranti šova Mali šef: Vsekakor je zelo težko
08. 03. 2024 10.58Začenja se že šesta sezona kuharskega šova Mali šef Slovenije, v katerem svoje kuharske spretnosti pokažejo najmlajši. Tudi letos bodo njihove dodelane krožnike ocenjevali trije žiranti – Jorg Zupan, Mojca Trnovec in Gregor Jager. Zaupali so nam nekaj o novi generaciji malih kuharjev in delili nekaj 'trikov', kako otroke navdušiti nad kuhanjem in zdravo prehrano.

Sončna elektrarna se še vedno izplača
19. 02. 2024 09.07Znižajte svoje račune z viški električne energije

Šarec uredil izplačila nadur tudi zaposlenim v upravnem delu Morsa
16. 10. 2023 15.43Po več tisoč dobljenih tožbah članov Sindikata vojakov Slovenije leta 2017 je obrambno ministrstvo zdaj izplačalo viške ur tudi zaposlenim v upravnem delu ministrstva, so zapisali na spletni strani sindikata. Dodali so, da je to na njihovo zahtevo uredil obrambni minister Marjan Šarec.

Junija na Hrvaškem 32 superjaht, na njih pa svetovne zvezde in milijarderji
20. 08. 2023 09.47V hrvaška pristanišča je v prvi polovici leta vplulo 56 tujih turističnih ladij, na katerih je bilo skupno 283.000 potnikov ali za 50 odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Živahen je tudi pomorski promet z jadrnicami in jahtami, v hrvaško morje pa vplujejo tudi superjahte, na katerih dopustujejo svetovne zvezde in milijarderji.

Korošci stopili skupaj, rokave zavihali tudi najmlajši
07. 08. 2023 08.59S Koroške se vrstijo prizori uničenja, ki ga je za seboj pustila deroča voda. Prevrnjeni avtomobili, prelomljene deske, podrta drevesa, polomljene veje. In kupi peska ter blata. Fotografije s terena so pretresljive. V regiji je zdaj v ospredju sanacija, vzpostavljanje cestnih povezav in vodooskrbe. Za delo so prijeli vsi, tudi najmlajši.

V Litiji sprožene sirene zaradi možnosti poplavnega vala reke Save
04. 08. 2023 11.25Tudi prestolnico je prizadela vremenska ujma. V nekaterih delih mesta so sprožili sirene za nevarnost. Na območju Ljubljane je potekalo več intervencij, na terenu so vse razpoložljive sile gasilske službe Mestne občine Ljubljana. Poplavljali sta Sava v Tacnu in Gradaščica v zgornjem toku. Trenutno so najbolj izpostavljena območja Kozarje, Vič, Dolgi Most in Tacen. V Litiji so bile sprožene sirene zaradi možnosti večjega poplavnega vala reke Save, ki ga primerjajo s tistim iz leta 1990.

Dobra sončna elektrarna je odvisna predvsem od kakovostnih komponent
03. 07. 2023 00.15Če so solarni paneli srce sončne elektrarne, so njeni možgani zagotovo razsmerniki (inverterji) in optimizatorji moči.

Stanovanjske soseske rastejo kot gobe po dežju. Kaj pa šole in vrtci?
27. 02. 2023 17.17Ljubljanske osnovne šole trenutno obiskuje 6.184 učencev več kot pred trinajstimi leti. Skozi leta se je vpis povečeval, v aktualnem šolskem letu pa je prvič vpisanih manj učencev kot leto pred tem. Kljub temu nekatere šole še vedno beležijo velik vpis in s tem tudi prostorsko stisko, zato preurejajo knjižnice v učilnice, zmanjšujejo jedilnice in ukinjajo prostore za vadbo. Gasijo požare, ene bolj, druge manj uspešno. Najhuje pa je, da nekatere, ki so že obremenjene, čaka še nov val vpisa, saj so na njihovem območju zaživele velike stanovanjske soseske. S prostorsko stisko v vrtcih in šolah pa se soočajo tudi v drugih mestih, ki zadnja leta beležijo trend priseljevanja. V eni od postojnskih osnovnih šol imajo pouk celo v zbornici.

Čaka nas velika energetska prenova
20. 11. 2022 08.30Čeprav so natančna pravila na evropski ravni še nedorečena, se že kažejo obrisi načrtov, ki bodo Evropo in s tem tudi Slovenijo potisnili na pot velike energetske prenove s ciljem večje energetske učinkovitosti. Vse nove stavbe bodo od leta 2030 morale biti brezemisijske, vse javne že 3 leta prej. Slovenija bo morala spisati nacionalne načrte prenove stavb. Posodobiti energetsko izkaznico in energetske sisteme za hlajenje in ogrevanje. Prihajajo energetske skupnosti in energetsko pogodbeništvo ter izdatna evropska sredstva.

