višja šola

Sončna energija za vse: Ali bo v Sloveniji ugasnila?
10. 04. 2025 07.00Hrastnik bi lahko poimenovali kar zibelka slovenskih energetskih skupnosti. Uspelo jim je ujeti sončnega duha energetskih skupnosti, ki ni le cenejša elektrika, ampak predvsem sodelovanje uporabnikov pri odločanju. Potencial za razvoj energetskih skupnosti v Sloveniji je velik, a zdaj se bojijo, da se bo ustavil. Razvoj modela skupnostne samooskrbe je namreč temeljil na letnih neto meritvah, zaradi sprememb v evropski zakonodaji pa odslej ni več mogoč. Država je ključni pogoj, ki določa odnos med dobaviteljem in člani skupnosti, popolnoma deregulirala, opozarjajo v društvu Focus. Odgovor ministrstva je naložbena pomoč, člani takšnih skupnosti pa si želijo bolj trajnostnostne rešitve, saj ne želijo biti odvisni od trenutne politike.

Med otroki največ stresa povzroča šola: tudi zaradi pričakovanj staršev?
07. 04. 2025 21.51Če odrasli naivno verjamemo, da je otroški svet neobremenjen, sproščen in brez stresa, se motimo. Poleg stresa, ki ga povzroča nasilje, je tu še stres zaradi priljubljenosti in stres zaradi šole. Kakšna bo ocena, bodo svoje znanje znali pokazati in kako bodo ocene vplivale na njihovo prihodnost? Prav šola povzroča največ stresa, so povedali na Gimnaziji Ledina. Pa je stres večji prav zaradi pričakovanj staršev?

Kaja Naveršnik z nebes na Pohorju v MasterChefa
16. 03. 2025 09.53Kaja Naveršnik se je zaljubila in preselila k fantu na turistično kmetijo, od takrat se resneje ukvarja s kuhanjem. Svoje znanje bo pokazala v novi sezoni MasterChefa Slovenija, kjer ji bo med drugim prav prišla njena multifunkcionalnost.

Na šolskem jedilniku tudi eko golaž: 'Ekološka hrana ne sme biti le za bogate'
25. 09. 2024 06.18Ekološki golaž, ekološke telečje hrenovke in ekološko mleko, ekološka jabolka in ekološki kruh. Vse to obogati mize na osnovni šoli Vojnik. Učenci takrat, ko so na meniju ekološka živila, na krožnikih ne pustijo skoraj nič. Tako jasno kažejo, da jim je ekološka hrana bolj všeč. Kljub temu, da le redke šole zagotavljajo dovolj ekološke hrane, je predstavnica ekoloških kmetov jasna, da je takšne visokokakovostne hrane na trgu dovolj, le potruditi se je treba. Čeprav je velika ovira na ekološki poti javnih zavodov višja cena takšnih živil, v osnovni šoli Vojnik, kjer so našli recept za uspeh, opažajo, da pri takšni hrani skorajda ne beležijo zavržkov. Kako zagotoviti, da bo imelo čim več slovenskih otrok enakopraven dostop do kakovostne ekološke hrane vsaj v šolah in vrtcih?

Karierne zgodbe štirih študentov Academie višje strokovne šole
05. 02. 2024 00.15Štiri uspešne študente Academie, mednarodno nagrajene višje strokovne šole smo vprašali, kako je potekal njihov študij, kje so zaposleni in kaj svetujejo bodočim študentom.

Nižje temperature in večja verjetnost padavin vpliva tudi na izvedbo gradbenih del
19. 12. 2023 10.20Poskrbimo, da bo bodo tudi v času nizkih temperatur dela opravljena strokovno in s tem kakovostno.

