vetrovno striženje

Lahko v Sloveniji pričakujemo še več tornadov?
02. 08. 2023 11.36Pri nas so tornadi zaradi razgibanega površja, ki ga ima Slovenija, zelo redki, če pa že nastanejo, pa niso tako obsežni in uničujoči kot v ZDA, pripoveduje naš hišni prognostik Rok Nosan. Tornadi v Sloveniji so se v preteklosti že dogajali in tudi v prihodnosti jih lahko še pričakujemo, a ne vsako leto, izpostavlja. Hitrost vetra v središču tornada, ki je pustošil v Ilirski Bistrici, je zelo verjetno presegla 150 kilometrov na uro.

Zakaj je letošnje poletje tako drugačno kot lansko, ko je gorel Kras?
25. 07. 2023 21.05Škoda po neurjih je izredna, vremenske ujme so nekatera območja pri nas letos prizadela že večkrat. Številni prebivalci so noč prebedeli – nekateri v strahu pred udrihanjem, drugi zaradi odpravljanja posledic. Kako je toča lahko padala ponoči in zakaj je letošnje poletje tako drugačno kot lani, ko je gorel Kras in nas je vseskozi spremljala suša?

Pred natanko štirimi leti klestila najdebelejša toča pri nas
11. 06. 2023 11.04Minevajo natanko štiri leta od silovitega neurja z verjetno najdebelejšo točo pri nas, ki se je razbesnelo v Poljanski dolini ob Kolpi. Nekatera zrna toče so v Predgradu še tri ure po neurju v premeru merila 11 centimetrov. Verjetno ni treba posebej poudarjati, da je takšna toča za seboj pustila pravo razdejanje.

'V prestolnici tako hudega naliva v 160-letni zgodovini meteoroloških meritev še ni bilo'
30. 09. 2021 06.20Po vremensko umirjenem septembru, ki so ga zaznamovali sonce in ob popoldnevih tudi zelo visoke temperature, nam je vreme sinoči pokazalo svojo manj prijetno plat. Severovzhodno Slovenijo so v poznih popoldanskih urah zajele krajevne nevihte s silovitimi nalivi in sodro, ob katerih je ponekod v kratkem času padlo več kot 50 litrov dežja na kvadratni meter, še burnejše dogajanje pa se je zvečer preselilo nad prestolnico, kjer tako hudega naliva v 160-letni zgodovini meteoroloških meritev še ni bilo.

Toča v velikosti jajca uničevala v Komendi, v Žalcu udarilo tudi po hmelju
09. 08. 2021 06.10Odkrite strehe, popokana stekla, poškodovane fasade, popolnoma uničen pridelek. Toča v velikosti jajca je v Komendi poškodovala skoraj vsako hišo. Da takega neurja ne pomnijo, pripovedujejo tudi prebivalci Žalca in okolice: uničene strehe, balkoni, poškodovani so bili avtomobili, pridelka ni več, toča pa ni prizanesla niti hmelju.

Zakaj nastane nevihta in kdaj se bo iz nevihte razvilo neurje?
12. 06. 2021 06.45Krepko smo že zakorakali v meteorološko poletje, ki je za marsikoga najlepši del leta, toda z vremenskega vidika pogosto tudi zelo nepredvidljiv. Tako v tem letnem času ni nič nenavadnega, če trenutno še sije sonce, le eno uro kasneje pa divja uničujoče neurje. Tudi v preteklih dneh brez neviht ni šlo. Te so bile lokalno kar močne, a zaradi šibkih višinskih vetrov niso prepotovale večjih razdalj.

Zakaj nastanejo močni nalivi?
07. 08. 2020 06.00Prejšnje dni sta zaznamovala ciklon in hladna fronta, ki se je počasi pomikala čez Alpe. V višinah je pihal vlažen jugozahodni veter, pri tleh šibak vzhodnik. Velika količina vlage, spreminjanje hitrosti in smeri vetra z višino ter velika temperaturna razlika med tlemi in višinami so dober recept za močne nalive. V naslednjih dneh bo vreme pokazalo svojo lepšo plat, nevihte z nalivi bodo zelo redke.