Sončne elektrarne na ključ za samooskrbo in postavitev sončne elektrarne
07. 10. 2022 09.14Sončne elektrarne na ključ so ugodne. Sončna elektrarna za samooskrbo pretvarja sončno energijo v električno. Postavitev sončne elektrarne delno krije Eko sklad

V velenjskem premogovniku le za dva tedna zalog, Golob: Stanje je alarmantno
14. 09. 2022 15.44Predsednik vlade Robert Golob je v sklopu obiska v Velenju skupaj z ministrom za infrastrukturo Bojanom Kumrom obiskal Premogovnik Velenje. Kot je dejal, se je v pričakovanju energetsko hude zime želel prepričati o tem, kakšno je stanje na deponiji premoga. Ugotovil je, da je "alarmantno", saj je na njej za vsega dva tedna zalog. O stanju v panogi je Golob govoril tudi s predstavniki živilske industrije. Kot je napovedal, bodo najprej zaščitili tiste, ki so trenutno z vidika cen energentov najbolj na udaru.

'Če je nekje na Zemlji obstajal pekel, je bil ta v Severodonecku'
05. 07. 2022 16.39Ukrajinski vojaki, ki so se vrnili z vzhoda države, so opisali razmere na frontni črti, kjer ruske sile še naprej krepijo svojo ofenzivo. 30-letni poročnik Volodimir Nazarenko opisuje, kako so siloviti napadi na Severodoneck med enomesečno bitko mesto s predvojnimi 100.000 prebivalci spremenili v "požgano puščavo". Artem Ruban, vojak v njegovem bataljonu, pravi, da je to strateško pomembno mesto v regiji Lugansk predstavljalo pravi pekel na Zemlji. Verjameta sicer, da bo Ukrajincem nazadnje uspelo povrniti izgubljeno ozemlje, niso pa vsi borci tako optimistični. Strahote z bojišča so jih strle.

Na Svobodi so padali rekordi
28. 03. 2022 12.07Na igriščih NK Svoboda Ljubljana so se ta konec tedna merile najmočnejše nogometne ekipe mlajših selekcij iz regije. Tradicionalni turnir Zmajevo gnezdo, ki je bil na sporedu že osmič, je bil tudi tokrat poseben, saj se ga je udeležilo rekordnih 2000 nogometašev. Na delu smo videli 170 ekip, ki so prišle iz sedmih držav, nogomet pa se je igral na enajstih igriščih. Skupaj s spremljevalci, starši otrok in oboževalci turnirja se je na viški Svobodi zamenjalo vsaj 4000 obiskovalcev. Mlada moštva so na dvodnevnem turnirju tekmovala v starostnih skupinah U7, U8, U9, U10, U11, U12, U13 in U15.

Kje konča državni les – doma ali v tujini?
03. 02. 2022 06.00Podpora in oskrba domače lesnopredelovalne industrije, tudi to je bil razlog za ustanovitev družbe Slovenski državni gozdovi. Skoraj 180 podjetij, ki ima za nakup lesa sklenjene dolgoročne pogodbe, mora les predelati doma. A dva od petih največjih kupcev – Megales in GG Bled – v letu 2020 dolgoročne pogodbe nista imela. Kaj to pomeni? Da nista bila zavezana k predelavi lesa v Sloveniji? Kje je končal ta les? Medtem, ko domača podjetja opozarjajo, da lesa ne dobijo dovolj in ga morajo kupovati na tujih trgih, pa so na seznamu dolgoročnih pogodbenikov tudi tujci.

Rekordno trgovanje s čistim zrakom
30. 11. 2021 06.00V Sloveniji je 34 naprav – termoelektrarne, toplarne ter proizvajalke jekla, keramike in papirja – ki trgujejo z emisijskimi kuponi. Med njimi največ emisij C02 v zrak spusti Termoelektrarna Šoštanj. S kuponi trgujejo tudi posamezniki, podjetja, ki so trgovanje uporabili za dober posel. Eden najuspešnejših pri trgovanju je Boštjan Bandelj. Emisijski kuponi so letos dosegli rekordne cene – tudi več kot 70 evrov. Kako bo rast cen vplivala na poslovanje Termoelektrarne Šoštanj?

'Boljša proizvodnja, boljša prehrana, boljše okolje in boljše življenje'
16. 10. 2021 07.00Vsakič, ko jemo, se vpnemo v kmetijsko-prehranski sistem. Hrana, ki jo izberemo, način, kako jo pridelamo, pripravimo, skuhamo in shranimo, je sestavni in aktivni del delovanja tega zapletenega kolesja. Trajnostni kmetijsko-živilski sistemi si prizadevajo zagotavljati prehransko varnost in prehrano za vse, ne da bi pri tem ogrozili ekonomsko, socialno in okoljsko podlago za prihodnje generacije. Privedli naj bi do "boljše proizvodnje, boljše prehrane, boljšega okolja in boljšega življenja" za vse, kar je tudi geslo letošnjega svetovnega dneva hrane. Kako sistem deluje pri nas, v Sloveniji?