Priznanja za junake, ki so v poplavah reševali življenja in premoženje ljudi
08. 12. 2023 15.51Policija in notranje ministrstvo sta se na proslavi zahvalila junakom iz vrst Policije, ki so v poplavah reševali življenja in premoženje ljudi. "Našim junakom smo se zahvalili za njihova dejanja in jim podelili medalje Policije za požrtvovalnost ter plakete ministrstva za izjemno strokovno delo, izjemne zasluge in dosežke pri širjenju varnostne kulture v času uničujočih poplav v Sloveniji ter za posebne prispevke h krepitvi ugleda ministrstva," so sporočili s Policije. Medalje je prejelo 59 posameznikov.

Sanje o Hollywoodu in hokeju v ZDA, ugledna podružnica na 'poceni' Poljskem
15. 10. 2023 16.36Ko smo se skušali sprehoditi med stojnicami, nad katerimi so se izrisovale zastave ali imena posameznih držav, smo se na trenutke težko prebijali mimo. Okrog nas je bila množica vedoželjnih obrazov, ki so napeto poslušali, kaj jim govorijo predstavniki univerz v tujini. V Ljubljano so prišli dijaki z vseh koncev Slovenije, nekateri sami, drugi v spremstvu staršev, starši pa so informacije iskali tudi sami. Kako spraviti otroka v tujino, koliko bo to stalo, bo lahko računal na štipendijo?

Največ delavcev s Kosova v Kranju, iz Indije v Ljubljani, iz Nepala in s Filipinov v Šmarju pri Jelšah
11. 07. 2023 06.00V Kranju se je število Kosovcev in Albancev v zadnjih petih letih najbolj povečalo. Njihov prihod vzbuja pri nekaterih nelagodje, strah, jezo, tudi očitke, da izkoriščajo denarno pomoč. Se širijo laži koliko nas stanejo? So pogosto prav oni žrtve izkoriščanja s strani delodajalcev? Za delavce iz tradicionalnega balkanskega bazena Slovenija postaja neprivlačna. Zato je vedno več delavcev iz bolj oddaljenih držav, kot so Indija, Bangladeš, Nepal in Filipini. Bi Slovenija najraje imela katarski model?

Zelena luč za brezplačna kosila za vse osnovnošolce, a šele z letom 2027
07. 06. 2023 14.39Odbor DZ za izobraževanje je dal zeleno luč zakonskima predlogoma o šolski prehrani, ki ju je v DZ s podpisi volivcev vložil Inštitut 8. marec. Predvidena so brezplačna kosila za vse osnovnošolce, a na predlog vlade šele s septembrom 2027. Naj bi pa po načrtu koalicije v šolskem letu 2024/2025 začela veljati višja meja za subvencioniranje kosil, brezplačno kosilo bi tako prejelo več otrok.

Šolstvo po finsko: res le med in mleko?
17. 05. 2023 06.00Finski izobraževalni sistem pogosto jemljemo za zgled. Šole so - na račun visokih davkov - brezplačne, pogoji za učiteljski poklic pa zelo zahtevni. Plače so sicer višje kot pri nas, a obogateti se ne da, pravi Damijan Marin, učitelj športne vzgoje: "Če sta v družini dva učitelja, plači ne bosta dovolj za nakup hiše v Helsinkih." In v Avstriji? V zameno za plačevanje davkov dobijo boljši dostop do zdravstvenih storitev, ocenjuje vzgojiteljica Tanja Strmčnik.

Zamejili cene vrtcem in osnovnim šolam, izpustili pa srednje in glasbene šole
21. 03. 2023 19.09Vlada je že januarja zamejila cene plina za daljinsko ogrevanje za zaščitene odjemalce, ki se ogrevajo iz sistema daljinskega ogrevanja. Tako je priskočila na pomoč vrtcem, osnovnim šolam, socialnim službam in zdravstvenim domovom, ne pa tudi srednjim in glasbenim šolam, ki so se jim položnice povišale tudi za 3,5-krat. Še decembra smo za ogrevanje plačali slabih sedem tisoč evrov, januarska položnica pa je bila višja za kar 17 tisočakov, je naši novinarki razlagal ravnatelj Gimnazije in srednje šole Rudolfa Maistra Kamnik. Enake težave imajo tudi v Mariboru, na Jesenicah in v Novi Gorici. In kaj jim drugega preostane kot zapiranje radiatorjev?

