višja plača

Minimalna plača: v Luksemburgu enkrat višja kot v Sloveniji
24. 03. 2025 06.04Bruto minimalna plača se je januarja v članicah EU gibala od 551 do 2638 evrov. Najnižji 'minimalec' v EU prejemajo delavci v Bolgariji, najvišjega pa v Luksemburgu. Slovenija je s 1278 evri na 8. mestu med 29 evropskimi državami, ki so bile vključene v analizo. Primerjava gibanja minimalnih plač v evropskih državah je še pokazala, da so se te v zadnjih 10 letih najbolj povišale v državah vzhodne in jugovzhodne Evrope, kjer so sicer praviloma še vedno najnižje.

Hrvaški učitelji stavkajo, po mnenju vlade stavka neutemeljena
19. 03. 2025 12.40V več kot tisoč izobraževalnih ustanovah na Hrvaškem poteka stavka učiteljev. Stavko organizirajo trije šolski sindikati, ki zahtevajo višje plače za učitelje. Vlada po drugi strani vztraja, da so se plače v šolstvu v zadnjih letih znatno povišale in da je stavka neutemeljena, poročajo hrvaški mediji.

'Osmo čudo sveta': od raznašalca časopisov do milijardnega imperija
16. 03. 2025 07.08Od raznašalca časopisov do najvplivnejšega vlagatelja, trenutno težkega 155,1 milijarde dolarjev (142 milijard evrov). Zgodba Warrena Buffetta, ki je že pri 11 letih kupil prvo delnico. Zgodba, ki priča o tem, kako je pri vlaganju poleg gospodarske rasti pomemben vpliv časa in vztrajnosti. In ki razkriva moč obrestno obrestnega računa, ki lahko koristi prav vsakemu vlagatelju, tudi če investirani zneski niso tako visoki. Buffett, zagovornik dolgoročnega investiranja, je namreč 99 odstotkov vsega premoženja nakopičil po 50. letu starosti, saj se je njegovo bogastvo večalo kot kotaleča se snežena kepa. In obrestno obrestni račun, ki naj bi ga Einstein poimenoval 'osmo čudo sveta', ni prav nič skrivnosten, ampak preprosto matematično načelo. S pomembnim poudarkom: če ga ne izkoriščamo, ga plačujemo. Svetovalka za osebne finance Kaja Šolinc pojasnjuje, zakaj ima takšno moč in kako lahko koristi prav vsakemu.

Za kaj zapravljamo?
08. 03. 2025 07.0015 tisoč evrov za kolo, smučarska oprema, 1200 evrov za stekleničko parfuma, več tisoč evrov za dostavo na dom, pa za avto, urejanje vrta ali kuhinje, vozičke za dojenčke. Za takšne stvari Slovenci radi odštejemo več denarja, tudi v času, ko se zdi, da je življenje iz dneva v dan dražje. Se pa za to tudi vse bolj zadolžujemo, jemljemo več potrošniških kot stanovanjskih kreditov. Kar je lahko zelo nevarno za stabilnost našega družinskega proračuna in nas potegne v vrtinec dolgov. Včasih tudi samo za to, da bi navzven dajali vtis lagodnega življenja.

Izplačane bodo višje februarske pokojnine
28. 02. 2025 06.22Upokojenci bodo prejeli februarske pokojnine, ki pa bodo zaradi nedavne redne uskladitve višje za 4,5 odstotka. Izplačan bo tudi poračun od 1. januarja. Na letni ravni ta uskladitev predstavlja 342 milijonov evrov.

Dom upokojencev bo zaposlil šest delavk iz Nepala: 'Kadra v Sloveniji ni'
20. 02. 2025 09.36Zaradi pomanjkanja delavcev so se v enem od ljubljanski domov za starejše občane odločili delavce poiskati v tujini. "V Sloveniji enostavno ni kadra, ki bi delal v DSO," so dejali v DSO Tabor. Zato se dogovarjajo za prihod šestih delavk iz Nepala. Na veliko pomanjkanje delavcev v socialnovarstvenih zavodih sicer opozarjajo tudi v Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, kjer pravijo, da je zanimanje iskalcev zaposlitev za to delo lani strmoglavilo na najnižjo raven doslej.

Februarske pokojnine bodo višje za 4,5 odstotka
18. 02. 2025 08.37Februarske pokojnine bodo višje za 4,5 odstotka, izplačan pa bo tudi poračun od 1. januarja, je sklenil svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz). Na letni ravni ta uskladitev predstavlja 342 milijonov evrov, je na seji sveta dejal njegov predsednik Danijel Kovač, ki je v svetu predstavnik vlade.

