višegrajska skupina

Orban z novim šalom na vrhu Višegrajske skupine
24. 11. 2022 16.06Po kritikah, ki jih je bil deležen Orban zaradi šala z zemljevidom "velike Madžarske", mu je slovaški premier podaril nov šal v barvah slovaške zastave in s slovaškim grbom.

Češki predsednik bi skupini V4 priključil Slovenijo
12. 10. 2022 21.32Češki predsednik je na srečanju skupine višegrajskih držav, kamor spadajo Češka, Slovaška, Poljska in Madžarska, predlagal, da bi slednje lahko v svoje vrste sprejele tudi Slovenijo. Prvo srečanje skupine V4 po ruski invaziji na Ukrajino je potekalo v Bratislavi, voditelji pa so razpravljali še o energetski krizi, inflaciji in potencialnih drugih članicah.

Stanje v Uniji
08. 10. 2022 18.13Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je 14. septembra 2022 nagovorila Evropski parlament in podala letno poročilo o stanju znotraj Evropske unije (EU). Gre za vsakoletni nagovor evropskim poslancem in državljanom glede usmeritve in prioritetnih nalog EU v naslednjem delovnem letu.

Vojna v Ukrajini razdrla višegrajsko enotnost, Golobov govor redkost
11. 08. 2022 11.20Foreign Policy je objavil daljšo analizo političnega dogajanja v Evropi. Uvodoma so izpostavili junijski govor Roberta Goloba v Bruslju, kjer je tudi v imenu ostalih držav naslovil energetske probleme Evrope. Opozorili so tudi na oslabljeno Višegrajsko skupino po ruskem napadu na Ukrajino. Ko sta bili Nemčija in Rusija še v dobrih odnosih, se tudi državam vmes, predvsem Poljski in Madžarski, ni bilo treba postavljati v bran kateri izmed velesil. Zdaj, ko so se odnosi med Rusijo in Nemčijo popolnoma izjalovili, se je Poljska nagnila tesneje k Nemčiji, tudi vse ostale države srednje Evrope so se jasno odločile: pripadajo Evropi. Izjema ostaja Madžarska, ki ohranja prijateljske odnose z Rusijo.

Vrh višegrajske četverice odpovedan zaradi madžarske politike do Ukrajine
29. 03. 2022 11.08Slovaško obrambno ministrstvo je sporočilo, da naj bi bil prihajajoči vrh višegrajske četverice odpovedan zaradi nestrinjanja Poljske in Češke z madžarsko politiko do Ukrajine. Srečanje, ki je bilo napovedano za 30. in 31. marec, bi sicer morala gostiti prav Madžarska.

Ministri EU pozvali k financiranju ograj na mejah z evropskimi sredstvi
08. 10. 2021 13.22Notranji ministri EU so v Luksemburgu razpravljali o migracijskih izzivih v senci novih posnetkov, ki prikazujejo nasilje nad migranti na zunanjih mejah. Ob tem se je znova razplamtela ostra razprava o pravem ravnotežju med obrambo vrednot in zaščito meje. Dvanajst članic je pozvalo k financiranju ograj na mejah z evropskimi sredstvi; čeprav med njimi Slovenije ni, pa je slovenski notranji minister Aleš Hojs pismo dvanajsterice podprl.

Janša gosti kolege iz držav Višegrajske skupine
09. 07. 2021 07.18Predsedniki vlad članic višegrajske skupine so na srečanju s slovenskim premierjem Janezom Janšo v Ljubljani podprli prednostne naloge slovenskega predsedovanja Svetu EU. Voditelji so na novinarski konferenci posebej opozorili na vprašanje migracij. Pozvali so tudi k čimbolj množičnemu cepljenju proti covidu-19.

Janša: V državni upravi se je uveljavila uravnilovka, pokojninske reforme v tem mandatu ne bo
29. 09. 2020 15.12Premier Janez Janša je prepričan, da se lahko Slovenija glede na svoje potenciale umesti med 15 najbolj konkurenčnih držav na svetu. Med glavnimi ovirami na poti do tega cilja je omenil administracijo oziroma državno upravo, kjer se je po njegovih besedah uveljavila neke vrste uravnilovka, zaradi česar dobri kadri odhajajo v gospodarstvo. Obenem je napovedal debirokratizacijo in večje infrastrukturne projekte, pokojninske reforme pa v tem mandatu ne bo.