Začenja se prvi prijavni rok za vpis v višje šole
20. 02. 2023 06.28Začenja se prvi prijavni rok za vpis v višje strokovno izobraževanje v študijskem letu 2023/24. Skupaj je za redni in izredni študij razpisanih 11.800 vpisnih mest, kar je toliko kot lani. Kandidati se lahko prijavijo do 17. marca. Že predhodno se je začel tudi prvi prijavni rok za vpis na fakultete.

Slovenija čaka že kupljeno transportno letalo, želi pa še enega
12. 01. 2023 15.07Obrambni minister Marjan Šarec napovedal večja vlaganja v letalsko floto in nove zmogljivosti, pa tudi gradnjo hangarja za novo transportno letalo, ki ga pričakujejo predvidoma letos. Za stalno operativnost vsaj enega nameravajo sicer kupiti še drugo transportno letalo. Ob dnevu slovenskega vojaškega letalstva pa so napovedali tudi nova zaposlovanja za potrebe cerkljanskega letališča. Zaposlili bodo dodatnih 75 vojakov in 25 vojaških uslužbencev, potrebovali pa bodo še dodatnih sto pogodbenih rezervnih vojakov.

Križnarjeva v drugi seriji skočila na stopničke
29. 12. 2022 12.31Slovenska smučarska skakalka Nika Križnar (251,1 točke), četrta po prvi seriji, se je po dobrem skoku v finalu tudi na drugi tekmi silvestrske turneje v Beljaku zavihtela na zmagovalni oder. Tako kot na sredini tekmi je zasedla tretje mesto. V boju za zlato sovo je še drugič zmagala domačinka Eva Pinkelnig (260,2). Zdaj se turneja seli v Slovenijo.

Davek centralizacije: staranje, pomanjkanje služb in drago življenje
14. 11. 2022 10.08Manjša slovenska mesta v zadnjih letih prepogosto izgubljajo mlade prebivalce, ki se zaradi boljših delovnih pogojev selijo v večja mesta oziroma kar v prestolnico. Kakšni so razlogi in kaj lahko prestolnica ponudi več kot druga mesta ter kaj bi lahko spremenili, so vprašanja, s katerimi se že leta ukvarjajo župani.

Visokošolski sindikat: 'Vlada je žaljiva in podcenjujoča do naših potreb'
27. 10. 2022 15.23Predsedstvo Visokošolskega sindikata Slovenije je sprejelo sklep o začetku priprav na nadaljevanje stavke v visokem šolstvu. Kot razlog navajajo podcenjujoči in tudi žaljivi odnos resornega ministrstva do potreb visokega šolstva, neutemeljeno zavračanje njihovih stavkovnih zahtev, pa tudi diskriminatorno obravnavo sindikatov.

Pozabite na zlato in diamante, precej dragocenejši je žadeit
17. 09. 2022 09.48V Ljubljani poteka že šesti tradicionalni Mineralfest, ki v prestolnico privabi domače in tuje ljubitelje mineralov ter fosilov. Mnogi namreč verjamejo, da imajo minerali zdravilno moč. In kaj sploh so minerali? "Čudovite stvaritve narave." Tako jih je opisal geolog in njihov poznavalec, Miha Jeršek, ki nam je razkril, da imamo zahvaljujoč baronu Zoisu svoj mineral zoisit, prav tako je razkril, kateri mineral dosega neverjetnih tri milijone dolarjev za karat.

