vetrne elektrarne

Nov upor proti vetrnim elektrarnam: v Halozah zbirajo podpise proti gradnji
25. 03. 2025 20.18Na območju dveh občin v Halozah nameravajo Dravske elektrarne Maribor postaviti pet vetrnih elektrarn, visokih do 220 metrov. Prebivalci so zaskrbljeni in ogorčeni, saj so za podrobnosti projekta izvedeli šele pred kratkim. Uradno obveščeni niso bili niti tisti, ki bi jim zaradi gradnje vetrnic država odvzela dele njihovih zemljišč. Združili so se v Civilno iniciativo in v manj kot dveh tednih zbrali več kot 1500 podpisov občanov proti gradnji vetrnic.

Vetrnice v Ilirski Bistrici? Podporniki in nasprotniki podpise predali ministrstvu
30. 12. 2024 13.23Predstavniki Civilne iniciative Snežnik so na ministrstvo za naravne vire in prostor dostavili zbrane podpise v znak nasprotovanja projektu postavitve devetih vetrnic v občini Ilirska Bistrica. Kot so pojasnili, je s projektom predviden poseg v območje neokrnjene narave, gre tudi za vodovarstveno območje. Hkrati pa je podprise zbrala tudi druga iniciativa iz Ilirske Bistrice, ki postavitev elektrarn podpira.

Kako lahko Trump izkoristi energetsko odvisnost Evrope od ZDA?
01. 11. 2024 06.00Medtem ko Trump kriči podporo naftnim lobijem, je kljub svojim zagovarjanjem čiste energije tudi Harrisova napovedala zgodovinsko črpanje domače nafte. Kot ocenjuje Klemen Grošelj, ki se je v Bruslju ukvarjal tudi z energetskim trgom, bo politika ZDA na področju energije ostala bolj ali manj nespremenjena. Cilj ZDA je namreč vedno isti: energetski sistem, ki bo ameriško gospodarstvo oskrboval s potrebnimi količinami energije, po konkurenčnih cenah in zanesljivo - brez motenj in cenovnih šokov. Evropa je odvisnost od ruskega plina zdaj v veliki meri nadomestila z energetsko odvisnostjo od ZDA. In to lahko postane težava, če bi Trump to energetsko odvisnost kot mehanizem pritiska na EU začel izkoriščati v okviru carinskih in trgovinskih vojn, ki jih napoveduje, opozarja.

Vetrne elektrarne nad Ilirsko Bistrico?
17. 10. 2024 21.34Ilirska Bistrica je na nogah. Država želi nad krajem postaviti polje vetrnih elektrarn - in sicer devet vetrnic, visokih 250 metrov. Od naselij bi bile oddaljene 1400 metrov. Na Občini Ilirska Bistrica pobudi nasprotujejo, češ da gre za velik poseg v prostor, ki da ni skladen z razvojnimi načrti občine. Prav tako so proti postavitvi številna civilna združenja. In prav zdaj Ministrstvo za naravne vire in prostor, skupaj s pobudnikom, Direktoratom za energijo, krajanom predstavlja načrt, ki mu tudi domačini ostro nasprotujejo.

Na grebenih v bližini Ilirske Bistrice bi postavili devet vetrnic
30. 09. 2024 17.19Ministrstvo za naravne vire in prostor je objavilo pobudo v postopku priprave državnega prostorskega načrta za polje vetrnih elektrarn Ilirska Bistrica. Investitor AAE Gamit, ki za zdaj neuspešno načrtuje tudi polja vetrnic v sežanski in divaški občini, bi na vrhovih vzhodno od Ilirske Bistrice postavil devet vetrnic.

Spreminjajte svet s samooskrbo s soncem
30. 09. 2024 13.37Ko gre za energetsko učinkovitost doma, šteje vsak korak. Tudi namestitev energetske rešitve, kot je sončna elektrarna z baterijskim hranilnikom.

Podjetniki poudarili: 'Nujno potrebujemo drug blok jedrske elektrarne'
17. 09. 2024 17.52Podjetniki Igor Akrapovič, Jure Knez in Radko Luzar so predstavili pobudo Jek2. "Ob izkoristku vseh potencialov obnovljivih virov energije nujno potrebujemo drugi blok jedrske elektrarne (Jek2)," so poudarili ustanovitelji pobude, ko so jo že podprli v GZS in v Klubu slovenskih podjetnikov SBC.

