vetrnih

Haloze: proti vetrnim elektrarnam tudi župani petih okoliških občin

11. 04. 2025 19.37

Prebivalci Haloz, ki nasprotujejo postavitvi petih vetrnih elektrarn, so se, kot smo že poročali, združili v civilno iniciativo. Zdaj so se jim pridružili še župani petih tamkajšnjih občin. Kot poudarjajo, bi umestitev vetrnih elektrarn v okolje, ki je izjemno občutljivo, naravno in turistično dragoceno, imela trajne negativne posledice za celotne Haloze.

Umeščanje vetrnih in sončnih elektrarn: pritiski, grožnje in ustrahovanje

09. 04. 2025 15.56

Na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo so opozorili, da retorika in aktivnosti, povezane z umeščanjem energetske infrastrukture v prostor, v zadnjem času včasih presegajo meje sprejemljivega. Izrazili so odločno nasprotovanje vsakršnim pritiskom, grožnjam ali poskusom ustrahovanja, uperjenih proti vpletenim v postopke. Za katere primere natančno gre, na ministrstvu niso navedli.

Nov upor proti vetrnim elektrarnam: v Halozah zbirajo podpise proti gradnji

25. 03. 2025 20.18

Na območju dveh občin v Halozah nameravajo Dravske elektrarne Maribor postaviti pet vetrnih elektrarn, visokih do 220 metrov. Prebivalci so zaskrbljeni in ogorčeni, saj so za podrobnosti projekta izvedeli šele pred kratkim. Uradno obveščeni niso bili niti tisti, ki bi jim zaradi gradnje vetrnic država odvzela dele njihovih zemljišč. Združili so se v Civilno iniciativo in v manj kot dveh tednih zbrali več kot 1500 podpisov občanov proti gradnji vetrnic.

Zelenski: Dogovor z ZDA le začetni okvir

26. 02. 2025 06.35

Ameriški predsednik Donald Trump je med pogovorom z novinarji v Beli hiši dejal, da predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski še ta teden, predvidoma v petek, prihaja v Washington, kjer naj bi podpisal dogovor o uporabi ukrajinskih naravnih virov v zameno za pomoč ZDA. Zelenski je uvodni dogovor z ZDA označil za "neke vrste začetni okvir", ki bi lahko vodil v nadaljnje dogovore.

Trump želi ukrajinske minerale, več kot pol pa jih že nadzoruje Rusija

24. 02. 2025 15.50

Trump vztraja pri 500 milijardah dolarjev "kompenzacije za pomoč" v obliki lastništva nad redkimi zemeljskimi minerali v Ukrajini. Toda ali mu jih Ukrajina sploh lahko da? Danes več kot 50 odstotkov redkih mineralov leži v regijah, ki jih nadzoruje ruska vojska.

Estonija, Latvija in Litva 'zapuščajo Rusijo'. Skrbi jih morebitna sabotaža

08. 02. 2025 07.23

Estonija, Latvija in Litva bodo dokončno zapustile električno omrežje z Rusijo in Belorusijo ter se pridružile evropskemu. Ob tem bo v teh baltskih državah potekalo več slovesnosti, nedeljske v Vilni se bo po napovedih udeležila tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Vetrnice v Ilirski Bistrici? Podporniki in nasprotniki podpise predali ministrstvu

30. 12. 2024 13.23

Predstavniki Civilne iniciative Snežnik so na ministrstvo za naravne vire in prostor dostavili zbrane podpise v znak nasprotovanja projektu postavitve devetih vetrnic v občini Ilirska Bistrica. Kot so pojasnili, je s projektom predviden poseg v območje neokrnjene narave, gre tudi za vodovarstveno območje. Hkrati pa je podprise zbrala tudi druga iniciativa iz Ilirske Bistrice, ki postavitev elektrarn podpira.

Skrivnostna okvara na podmorskem kablu med Finsko in Nemčijo

18. 11. 2024 17.54

Nepojasnjena okvara na podmorskem telekomunikacijskem kablu, ki povezuje Finsko in Nemčijo, je povzročila motene komunikacijske storitve, je sporočilo finsko podjetje Cinia. Za zdaj še ni jasno, kaj je okvaro povzročilo, oblasti pa pogledujejo tudi proti Rusiji.

