veterinarstvo in varstvo rastlin

'Bolezen povzroča veliko gospodarsko škodo'

27. 03. 2025 12.45

V Sloveniji bolezen slinavke in parkljevke, ki povzroča veliko gospodarsko škodo, še ni prisotna. Na upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin si želijo, da bi pri tem tudi ostalo, zato rejce pozivajo k doslednemu izvajanju splošnih biovarnostnih ukrepov. Za rejce so v ta namen pripravili informativno zloženko.

Izbruhi slinavke in parkljevke: Slovenija uvaja nove prepovedi vnosa pošiljk živali

26. 03. 2025 13.18

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) jepo prepovedi vnosa pošiljk živali iz Slovaške v Slovenijo odredila še prepoved za Madžarsko. Razlog so novi izbruhi slinavke in parkljevke (SIP). Slovaška je zaradi širjenja bolezni razglasila izredno stanje. Preventivno cepljenje je v Evropski uniji prepovedano. Okuženih živali se ne zdravi, vse parkljarje v okuženem obratu je treba usmrtiti.

Na Slovaškem potrdili nov primer slinavke in parkljevke; nadzor poostrili tudi pri nas

25. 03. 2025 18.41

Na jugu Slovaške v kraju Luc na Ostrove so potrdili nov primer slinavke in parkljevke. Farma z 279 glavami živine stoji v bližini treh rej, na katerih so prisotnost bolezni potrdili v petek. Slovaški predsednik Peter Pellegrini je dejal, da bolezen predstavlja resno nevarnost za gospodarstvo. Zaradi izbruhov je Slovaška prepovedala vse premike dovzetnih živali, Evropska komisija pa je sprejela nekatere nujne ukrepe za preprečevanje širjenja bolezni.

Slinavka in parkljevka se širi po Evropi: primeri tudi na Slovaškem

21. 03. 2025 15.20

Slovaška je obvestila Evropsko komisijo in države članice o potrditvi slinavke in parkljevke v treh rejah v bližini meje z Madžarsko, so sporočili z Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR). Rejce, ki so v zadnjih tednih prejeli pošiljke goveda s Slovaške, pozivajo, naj bodo pozorni na morebitne znake bolezni.

V Sloveniji parkljevke in slinavke (še) ni, odredili prepoved premika živali

10. 03. 2025 15.58

Zaradi izbruha parkljevke in slinavke na Madžarskem je Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin konec tedna izvedla nadzor na vseh gospodarstvih v Sloveniji, ki so v zadnjem času prejela govedo z Madžarske. Do izteka inkubacijske dobe bolezni je odredila prepoved premikov živali.

Na Madžarskem potrdili slinavko in parkljevko, opozorila za slovenske rejce

07. 03. 2025 13.22

Na Madžarskem beležijo prvi izbruh slinavke in parkljevke v več kot 50 letih. Zelo nalezljivo bolezen, ki za ljudi ni nevarna, povzroča pa veliko gospodarsko škodo, so potrdili na govedorejski farmi blizu slovaške meje. UVHVVR vsem rejcem, ki so v zadnjih tednih uvozili govedo z Madžarske svetuje, naj bodo še posebej pozorni na morebitne znake bolezni, saj je inkubacijska doba za slinavko in parkljevko pri govedu 14 dni.

Konec ukrepov zaradi kuge drobnice na Madžarskem

06. 03. 2025 16.35

Slovenija ni več ogroženo območje zaradi izbruha kuge drobnice na Madžarskem. V času trajanja ukrepov na Madžarskem niso potrdili novih primerov bolezni. Rejce se kljub temu poziva k izvajanju ukrepov za preprečevanje vnosa bolezni v reje.

Brezplačnega cepljenja proti bolezni modrikastega jezika ne bo

20. 02. 2025 17.42

Odbor DZ za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je zavrnil sklep, s katerim bi poslanci pristojnemu ministrstvu predlagali, da rejcem zagotovi brezplačno cepljenje živali proti bolezni modrikastega jezika. Za to so se zavzemali predvsem v poslanski skupini NSi, kjer so tudi zahtevali sklic današnje nujne seje odbora na to temo.

