višja premija

Spomladi upor proti zavarovalnicam, zdaj bi premijo zvišal tudi ZZZS
13. 10. 2023 19.45Se še spomnite javnega ogorčenja, ko so tri zavarovalnice spomladi napovedale dvig premij dopolnilnega zavarovanja za 10 evrov? Vlada je takrat odreagirala odločno, premijo je omejila, dopolnilno zavarovanje pri zasebnih zavarovalnicah, ki je bilo prostovoljno, pa ukinila in kot obveznega prenesla v javni Zavod za zdravstveno zavarovanje. Toda manj kot pol leta kasneje, še preden je do prenosa dejansko prišlo, tudi iz javne zavarovalnice sporočajo, da bi morala biti premija vsaj 10 evrov višja.

Pozebe, poplave, neurja, toča in plazovi – nova realnost za kmete, a zavarovana le četrtina zemljišč
09. 10. 2023 06.00Pozeba, poplave, neurja, toča in plazovi. Vse to je letos klestilo po kmetijskih pridelkih, ponekod je popolnoma uničen. Skupna škoda samo avgustovskih poplav je okoli 145 milijonov evrov. A zavarovana je le dobra četrtina kmetijskih površin. Država od julija letos kmetom krije 60 odstotkov zavarovalne premije, a hkrati vse višje državno sofinanciranje premij blaži vse višje zavarovalne premije. Si kmetje lahko privoščijo zavarovanja? Ali je boljše vprašanje, si lahko privoščijo izgubo celotnega pridelka? "Določeno zavarovanje moramo imeti, ker kot je pokazalo letošnje leto, lahko čez noč izgubiš to, kar so ustvarjale tudi tri generacije," pravi kmet iz Starš Milan Selinšek.

Zavarovalnice lani s 180 milijoni evrov dobička, a premije se dražijo
06. 10. 2023 06.00Zavarovalništvo je močna gospodarska panoga, vsako leto se v njej "obrne" več milijard evrov denarja. Lani so zavarovalnice ustvarile skupaj skoraj 180 milijonov evrov dobička, člani uprav štirih največjih zavarovalnic, ki obvladujejo več kot 80 odstotkov trga, pa so prejeli več kot štiri milijone evrov bruto. Zavarovalnice imajo v lasti tudi za 6,6 milijarde različnih naložb. Zavarovanja se dražijo, v zadnjem letu bolj od rasti plač in inflacije. Bodo letošnja izplačila škod v prihodnjem letu pognala premije v nebo? Si bomo ob vse višjih premijah lahko zavarovanje privoščili tudi v prihodnje?

Avto zasut osem metrov globoko, zavarovalnica zahtevala, da ga poslikajo
05. 10. 2023 06.00Pretresljiva zgodba družine Jelšnik Kovač, ki je v poplavah in zemeljskem plazu izgubila vse – hišo, opremo, kmetijo – se nadaljuje. Tri hektarje velik plaz je uničil tudi avto. Zasul ga je osem metrov globoko, do njega še danes ne morejo. Ko je Janez Jelšnik prijavil škodo, mu je zavarovalnica dejala, da potrebuje fotografijo avtomobila s štirih strani. Mu je zavarovalnica priznala popolno škodo oz. t. i. totalko? Na kaj moramo biti pozorni, ko sklepamo avtomobilska zavarovanja? Zakaj zavarujemo bolj vozila kot hiše? Zakaj bodo avtomobilska zavarovanja še dražja?

'Plačujemo precej visoke premije, pri izplačilu se pa zavarovalnica zelo nazaj potegne'
03. 10. 2023 06.00Katastrofalne poplave in uničujoče posledice za prebivalce Koroške, Ljubnega, Mozirja, Mengša, Trzina ... Izgubili so domove, avtomobile, opremo in spomine. In več kot 1000 prizadetih podjetij. Koliko škode bodo dobili povrnjene? Če Roman Čretnik ne bi bil vztrajen, bi, ker mu je tako zatrdila zavarovalna agentka, ostal brez kritja škode na toplotni črpalki. Nas agenti pravilno usmerijo, dobrohotno svetujejo ali zavajajo? Kaj pa mi, beremo zavarovalne police premalo pozorno? In zavarovanja za poplave – 150 tisoč in pol milijona evrov vrednega premoženja – koliko nas stanejo?

Na Danskem samoplačniško zobozdravstvo, v Avstriji doplačevanje zdravil, v Švici vsak obisk pri zdravniku
30. 06. 2023 06.00Sabina Zonta, Jurij Gorjanc in Marjan Priveršek-Boserup. Trije Slovenci, ki so se preselili v tujino - Švico, Avstrijo in Dansko. Na lastni koži so tako izkusili, kako zdravstvo deluje v Sloveniji in kako v tujini. In na lastnem žepu tudi občutili, koliko je treba plačati za zdravstvo v tujini. V državah, kamor se Slovenija pogosto ozira. Kot pravi Priveršek-Boserup, morajo na Danskem v celoti iz žepa kriti zobozdravstvene storitve in večino zdravil, v Avstriji po besedah Gorjanca ni zdravila brez doplačila, v Švici pa Zonta kljub visoki mesečni premiji zavarovanja doplačuje obiske pri zdravniku.