V veljavi dodatne carine na uvoz kitajskih električnih vozil

30. 10. 2024 06.39

Na električne avtomobile iz Kitajske je treba pri uvozu v EU odslej obračunati dodatno carino, ki lahko znaša tudi 35,3 odstotka. Evropska komisija, ki meni, da je dodatna dajatev potrebna za zagotovitev dolgoročne prihodnosti avtomobilske industrije v uniji, je uredbo o tem sprejela v torek in jo še istega dne objavila v Uradnem listu EU.

Umaknili oznako zaupno: kateri scenarij oskrbe z elektriko je najdražji?

24. 10. 2024 15.31

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je objavilo izsledke analize direktorja Elesa Aleksandra Mervarja, ki je primerjal stroške različnih scenarijev oskrbe z elektriko. Upoštevajoč le investicijske izdatke je najcenejši jedrski scenarij, ob vključitvi stroškov delovanja in vzdrževanja pa scenarij brez jedrske energije po 2043. Analiza je do nedelje nosila oznako zaupnosti.

Vetrne elektrarne nad Ilirsko Bistrico?

17. 10. 2024 21.34

Ilirska Bistrica je na nogah. Država želi nad krajem postaviti polje vetrnih elektrarn - in sicer devet vetrnic, visokih 250 metrov. Od naselij bi bile oddaljene 1400 metrov. Na Občini Ilirska Bistrica pobudi nasprotujejo, češ da gre za velik poseg v prostor, ki da ni skladen z razvojnimi načrti občine. Prav tako so proti postavitvi številna civilna združenja. In prav zdaj Ministrstvo za naravne vire in prostor, skupaj s pobudnikom, Direktoratom za energijo, krajanom predstavlja načrt, ki mu tudi domačini ostro nasprotujejo.

Vrnitev k jedrski energiji: stranka Merklove bi pognala stare reaktorje, gradila nove

12. 10. 2024 13.38

Nemčija je 15. aprila 2023 zaprla svoj zadnji jedrski reaktor. Takratna kanclerka Angela Merkel je bila ključna zagovornica nemškega postopnega opuščanja jedrske energije, odločitev pa je dobila dodaten zagon po katastrofi v Fukušimi leta 2011. Vztrajala je, da jedrska energija ni trajnostna rešitev za prihodnost. In poudarjala, da se mora Nemčija osredotočiti na razvoj obnovljivih virov energije. Danes je situacija precej drugačna. CDU/CSU, politična sila Merklove, zahteva vrnitev jedrske energije, saj da je v nasprotnem primeru ogroženo nemško gospodarstvo in varnost energetske oskrbe.

'Referendum o JEK je brezpredmeten in zloraba demokracije'

12. 10. 2024 07.00

Vrtoglavih 15 milijard evrov. Za en letni proračun države. Toliko bi lahko – če ne bo še kakšnih podražitev – stal drugi blok krške nuklearke, o katerem pa je več odprtih vprašanj kot znanih odgovorov in o katerem bomo že čez mesec dni glasovali na referendumu. Toda – ali drugemu bloku krške nuklearke res ni alternative? Bo projekt sploh rentabilen, ob vseh izkušnjah, ki jih imamo s preplačano in koruptivno investicijo v TEŠ6? Ali državljani sploh vemo, o čem bomo na referendumu glasovali? Za 24UR ZVEČER je spregovoril ekolog in geograf dr. Dušan Plut.

Na grebenih v bližini Ilirske Bistrice bi postavili devet vetrnic

30. 09. 2024 17.19

Ministrstvo za naravne vire in prostor je objavilo pobudo v postopku priprave državnega prostorskega načrta za polje vetrnih elektrarn Ilirska Bistrica. Investitor AAE Gamit, ki za zdaj neuspešno načrtuje tudi polja vetrnic v sežanski in divaški občini, bi na vrhovih vzhodno od Ilirske Bistrice postavil devet vetrnic.

Domačini so se vetrnicam na Boču uprli, občina idejo pozdravlja

19. 06. 2024 16.43

Po tem ko so se občani več občin okoli Pohorja odločno postavili proti vetrnim elektrarnam, tudi ministrstvo za naravne vire je zatem vlogo za gradbeno dovoljenje zavrnilo, se zdaj podobna zgodba z revoltom domačinov odvija tudi v Makolah. Z eno razliko. Postavitvi vetrnih elektrarn na Pohorju so se poleg domačinov glasno uprli tudi vsi tamkajšnji župani. V tokratnem primeru pa župan Makol ni oporekal. Prav nasprotno. Domačini so nemudoma začeli z zbiranjem podpisov proti, protestni shod pa so pripravili kar pred občino. Gre za vetrnice, ki bi jih postavili na Boču.

