višanje plač

Kritike na prvi del davčne reforme: 'Pričakovanja niso bila izpolnjena'

29. 08. 2024 06.00

Dobili smo davčno reformo oziroma njen prvi del. Razbremenitve plač, za katero je predsednik vlade Robert Golob zatrdil, da je prvi imperativ, ni. Kot kaže, so namesto tega prvi imperativ postali samostojni podjetniki, zdajšnji predlagani davčni sveženj namreč najbolj številčno vpliva na normirance. Finančni minister Klemen Boštjančič je sicer predstavil olajšanje pogoja za soudeležbo zaposlenih v lastništvu podjetij in davčne pobude za zagonska podjetja, so pa davčno ugodnejši pogoji za tujce do 40 let tisti, ki so na noge dvignili podjetnike in obrtnike. Ni gospodarskega združenja, ki bi v teh ukrepih našlo kar bi spodbujalo gospodarsko rast, se je ostro odzvalo gospodarstvo, minister Boštjančič pa ocenjuje, da gre za politikantsko vpitje.

Perutnina Ptuj: pridružite se podjetju, ki stavi na vaše dobro počutje in rast!

07. 08. 2024 00.15

Najuspešnejše slovensko živilsko podjetje, ki je pred kratkim dvignilo plače in izplačalo nadpovprečen regres, zaradi uspešne rasti vabi nove sodelavce na vseh ravneh proizvodne verige.

Fides vladi očita sprenevedanje: stavka od ponedeljka do preklica

14. 01. 2024 16.53

Vlada je dan pred napovedanim začetkom stavke zdravnikov in zobozdravnikov pozvala sindikat Fides, naj zaustavi stavkovne aktivnosti ter nadaljuje aktivnosti za iskanje kompromisa na pogajanjih skupaj z vladno pogajalsko stranjo. "Stavke si v resnici ne želimo in je skrajni ukrep," pravijo v Fidesu, kjer pri stavki vztrajajo in zanjo krivijo vlado. Za informiranje o stavki, ki se začenja v ponedeljek ob 7.00, pa je po njihovih besedah zadolžen delodajalec, ki mora v ambulantah na vidna mesta postaviti informacije, kako bo v tem času potekalo delo.

Banka Slovenije znižala napoved letošnje rasti na 1,3 odstotka

20. 12. 2023 11.21

Banka Slovenije je napoved letošnje gospodarske rasti znižala na 1,3 odstotka, potem ko je junija napovedovala dvoodstotno rast. Napoved za prihodnje leto je ohranila nespremenjeno pri 2,2 odstotka, za 2025 pa jo je zvišala za 0,1 odstotne točke na 2,3 odstotka. Inflacija naj bi letos znašala 7,2 odstotka, prihodnje leto pa tri odstotke.

Golob o evidentiranju in pokojninski noveli: 'Na upokojence nismo pozabili'

18. 12. 2023 06.20

Vlada bo po koncu nadzora izvajanja novele zakona o evidentiranju delovnega časa v praksi šla v izboljšave v tistih delih, kjer se bodo pokazale kot potrebne, je v odgovorih na poslanska vprašanja dejal predsednik vlade Robert Golob. Rešitve za ugotovljene težave bodo po besedah premierja iskali v okviru Ekonomsko-socialnega sveta. Ob tem pa zatrjuje, da tudi na upokojence nikakor niso pozabili. Kot dokaz je omenil nedavno sprejeto pokojninsko novelo, ki izboljšuje položaj najbolj šibkih skupin upokojencev, ki so delovni invalidi in vdove oz. vdovci.

DZ potrdil novelo interventnega zakona po poplavah in črtal solidarnostni prispevek

10. 11. 2023 06.31

DZ je z glasovi koalicijskih poslancev potrdil novelo interventnega zakona, ki določa dodatne ukrepe in rešitve za odpravo posledic avgustovskih poplav in plazov. Med bistvenimi rešitvami so predplačila za sanacijo stanovanj, ureditev odstranitve ogroženih objektov ter ukinitev obveznega solidarnostnega prispevka, ki naj bi ga 'nadomestil' višji davek od dohodkov pravnih oseb za tri odstotne točke za prihodnjih pet let.