Domačini so se vetrnicam na Boču uprli, občina idejo pozdravlja
19. 06. 2024 16.43Po tem ko so se občani več občin okoli Pohorja odločno postavili proti vetrnim elektrarnam, tudi ministrstvo za naravne vire je zatem vlogo za gradbeno dovoljenje zavrnilo, se zdaj podobna zgodba z revoltom domačinov odvija tudi v Makolah. Z eno razliko. Postavitvi vetrnih elektrarn na Pohorju so se poleg domačinov glasno uprli tudi vsi tamkajšnji župani. V tokratnem primeru pa župan Makol ni oporekal. Prav nasprotno. Domačini so nemudoma začeli z zbiranjem podpisov proti, protestni shod pa so pripravili kar pred občino. Gre za vetrnice, ki bi jih postavili na Boču.

Elan bi širil proizvodnjo, za Begunjčane je to 'kaplja čez rob'
22. 05. 2024 18.24Te dni se v Begunjah bije bitka med krajani in podjetjem Elan. Slednje namreč načrtuje širitev proizvodnje, čemur pa krajani odločno nasprotujejo. Elan želi parkirišče za zaposlene prestaviti na drugo stran ceste, kjer so trenutno njive in travniki, na obstoječem parkirišču pa želijo zgraditi halo, kjer bi lahko izdelovali večje komponente za vetrne elektrarne. Poleg tega bodo zaradi pomanjkanja delovne sile zaposlili tudi med 25 in 30 Filipincev, ki pa po mnenju krajanov ne sodijo v tako majhen kraj.

V Srbiji uradno odprli vetrno elektrarno, eno večjih slovenskih naložb v državi
15. 05. 2024 17.08Na vzhodu Srbije, ob meji z Romunijo, so uradno odprli veliko vetrno elektrarno Krivača. Soinvestitorja v 165 milijonov evrov vredni naložbi sta s po polovičnim deležem slovenska družba Alfi Renewables prek sklada Alfi Green in srbska skupina MK Group. Gre za eno izmed večjih slovenskih naložb v Srbiji.

V prvih dneh maja večino porabe elektrike zadovoljili z obnovljivimi viri
06. 05. 2024 18.27Slovenija je v prvih treh dneh maja z električno energijo iz obnovljivih virov energije (OVE) zadovoljila večino porabe, medtem ko je bilo 4. maja proizvedene več električne energije iz OVE, kot smo je porabili na dnevni ravni, je sporočilo ministrstvo za okolje, podnebje in energijo.

Skušajo Rusi s hibridnim vojskovanjem pod morjem ovirati evropsko gospodarstvo?
16. 04. 2024 08.58Varnost skoraj milijarde ljudi v Evropi in Severni Ameriki je vse bolj ogrožena zaradi ruskih poskusov, da bi napadli obsežne, a ranljive podvodne infrastrukture, vetrne elektrarne, cevovode in električne kable, opozarja poveljnik zveze Nato. "Vemo, da so Rusi razvili veliko hibridnega vojskovanja pod morjem, da bi prek kablov in cevovodov ovirali evropsko gospodarstvo," je dodal admiral Didier Maleterre.

Sončna elektrarna v Dekanih: če bodo vztrajali s projektom, sledi ustavna presoja zakona
10. 04. 2024 19.20Nov zakon, ki med drugim omogoča tudi lažje umeščanje sončnih in vetrnih elektrarn v prostor, je že na preizkušnji. V Dekanih pri Kopru so se uprli nameri Soških elektrarn, ki želijo tam postaviti sončno elektrarno z močjo osem megavatov. Domačine so najbolj razjezili prav poenostavljeni postopki, ki so iz odločanja o postavitvi takšnih objektov izključili lokalno skupnost. Če projekta ne bodo ustavili, napovedujejo tudi ustavno presojo zakona.

Zgodovinska prelomnica: Globalni izpusti CO2 so končno začeli upadati
03. 02. 2024 17.20Rekordna proizvodnja električne energije iz zelenih virov, jedrske energije ter sončne, vetrne in hidroenergije– naj bi v naslednjih treh letih pokrila vso dodatno rast svetovnih potreb. Mednarodna agencija za energijo v naslednjih treh letih napoveduje celo dvakratno letno stopnjo rasti v primerjavi z dosedanjimi trendi. Energetski preobrat, ki ga narekuje Kitajska, pa ima manjšo lepotno napako, saj bo napovedan padec emisij v naslednjih nekaj letih po pričakovanjih stroke premajhen, da bi lahko občutneje pozitivno vplival na vse bolj uničujoče posledice podnebnih sprememb.

Devet negativnih mnenj za vetrnice na Pohorju
20. 11. 2023 16.05Ministrstvo za naravne vire in prostor je v postopku izdaje integralnega gradbenega dovoljenja za gradnjo vetrnih elektrarn na Pohorju od mnenjedajalcev prejelo devet negativnih mnenj oziroma zahtev za dopolnitev dokumentacije. Kot so sporočili z ministrstva, so kot upravni organ v tem postopku vlogo investitorja dolžni sprejeti, postopek voditi v skladu z zakonodajo, na koncu pa o vlogi na podlagi ugotovitev tudi izdati pozitivno ali negativno odločbo.