Povprečna bruto plača v zasebnem sektorju 2281, v javnem 2645 evrov
17. 02. 2025 11.25Povprečna mesečna plača v 2024 je bila pri 2394,92 evra bruto oz. 1526,02 evra neto. Od plače za 2023 je bila povprečna bruto plača nominalno višja za 6,2 odstotka, realno pa za 4,1 odstotka. Povprečna neto plača je bila medtem za 3,8 oz. 1,8 odstotka višja od predlanske. Plače v gospodarstvu so narasle bolj kot v javnem sektorju.

Zakaj je enaka hrana v Nemčiji lahko tudi cenejša kot v Sloveniji?
14. 02. 2025 06.09Za hrano plačujemo dobrih 44 odstotkov več kot pred 10 leti. Čeprav so tudi plače rasle, si lahko privoščimo manj; denimo 111 kilogramov manj kruha kot pred 10 leti. Ne le podražitve, v porastu je skrčflacija. To pomeni, da proizvajalci dvigujejo ceno izdelkom in zmanjšujejo količino, opozarjajo na Zvezi potrošnikov Slovenije. Pogledali smo še, koliko za hrano plačujejo v Münchnu. Zakaj je enaka hrana v Nemčiji lahko tudi cenejša?

Minimalna plača letos višja za 27 evrov
24. 01. 2025 16.25Ministrstvo za delo je sprejelo odločitev glede letošnje višine minimalne plače. Letošnja minimalna plača se bo uskladila z lanskoletno inflacijo, ki je po podatkih statističnega urada 1,9 odstotka. Po novem bo bruto minimalna plača tako znašala 1.277,72 evra. Hkrati ministrstvo za jesen napoveduje ponoven izračun minimalnih življenjskih stroškov.

Ko mora tudi direktorica doma pomagati deliti hrano
09. 01. 2025 06.00Medtem ko dobivamo vse več pravic dolgotrajne oskrbe, zaradi česar bi v domovih za starejše potrebovali še več zaposlenih, je v resnici kadrov, ki bi bili pripravljeni delati za plačo, malenkost višjo od minimalne, vse manj. Nemogoče je trenutno dobiti negovalca bolničarja, pravijo v domu upokojencev v Ilirski Bistrici, v kranjskem domu bi ta trenutek potrebovali več kot 11 medicinskih sester. Da so tam uspeli nahraniti stanovalce, je morala hrano deliti tudi direktorica doma.

Zakaj nekateri nimajo težav dobiti delavcev?
26. 12. 2024 17.11Kot plezalec je bil perfekcionist, kot podjetnik je moral popustiti, sicer bi mu vsi pobegnili, pravi v smehu manager leta, lastnik in direktor podjetja Lumar. Če jaz ne delam rad popoldne, tudi moji delavci ne bodo, pojasnjuje odločitev, da večina pri njih dela enoizmensko, Robert Medle, lastnik in direktor podjetja Roletarstvo Medle. Zaposleni lahko pripeljejo hišnega ljubljenčka, se iz zgornjega nadstropja spustijo po toboganu, se rekreirajo v službi, vse zato, da se dobro počutijo, razlaga lastnik Intere, najboljšega zaposlovalca med malimi podjetji. Trije lastniki, ki izstopajo po uspešnosti njihovih podjetij. Za rubriko 24UR Dejstva so spregovorili o letošnjem poslovnem letu, o pridobivanju novih kadrov, koliko jih plačujejo in kaj počnejo z dobički.

V gostinstvu in turizmu z novim letom višje plače
23. 12. 2024 10.00Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije je z delodajalci po dveh letih pogajanj dosegel dogovor o prenovljeni kolektivni pogodbi, ki so jo podpisali danes. Pogodba zaposlenim med drugim zagotavlja višje povračilo prehrane in stroškov kilometrine ter zvišanje najnižjih osnovnih plač za okoli 15 odstotkov. Veljati bo začela z novim letom.

Obetajo se subvencije za skrajšani delovnik in dvig nadomestila za brezposelnost
19. 12. 2024 16.32Na področju trga dela se obeta več sprememb. Med prvimi naj bi bila shema skrajšanega delovnika, o kateri že tečejo pogajanja socialnih partnerjev. Obetajo se novosti pri višini denarnih nadomestil za brezposelnost, predvideno je sezonsko delo v gostinstvu in turizmu. Ministrstvo si želi porušiti tudi most do upokojitve, ko gredo starejši v pokoj neposredno z zavoda za zaposlovanje. Minimalna plača naj bi se uskladila le z inflacijo, je neuradno izvedela STA.

Strožje kazni v Italiji: za telefoniranje začasni odvzem vozniškega dovoljenja
14. 12. 2024 09.04V Italiji so začele veljati strožje kazni za kršitelje cestnoprometnih predpisov. Med drugim Italija še posebej zaostruje kazni zaradi vožnje pod vplivom drog in alkohola, uporabe mobilnih telefonov med vožnjo in prekoračitve hitrosti ter za tiste, ki na cesti zapustijo žival.

