vezovišek

Za kaj zapravljamo?

08. 03. 2025 07.00

15 tisoč evrov za kolo, smučarska oprema, 1200 evrov za stekleničko parfuma, več tisoč evrov za dostavo na dom, pa za avto, urejanje vrta ali kuhinje, vozičke za dojenčke. Za takšne stvari Slovenci radi odštejemo več denarja, tudi v času, ko se zdi, da je življenje iz dneva v dan dražje. Se pa za to tudi vse bolj zadolžujemo, jemljemo več potrošniških kot stanovanjskih kreditov. Kar je lahko zelo nevarno za stabilnost našega družinskega proračuna in nas potegne v vrtinec dolgov. Včasih tudi samo za to, da bi navzven dajali vtis lagodnega življenja.

Spletna prevara: '24.000 evrov je v momentu izginilo'

27. 02. 2025 06.00

Bančne, romantične, investicijske goljufije, pa tiste s spletnimi trgovinami, so v izjemnem porastu in jih je trikrat več kot pred petimi leti. Samo lani so goljufi Slovencem ukradli rekordnih 30 milijonov evrov. In kako so se ujeli v past? Goljufi običajno pošljejo elektronsko ali SMS-sporočilo, lahko pa vas pokličejo. V porastu so goljufije na področju kriptovalut, ljudje izgubijo tudi 100.000 evrov prihrankov. In rekord? Poskus prevare za 369.500 evrov.

Vložiti v delnice ali obdržati denar? Nekateri ne bodo imeli izbire

27. 01. 2025 20.13

Ste med tistimi, ki bodo ob preoblikovanju Vzajemne postali delničarji? Kar 412 tisoč upravičencev ne bo imelo izbire, prejeli bodo delnice. Kaj pa preostalih 419 tisoč zavarovancev, ki bodo lahko izbirali med delnicami in denarjem? Vse to odpira pomembna vprašanja. Kaj pomeni metoda "en evro, ena delnica" in ali je delnice sploh vredno obdržati? Vzajemna bo na borzi zaživela šele spomladi 2026, ključne odločitve pa morate sprejeti že zdaj.

Kako z varčevanjem do stanovanja, hiše?

31. 10. 2024 08.04

Danes je svetovni dan varčevanja. Ne le, da Slovenci v Evropski uniji varčujemo nadpovprečno, smo celo drugi najbolj varčen narod. Pred nami so samo še Madžari. Ana in Martin varčujeta za stanovanje in v rubriki 24UR DEJSTVA smo izračunali, koliko bi privarčevala, če bi mesečno varčevala na različne načine – na banki, v skladih, delnicah, zlatu in tudi v najbolj rizični naložbi, v kriptovaluti.

Še imamo srednji razred?

27. 01. 2024 13.30

V Sloveniji se imamo skoraj vsi za srednji razred, hkrati pa smo prepričani, da ga več ni oziroma da izginja. Vendar kaj to sploh pomeni? In kdo sploh je v srednjem razredu? Zaradi neurejenega trga nepremičnin prav stanovanje ali hiša postaja razredna subvencija. Če jo imaš, če si jo podedoval, si ne glede na dohodek, poklic, izobrazbo, srednji razred. Statistično smo zelo egalitarna država, problem pa je v statistiki, ki temelji samo na dohodku. Razlike nastajajo, ko v enačbo vključimo premoženje.

Jure Ivanušič odigral 400. izvedbo predstave Od tišine do glasbe

24. 12. 2023 12.18

Slovenski igralec Jure Ivanušič je v razprodanem ljubljanskem SiTi teatru odigral 400. izvedbo predstave Od tišine do glasbe. Monokomedija je pred 17 leti nastala z željo, da bi nagovorila najširše občinstvo, mlado in staro, glasbeno izobraženo in neizobraženo.

Nepremičnine: Je čas za prodajo, nakup ali investicijo?

