vetrovni stržen

Petek bo vetroven in topel, v soboto prihaja hladna fronta

26. 09. 2024 11.28

Z močnimi jugozahodnimi vetrovi k nam doteka topel in zelo vlažen zrak, ki ob dviganju ob gorskih pregrad prinaša dež. Največ padavin bo do petka zvečer padlo v Posočju. Najmočnejši sunki vetra lahko takrat na izpostavljenih mestih presežejo hitrost 70 kilometrov na uro. V soboto dopoldne se pričakuje prehod hladne fronte od severa, ki bo predvidoma prinesla nekaj dežja večjemu delu Slovenije. Od nedelje naprej pa kaže na večinoma suho in hladnejše vreme.

Krajevne nevihte tokrat predvsem v družbi močnih nalivov

25. 07. 2023 06.22

S prehodom hladne fronte se je zaključilo še zadnje dejanje vremenske epizode, ki je prve dni tega tedna znova zaznamovala z močnimi neurji, silovitimi sunki vetra in točo. Po Sloveniji je znova povzročila veliko gmotno škodo, burno vremensko dogajanje pa se bo dokončno umirilo šele danes. Dopoldne bodo padavine povsod ponehale, od zahoda se bo delno zjasnilo, dosegla pa nas bo hladnejša zračna masa.

Čez Slovenijo odbrzela močna supercelična nevihta

24. 07. 2023 06.29

Zaradi velike verjetnosti debele toče, močnih sunkov vetra in zelo močnih nalivov je Arso v ponedeljek zvečer objavil rdečo stopnjo vremenske ogroženosti. Napovedi so se namreč uresničile: Slovenijo je iz smeri Italije dosegla zelo močna nevihtna celica, ki sta jo spremljala tudi silovit veter in toča. Neurje je malo po 21. uri najprej zajelo Goriško in se nato začelo premikati čez osrednjo Slovenijo. Nevihtni sistem se je hitro pomaknil proti vzhodu, zato je agencija za okolje nato tudi za jugovzhod države dvignila stopnjo opozorila na najvišjo, rdečo. Na zahodu pa že nastajajo nove nevihte, zato vremenoslovci opozarjajo, da bo burna tudi noč.

So nas ekstremni vremenski dogodki v zadnjih tednih pripeljali do točke brez vrnitve?

02. 08. 2021 07.30

V letošnjem letu ekstremnega vremenskega dogajanja po svetu zares ne manjka. Medtem ko se v zahodni in srednji Evropi že več tednov soočajo s hudimi neurji in poplavami, na Češkem je ob koncu junija pustošil celo tornado, se le kakšnih 1000 kilometrov južneje, v Turčiji in na Siciliji spopadajo z obsežnimi požari, ki so posledica hude suše in vročine na tem območju. Še v mnogo večjem obsegu požari divjajo v Sibiriji, medtem ko se je na Grenlandiji po nekaterih podatkih v preteklem tednu stalila rekordna količina snega. Taki dogodki so zelo zaskrbljujoči, saj lahko pripeljejo do t. i. pozitivne povratne zanke ali učinka domin, ki podnebne spremembe le še pospeši.

Kar 60 stopinj Celzija razlike med severom in jugom Evrope

05. 02. 2021 07.15

V preteklih dneh je bilo predvsem v gorah zelo vetrovno. Na Kredarici so najmočnejši sunki vetra presegali hitrost 120 kilometrov na uro. Še precej bolj je pihalo v višjih plasteh ozračja, na višini okoli deset kilometrov, kjer se odvija večina letalskega potniškega prometa. Naši kraji so se namreč znašli na obrobju vetrovnega stržena, ki v teh dneh ločuje zelo mrzlo polarno od občutno toplejše sredozemske zračne mase. Temperaturna razlika med severom in jugom Evrope znaša kar 60 stopinj Celzija, kar se ne zgodi ravno pogosto.

Kaj oslabljen polarni vrtinec pomeni za nadaljevanje zime?

15. 01. 2021 07.15

Letošnja zima je bila v dozdajšnjem poteku precej pestra, kot kaže, bo pestro tudi njeno nadaljevanje, saj je nad severnim polom polarni vrtinec oslabel in razpadel na dva dela. Kaj je polarni vrtinec in kako vpliva na vreme v Sloveniji?

Spet nam grozi močan veter

08. 02. 2020 07.00

Prihodnji dnevi bodo spet zelo vetrovni. Kombinacija nizkega zračnega tlaka in bližina hladne fronte bosta povzročila, da bo pas najmočnejših vetrov v ponedeljek čez dan potekal ravno prek naših krajev. Najbolj vetrovno bo na Štajerskem in v Prekmurju, kjer bodo najmočnejši sunki jugozahodnika lahko presegli 90 kilometrov na uro. Še bolj vetrovno bo drugod po Evropi.

Kakšno vreme nam prinaša močan vetrovni stržen?

08. 11. 2019 06.43

Nad Alpami se v teh dneh zadržuje vetrovni stržen, najmočneje piha na višini okoli deset kilometrov, kjer veter dosega hitrosti celo do 250 kilometrov na uro. Ker zrak prihaja k nam od jugozahoda, imamo razmeroma toplo vreme s pogostimi padavinami. Vetrovni stržen je zelo pomemben v letalstvu, zaradi njegove predvidljive lege pa govorimo o letu z vetrom.

Kaj je vzrok za hud mraz v Severni Ameriki?

31. 01. 2019 16.50

V Evropi temperature v zadnjih dneh ne odstopajo bistveno od dolgoletnega povprečja, s povsem drugačnimi razmerami pa se soočajo na drugi strani Atlantika v Severni Ameriki, ki jih je po sneženju v začetku tedna sedaj preplavil še zelo mrzel arktični zrak.

Veter že povzročal težave, najhujše šele prihaja

28. 10. 2018 07.15

Močnejši sunki vetra so že v nedeljo povzročali nekaj težav, zaradi katerih so morali posredovati tudi gasilci. Na zahodu države bo jutri močno pihalo, lokalno do 100 kilometrov na uro. Najmočnejši veter pričakujejo v ponedeljek pozno popoldne in v prvem delu noči na torek. Predvsem na Primorskem, Notranjskem in Kočevskem bo velika nevarnost vetroloma. 

Kako taljenje arktičnega ledu vpliva na vreme po svetu?

04. 10. 2018 19.00

Temperatura na Zemlji je vse višja, kar je posledica toplogrednih plinov, ki jih spuščamo v ozračje. Eden najbolj očitnih pokazateljev globalnega segrevanja ozračja je arktični morski led, ki se vsako zimo poveča in vsako poletje skrči v odzivu na spremembe temperature, sončno obsevanje in veter. Krčenje arktičnega ledu ima velik vpliv na vremenske vzorce po svetu.

ANIMACIJA: Slovenijo zajelo močno sneženje - sneg se oprijema cest

08. 12. 2017 08.23

Slovenijo je ponoči zajelo sneženje. Zaradi visokih temperatur je padal izrazito moker sneg, ki se je oprijemal cestišč in povročal nekaj težav v prometu. Padavine se bodo razširile nad vso Slovenijo, ponekod lahko zapade tudi do 20 centimetrov snega. Zaradi obilnih padavin se lahko Kolpa s pritoki in manjše kraške reke dolenjskega krasa razlijejo izven svoje struge.