Začenja se drugi prijavni rok za vpis na višje šole in fakultete
19. 08. 2022 06.14Na višjih šolah in fakultetah se začenja drugi prijavni rok za vpis v dodiplomske in enovite magistrske programe, ki bo potekal do 23. avgusta. Kandidati bodo obvestilo o tem, ali so bili sprejeti, dobili do 21. septembra. Vpis sprejetih v drugem roku pa bo od 22. do 30. septembra. Prosta mesta drugega roka so objavljena na portalu eVŠ.

'Nikoli ne bom pozabil štirih obrazov, ki so mi skušali vročiti aneks o premestitvi'
04. 08. 2022 10.43Darko Muženič se je po dobrih dveh letih ponovno vrnil na čelo Nacionalnega preiskovalnega urada. To mu ni preprečila niti kazenskega ovadba nekdanjega šefa Urada za preprečevanje pranja denarja (UPPD), ki ga je marca ovadil za več kaznivih dejanj, ker naj bi dal navodilo, kdo naj bo izbran na javnem razpisu.

Z novim šolskim letom se bosta podražila malica in kosilo
23. 06. 2022 18.56Za koliko bodo dvignili ceno malice, ki zdaj stane 90 centov na dan, na ministrstvu za šolstvo še ne razkrivajo. Cene kosil pa določajo šole, nekatere so jih že dvignile za 10 odstotkov, tudi druge napovedujejo, da se podražitvam prehrane ne bodo mogle izogniti.

Inšpektorji večjih kršitev pri prodajalcih naftnih derivatov niso zaznali
23. 06. 2022 11.58Glavna tržna inšpektorica Andreja But je predstavila rezultate inšpekcijskega nadzora Tržnega inšpektorata RS nad zaračunavanjem in prodajo goriv, ki ga je inšpektorat izvajal v minulih dneh. Večjih nepravilnosti niso ugotovili, točenje goriva kljub napisu, da je tega zmanjkalo, je bilo posledica tega, da mora v rezervoarju ostati določena količina goriva, je pojasnila inšpektorica. Na enem od bencinskih servisov so ugotovili nespoštovanje z uredbo določene cene, gre za zavezanca, ki je že v preteklosti naredil isti prekršek, je povedala. Ugotovili so tudi, da so potrošniki točili neobičajno velike količine goriva, kar kaže na to, da so ljudje gorivo kupovali na zalogo.

Tri stvari, ki jih lahko vsak od nas stori za Zemljo
22. 04. 2022 10.59Ob svetovnem dnevu Zemlje smo okoljske organizacije prosili, naj nam naštejejo tri stvari, s katerimi lahko vsak od nas pripomore k bolj zdravemu okolju. Jejte lokalno in ekološko pridelano hrano, če lahko greste peš ali s kolesom, pustite avto doma, uporabljajte energetsko učinkovitejše naprave – to je le nekaj nasvetov, ki smo jih dobili. "Prihodnost na vzdržen, trajnostni način je naša edina prihodnost," ob tem dodajajo na Zavodu RS za varstvo narave.

Če med stavko ni nujnega varstva, je eden od staršev lahko odsoten z dela
07. 03. 2022 16.06Na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) so objavili nekatera pojasnila glede odsotnosti z dela zaradi zagotavljanja varstva otroka v času stavke zaposlenih v vzgoji in izobraževanju. Kot navajajo, je delavec lahko odsoten z dela zaradi varstva otroka v času stavke v vzgoji in izobraževanju, če za otroka ne bo organiziranega nujnega varstva. Odsotnost enega od staršev, ki bo v tem času zagotavljal varstvo, se namreč lahko presoja v okviru instituta višje sile, so zapisali.

Za počitnikovanje v zdraviliščih in smučarskih centrih odlično zanimanje med zimskimi počitnicami
19. 02. 2022 07.00V zdraviliščih in smučarskih centrih se veselijo zimskih počitnic, ki se začenjajo za prvo polovico šolarjev, saj je zanimanje za počitnikovanje dobro, ponekod so namestitve že polno zasedene. Večini se obeta nekoliko višja zasedenost kot med jesenskimi počitnicami. Zdraviliški gostje so tudi tokrat predvsem slovenski, največ tujih gostov pa prihaja iz Avstrije, Nemčije, Hrvaške in Italije, so povedali v Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč. Smučišča so dobro pripravljena in ne dvomijo v odličen obisk.