Nepričakovana inflacija evropske banke potisnila v dvig obrestnih mer

22. 06. 2023 15.50

Če želimo ukrotiti visoko inflacijo, bodo verjetno potrebni dodatni dvigi obrestne mere, je v sredo dejal predsednik ameriške centralne banke. Fed je obrestno mero v zadnjih 15 mesecih zvišal desetkrat zapored, prejšnji teden je prvič v tem obdobju ostala nespremenjena. So pa ta teden 'zaradi nepričakovano visoke inflacije' obrestno mero povišale britanska, norveška, švicarska in turška centralna banka.

Šolstvo po finsko: res le med in mleko?

17. 05. 2023 06.00

Finski izobraževalni sistem pogosto jemljemo za zgled. Šole so - na račun visokih davkov - brezplačne, pogoji za učiteljski poklic pa zelo zahtevni. Plače so sicer višje kot pri nas, a obogateti se ne da, pravi Damijan Marin, učitelj športne vzgoje: "Če sta v družini dva učitelja, plači ne bosta dovolj za nakup hiše v Helsinkih." In v Avstriji? V zameno za plačevanje davkov dobijo boljši dostop do zdravstvenih storitev, ocenjuje vzgojiteljica Tanja Strmčnik.

Z ustreznimi plačami do dostojnega življenja in bivanja

23. 03. 2023 00.15

Gospodinjstvom v zadnjem času zaradi rasti cen konec meseca ostane vse manj denarja. Živeti ali bolje rečeno životariti na robu preživetja ni nikogaršnja želja.

'Če bodo obdavčili popolnoma vse, je to popolnoma napačen pristop'

16. 03. 2023 13.50

V poslanskih skupinah opozicije se bojijo, da bo davčna reforma, o kateri so se ta teden pogovarjale vladne stranke, dodatno obremenila državljane. Izračunov sicer še ni, a kot pravijo v NSi, lahko glede na dosedanje delovanje koalicije, ki ima velike potrebe in veliko obljublja, pričakujemo nove davke in višanje obstoječih.

Koliko se je v zadnjem letu podražilo življenje v Sloveniji? Preveč

03. 03. 2023 06.00

Po enem letu zategovanja pasov v Sloveniji ljudje spremljajo kataloge in akcije, bistveno vprašanje pa je, kaj lahko pričakujemo v letošnjem letu. Se bodo cene olja, mlečnih izdelkov, mesa in zelenjave sploh vrnile na raven pred vojno v Ukrajini? Ali bomo imeli tudi letos skoraj 10-odstotno inflacijo, kar pomeni, da bomo za naše prihodke dobili 10 odstotkov manj dobrin, tudi če se te ne bodo dražile.

Fiskalni svet: Primanjkljaj bo visok tudi letos

06. 02. 2023 12.16

Javnofinančna slika Slovenije se je lani predvsem zaradi manjšega obsega pomoči zaradi covida-19 izboljšala, a sta bila tako raven primanjkljaja kot njegovo poslabšanje glede na leto 2019 med večjimi v EU, ugotavlja fiskalni svet. Primanjkljaj bo visok tudi letos, zato svetuje izogibanje ukrepom, ki bi dodatno trajno slabšali stanje javnih financ.

Biserka Marolt Meden: Minister, zbudi se in začni delati

15. 12. 2022 10.34

Iniciativa Glas ljudstva je začela s kampanjo Ustavimo rušenje javnega zdravstva. Slovenski zdravstveni sistem številnim prebivalcem namreč ne zagotavlja več ustavne pravice do zdravstvenega varstva, opozarjajo v iniciativi in dodajajo, da je brez izbranega osebnega zdravnika že več kot 130.000 prebivalcev, od tega več deset tisoč otrok.

Septembra dvig nadomestila za prehrano z zdajšnjih 6,12 na 7,96 evra?

11. 08. 2022 15.13

Ministrstvo za finance je pripravilo predlog sprememb uredbe o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja, na podlagi katerih bi se zvišal neobdavčen znesek povračila stroškov prehrane z zdajšnjih 6,12 na 7,96 evra na dan. Spremembe bi po predlogu začele veljati s septembrom.

