višegrajske države

Evropski milijoni – za koga?

23. 05. 2024 15.49

Brez te pomoči, bi bili naši kraji obsojeni na počasno umiranje ...

Usmanov, Avena in Rašnikov. Orban tri oligarhe rešuje pred EU

07. 09. 2022 07.10

Madžarska se je znova izkazala za oviro, ko gre za sankcije EU proti Rusiji – tokrat s pritiskom na črtanje treh ruskih oligarhov s seznama sankcij, poroča Politico, ki se sklicuje na več diplomatskih virov, ki pa ne želijo biti imenovani. EU ima do 15. septembra rok za obnovitev ukrepov proti posameznikom, ki so bili sankcionirani od izbruha ruske vojne v Ukrajini, sicer bodo ti ukrepi prenehali veljati. Znotraj bloka je bilo to podaljšanje obravnavano kot tehnična formalnost, a zdaj naj bi se zaradi Madžarske vse skupaj precej zapletalo.

'Vpliv ukrajinske vojne na turizem bo daljši, kot bo trajala sama vojna'

30. 03. 2022 14.02

Vojna v Ukrajini bo vplivala tudi na turizem v Sloveniji, meni gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Gostov iz Rusije v določenem obdobju ne bo, močno se bo zmanjšal obisk iz Ukrajine, vpliv se bo verjetno poznal tudi pri čezatlatskih in azijskih gostih. Zato se bo moral turizem ob podpori države prilagoditi in skušati nadomestiti izpad, je prepričan minister.

Začasna zaščita za begunce: EU bi ukrep sprejela v tednu dni

03. 03. 2022 14.00

EU načrtuje v pomoč Ukrajini v vojni z Rusijo sploh prvo uporabo zakonodaje, ki beguncem zagotavlja takojšnjo začasno zaščito, vključno z dovoljenjem za bivanje ter dostopom do trga dela, nastanitve, izobraževanja, socialnega varstva in zdravstvene pomoči. Na zasedanju notranjih ministrov EU v Bruslju je uporaba direktive o začasni zaščiti zdaj dobila tudi politično podporo. Ta ukrep bi Unija lahko sprejela v tednu dni, je povedala evropska komisarka Ylva Johansson. Direktive Unija sicer še nikoli ni uporabila.

Ministri EU pozvali k financiranju ograj na mejah z evropskimi sredstvi

08. 10. 2021 13.22

Notranji ministri EU so v Luksemburgu razpravljali o migracijskih izzivih v senci novih posnetkov, ki prikazujejo nasilje nad migranti na zunanjih mejah. Ob tem se je znova razplamtela ostra razprava o pravem ravnotežju med obrambo vrednot in zaščito meje. Dvanajst članic je pozvalo k financiranju ograj na mejah z evropskimi sredstvi; čeprav med njimi Slovenije ni, pa je slovenski notranji minister Aleš Hojs pismo dvanajsterice podprl.

Janša gosti kolege iz držav Višegrajske skupine

09. 07. 2021 07.18

Predsedniki vlad članic višegrajske skupine so na srečanju s slovenskim premierjem Janezom Janšo v Ljubljani podprli prednostne naloge slovenskega predsedovanja Svetu EU. Voditelji so na novinarski konferenci posebej opozorili na vprašanje migracij. Pozvali so tudi k čimbolj množičnemu cepljenju proti covidu-19.

Mavrične zastave in pozivi vladi k obsodbi potez Madžarske in Poljske

09. 07. 2021 10.38

Ob obisku predsednikov vlad višegrajskih držav pri premierju Janezu Janši so se s protestno akcijo odzvali aktivisti LBGTI, ki so v Ljubljani razprostrli mavrične zastave. Ob tem so opozorili, da gre za skupino držav, ki nasprotujejo enakosti lezbijk, gejev, biseksualnih in interspolnih oseb ter "ogrožajo njihova življenja".

Češka države Nata in EU pozvala k izgonu ruskih diplomatov

20. 04. 2021 20.06

Češka je svoje partnerice v zvezi Nato in Evropski uniji pozvala, naj v znak solidarnosti izženejo ruske diplomate, potem ko se je z Rusijo zapletla v diplomatski spor. Češka je minuli konec tedna zaradi domnevnega vohunjenja izgnala 18 ruskih diplomatov, Rusija pa v odgovor 20 čeških.