'Gre za obvezo, ki je identična obveznemu zdravstvenemu zavarovanju'
14. 04. 2023 06.00Vojna med vlado in zdravstvenimi zavarovalnicami je dosegla vrh. Vlada je namreč sprejela uredbo, po kateri zavarovalnice ne bodo mogle podražiti dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja niti v obdobju do septembra, ko naj bi bil sprejet zakon, ki bi dopolnilno zavarovanje prenesel v obvezno. Tri zasebne zavarovalnice, ki so ponujale dodatno zavarovanje, so na nogah in vladajoči koaliciji očitajo, da je za državljane uvedla nov davek, saj ne bodo več imeli izbire ali dopolnilno zavarovanje plačati ali ne.

'Tolikšna podražitev ni upravičena, če ne prinese tudi kakovostnejših storitev'
06. 04. 2023 10.20Je tako velika podražitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja upravičena? Nekdanji gospodarski minister in ekonomist Matej Lahovnik meni, da ni. "30 odstotkov je precej več, kot znaša inflacija, prav tako pa plačnik od tega nima nobene koristi," pravi. Profesorica na Ekonomski fakulteti Ljubljana Petra Došenović Bonča sicer meni, da je dvig posledica financiranja zdravstvenega sistema, v katerem zavarovalnice "igrajo precej pasivno vlogo". Slovensko zavarovalniško društvo pa, da je dvig premije nujen za nadaljnjo zagotavljanje doplačil za opravljene zdravstvene storitve za prebivalstvo.

Dopolnilno zavarovanje že leta kamen spotike politike
20. 09. 2022 06.00Dopolnilno zdravstveno zavarovanje je kamen spotike politike vse od njegove uvedbe. Več ministrov za zdravje - Keber, Marušič, Gantar in ministrica Trop Skaza - ga je poskušalo ukiniti, a neuspešno. Zakaj? Nekdanji zdravstveni minister Dušan Keber in prvi, ki ga je skušal ukiniti, pravi, da gre za vpliv lobijev na politiko. Ga bo ukinila sedanja vlada, kot je napovedala v koalicijski pogodbi? Je dopolnilno res nepravično?

Je imel Golob najvišjo plačo med direktorji državnih podjetij?
24. 03. 2022 06.00Rekorder med zaslužkarji na čelu podjetij, v lastništvo katerih je vpletena država, je prvi mož Krke Jože Colarič. Lani je zaslužil 1,2 milijona evrov bruto oziroma 498 tisočakov neto. Nekdanji dolgoletni direktor uprave Gen-i in, sodeč po javnomnenjskih anketah, glavni izzivalec Janeza Janše na aprilskih volitvah Robert Golob je lani skupaj z nagrado prejel 206 tisočakov neto. Je njegova plača, kot trdijo politični nasprotniki, res trikrat višja od tiste, ki jo določa zakon?

Skupina Triglav lani čisti dobiček povečala za več kot polovico
02. 03. 2022 09.46Skupina Triglav je lani zabeležila 113 milijonov evrov čistega dobička, kar je 53 odstotkov več kot leta 2020, prihodke pa je okrepila za 10 odstotkov na 1,46 milijarde evrov. V Triglavu so rast pripisali zavarovalno-tehničnemu delu poslovanja ter upravljanju premoženja strank v vzajemnih skladih in individualnem upravljanju.

Ko dostop do zdravstvene oskrbe ni več pravica, ampak privilegij
01. 10. 2021 06.00Slovenski zdravstveni sistem je unikaten, še najbolj se mu morda približa britanski. Tudi v Veliki Britaniji je pandemija pustila posledice, predvsem izjemno dolge čakalne vrste – na zdravljenje namreč čaka 5,3 milijona Britancev. Čakalne dobe so medtem bistveno krajše na Nizozemskem, kjer marsikateri državljan za zavarovanje sicer plača manj kot Slovenec. Na drugi strani pa so ZDA – edina država razvitega sveta, ki ne zagotavlja univerzalnega zdravstvenega varstva. Milijoni so brez osnovnega zdravstvenega zavarovanja, vrstijo se bankroti obolelih, cene zdravil in zdravstvenih storitev pa so vrtoglave – višje kot v kateri koli drugi razviti državi.

V splošnem dogovoru dodatnih 50 timov na primarni ravni, več ortopedskih operacij
26. 05. 2020 15.34Vlada je v splošnem dogovoru, sprejetem v ponedeljek, opredelila skoraj 50 dodanih timov družinske in otroške oz. šolske medicine. V letošnjem letu bo plačanih več ortopedskih operacij, vzpostavljajo tudi financiranje triaže za satelitske urgentne centre. Že kmalu sledijo pogajanja za aneks k splošnemu dogovoru.

Pri Triglavu z majem višja premija dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja
06. 04. 2018 15.21Zdravstvena zavarovalnica Triglav bo s prvim majem zaradi naraščanja cen in pogostosti koriščenja zdravstvenih storitev povišala premijo prostovoljnega dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Ta bo po novem višja za 1,80 evra in bo znašala 30,79 evrov.