Na Štajerskem potrdili atipično kokošjo kugo

14. 02. 2025 16.16

V manjši reji s 160 kokošmi v občini Pesnica so potrdili atipično kokoško kugo. Na gospodarstvu so bili izvedeni nujni ukrepi za preprečevanje širjenja bolezni, so sporočili iz Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR). Umrljivost je spremenljiva, vendar lahko doseže 100 odstotkov.

S spremembo zakonodaje konec baterijske reje kokoši in čipiranje mačk

12. 02. 2025 14.13

Osnutek novele zakona o zaščiti živali predvideva ukinitev reje kokoši v kletkah, pri čemer država napoveduje pomoč rejcem pri prehodu na alternativne načine reje. Predvidene spremembe med drugim prinašajo tudi obvezno čipiranje lastniških mačk in spremenjen način financiranja zavetišč, kjer se denimo uvaja rejništvo živali.

V Sloveniji uradno potrjena bolezen modrikastega jezika

11. 02. 2025 17.28

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je uradno potrdila bolezen modrikastega jezika. To so namreč potrdili rezultati analiz evropskega referenčnega laboratorija. Zaradi potrditve BTV je Slovenija izgubila status države, v kateri ni te bolezni.

V novem zakonu o zaščiti živali predvideno tudi obvezno čipiranje mačk

10. 02. 2025 17.24

Reja kokoši nesnic v kletkah bo na slovenskih kmetijah dovoljena še do konca leta 2028, izhaja iz osnutka novele zakona o zaščiti živali, ki so jo poslali v javno obravnavo. Osnutek, ki ga je pripravila uprava za varno hrano, organ v sestavi ministrstva za kmetijstvo, predvideva tudi drugačno financiranja zavetišč in obvezno označevanje mačk.

Sum pojava bolezni modrikastega jezika: vzorce poslali v evropski laboratorij

06. 02. 2025 15.21

Slovenija ima še vedno status države, proste bolezni modrikastega jezika, serološko pozitivne živali pa še ne pomenijo uradno potrjene bolezni, je dejala direktorica uprave za varno hrano Vida Znoj. Zatrdila je tudi, da ni mogoče govoriti o izbruhu bolezni, ampak zgolj o pojavu. O sumu na bolezen je uprava obvestila tudi Evropsko komisijo. Medtem so v NSi kritični, da je upava pozno obveščala o prisotnosti bolezni. "Taka uprava ne ščiti niti slovenskega potrošnika niti slovenskega kmeta," trdi njihova poslanka Vida Čadonič Špelič.

Zaradi novih izbruhov kuge drobnice na Madžarskem povečali ogroženo območje pri nas

05. 02. 2025 09.27

Državno središče za nadzor bolezni je zaradi pojava novih izbruhov kuge drobnice na Madžarskem v bližini meje povečalo ogroženo območje v Sloveniji, tako da zdaj zajema določena naselja v občinah Dobrovnik, Hodoš, Kobilje, Lendava, Moravske Toplice in Šalovci. Na ogroženem območju se izvajajo posebni ukrepi, so sporočili pristojni.

Sum na bolezen modrikastega jezika v Sloveniji

04. 02. 2025 14.11

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) je na podlagi pozitivnih rezultatov laboratorijskih preiskav kontrolnih živali na območju Celja in Slovenj Gradca ugotovila sum na prisotnost bolezni modrikastega jezika.

Belokranjskemu čebelarju prepovedali prodajo spornega medu

31. 01. 2025 20.23

Inšpektorji uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin so pri čebelarju iz Bele krajine, ki so mu po nadzoru v avgustu 2024 odvzeli ekološki certifikat, izvedli nov izredni nadzor. Zaradi ugotovljenih neskladnosti so mu odredili prepoved premika čebeljih družin s posestva in prepoved trženja medu, so sporočili.

Romun brez ustreznih dokumentov prevažal devet pasjih mladičev

31. 01. 2025 11.22

Policisti na Jelšanah so kontrolirali 36-letnega državljana Romunije, ki je prevažal devet pasjih mladičev različnih pasem – nemški ovčar, nemški terier in bišon. Psi so bili sicer strezno zavarovani za prevoz, imeli so hrano in vodo, a niso imeli listin, niso cepljeni in čipirani. Policisti so pse Romunu odvzeli, prevzelo pa jih je zavetišče Horjul.