'Ne bi se čudili, če bi Orbanov zasebni denar končal v projektu drugi tir'

24. 11. 2020 11.26

Vlada je na odbor DZ za zunanjo politiko vložila pobudo za sklenitev sporazuma med Slovenijo in Madžarsko o sodelovanju pri gradnji in gospodarjenju z drugim tirom železniške proge Divača–Koper. V opoziciji so prepričani, da vlada deluje proti interesom države in njenih prebivalcev, zato so napovedali sklic nujne seje Komisije za nadzor javnih financ.

Kaj je vladavina prava in zakaj glede tega ne moremo pristajati na kompromise?

22. 11. 2020 08.00

Potrditev svežnja za spoprijemanje Evrope z gospodarskimi in socialnimi posledicami pandemije se je zavlekla, ker sta Madžarska in Poljska blokirali njegova bistvena dela. Razlog? Pogojevanje sredstev s spoštovanjem vladavine prava, ki je ena izmed temeljnih vrednot EU. Rešitve še ni, išče jo Merklova, slovenski premier Janez Janša pa po odmevnem pismu predsedniku Evropskega sveta in predsednici Evropske komisije poziva h kompromisu. Kompromisu glede, kot že rečeno, spoštovanja temeljne vrednote EU.

Na Bledu milijarderji in spreobrnjeni komunisti

08. 09. 2020 12.19

Češki premier Andrej Babiš je leta 1993 ustanovil agroživilski konglomerat Agrofert, ki danes zaposluje 35.000 ljudi. Njegovo premoženje je ocenjeno na 4,14 milijarde evrov. Madžarskemu predsedniku vlade Viktorju Orbanu je leta 1989 George Soros plačal šolanje na Oxfordu. Prvi mož Poljske Mateusz Morawiecki naj bi že kot otrok po mestu lepil antikomunistične plakate.

Poljska: država, ki ne spoštuje vladavine prava, zaveznico vidi v Sloveniji

04. 09. 2020 07.11

Poroka le med moškim in žensko, prepoved splava in svetovalni centri za "povrnitev naravne spolne usmerjenosti". V to verjame Poljska, država, ki ne spoštuje vladavine prava, in edina država, proti kateri je EU aktivirala sedmi člen pogodbe – ta v skrajnem primeru predvideva odvzem glasovalnih pravic članici Unije, ki sistematično krši temeljna evropska načela. In Poljska se je s pozivom k odstopu od istanbulske konvencije obrnila prav na Slovenijo.

Na srečanju voditeljev opozicije o ustavni obtožbi premierja Janše

18. 08. 2020 16.23

Prvič po dopustih so se danes sešli vodje opozicijskih strank LMŠ, SD, Levice in SAB. Voditeljica SD Tanja Fajon jih je opomnila na ustavno obtožbo premierja Janeza Janše, ki je že spisana, in jih pozvala k oblikovanju stališč. V predlogu ustavne obtožbe so se sicer osredotočili na nedopustne posege v tožilstvo, sodstvo, policijo in medije. Pogovarjali so se tudi o morebitni interpelaciji kmetijske ministrice Aleksandre Pivec, ki pa je še ne pripravljajo.

Ali slovenska zunanja politika drastično spreminja svojo usmeritev?

25. 07. 2020 06.02

Najprej nasprotovanje migrantskim kvotam, pa Janševe kritike evropskih institucij in nekaterih politikov, ta teden pa še odkrita podpora Madžarski in Poljski, ki nasprotujeta pogojevanju evropske pomoči s spoštovanjem vladavine prava. Se Slovenija vse bolj približuje državam višegrajske skupine ali se oddaljuje od t. i. jedrnih držav? Kaj o tem meni profesor mednarodnih odnosov Zlatko Šabič s Fakultete za družbene vede.