Bernie Sanders se moti o položaju ameriškega delavca
07. 12. 2024 18.21Po ponovni zmagi republikanskega kandidata Donalda Trumpa in zgodovinskem porazu demokratov v ZDA je Bernie Sanders okaral Kamalo Harris in njeno stranko kot celoto. Zatrdil je, da to ni nikakršno presenečenje, saj se ta ne bori več za delavce, zato jo volivci zapuščajo. Pravi, da so Američani jezni in da imajo prav, ker želijo spremembo.

Zaposlenim v Novartisu, Krki, Telekomu in Savi več kot dva tisočaka
06. 12. 2024 12.15December je čas božičnic in nagrad za poslovno uspešnost. Pri največjih slovenskih podjetjih smo preverili, kakšne nagrade bodo svojim zaposlenim izplačali letos. Že tradicionalno so med najradodarnejšimi v farmaciji. V Leku bo letošnja božičnica znašala 2000 evrov bruto, še višja pa bo v Krki in Novartisu. V največjem slovenskem telekomunikacijskem podjetju Telekom Slovenije bodo medtem zaposleni prejeli 2343 evrov bruto božičnice. Visoko nagrado si lahko obetajo tudi zaposleni v Petrolu, Zavarovalnici Sava, Dewesoftu in OTP banki.

Bomo zaradi omrežnine izdelke kupovali dražje?
15. 11. 2024 20.24Potem ko je vlada vendarle predstavila načrt, kako namerava ublažiti dvig položnic za elektriko za gospodinjstva, pa še naprej ostaja neznanka, kako bi lahko pomagali gospodarstvu. Kaj torej od vlade, ki do konca leta obljublja interventni zakon, pričakujejo gospodarstveniki? "Ne potrebujemo novih zakonov, Agencija naj nemudoma umakne za gospodarstvo škodljiv obračunski sistem," pozivajo v združenjih. Precej bolj kritični do pristopa vlade, ki da je obrnila ploščo, so v opoziciji, kjer opozarjajo, da bomo tudi za ukrepe, ki jih je za pomoč gospodinjstvom sprejela oblast, na koncu račune poravnali davkoplačevalci.

Višje plače javnih uslužbencev: kdo bo dobil koliko?
15. 11. 2024 17.09190.000 zaposlenih v javnem sektorju si mane roke. Vlada in sindikati so po dve leti trajajočih pogajanjih namreč podpisali kolektivne pogodbe oziroma anekse in dogovore, ki so podlaga za uveljavitev sprememb v plačnem sistemu s 1. januarjem. Nihče v javnem sektorju več ne bo imel določene plače nižje od minimalne, plače javnih uslužbencev pa se bodo vsakoletno usklajevale z inflacijo. Kako konkretno pa se bodo spremenile plače zaposlenih? Funkcionarji pridejo sicer na vrsto šele kasneje, a se jim bo čakanje dodobra splačalo.

Fides podpisal aneks, a opozoril: To ni nobena plačna reforma
15. 11. 2024 15.59V zdravniškem sindikatu Fides so sprejeli odločitev, da pristopijo k podpisu aneksa h kolektivni pogodbi za zdravnike in zobozdravnike. Kljub temu pa večji del stavkovnih zahtev še naprej ostaja neuresničen in predmet nadaljnjih stavkovnih pogajanj, so sporočili. Stavka zdravnikov in zobozdravnikov, ki se je začela 15. januarja, se tako nadaljuje.

Kaj prinaša nov plačni sistem v javnem sektorju?
24. 10. 2024 19.40Kakšne novosti prinaša težko pričakovan nov plačni sistem v javnem sektorju? Ključni del zakona je nova plačna lestvica, ki določa 67 plačnih razredov, razpon med njimi pa – namesto trenutnih štirih odstotkov – znaša tri odstotke. Plačni razredi se določijo v nominalni vrednosti, pri tem pa se prvi plačni razred določi v višini vrednosti minimalne plače za leto 2024. Vrednost plačnih razredov se usklajuje enkrat letno.

100.000 evrov na mesec za zunanje radiologe
17. 10. 2024 06.00Kako zelo so ušle stvari izpod nadzora, ko gre za razmejitev javnega in zasebnega zdravstva, dokazuje radiologija. Bomo sploh še imeli dežurnega radiologa, ki bi pregledal otroka, je vprašanje, s katerimi se ukvarjajo v bolnišnicah, iz katerih radiologi bežijo k zasebnikom. Nazadnje se je to zgodilo v šempetrski bolnišnici, kjer imajo le še enega polno zaposlenega radiologa. Bolnišnice gasijo požar z zunanjimi radiologi, za katere samo v Celju plačujejo okrog 100.000 evrov mesečno.