Kdo bo plačal (okoljski) davek? AI nenasitna elektrike in vode

15. 06. 2024 18.04

Umetna inteligenca je lahko nevarna. Toda glavno tveganje morda ni tisto, pred katerim svari Hollywood – zlonamerna superinteligenca, ki želi uničiti človeštvo. Namesto tega bi lahko bila usodna njena nenasitna potreba po energiji in naraščajoč ogljični odtis, kar bi vplivalo na vse več požarov v naravi, poplav in vseh drugih ekstremnih vremenskih pojavov, ki jih prinašajo podnebne spremembe.

HSE državi vrnil vseh 492 milijonov evrov pomoči

30. 05. 2024 09.03

Holding Slovenske elektrarne (HSE) je državi kot del povračila naknadnega vplačila kapitala iz decembra 2022 vrnil še 75 milijonov evrov. S tem je državi vrnil celoten znesek pomoči v višini 492 milijonov evrov.

Sončna elektrarna v Dekanih: če bodo vztrajali s projektom, sledi ustavna presoja zakona

10. 04. 2024 19.20

Nov zakon, ki med drugim omogoča tudi lažje umeščanje sončnih in vetrnih elektrarn v prostor, je že na preizkušnji. V Dekanih pri Kopru so se uprli nameri Soških elektrarn, ki želijo tam postaviti sončno elektrarno z močjo osem megavatov. Domačine so najbolj razjezili prav poenostavljeni postopki, ki so iz odločanja o postavitvi takšnih objektov izključili lokalno skupnost. Če projekta ne bodo ustavili, napovedujejo tudi ustavno presojo zakona.

Ministrstvo zavrnilo vlogo za gradbeno dovoljenje za vetrnice na Pohorju

02. 04. 2024 16.48

Ministrstvo za naravne vire in prostor je konec marca zavrnilo vlogo za gradbeno dovoljenje za 35 vetrnih elektrarn na Pohorju, vlogo za še 21 dodatnih na Rogli pa je investitor umaknil sam. Investitor ima še možnost upravnega spora in ponovne vložitve umaknjene vloge.

HSE vrnil dodatnih 75 milijonov evrov državne pomoči

27. 03. 2024 10.00

Holding Slovenske elektrarne (HSE) je državi kot del povračila naknadnega vplačila kapitala iz decembra 2022 vrnil dodatnih 75 milijonov evrov. Skupaj so tako državi vrnili 417 milijonov evrov od 492 milijonov evrov naknadnih vplačil. Preostalih 75 milijonov evrov bodo po napovedih vrnili do konca tega leta.

S kampanjo do večje osveščenosti o pomenu obnovljivih virov energije

05. 03. 2024 13.51

Ob svetovnem dnevu varčevanja z energijo in trajnostnega odnosa do okolja, ki ga obeležujemo v sredo, ministrstvo za okolje, podnebje in energijo začenja trimesečno kampanjo o pomenu obnovljivih virov energije kot naravni danosti Slovenije. Cilj je obnovljive vire približati ljudem in izpostaviti njihovo vlogo pri razogljičenju energetike.

Globalne emisije ogljikovega dioksida v 2023 na novi rekordni ravni

01. 03. 2024 11.56

Izpusti ogljikovega dioksida iz proizvodnje energije so se lani na globalni ravni glede na leto prej povišali za 1,1 odstotka na 37,4 milijarde ton in znova dosegli rekordno raven, je sporočila Mednarodna agencija za energijo (IEA). Rezultat je med drugim posledica izjemno sušnega poletja in posledično večje rabe fosilnih goriv.

Zgodovinska prelomnica: Globalni izpusti CO2 so končno začeli upadati

03. 02. 2024 17.20

Rekordna proizvodnja električne energije iz zelenih virov, jedrske energije ter sončne, vetrne in hidroenergije– naj bi v naslednjih treh letih pokrila vso dodatno rast svetovnih potreb. Mednarodna agencija za energijo v naslednjih treh letih napoveduje celo dvakratno letno stopnjo rasti v primerjavi z dosedanjimi trendi. Energetski preobrat, ki ga narekuje Kitajska, pa ima manjšo lepotno napako, saj bo napovedan padec emisij v naslednjih nekaj letih po pričakovanjih stroke premajhen, da bi lahko občutneje pozitivno vplival na vse bolj uničujoče posledice podnebnih sprememb.