Samotestiranje bo v šoli in s soglasjem staršev. Tisti brez soglasja se šolajo od doma
12. 11. 2021 12.41Glede samotestiranja otrok v šoli vlada uvaja nekaj sprememb. Med drugim se začetek zamakne na sredo, 17. novembra, prav tako bo potrebno soglasje starša oziroma skrbnika, tisti, ki se ne bodo testirali, pa se bodo šolali od doma. Ministrstvo za zdravje je sporočilo, da bo od prihodnje srede upravičencem na voljo 15 testov na mesec. Medtem pa združenje ravnateljev osnovnega in glasbenega šolstva opozarja, da šolska stroka znova ni bila vključena v sprejemanje odločitev. Ob objavi odloka ugotavljajo, da vlada njihovih priporočil pri uvedbi obveznega samotestiranja učencev ni upoštevala.

Nepogrešljivi vitamin D: namesto 20 ga dnevno dobimo manj kot tri mikrograme
02. 11. 2021 10.14Poleti je že 15-minutni sprehod po soncu dovolj, da naše telo dobi potrebno količino vitamina D, jeseni in pozimi pa ključno vlogo odigra prehrana. Žal pa s svojimi prehranjevalnimi navadami niti približno ne pokrijemo potreb po tem "sončnem vitaminu". Priporočen vnos je 20 mikrogramov dnevno, prebivalci Slovenije jih zaužijemo manj kot tri, je pokazala nova raziskava.

Začetek samotestiranja dijakov: odziv na nekaterih šolah zelo slab
23. 05. 2021 18.39Začelo se je samotestiranje dijakov, ki pa na nekaterih srednjih šolah ni doseglo želenega odziva. Če se je na bežigrajski gimnaziji za ta korak odločila dobra polovica, je na Srednji poklicni in strokovni šoli Bežigrad od približno 1050 dijakov komplet s petimi hitrimi testi prevzelo manj kot dva odstotka oziroma le 19 dijakov.

Mali šefinji Agata in Neja: Dobra šola mora imeti dobro telovadnico
31. 03. 2021 12.28V tretji oddaji, v kateri je pokalo, ampak ne samo od kokic, temveč tudi od zagnanosti tekmovalnih parov, smo spoznali nadobudni kuharski šefinji, Nejo Frelih Oblak in Agato Čepelnik, ki prihajata iz Osnovne šole Ivana Grahorja. Borili sta se do konca z željo, da šoli prineseta čim višja sredstva, ki jih podarja Mercator. Preverite v nadaljevanju, katere želje za prenovo šole v Škofje Loki bodo uresničili s pomočjo sredstev.

Učitelji: Način, kako nas je vladni govorec nagnal na testiranje, je nedopusten
28. 12. 2020 12.47V sindikatu SVIZ so ogorčeni nad načinom komuniciranja vladnega govorca Jelka Kacina, ki je nedavno sporočil, da se bodo morali učitelji in vzgojitelji pred vrnitvijo na delovna mesta, kar naj bi se zgodilo predvidoma 4. januarja, obvezno testirati. Prav tako opozarjajo, da se z njimi o tem, kako naj bi bila vrnitev v šole in vrtce sploh videti, ni pogovarjal še nihče. Šolsko ministrstvo pa je najavilo tudi, da je pred vrnitvijo v šolske klopi predvideno testiranje 4800 otrok s posebnimi potrebami. Državna sekretarka Marija Magajne zdaj sicer pravi, da se o testiranju otrok oziroma učencev - kot pogoju za vrnitev v šolo - nikoli ni razmišljalo.