Na udaru čedalje več družbenoekonomskih dejavnosti
12. 11. 2023 07.00Medtem ko svet vse bolj trpi zaradi vremenskih ujm, vlaganja in finančne vzpodbude v fosilni industriji nezadržno rastejo. Države so v letu 2022 v nove plinske terminale in druge fosilne projekte vložile sedem tisoč milijard evrov, kar človeštvo vodi vse globlje v katastrofo. Spremenjene okoljske okoliščine bi pomenile, da bodo določene družbenoekonomske aktivnosti precej omejene oziroma da na primer zimski športi in zimski turizem ne bodo več mogoči, svari okoljski ekonomist Aljoša Slameršak.

56 vetrnic na Pohorju bi lahko proizvedlo skoraj 200 megavatov elektrike
28. 09. 2023 15.22Predstavniki družbe Energija na veter, ki načrtuje investicijo v 56 vetrnih elektrarn na Pohorju, so skupaj s strokovnjaki, ki so presojali morebitne vplive na okolje, na Treh kraljih predstavili projekt. Tja so povabili tudi župana Slovenske Bistrice in Ruš, ki ju ni bilo, a se je pa pred dogodkom zbralo nekaj deset nasprotnikov projekta.

Vetrne elektrarne na Pohorju? Krajani Tinja odločno proti
03. 09. 2023 16.40Krajani pohorske vasice Tinje v občini Slovenska Bistrica so na zboru enotno podprli sklep, s katerim so državi in investitorju sporočili, da odločno nasprotujejo vetrnim elektrarnam na svojem območju. Občino in svet krajevne skupnosti so pozvali, naj ne podata soglasja k umeščanju in gradnji 21 vetrnih elektrarn na območju Treh Kraljev.

Nemčija zaradi Dodika ukinila financiranje štirih projektov v Republiki Srbski
10. 08. 2023 12.44Nemška vlada je ukinila financiranje štirih razvojnih projektov v Republiki Srbski v skupni vrednosti 105 milijonov evrov zaradi odcepitvene politike predsednika te entitete Bosne in Hercegovine Milorada Dodika. Podobno odločitev je konec junija sprejela Evropska unija, ki ni odobrila financiranja projektov v Republiki Srbski.

Bi JEK 2 lahko bila priložnost za investiranje?
02. 07. 2023 07.00Še pred nekaj leti so govorili o petih milijardah evrov za nov jedrski blok. Predsednik vlade Robert Golob pa je na zadnji seji državnega zbora uradno potrdil, da je investicija okoli 7000 evrov na kilovat moči, kar je za skoraj polovico višji znesek od prvotnih ugibanj. Glede na reaktorsko moč bi tako JEK 2 lahko stala od 7,7 do 11,2 milijarde evrov. Za proračun dvomilijonske države je to skoraj nepredstavljiv znesek, a ne tudi nedosegljiv. Na bančnih računih državljanov je za 26 milijard evrov depozitov, ki se zaradi inflacije manjšajo. Interesa za investiranje je veliko, tako doma kot v tujini.

56 vetrnic na Pohorju: investitor umaknil vloge za gradbeno dovoljenje
29. 06. 2023 15.36Projektna družba Energija na veter, ki pripravlja projekt 56 vetrnic na treh lokacijah Bistriškega Pohorja, je na podlagi odločitve ministrstva za naravne vire in prostor, da zavrne možnost za podaljšanje roka za dopolnitev vloge za prvih 22 vetrnic, predvidenih v sklopu Vetrnega parka Pohorje, umaknila vloge za gradbeno dovoljenje.

Golob za rešitev gneče na cestah predlagal spremembo cen nočnih vinjet
26. 06. 2023 14.02Premier v državnem zboru odgovarja na poslanska vprašanja, ki se med drugim nanašajo tudi na vse bolj gost promet na naših cestah. V zvezi z vse večjim pritiskom tovornega prometa je izpostavil, da bo Slovenija morala najti nove rešitve. Med možnostmi je omenil spremembo cenovne politike vinjet v nočnem času, glede tega pa čaka Darsov odgovor. Poslance sta zanimala tudi gradnja JEK 2 in padec industrijske proizvodnje.