Po vrhu EU: Sloveniji 10,5, Hrvaški 22 milijard evrov

21. 07. 2020 07.26

Slovenija bo v sedmih letih dobila skupno 10,5 milijarde evrov, od tega je 6,6 milijarde nepovratnih sredstev, je po vrhu EU v Bruslju sporočil predsednik vlade Janez Janša. V proračunu naj bi bile tri milijarde za kohezijo in 1,6 milijarde za kmetijstvo. Od skupno 5,7 milijarde iz načrta za okrevanje bo nepovratnih sredstev 2,1 milijarde evrov. "Z vrha EU odhajamo zadovoljni," je ocenil Janša in izpostavil, da je imela Slovenija vselej težave pri črpanju sredstev, zato se tokrat poskušajo bolje pripraviti.

Janša o podpori Orbanu: Ni šlo za delitev na Poljsko in Madžarsko ter ostale

21. 07. 2020 07.48

Na domačem političnem parketu se še vedno vrstijo burni odzivi na besede in poteze premierja Janeza Janše, s katerimi je izrazil odkrito nasprotovanje jedrnemu delu EU. Kot po koncu zasedanja zatrjuje premier, pa s tem ni želel Slovenije popeljati na 'madžarsko-poljski vlak', temveč je šlo le za "razčiščevanje pojma vladavina prava". Medtem se celo njegova politična zaveznica in evropska poslanka iz vrst Nove Slovenije Ljudmila Novak sprašuje, kdo se boji vladavine prava.

Premik na evropski vzhod: Slovenija z ZDA pripravlja izjavo o varnosti 5G

11. 06. 2020 16.17

Skupna izjava ZDA in Slovenije o varnosti omrežij 5G bi na prvi pogled predstavila skupne poglede na varnostne elemente pri vzpostavljanju omrežij 5G, po drugi strani pa je pomenljivo, da so to izjavo podpisale večinoma države iz vzhodne Evrope – Poljska, Češka, Estonija, Latvija. Največji "osmoljenec" spremembe politike Slovenije pa bi bilo kitajsko podjetje Huawei.

Po desetih urah razprave koalicija povozila vse sklepe opozicije

04. 06. 2020 08.08

Kar deset ur je trajala razprava dveh parlamentarnih odborov, na katerih so obravnavali sklepe opozicijskih poslanskih skupin glede spremnega dopisa zunanjega ministra Anžeta Logarja poročilu Bruslju o stanju v pravosodju. Po pričakovanjih sta odbora vse sklepe opozicije zavrnila in podprla sklepe vladne koalicije, tudi z obsodbo pisma evropskih poslancev LMŠ.

Zajc vidi razloge za zadržke Avstrije glede meje s Slovenijo tudi v meji z Italijo

20. 05. 2020 14.31

Odpiranje meja s sosednjimi državami je po besedah zunanjega ministra Anžeta Logarja odvisno od epidemioloških razmer. Glede odprtja meje z Avstrijo je dejal, da se s tamkajšnjimi oblastmi dogovarjajo za režim, ki bo najbolje odražal realno epidemiološko stanje. Zagotovil je, da bo Slovenija naredila vse, kar je v njeni moči, da se režim na mejah s sosednjimi državami do 1. junija normalizira.

Opozicija ni dobila odgovorov: 'Vlada naj sporen dopis umakne'

14. 04. 2020 07.14

Na skupni seji odborov DZ za zunanjo politiko in za kulturo, ki ga je zahtevala opozicija zaradi poslanega pisma Svetu Evrope, je minister Logar poslancem pojasnil, da vladni odziv ni bil depeša. "Laž je navedba, da gre za depešo, Logarjeve depeše ni, ne obstaja," je zatrdil. A na Svet Evrope so besedilo, za katerega zdaj trdijo, da ni depeša, prek zunanjega ministrstva poslali po ustaljenih veleposlaniških poteh. Kar v diplomatskem jeziku pomeni, da je uradno stališče države. Medtem pa je predsednik OZP Nemec ostro dejal, da Janša izkorišča epidemijo za blatenje in izkrivljanje obveščanja evropskih institucij o stanju medijev v Sloveniji.