Energetski zakon v radikalni Nemčiji prijaznejši od slovenskega

14. 01. 2024 12.14

Inženirji, gradbinci, energetiki, pa tudi tisti, ki se ukvarjajo z ogrevalno tehniko, opozarjajo, da je treba ponovno premisliti o sprejemanju zakona, kot so si ga zamislili, in v parlamentarno proceduro poslali na vladi. Zakaj sta biomasa in plin kar naenkrat na tako slabem glasu, se sprašujejo, pa tudi zakaj se pred tem niso raje lotili energetske obnove stavb, ki je pogoj za boljši izkoristek energije. V z zeleno energijo "obsedeni" Nemčiji so to očitno razumeli in zakon pripravili bolj pragmatično, spremembe pa uvajajo bolj postopno.

HSE vrnil dodatnih 100 milijonov evrov državne pomoči

21. 12. 2023 10.56

Holding Slovenske elektrarne (HSE) je državi kot del povračila naknadnega vplačila kapitala iz decembra lani vrnil dodatnih 100 milijonov evrov. Skupaj so tako državi vrnili 342 milijonov evrov od 492 milijonov evrov naknadnih vplačil. Preostalih 150 milijonov evrov bodo po napovedih vrnili v letu 2024.

Več kot 110 držav se je zavezalo, da bodo potrojile obnovljive vire energije

02. 12. 2023 18.19

Več kot 110 držav je podpisalo zavezo, da bodo do leta 2030 potrojile svetovno zmogljivost obnovljivih virov energije, so sporočili na podnebni konferenci ZN COP28 v Dubaju. Podpisan dokument ni pravno zavezujoč, a je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen prepričana, da bodo dosegli ta cilj.

Devet negativnih mnenj za vetrnice na Pohorju

20. 11. 2023 16.05

Ministrstvo za naravne vire in prostor je v postopku izdaje integralnega gradbenega dovoljenja za gradnjo vetrnih elektrarn na Pohorju od mnenjedajalcev prejelo devet negativnih mnenj oziroma zahtev za dopolnitev dokumentacije. Kot so sporočili z ministrstva, so kot upravni organ v tem postopku vlogo investitorja dolžni sprejeti, postopek voditi v skladu z zakonodajo, na koncu pa o vlogi na podlagi ugotovitev tudi izdati pozitivno ali negativno odločbo.

Na udaru čedalje več družbenoekonomskih dejavnosti

12. 11. 2023 07.00

Medtem ko svet vse bolj trpi zaradi vremenskih ujm, vlaganja in finančne vzpodbude v fosilni industriji nezadržno rastejo. Države so v letu 2022 v nove plinske terminale in druge fosilne projekte vložile sedem tisoč milijard evrov, kar človeštvo vodi vse globlje v katastrofo. Spremenjene okoljske okoliščine bi pomenile, da bodo določene družbenoekonomske aktivnosti precej omejene oziroma da na primer zimski športi in zimski turizem ne bodo več mogoči, svari okoljski ekonomist Aljoša Slameršak.

Vetrnice na Pohorju bi lahko zagnali že čez dve leti, krajani jim nasprotujejo

09. 11. 2023 20.03

Krajanom Pohorja in civilnim iniciativam, ki ostro nasprotujejo postavitvi 56 vetrnih elektrarn na Pohorju, so se zdaj pridružili še župani štirih tamkajšnjih občin, predstavniki turizma in Zavoda za varstvo narave. Vetrnice na poseljen in turistično razvit del Pohorja ne sodijo, so enotni, zato od države zahtevajo, naj upoštevajo voljo ljudi. Kaj pa pravi investitor? Bo s skoraj 300 milijonov evrov vrednim projektom kljub nasprotovanju lokalnih skupnosti nadaljeval?

Leto 2022 dobro leto za proizvajalce vetrne električne energije na Hrvaškem

05. 11. 2023 10.44

Leto 2022 je bilo odlično leto za proizvajalce električne energije v vetrnih parkih na Hrvaških. Energija Projekt iz Senja je tako lani na Velebitu ustvarila 61,3 milijona evrov čistega dobička, kar je več kot celotna Podravka ali Konzum.