Vzajemna in AS dražita zavarovanje!
21. 01. 2011 14.27Mesečna premija dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja pri Vzajemni bo z marcem višja za 1,37 evra in bo znašala 24,62 evra. Dražja bo tudi premija pri Adriaticu Slovenici. Minister Marušič potrebe po zviševanju premij ne vidi.

Zavarovanje bo dražje
14. 01. 2009 13.39S februarjem bodo zavarovanci Zdravstvene zavarovalnice Triglav za slaba dva evra plačevali višje premije dopolnilnega prostovoljnega zdravstvenega zavarovanja.

Dražje zavarovanje
31. 08. 2006 19.28Zavarovalnica Triglav bo z oktobrom za nekaj več kot 4 odstotke zvišala cene dodatnega zdravstvenega zavarovanja.

Ponudba ostaja nespremenjena
05. 04. 2006 08.35Fond Altima bo v četrtek objavil ponudbo za nakup do 25 odstotnega deleža Mercatorja po 41.000 tolarjev za delnico.

Mramor o razliki med slovensko in EU inflacijo
03. 06. 2004 00.00O naraščajočih cenah nafte in dogovoru o povečanju črpanja te surovine, smo se pogovarjali s finančnim ministrom Dušanom Mramorjem.

Kaj se dogaja s Tvornico duhana Rovinj?
21. 05. 2004 00.00Na Hrvaškem trenutno potekajo številne aktivnosti na področju združitev in prevzemov podjetij. Ena od njih je prodaja rovinjske tobačne tovarne, ki buri duhove že vse od sredine leta 2003, ko so bile delnice tega podjetja uvrščene na borzo.

Pavlin čaka certifikat
09. 01. 2003 00.00Vodilno moštvo nogometne lige Si.mobil Vega Olimpija se je pred spomladanskim delom sezone doslej okrepilo le s kapetanom slovenske reprezentance Miranom Pavlinom, ki pa še ni tudi uradno član ljubljanskega kolektiva.

Dogovor o prevzemu Leka
29. 08. 2002 00.00Švicarski farmacevtski koncern Novartis je po pričakovanjih objavil namero za odkup vseh delnic Leka. Za delnico ljubljanskega farmacevta je pripravljen odšteti 95.000 tolarjev. Ponudbo bodo objavili predvidoma 28. septembra.

Poplavna ogroženost v Sloveniji
25. 08. 2002 00.00V Sloveniji namenimo za zaščito proti poplavam desetkrat manjši delež družbenega proizvoda kot pred dvanajstimi leti, ko je ta znašal pol odstotka. Če bi Slovenijo zajele takšne padavine kot so Nemčijo, bi bil pod vodo večji del naše države.

Višje premije pri Vzajemni
28. 05. 2001 00.00Vzajemna zdravstvena zavarovalnica bo s 1. julijem povišala premije prostovoljnega zdravstvenega zavarovanja za 5,8 odstotka. To pomeni, da bo premija v povprečju višja za 189 tolarjev. Kot so sporočili iz Vzajemne, je glavni razlog za podražitev visoka rast stroškov zdravstvenih storitev v prvem letošnjem trimesečju, ki je presegla pričakovana in načrtovana gibanja.

Kmečkih protestov še ne bo
01. 03. 2001 00.00Kmetijski minister Franc But je sinoči napovedal, da bo ministrstvo že na današnji seji vlade predlagalo sprejem minimalnih cen, ki bi jih morale mlekarne plačati kmetom, če bi hotele uveljaviti izvozne subvencije ali intervencije na trgu. Kot je dejal But po koncu pogovorov s predstavniki Sindikata kmetov Slovenije, naj bi bila cena enaka ceni iz decembra lani. Predsednik kmečkega sindikata Marjan Gorenc je namero ministrstva ocenil kot "dobrodošlo", vendar se morajo kmetje v pogajanjih z mlekarnami izboriti za "realno ceno", ki bi morala biti po njegovem prepričanju nekaj odstotkov višja, kot naj bi bila sprejeta seji vlade. Glede protestnih shodov kmetov je Gorenc povedal, da niso izključeni, vendar je ministrstvo za kmetijstvo po njegovi oceni zahtevam kmetov naklonjeno, zato ne vidi razlogov, da ne bi nadaljevali z dialogom.

V ZDA dovoljenih le 0,8 promila
24. 10. 2000 00.00Po Clintonovem podpisu predloga zakona se bo najvišja dovoljena količina alkohola v krvi voznikov do leta 2004 znižala na 0,8 promila. Omenjeni zakon vzpostavlja najvišjo dovoljeno količino alkohola v krvi voznikov na nacionalni ravni, torej v vseh zveznih državah in na območju glavnega mesta Washington D.C. Zvezne države so imele doslej proste roke glede zakonskih omejitev o tem vprašanju, podobno pa bo tudi v prihodnje. Zakon namreč predvideva, da bodo države, ki ne bodo sprejele strogega zveznega standarda izgubile proračunska sredstva namenjena za izgradnjo in obnovo cest.