Preiskovalni novinar tednika Der Spiegel sporočil Janši: Spremljali vas bomo

10. 04. 2020 19.06

Po ostrem odzivu premierja Janeza Janše na zapis enega od slovenskih novinarjev se je v vse skupaj vključil kar preiskovalni novinar uglednega nemškega tednika Der Spiegel Rafael Buschmann. Ta se je zavzel za svobodo medijev, Janši pa sporočil: "Od zdaj naprej bomo spremljali Slovenijo in delovanje vaše skrajno desne stranke."

Koalicijske partnerice se od sporne depeše distancirajo. Pahor želi pojasnila

10. 04. 2020 14.20

Zaradi sporne depeše, naslovljene na Svet Evrope, so sklicali skupno nujno sejo parlamentarnih odborov za zunanjo politiko (OZP) in kulturo, so danes sporočili iz Državnega zbora. Predsedniku Borutu Pahorju pa se medtem zdi smiselno počakati do uradnega odziva predsednika vlade in zunanjega ministra ter na njuno stališče, ali so zapisana mnenja v depeši tudi uradno stališče RS, potem pa nadaljevati razpravo ali ugotoviti, da je šlo za spodrsljaj.

'Prijatelji v regiji': odmik od tradicionalnega jedra EU k državam višegrajske četverice?

09. 04. 2020 15.19

Se Slovenija odmika od tradicionalnega jedra Evropske unije ter približuje državam višegrajske četverice? Slednja je namreč prav to razbrala iz besed premierja Janše, da se "lahko zanesemo predvsem nase in na prijatelje v regiji".

Višegrajska skupina za čim prejšnjo širitev EU na Balkan

12. 09. 2019 21.03

Države Višegrajske skupine, Češka, Poljska, Madžarska in Slovaška, so se na vrhu s predstavniki držav Zahodnega Balkana v izjavi zavzele za čim prejšnjo širitev Evropske unije na Balkan. Kot pravijo, je to najučinkovitejše sredstvo za podporo varnosti, demokraciji in blaginji.

Huda zmota: 'Verjeli smo, da je demokratični proces samoumeven in nepovraten'

30. 09. 2018 14.25

"V številnih srednjeevropskih državah imamo odmik od nečesa, kar smo jemali za samoumevno – demokracije. Gledamo nazadovanje demokracije, ki smo jo dvajset let po padcu komunizma imeli za dano dejstvo. Ampak smo se motili." Tako o trku "svetov", ki ga trenutno gledamo v EU med predvsem državami višegrajske skupine in "starim jedrom", pravi eden največjih evropski poznavalcev situacije, francoski zgodovinar in politolog Jacques Rupnik.

Cerar na turneji po višegrajskih državah: Cela Evropa hodi po robu

24. 01. 2017 17.36

Premier Miro Cerar se mudi na mini turneji po višegrajskih državah, ki so se vprašanja migracij lotile čisto drugače kot Slovenija. Kvote iz Bruslja zavračajo, vladajoči politiki pa migrantski val označujejo za navadno invazijo. Bo tudi Slovenija začela stopati po podobnih poteh? Če sklepamo po zakonu o tujcih, ki se celo sosedom Madžarom zdi preveč radikalen, potem nismo več daleč.

Višegrajske države proti spremembam schengna

03. 12. 2015 21.50

Predsedniki vlad višegrajske četverice so se v Pragi izrekli proti idejam o krčenju schengenskega območja in poudarili, da so vsakršni "odprti ali skriti poskusi za omejevanje prostega pretoka oseb" znotraj Evropske unije nesprejemljivi. Zagnali so pobudo "Prijatelji Schengna", katere cilj je preprečiti spremembe schengenskega sporazuma.

Türk in Kaczynski o evropskih temah

13. 09. 2009 17.19

Slovenski predsednik Türk se je ob robu Višegrajske skupine sestal s poljskim predsednikom Kaczynskim. Govorila sta o razmerah na Balkanu in v Afganistanu.

Rupel: Prelomna razprava

10. 12. 2007 09.57

Tokratna razprava o Kosovu je bila prelomna, je ob koncu zasedanja zunanjih ministrov EU dejal Rupel.

Diskriminacija članic EU

16. 09. 2006 17.22

Višegrajska skupina se je ob koncu srečanja zavzela za vstop držav v schengensko območje do leta 2007.