Obrestne mere v bankah letijo v nebo. Kako naj ravnajo potrošniki?

11. 06. 2022 07.07

Kakšna nočna mora čaka kreditojemalce ob pogledu na vse višje obroke zaradi naraščajočih obrestnih mer? Te so v zadnjih dveh mesecih dobesedno poletele v nebo, najbolj na udaru pa so tisti, ki jim višino bančnega posojila določa t. i. variabilna obrestna mera. Evropska centralna banka je zaradi naraščajoče inflacije prvič po enajstih letih dvignila obrestne mere za četrt odstotne točke. Obeti so tako slabi, da za jesen napoveduje še eno zvišanje.

Četrto soočenje v znamenju besednih dvobojev

18. 04. 2022 18.26

Na četrtem predvolilnem soočenju so na vprašanja Uroša Slaka odgovarjali vsi voditelji političnih strank, ki jim javnomnenjske raziskave napovedujejo največ glasov in možnost uvrstitve v državni zbor. Zaradi okužbe s koronavirusom je predsednik stranke Gibanje Svoboda Robert Golob sodeloval prek videopovezave. Gostje so spregovorili o gospodarskih temah, medtem pa so se zapletli v več besednih dvobojev.

Katere fronte po volitvah čakajo novo vlado?

15. 04. 2022 07.00

Slovenijo po volitvah čakajo številni izzivi. Gospodarske napovedi niso več tako obetavne, Umar naj bi pomladansko napoved gospodarske rasti znižal. Bodo cene še naprej vse višje, kupna moč pa nižja? Kaj bo s socialnim dialogom? Nekatere teme so v volilni kampanji prezrte, med njimi tudi položaj delavcev in njihove pravice. Pa vendar bo morala prihodnja vlada najti odgovore na to, kako bomo poskrbeli za najšibkeje in hkrati ostali gospodarsko zanimivi.

Banka Slovenije: Ruska vojaška agresija tveganje za gospodarsko aktivnost in inflacijo

05. 04. 2022 17.28

Po tem, ko se je v evrskem območju in tudi v Sloveniji v prvem četrtletju nadaljevala ugodna gospodarska aktivnost, so ruska vojaška agresija, ki se je začela februarja, in uvedene sankcije poslabšali gospodarske obete. Predvsem so se izrazito povečala tveganja za daljše obdobje visoke inflacije, je objavila Banka Slovenije.

(Ne)utemeljen strah pred podražitvijo letalskih vozovnic?

27. 03. 2022 07.19

Že ob pojavu pandemije so bile napovedi, da bo turizem postal dražji, in te so se uresničile, pravi profesorica na ljubljanski Ekonomski fakulteti Ljubica Knežević Cvelbar. Strokovnjakinja za turizem pojasnjuje, da so cene goriv v Evropi so v zadnjem letu močno narasle, eden od vzrokov za njihovo dodatno povečanje pa je v zadnjem mesecu postala še vojna v Ukrajini. "Napovedim o dvigovanju cen letalskega prometa smo priča že 10 let. Članek z naslovom, da letenje nikoli več ne bo tako poceni, bi lahko objavili vsako leto. Razlog je bil eden, drugi, tretji. Ekološki, cene nafte, covid. Trenutno je še vedno mogoče zelo ugodno leteti na veliko večino destinacij, ki so na voljo," pa miri Miha Pogačnik, ki si kruh služi prav s spremljanjem gibanja cen letalskih vozovnic.

Fed zaradi inflacijskih pritiskov pospešil ukinjanje izrednega programa pomoči

15. 12. 2021 21.04

Odbor za odprti trg ameriške centralne banke Federal Reserve se je zaradi inflacijskih pritiskov odločil za hitrejše ukinjanje izrednega programa pomoči gospodarstvu zaradi pandemije covida-19. Ker želi, da se razmere trga dela še izboljšajo, ključne obrestne mere sicer še ne bo spreminjal.

Kakšno vojsko potrebuje Slovenija?