Salonit Anhovo ne bo predeloval viškov materiala pri gradnji drugega tira
16. 06. 2021 12.37Državna revizijska komisija je zavrnila zahtevek za revizijo vlagatelja Salonit Anhovo Gradbeni materiali v zadevi zagotovitve ustreznega odlagalnega prostora in predelave viškov materiala v zvezi z izgradnjo drugega tira. 2TDK je k sodelovanju povabil zgolj to družbo, a ji del na koncu ni oddal, zaradi česar je družba vložila zahtevo za revizijo postopka.

Brez izpita divjal po Ljubljani, povzročil več nesreč in na koncu trčil še v policiste
14. 03. 2021 12.16Ljubljanski policisti obravnavajo 26-letnika, ki je v petek popoldan brez izpita in z ukradenimi registrskimi tablicami divjal po Viški cesti. Objestni voznik kljub pozivom policistov ni ustavil, med vožnjo proti Rožni dolini je povzročil dve prometni nesreči, nato pa trčil še v drog semaforja in vozilo policistov. Kot so povedali na PU Ljubljana, je odklonil strokovni pregled zaradi suma vožnje pod vplivom drog.

Umetna ali naravna? Če ste ljubitelj slednje, naj bo njen prvi okras oranžna nalepka
07. 12. 2020 14.51Če prisegate na naravno božično drevo, potem poskrbite, da boste poskrbeli za okolju prijazen nakup. Posekana gozdna drevesca iz slovenskih gozdov, ki so namenjena za okras in praznovanje, morajo biti med prevozom in prodajo označena z nalepko oranžne barve, na kateri je letnica 2020. Z nalepko pa morajo biti označena tudi gozdna drevesca, pridobljena iz nasadov okrasnih drevesc na kmetijskih površinah v Sloveniji.

Nekaj deset ton mandarin bodo podarili
02. 12. 2020 19.07Kljub slabši letini bodo velike količine mandarin iz doline Neretve letos proizvajalci pustili kar zgniti. Zaradi slabše kakovosti so jih odkupni centri namreč nehali sprejemati. Mnogi so že zaprli vrata. A vseeno bo nekaj deset ton neretvanskih mandarin končalo v rokah tistih, ki si jih ne morejo kupiti. Ker kmetje in zadruge z viški nimajo kam, bodo mandarine podarili bolnišnicam in pomoči potrebnim družinam v vukovarski županiji.

Prepoznate ukradene predmete? Kontaktirajte policijo
01. 12. 2020 19.29Viški policisti so obravnavali osumljenca, pri katerem so našli več ukradenih predmetov, oškodovanci pa niso znani. Zato vse, ki bi predmete prepoznali, naprošajo, da pokličete na PP Vič ali na številko 113 oziroma se z dokazili o lastništvu predmetov zglasite na policijski postaji.

Posledica pandemije, ki navdušuje ljubitelje tartufov
26. 11. 2020 06.00Ko pomislimo na pandemijo, nas ta le redko navdaja z optimizmom, a ljubitelji tartufov bi zagotovo pritrdili, da je poskrbela za vsaj eno dobro stvar. Gurmanske mojstrovine, ki vsebujejo te dragulje med gobami, so v določenih italijanskih restavracijah na voljo že za ceno nekaj pic. A dobre volje zaradi dostopnih vrhunskih poslastic so na kratek rok lahko le jedci. Tako lovci na tartufe kot lastniki restavracij zaradi ostrih ukrepov za zajezitev epidemije ne pomnijo tako slabe sezone. Lovcem ostajajo viški tartufov, odpovedani so tradicionalni sejmi, restavracije s skrajšanim delovnim časom pa se borijo za že tako redke goste in posledično za obstanek.

Krajani rešili osem ton krompirja
20. 10. 2020 09.44Zaradi razmer s covidom je šlo letos v prodajo manj krompirja, zato ga je veliko ostalo nepobranega v zemlji, kjer zgnije. V oddaji Preverjeno smo spremljali zgodbo, kako je okoli 100 ljudi rešilo osem ton nepobranega krompirja.

Znani Slovenci dokazujejo, da najslabše razmere rodijo najboljše zgodbe
11. 10. 2020 20.04Najslabše razmere rodijo najboljše zgodbe, pravi Ana Roš, ki je med karanteno prišla na idejo povezovanja z lokalnimi kmeti z viški sezonskih pridelkov. Nenavadno leto pa je do uresničitve svoje poslovne ideje spodbudilo tudi našo Taro Zupančič in svetovnega popotnika Zvoneta Šerugo. Da je inovativnost pravi način za spopadanje s krizo, dokazujejo tudi stand up komičarke, ki so prevzele vlogo matičarja. Pozitivnih zgodb niti v teh časih ne manjka.