Nova shema kakovosti živil in strožje kazni za zavajanje potrošnikov

29. 01. 2025 19.25

Kmetijsko ministrstvo je v javno obravnavo poslalo več predlogov zakonov, katerih skupni imenovalec je varna hrana. Medtem ko predloga zakona o hrani in varni hrani prinašata večjo preglednost, prvi uvaja tudi ukrepe za zmanjšanje izgub hrane in novo shemo kakovosti, pa gre pri zakonu o zdravju živali predvsem za prenos evropske zakonodaje.

Osamljena psička čuva prazno vilo, inšpekcija kršitev ne ugotovi

29. 01. 2025 12.01

Na dvorišču ene od ljubljanskih hiš, v kateri ne živi nihče, že leta sameva psička – prizor, ki para srce sosedom in mimoidočim. Sicer neprivezana, nekoč postavljena v vlogo čuvaja, "alarma pred hišo", zdaj ne more opravljati niti tega, saj je postala povsem apatična. Lastnik je umrl, določeni so bili skrbniki, ki pa skrbijo le za njene osnovne potrebe. Prijave na inšpekcijo dežujejo, a ker ima pes hrano, vodo in zavetje, ta kršitev ne ugotovi. Takšnih primerov je veliko, gre za psihično zlorabo živali, ki bi jo zakonodajalci morali prepoznati, opozarjajo zaščitniki živali.

Nove nepravilnosti: jajca zavajajoče označevali kot ekološka

28. 01. 2025 16.21

Znane so dodatne podrobnosti izrednega nadzora na kmetiji Kaučič, ki so jo obiskali inšpektorji po objavi posnetkov nehigieničnih razmer na farmi. Inšpekcija je zdaj pregledala tudi obrat za proizvodnjo jajčnih testenin in pakirni center za jajca. Med drugim so ugotovili, da so jajca označevali z žigom drugega izvajalca in tako potrošnike zavajali, da gre za ekološko rejo.

Na Madžarskem v bližini meje s Slovenijo potrdili pojav kuge drobnice

27. 01. 2025 15.44

Na Madžarskem so v bližini meje s Slovenijo potrdili pojav kuge drobnice pri živali, ki izvira iz Romunije. Kuga drobnica se običajno ne pojavlja v EU, v primeru njene ugotovitve pa je treba sprejeti takojšnje ukrepe za izkoreninjenje. Pristojni organi so se v Sloveniji na to temo že sestali, uprava za varno hrano pa rejce poziva k previdnosti.

Zaradi uspavanja psa Lorda inšpektorji prejemajo grožnje s smrtjo

24. 01. 2025 14.16

Na družbenih omrežjih se je v zadnjih dneh razširila informacija o psu Lordu, ki naj bi ga, čeprav naj bi imel le poškodovano tačko, uspavali v zavetišču Meli Trebnje. Na zapise se je zdaj odzvala Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Kot so zapisali, s primerom seznanjajo javnost, ker njihovi inšpektorji prejemajo celo grožnje s smrtjo. Poudarili so, da je veterinar psa uspaval zaradi nepopravljivega bolezenskega stanja, ki je živali povzročalo trpljenje in bolečino.

V Nemčiji primeri slinavke in parkljevke, prašiči, ki so prispeli v Slovenijo zdravi

24. 01. 2025 11.09

V Nemčiji so potrdili primere slinavke in parkljevke (SIP) pri živalih in prepovedali premik dovzetnih živali in proizvodov iz teh območij. Od decembra do 10. januarja letos, ko so potrdili bolezen, je v Slovenijo od tam prišla ena pošiljka prašičev, ki so bili dovzetni za bolezen, a so po kliničnem pregledu ugotovili, da so živali brez znakov bolezni. Kljub temu Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) imetnike živali poziva k doslednemu izvajanju splošnih biovarnostnih ukrepov.