25. 07. 2021 06.00

26 let profesionalne vojske. Vojske, ki se sooča z negativnimi ocenami, kadrovskimi menjavami, aferami, težko zadrži vojake, a ima ugled na misijah. Zakaj strategija ni jasna, vojaki pa odhajajo, letno med 200 in 300? Minister Matej Tonin nove vojake vabi kar iz prvih vrst, s čimer, je slišati iz vojaških krogov, daje napačno sporočilo – vtis, da gre za njegovo vojsko.

Prevzem Policije z devetimi menjavami in 'eksperimentom' na NPU

18. 12. 2020 06.00

Le ena politična menjava in kar osem strokovnih, samo vprašanje časa je še deseta na PU Ljubljana, pritiski, izbira lojalnih, sodni postopki, višanje plač izbranim – takšna je kadrovska kombinatorika Janševe vlade na Policiji. Čistka se je začela praktično s prvim dnem vladanja, ko je morala oditi generalna direktorica Tatjana Bobnar, ki jo je najprej nasledil Anton Travner, zdaj je v. d. Andrej Jurič. Sledile so razrešitve šefov kriminalistične policije Boštjana Lindava, uniformirane policije Srečka Jarca in vodje odnosov z javnostmi Vesne Drole. Odšel je Franc Pavlin, vodja sektorja za notranje preiskave in integriteto. Na NPU so se v nekaj mesecih zamenjali kar štirje šefi – po Darku Muženiču, Igorju Lambergarju in Urošu Lepoši, so postavili prijateljico Roka Snežiča, Petro Grah Lazar.

Za zdaj brez podaljšanja subvencioniranja skrajšanega delovnega časa

23. 11. 2020 21.12

Odbor DZ za finance je iz predloga šestega protikoronskega zakona, ki prinaša dodatne ukrepe za omilitev in odpravo posledic covida-19, črtal podaljšanje subvencioniranja skrajšanega delovnega časa. Tako so predlagali poslanci koalicije, ki načrtujejo ureditev te problematike v drugem zakonu. Odbor seje ni končal in jo bo nadaljeval v torek.

Ameriška centralna banka v skladu s pričakovanji zvišala ključno obrestno mero za 0,25 odstotne točke

21. 03. 2018 20.12

Šesto povečanje ključne obrestne mere na med 1,50 do 1,75 odstotne točke od zadnje velike finančne krize leta 2008 je bilo pričakovano. Odbor za odprti trg ameriške centralne banke Federal Reserve sicer napoveduje, da se bo ključna obrestna mera do konca leta 2019 dvignila na 2,9 odstotka.

Sindikati: Odpoved kolektivnih pogodb zaradi pohlepa

05. 09. 2013 15.44

Sindikati pravijo, da je odpoved kolektivnih pogodb nedopustna, hkrati pa obtožujejo delodajalce, da krizo izkoriščajo le kot izgovor za višanje dobičkov. Delodajalci pa opozarjajo, da so zaradi kolektivnih pogodb nekonkurenčni tistim, ki jih pogodba ne zavezuje.

'Če se bo vlada pogajala le formalno, stavka bo'

16. 09. 2010 07.38

Ministrica Krebsova trdi, da je napovedana stavka sindikatov zgolj politična, nasprotuje pa ji tudi predsednik Türk. Sestavljena je vladna pogajalska skupina in z njo so sindikati zadovoljni.

Pahor proti zviševanju plač v uradništvu EU

11. 12. 2009 16.11

Premier Borut Pahor je v Bruslju odločno poudaril, da Slovenija nasprotuje 3,7-odstotnemu zvišanju plač v administraciji EU.

Poslanci tudi v drugo podprli višanje plač sodnikom

22. 10. 2009 19.10

Poslanke in poslanci so vnovič podprli novelo zakona o državnem tožilstvu, na katero je državni svet konec septembra izglasoval veto. Z novelo se zvišujejo plače sodnikom, pravobranilcem in tožilecem.

S februarjem višje pokojnine

19. 02. 2008 13.31

Večina pokojnin se bo v februarju povišala za 3,2 odstotka. Kdor se je upokojil lani, pa bo prejel za 3,8 odstotka višjo pokojnino.

Virant umirja strasti

12. 12. 2007 14.12

Minister Virant je zavrnil, da naj bi se z zdravniki pogajali za dvig plač za 30 odstotkov. Šolniki so ogorčeni.