Zakaj je – ob isti bruto plači – neto plača na Hrvaškem in v Avstriji višja?
10. 10. 2024 06.00Bomo Slovenci dočakali nižje davke na plače, kar je že večkrat obljubil premier Robert Golob? Da se bo to zgodilo še v tem mandatu, obljublja finančni minister Klemen Boštjančič. Vendar pa razbremenitev plač pogojuje z obdavčitvijo premoženja. Razlog? Da Slovenija ostane socialna država z javnim zdravstvom in šolstvom. Primerjali smo plače v Sloveniji, Avstriji in na Hrvaškem na primeru diplomirane medicinske sestre. Kdo dobi na koncu meseca več v svojo denarnico?

V gospodarstvu nižja povprečna plača kot v javnem sektorju
25. 09. 2024 19.53Zasebni sektor ima, kot kažejo podatki, nižjo povprečno plačo kot javni sektor. Julijska povprečna neto plača je bila za skoraj 300 evrov nižja kot v javnem sektorju, v marsikaterem podjetju pa plač niso uskladili niti z inflacijo. Letos naj bi sicer po raziskave agencije Manpower plače dvignila tretjina podjetij.

Julija povprečna neto plača znašala 1508,84 evra
20. 09. 2024 11.22Povprečna bruto plača za julij je znašala 2379,68 evra in je bila od plače za junij nominalno višja za 0,5 odstotka, realno pa za 0,6 odstotka. Povprečna neto plača je bila medtem pri 1508,84 evra, kar na mesečni ravni predstavlja nominalno rast za 0,5 odstotka in realno rast za 0,6 odstotka, je objavil državni statistični urad.

Vojaku in ministrstvu ne bo treba plačati zdravljenja za poškodovane osebe
16. 09. 2024 14.42Epilog doživlja odmevna nesreča na vojaškem taboru leta 2021. V nesreči so se poškodovale tri osebe, nastala pa je tudi materialna škoda. Dobra tri leta po nesreči je nato Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) z regresnim zahtevkom zahteval plačilo nadomestila za plačilo zdravljenja treh poškodovanih oseb v skupni višini 34.597,02 evra, in sicer solidarno od Republike Slovenije, ministrstva za obrambo, in poklicnega pripadnika Slovenske vojske, ki je bil voznik vozila, poškodovanega v prometni nesreči.

Na Hrvaškem močno zvišujejo plače državnim funkcionarjem
25. 07. 2024 08.49Hrvaška vlada bo na današnji seji skoraj podvojila plačno osnovo državnih funkcionarjev, je v sredo napovedal premier Andrej Plenković in ob tem dejal, da gre med drugim za protikorupcijski ukrep. Premierjeva plača bo tako odslej namesto 3263 znašala 5535 evrov neto, povišice si obetajo tudi predsednik Zoran Milanović, ministri in poslanci.

Maja povprečna plača malenkost nižja od aprilske
22. 07. 2024 11.09Povprečna plača je maja znašala 2342,28 evra bruto oz. 1486,88 evra neto. To je malenkost manj kot aprila – nominalno za 0,1 odstotka manj, realno pa za 0,6 odstotka manj. V letu dni se je povprečna bruto plača zvišala za šest odstotkov, neto pa za 3,5 odstotka.

Kdo bo poplačal škodo po nesreči na vojaškem taboru? Mors išče rešitev
15. 07. 2024 20.12Po več dnevnem ugibanju, ali bo vojak primoran sam kriti stroške nesreče izpred treh let, ko se je na vojaškem taboru zgodila nesreča z bojnim vozilom Slovenske vojske, naj bi po naših informacijah Ministrstvo za obrambo aktivno iskalo rešitev, primer pa odstopilo v nadaljnjo obravnavo zavarovalnici. V nesreči so se poškodovale tri osebe, nastala pa je tudi materialna škoda. Po prejemu zahtevka za povrnitev škode, ZZZS-ja, se je oglasil sindikat.

Ura ličarskega dela po ceniku znaša 83 evrov, zavarovalnica plača zgolj 32
09. 07. 2024 18.42Slovenskim avtoličarjem je prekipelo. Zavarovalnice voznikom dražijo zavarovanja, avtoličarskim delavnicam pa za popravilo karamboliranih avtomobilov že 15 let plačujejo enako urno postavko. Ta seveda še zdaleč ne pokrije dejanskih stroškov. Avtoličarji so zato svojo pravico začeli terjati po pravni poti, tako kot so to storili že njihovi kolegi na Hrvaškem. Medtem ko so tam z zavarovalnicami dosegli pošteno ceno, pa taiste zavarovalnice pri nas ne popuščajo.