Na Bledu milijarderji in spreobrnjeni komunisti
08. 09. 2020 12.19Češki premier Andrej Babiš je leta 1993 ustanovil agroživilski konglomerat Agrofert, ki danes zaposluje 35.000 ljudi. Njegovo premoženje je ocenjeno na 4,14 milijarde evrov. Madžarskemu predsedniku vlade Viktorju Orbanu je leta 1989 George Soros plačal šolanje na Oxfordu. Prvi mož Poljske Mateusz Morawiecki naj bi že kot otrok po mestu lepil antikomunistične plakate.

Poljska: država, ki ne spoštuje vladavine prava, zaveznico vidi v Sloveniji
04. 09. 2020 07.11Poroka le med moškim in žensko, prepoved splava in svetovalni centri za "povrnitev naravne spolne usmerjenosti". V to verjame Poljska, država, ki ne spoštuje vladavine prava, in edina država, proti kateri je EU aktivirala sedmi člen pogodbe – ta v skrajnem primeru predvideva odvzem glasovalnih pravic članici Unije, ki sistematično krši temeljna evropska načela. In Poljska se je s pozivom k odstopu od istanbulske konvencije obrnila prav na Slovenijo.

Poljska katoliška cerkev bi vzpostavila svetovalne centre za 'povrnitev naravne spolne usmerjenosti'
01. 09. 2020 08.42Poljska katoliška cerkev je sprejela uradno držo glede vprašanja LGBTqia+ skupnosti, ki vključuje tudi poziv k "vzpostavitvi svetovalnih centrov, ki pomagajo ljudem pri povrnitvi naravne spolne usmerjenosti". V državi sicer z vodilno stranko PiS in predsednikom Andrzejem Dudo bijejo oster boj proti tej skupnosti.

'Prijatelji v regiji': odmik od tradicionalnega jedra EU k državam višegrajske četverice?
09. 04. 2020 15.19Se Slovenija odmika od tradicionalnega jedra Evropske unije ter približuje državam višegrajske četverice? Slednja je namreč prav to razbrala iz besed premierja Janše, da se "lahko zanesemo predvsem nase in na prijatelje v regiji".

Višegrajska skupina za čim prejšnjo širitev EU na Balkan
12. 09. 2019 21.03Države Višegrajske skupine, Češka, Poljska, Madžarska in Slovaška, so se na vrhu s predstavniki držav Zahodnega Balkana v izjavi zavzele za čim prejšnjo širitev Evropske unije na Balkan. Kot pravijo, je to najučinkovitejše sredstvo za podporo varnosti, demokraciji in blaginji.

Šarec nasprotuje sistemu spitzenkandidatov in podpira Vestagerjevo
28. 05. 2019 12.05Premier Marjan Šarec je v Bruslju potrdil nasprotovanje sistemu spitzenkandidatov in podporo danski liberalki Margrethe Vestager v bitki za vodilne položaje v EU. O slovenskem kandidatu ali kandidatki za evropski komisarski položaj pa pravi le, da "nekaj dramaturške napetosti še bo".

Črepinko bo vodil novi Europolov center za boj proti tihotapljenju migrantov
22. 02. 2016 17.00Italijanski premier Renzi bi višegrajskim državam, ki nasprotujejo sprejemu prosilcev za azil, odtegnil evropska sredstva. Europol pa je odprl nov center za boj proti tihotapljenju migrantov. Vodil ga bo Robert Črepinko, nekdanji šef slovenskega Nacionalnega preiskovalnega urada.

Višegrajska četverica odkrito proti Angeli Merkel
13. 02. 2016 13.22Samo januarja so nemški obmejni policisti v Avstrijo vrnili več kot 3700 Maročanov, Alžircev in Egipčanov. Če se bo to nadaljevalo, bo v Avstrijo s severozahoda letos prišlo do 30.000 ekonomskih migrantov. Višegrajska četverica pa se je odločila, da bo šla v odkrit spopad proti Merklovi. Medtem na tisoče razočaranih prosilcev za azil zapušča Finsko.

Višegrajske države proti spremembam schengna
03. 12. 2015 21.50Predsedniki vlad višegrajske četverice so se v Pragi izrekli proti idejam o krčenju schengenskega območja in poudarili, da so vsakršni "odprti ali skriti poskusi za omejevanje prostega pretoka oseb" znotraj Evropske unije nesprejemljivi. Zagnali so pobudo "Prijatelji Schengna", katere cilj je preprečiti spremembe schengenskega sporazuma.