Kaj je bil vzrok za včerajšnja močna neurja s točo?
30. 07. 2020 07.20Sreda se je marsikje v severni in osrednji Sloveniji končala na najslabši možen način. Pojavljali so se močni nalivi in sunki vetra, klestila je tudi toča, ki je ponekod presegala velikost oreha. Burno dogajanje se je začelo malo po 18. uri, ko se je iznad Avstrije nad Slovenske Gorice pomaknil močnejši nevihtni sistem. Istočasno so v Avstriji že nastajale nove močne nevihte, ki so se nato s severozahodnim višinskim vetrom pomikale nad Slovenijo, hkrati pa so nad nami nastajale nove.

Večji del Slovenije zajela neurja z močnimi nalivi, ponekod klestila debela toča
29. 07. 2020 20.27Hudo neurje z močnimi nalivi je v večernih urah zajelo večji del Slovenije. Ponekod je klestila debelejša toča, tudi v Domžalah, kjer ima več sto objektov razbito streho in vodo v hiši. Arso opozarja na nevarnost naraščanja vodotokov in manjših rek.

Silovita neurja so posledica močno nestabilnega ozračja in vetrovnega striženja
12. 06. 2019 12.45K nastanku včerajšnjih neurij sta pripomogla močna nestabilnost ozračja ter veter, ki se je z višino krepil in spreminjal svojo smer z jugovzhodne na jugozahodno. Ravno spreminjajoč veter je povzročil, da se je nad Dolenjsko in Belo krajino celotna oblačna gmota začela vrteti, kar je nevihto naredilo dolgoživo.

Ali je protitočna obramba z letali sploh smiselna?
03. 08. 2019 07.00Protitočna obramba že leta odpira različne debate v Sloveniji in v tujini, predvsem kar se tiče njene učinkovitosti. Ker je zadeva precej zapletena, smo za mnenje vprašali vse vpletene in opaziti je, da so mnenja deljena med stroko, ki trdi, da to ni učinkovito in izvajalci ter prebivalci, ki pravijo, da je ogromno dokazov, ali če smo bolj natančni, ravno pomanjkanje le-teh, saj naj toče ne bi bilo.

Kako nastane toča?
04. 07. 2019 17.51Sredino popoldansko dogajanje so znova popestrile nevihte s točo, ki na srečo ni bila tako velika kot tista v začetku junija. Pogoji v ozračju namreč niso bili ugodni za nastanek velike toče, vseeno pa je velika količina manjše toče pobelila dele Krasa in Mozirje v Savinjski dolini. Petek bo minil v znamenju stabilnega vremena, v soboto in v nedeljo bo verjetnost za nastanek neviht znova večja.

Ponekod padla skoraj mesečna količina padavin, manjši vodotoki poplavljali
22. 06. 2019 09.00Sobota nam je prinesla pestro vremensko dogajanje. Nevihte z nalivi, sunki vetra in točo so se že dopoldne razširile nad večji del države. Največ težav so povzročali manjši vodotoki in hudourniki, ki so ob obilnih padavinah močneje narasli in ponekod tudi poplavili. Lokalno je v kratkem času padla skoraj mesečna količina padavin.

Nebo zobe najhuje pokazalo nad Črnomljem, močna nevihta besnela tudi nad Pomurjem
08. 06. 2018 06.20Jugovzhod države je zajelo neurje s točo v velikosti jabolka. Poškodovala je številne avtomobile, odkrite so strehe, razbita okna. Neurje z močnimi nalivi je zajelo tudi vzhod - območje od Ptuja do Brežic - in severovzhod države. Arso je za jugovzhodno in severovzhodno regijo izdal rdeče vremensko opozorilo.