Goljufive prakse večjih razsežnosti: čebelarstvu odvzeli eko certifikat, zadržali tri tone medu

23. 01. 2025 13.33

Inšpektorji uprave za varno hrano preiskujejo goljufive prakse večjih razsežnosti v slovenskem čebelarstvu. Uprava je zaenkrat zadržala tri tone medu, ki ne predstavlja tveganja za potrošnika, je pa bila v satju prisotna v ekološkem čebelarstvu nedovoljena snov. Po poročanju medijev gre za čebelarstvo Vajda iz Metlike, ki so mu že odvzeli ekološki certifikat. Sumijo, da je prodajalo med drugih proizvajalcev in uporabljalo nedovoljena zdravila, kar pa pri čebelarstvu zanikajo.

'Kupovanje živali prek spleta je večinoma iz pasjih tovarn'

17. 01. 2025 06.00

Ilegalna trgovina z živalmi je tretja najbolj dobičkonosna nezakonita dejavnost v Evropski uniji, takoj za trgovino z mamili in orožjem. Če kupujete psa preko spleta, se lahko zgodi, da prihaja s pasje farme, kjer živijo v težkih pogojih, v lastnih iztrebkih, brez zdravniške oskrbe. Prodajalci kupcem obljubijo, da ima pes vse papirje, a ko želijo svojega novega pasjega člana registrirati, naletijo na težave. Veterinarji pa jih prijavijo inšpekciji. Kakšne so kazni? Na kaj morate biti pozorni?

Inšpekcija na kokošji farmi odkrila tri poginjene kokoši, umazanijo in zajedavce

16. 01. 2025 14.26

Po medijskih razkritjih o slabih razmerah v baterijski reji kokoši je Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin v petek na kmetijskem gospodarstvu na območju Gornjih Ivancev uvedla izredni nadzor. Odkrili so tri poginjene kokoši, umazane in prenatrpane kletke, prav tako v hlevu ni bilo dovolj naravne ali umetne svetlobe.

Zavetišča: deponija za živali, ko se jih naveličamo?

16. 01. 2025 06.00

Prispevka na pse za njihove lastnike, kot kaže, ne bo. Na ministrstvu za kmetijstvo so se mu po burni reakciji javnosti odrekli, še preden so ga sploh zapisali v predlog novele zakona o zaščiti živali. Ali to pomeni, da ne bomo plačevali nič? Zakaj je stanje v zavetiščih alarmantno? V Sloveniji za zapuščene živali skrbi 16 zavetišč. Prostora imajo za 700 mačk in 400 psov, leta 2023 je bilo sprejetih 9.897 mačk in 1.572 psov.

Nadzor pokazal neskladja glede pogojev reje in veterinarske oskrbe

15. 01. 2025 10.20

Inšpekcijski nadzor na kmetiji Kaučič še ni zaključen, je pa uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin v okviru nadzora ugotovila neskladja glede pogojev reje kokoši v obogatenih kletkah, ravnanja z živalskimi stranskimi proizvodi ter zagotavljanja veterinarske oskrbe. Na kmetiji odpravo nepravilnosti napovedujejo do konca meseca.

Financiranje zavetišč: najprej občina, nato zavetišče, nazadnje država

14. 01. 2025 18.09

Te dni je slovensko javnost precej razburil osnutek sprememb zakona o zaščiti živali, ki bi uvedel letni davek za lastnike psov, s katerim bi občine prednostno poravnale stroške oskrbe živali v zavetiščih. Pri nas sicer za zapuščene živali, tako mačke kot pse, skrbi 16 zavetišč, prav vsa pa pokajo po šivih. Nekatera so ustanovile občine, druga so v sklopu veterinarskih klinik, tretja pa v zasebni lasti. Od kod zavetišča zdaj dobivajo denar in kako bi se financirala po noveli zakona o zaščiti živali?

Lastnik kokošje farme: Posnetki so zmontirani, inšpektorji večjih neskladij niso ugotovili

14. 01. 2025 16.17

Po objavi skritih posnetkov z ene izmed slovenskih farm kokoši nesnic, ki prikazuje nehigienične razmere na farmi, na kmetiji obtožbe zavračajo in trdijo, da so posnetki zmontirani. Društvo AETP, ki se zavzema za opustitev baterijske reje, medtem zagotavlja, da gre za avtentične posnetke. Postopek uradnega nadzora na kmetiji še poteka.