Štiri transformatorje bodo iz Luke Koper odpeljali v Vietnam
16. 06. 2023 08.07Na nekdanji cestninski postaji Videž na primorski avtocesti "počiva" skoraj 70 metrov dolga in 380-tonska kompozicija s transformatorjem. Za njo je prvi del poti, ki je po besedah pristojnih potekal po načrtih. Dvakrat so se morali umakniti reševalnim vozilom, drugih posebnosti pa ni bilo. Tovor se je na cesto v spremstvu vozil Policije in Darsa znova podal ob 20. uri. Gre za drugi transformator od štirih, ki jih bodo avgusta z ladjami odpeljali v Vietnam.

Skandinavski mediji: Ruske 'ladje duhov' načrtujejo sabotaže v Severnem morju
19. 04. 2023 08.42Preiskava Danske, Norveške, Švedske in Finske nacionalne televizije razkriva delovanje skrivne ruske flote v Severnem morju, ki deluje pod krinko ribiških in raziskovalnih ladij. Te naj bi bile opremljene z instrumenti za podvodni nadzor, kar jim omogoča izbiranje lokacij za izvedbo potencialnih sabotaž.

Nemčija zapira tri preostale jedrske elektrarne
12. 04. 2023 08.17Nekaj časa se je zdelo, da so posledice ruske invazije na Ukrajino in energetska kriza zaustavile proces zapiranja nemških jedrskih elektrarn. Vendar le začasno. Nemčija, ki se uradno ravna po politiki alternativnih virov energije, a hkrati znova poganja termoelektrarne na premog, konec tedna zaustavlja delovanje preostalih treh jedrskih elektrarn.

Bruselj s predlogom reforme trga elektrike za večjo zaščito porabnikov
14. 03. 2023 06.24Evropska komisija je predstavila predlog reforme delovanja evropskega trga elektrike, katere namen je povečati zaščito porabnikov, tako gospodinjstev kot podjetij. Poleg tega želi komisija spodbuditi naložbe v obnovljive vire energije in okrepiti konkurenčnost evropske industrije. Slovenija pozdravlja predstavljeni predlog za reformo evropskega trga elektrike, predvsem ukrepe za obvladovanje volatilnosti cen energije in za zaščito potrošnikov. Medtem pa predlog nekaterih drugih izzivov energetske draginje po mnenju ministrstva za okolje, podnebje in energijo še ne naslavlja ustrezno.

Britancem za varčevanje z energijo ponujajo popuste na položnicah
24. 01. 2023 18.31Britanskim gospodinjstvom in podjetjem ponujajo denarne spodbude, če se v času največje porabe električne energije odločijo za varčevanje. Dobavitelji ocenjujejo, da bodo varčna gospodinjstva privarčevala okoli 40 evrov. Na Otoku se namreč pripravljajo na zimski scenarij, če bi se zaradi hudega mraza zaloge energije zmanjšale pod sprejemljiv nivo.

V švicarskem gorovju prvič v zgodovini z laserjem preusmerili strelo
22. 01. 2023 17.17Znanstvenikom je z uporabo velikega laserja na vrhu gore v Švici uspelo ustvariti navidezni strelovod, ki je uspešno preusmeril pot udara strele. Tako so uspeli povečati zavarovano območje pred udarom strele, raziskovalci pa želijo zdaj povečati zmogljivosti laserja ter tako še povečati območje zaščite. Upajo, da bi lahko laser nekega dne uporabljali kot alternativo tradicionalnemu strelovodu za zaščito večjih območij.

Cena prehoda: višji davki ali manj denarja za zdravstvo ali infrastrukturo
19. 01. 2023 12.18Od klimatologov do politikov – že nekaj časa so opozorila o nujnosti hitrega zelenega prehoda del vsakdanjika. Svoje je dodala še vojna v Ukrajini, ki je Zahod potisnila v iskanje dodatnih virov energije. Hitra energetska, tehnološka in gospodarska transformacija je tako tisto, kar je trenutno postavljeno kot cilj. Pa je res realen? Vsekakor ne bo šlo brez žrtev, smo slišali na WEF v Davosu. Projekt potrebuje veliko denarja in pomenil bo ali višje davke ali manj denarja na drugih področjih. Vprašljiv pa je lahko tudi izkupiček. Ali povedano drugače – je mogoče, da le rešujemo eno težavo in ustvarjamo drugo? Nove tehnologije potrebujejo ogromno materialov, ki jih je treba pridobiti, to pa bo znova imelo hude okoljske in družbene posledice.

V javno razpravo dokumentacija za vetrno elektrarno Ojstrica
12. 01. 2023 15.15Predvidoma med 16. januarjem in 17. februarjem letos bo potekala javna razgrnitev osnutka državnega prostorskega načrta in okoljskega poročila za vetrno elektrarno Ojstrica. Javna obravnava je predvidena 25. januarja v Dravogradu. Župan Občine Dravograd Anton Preksavec je dejal, da bo občina vztrajala pri zaščiti vodnih virov.