Diskriminacija članic EU
16. 09. 2006 17.22Višegrajska skupina se je ob koncu srečanja zavzela za vstop držav v schengensko območje do leta 2007.

BiH in Srbija za sojenje doma
16. 09. 2006 16.01Tako BiH kot Srbija želita sojenje proti haaškima obtožencema Milanu in Sredoju Lukiću izpeljati v svoji državi.

Lukić v Haagu
16. 09. 2005 00.00Nekdanji pripadnik paravojaške skupine Beli orli Sredoje Lukić se je predal mednarodnemu sodišču v Haagu.

Lukić se je predal
14. 09. 2005 00.00Sredoje Lukić, ki ga od leta 2000 išče haaško sodišče, se je predal oblastem v Republiki srbski.

Ukrajinska kriza dobila nov zalet
07. 12. 2004 00.00Ukrajinski parlament ni odločal o razpustitvi volilne komisije, Janukovič pa je odšel na dopust, med katerim ga ni mogoče odstaviti.

Klaus zaključil obisk v Sloveniji
22. 10. 2003 00.00Češka je po besedah njenega predsednika, Vaclava Klausa, ki je zaključil obisk v Sloveniji, zaskrbljena nad osnutkom evropske ustavne pogodbe, ki potiska EU v nov tip integracije. Možnost, da bi slovanske države, ki vstopajo v Unijo, tvorile neko skupino, pa je Klaus zavrnil kot kratkovidno.

Drnovšek na Slovaškem
14. 10. 2003 00.00Slovenski in slovaški predsednik Janez Drnovšek in Rudolf Schuster sta na pogovorih v okviru dvodnevnega uradnega obiska slovenskega predsednika na Slovaškem izpostavila, da bosta državi sodelovali tudi v Evropski uniji.

Višegrajska skupina o poplavah in EU
22. 08. 2002 00.00Predsedniki držav Višegrajske skupine so se srečanju na severu Češke zavzeli za čimprejšnjo širitev EU, pogovarjali pa so se tudi o ukrepih za odpravo posledic poplav, ki so prizadele srednjo Evropo, zlasti Češko.

V Varšavi brez soglasja
08. 03. 2002 00.00Pogajalci luksemburške skupine kandidatk za članstvo v EU, med njimi tudi Janez Potočnik, so se srečali v Varšavi. Srečanje so sklenili brez skupne izjave o stališču do predložene finančne strategije za izvedbo širitve.

Višegrajski vrh odpovedan
23. 02. 2002 00.00Madžarska vlada je odpovedala vrh držav Višegrajske skupine, potem ko sta Slovaška in Češka sporočili, da se vrha ne bosta udeležili zaradi neprimernih izjav madžarskega premiera Viktorja Orbana.

Češko-slovaške enote na Kosovu
01. 06. 2001 00.00Premieri držav Višegrajske skupine -Poljske, Madžarske, Češke in Slovaške - so se v poljskem Krakovu dogovorili, da bodo ustanovili mešane vojaške enote, ki jih bodo poslali na Kosovo. Tako bi prvič ustanovili češko-slovaško enoto, ki bi jo lahko vključili v mirovne sile na Kosovu, pa tudi enote, v katerih bi sodelovali poljski in madžarski vojaki.

Krka uresničuje letošnje prodajne načrte
03. 05. 1998 10.31V novomeški farmacevtski družbi Krka so v prvih letošnjih treh mesecih prodali za 13,8 milijarde tolarjev izdelkov, s čimer so že uresničili 26 odstotkov letnega načrta, so zapisali v Utripu, glasilu te družbe. Letos naj bi prodali za 53,7 milijarde tolarjev izdelkov, kar je za desetino več kot lani. V strukturi prodaje v letošnjem prvem četrtletju zavzema farmacevtika 72-odstotni tržni delež, zelena zdravila imajo 15-odstotnega, veterina sedemodstotnega, kozmetika pa petodstotnega. Na območju nekdanje Sovjetske zveze je v tem obdobju Krka prodala 35 odstotkov svoje proizvodnje. Sledi domači trg z 22-odstotnim deležem, države nekdanje Jugoslavije z 18-odstotnim, višegrajska skupina z 16-odstotnim, na ostalih trgih pa Krka ustvari devet odstotkov svoje prodaje.