21. 11. 2021 00.15

Trend dvigovanja cen stanovanjskih nepremičnin, ki smo ga lahko opazovali v Sloveniji v času pandemije in dela od doma je bil še bolj opazen v razvitih ekonomijah. Od ZDA preko Velike Britanije in celo do Kitajske sega razcvet povpraševanja po stanovanjskih nepremičninah. Globalne cene so se povišale izjemno hitro, povpraševanje pa je ponekod pripeljalo do pravih nepremičninskih vojn.

Na pomoč! Kako naj otroka naučim ravnati z denarjem?

28. 10. 2021 00.15

Kot starši želimo svojim otrokom samo najboljše, a to ne pomeni nujno najboljša oblačila, najnovejše igrače ali najboljše pripomočke. Zagotovo pa to pomeni, da želimo, da so naši otroci varni, zaščiteni in da imajo dobre temelje, na katerih bodo gradili svoje življenje. In eden od ključnih temeljev, ki jim ga moramo pomagati postaviti je finančni temelj – kako uspešno ravnati z denarjem, da bo njihova prihodnost brez finančnega stresa.

Ne prepuščajte se čustvenemu nakupovanju, vklopite razum

28. 02. 2021 07.00

Karantena, zaprte trgovine, lokali, omejena potovanja so nam v žepu pustili kakšen evro več, a zdaj je treba biti previden, da nas ne zanese, opozarjajo finančni strokovnjaki. Nikakor se ne smemo prepustiti čustvenemu nakupovanju, ampak kupujmo premišljeno, torej tisto, kar res potrebujemo. Prihodnost je negotova, rezervo moramo imeti. Namreč, nekatera podjetja so že propadla, nekatera pri življenju ohranjajo moratoriji na kredite in drugi ukrepi, posamezniki, ujeti v negotovo gospodarsko in finančno kolesje, se bojijo nove, večje prihajajoče krize. Kako torej ravnati z denarjem v teh časih?

Dedek našel zakopane bitcoine in ugotovil, da je milijonar!

05. 09. 2017 09.40

Ta dedek ste lahko tudi vi, če ste leta 2009 investirali v bitcoine in pozabili, kam ste "skrili" vašo bitcoin denarnico.

Vam vedno zmanjka denarja za dopust? Tu je rešitev!

21. 06. 2017 08.14

Vsi si želimo biti preskrbljeni, zato se trudimo imeti službo, služiti denar in tako sebi ter družini zagotavljati kar se da lagodno življenje. A številnim to ne uspeva najbolje. Čeprav imajo redne prihodke in (vsaj na videz) pazijo na porabo denarja, nimajo dovolj niti za sprotne stroške, kaj šele za poletni družinski dopust. Strokovnjaki pravijo, da je za to krivih več dejavnikov, rešitev pa vidijo v skrbnem vodenju in načrtovanju družinskega proračuna.

Zaradi napačne odločitve sem izgubila 32.122 evrov!

13. 01. 2017 06.30

Nisem vedela, da me lahko bančnik zavede. Zaupala sem mu in izbrala tisto opcijo, za katero mi je rekel, da je boljša. Pokazal mi je dva izračuna in rekel, če izberete to opcijo, ste na varnem. In sem jo izbrala,” pripoveduje Sabina. “Ena sama napačna odločitev, zaupanje napačni osebi, je dovolj za izgubo več deset tisoč evrov! Danes vem, da takšne odločitve ne bi smela sprejeti sama.”

Kdo v resnici finančno 'vzdržuje' družino – ona ali on?

10. 01. 2017 06.25

Težko si je predstavljati, da je v eni partnerski zvezi, zakonu, družini, mož finančno neodvisen, žena pa na robu finančne varnosti. V tem enostavno ni logike, dokler ne pridemo do še vedno pogostega pojava: denar ima različen pomen za različne ljudi – od varnosti do statusa.

Preprečite decembrski bankrot!

22. 12. 2016 06.30

Mesec december je čas, ki bi se ga morali vsi veseliti, še posebej otroci. Pa vendar je za marsikoga zelo stresen. Nekaterim stres povzroča že gneča v, pred in v okolici nakupovalnih centrov.

Neckermannov fotonatečaj

10. 04. 2007 09.38

Ob 10. obletnici je podjetje neckermann.si pripravilo veliko nagradno igro s stotimi nagradami.