vesoljski program

Po vrnitvi iz vesolja: sindrom napihnjenega obraza in kurjih nog

29. 03. 2025 07.04

Ste že slišali za sindrom napihnjenega obraza in kurjih nog? Z njim se pravkar spopada 59-letna astronavtka slovenskih korenin Sunita Williams, ki se je po devetih mesecih vrnila iz vesolja. Njeno telo je v tem času doživelo številne spremembe, v breztežnosti je izgubila mišično in kostno maso, pozornost javnosti je pritegnila tudi njena dolga brada, ki je videti povsem drugače kot pred misijo. Kakšne posledice na človeškem telesu povzroča dolgotrajno bivanje v vesolju in kdaj se bo Sunita znova postavila na noge?

Sunita Williams prej in potem: kako bivanje v vesolju vpliva na telo?

19. 03. 2025 15.46

Astronavtka slovenskega rodu Sunita Williams in njen kolega Barry Wilmore sta se po več kot devetih mesecih bivanja na Mednarodni vesoljski postaji vendarle vrnila na Zemljo. Astronavta so ob prihodu odpeljali na nosilih, zdaj pa ju čaka 45-dnevna rehabilitacija. Dolgotrajno bivanje v vesolju je pustilo posledice tudi na videzu Willamsove, ki po misiji izgleda precej drugače kot pred njo.

Kapsulo, v kateri sta se na Zemljo vrnila Sunita in Butch, obkrožili delfini

19. 03. 2025 06.34

Po devetih mesecih v vesolju sta Nasina astronavta Butch Wilmore in Sunita Williams končno prispela nazaj na Zemljo. Kapsula je s pomočjo štirih padal pristala v morju ob obali Floride, astronavte pa so najprej pozdravili radovedni delfini.

'Reševalna misija' izstreljena: Sunita in Butch se vračata domov

15. 03. 2025 09.17

Sunita Williams, astronavtka s slovenskimi koreninami, in njen kolega Butch Wilmore bi morala na Mednarodni vesoljski postaji ostati le dober teden, a sta naposled tam obtičala kar devet mesecev. Njuna vesoljska odisejada se zdaj zaključuje. Ponoči je namreč proti njima uspešno poletela misija Crew 10; plovilo Dragon je v vesolje popeljalo štiri astronavte, ki bodo nadomestili dvojico, ki trenutno skrbi za raziskave in delovanje vesoljske postaje.

Putin odpustil šefa Roskozmosa. Kriv spor glede vesoljskega centra?

06. 02. 2025 11.57

Ruski predsednik Vladimir Putin je odslovil Jurija Borisova s položaja na čelu ruske vesoljske agencije Roskozmos. Zamenjal ga bo 39-letni Dmitrij Bakanov, dosedanji namestnik ministra za promet, pristojen za področje inovacij.

Golob: S polnopravnim članstvom v Esi omogočamo edinstvene podvige

10. 01. 2025 21.20

Ponosni smo, da s polnopravnim članstvom v Evropski vesoljski agenciji (Esa) omogočamo slovenskim podjetjem in znanstvenikom edinstvene podvige tako v vesolju kot doma, je na slovesnosti dejal premier Robert Golob. Generalni direktor Ese Josef Aschbacher je današnji dan označil za dan praznovanja in ponosa.

'Največji izziv v vesolju predstavlja Kitajska'

01. 11. 2024 09.27

Vodjo ameriških vesoljskih sil, generala Bradleya Chancea Saltzmana, skrbi hiter razvoj kitajskih vesoljskih vojaških sistemov. Kot je poudaril, je to veliko bolj zaskrbljujoče kot morebitno rusko vesoljsko jedrsko orožje. "Hitrost, s katero uvajajo protivesoljske zmogljivosti, je osupljiva," je opozoril, misleč na sisteme, ki se uporabljajo proti satelitom in vesoljskim plovilom.

Imata Musk in Putin redne skrivnostne pogovore?

25. 10. 2024 17.15

Elon Musk, najbogatejši človek na svetu in eden od vodilnih v ameriških vesoljskih projektih, naj bi bil od konca leta 2022 v rednih stikih z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. Pogovore med njima je potrdilo že več sedanjih in nekdanjih ameriških, evropskih in ruskih uradnikov, pogovarjala pa bi na se o osebnih in poslovnih temah, pa tudi o geopolitičnih napetostih.

'Naval adrenalina naravnost v srce': v hipu od spanca do polne pripravljenosti

24. 10. 2024 08.02

"Le kaj bi si mislila pradedek in prababica iz Luč oziroma Ljubnega?" se vpraša ameriški astronavt slovenskih korenin Randy Bresnik in pokaže na podobe Slovenije, ki jih je ujel iz vesolja, kamor je odnesel tudi zastavici obeh krajev. Vesolje je Bresnika navduševalo že kot otroka. Takrat si niti v sanjah ni predstavljal, da bo prav on tisti, ki bo nekoč odšel tja. Pa je. Dvakrat.

Iz Šahruda v orbito poletel nov iranski satelit

14. 09. 2024 14.13

Iran je izstrelil satelit v orbito z raketo, ki jo je izdelala paravojaška revolucionarna garda. Oblasti so zatrdile, da gre za raziskovalni satelit, a se Zahod boji, da je to le še en primer programa, ki pomaga Teheranu pri razvoju balističnih raket. Država je v zadnjih dveh letih v vesolje izstrelila približno deset satelitov.

Komisija predlaga 199,7 milijarde evrov težak proračun

19. 06. 2024 15.08

Evropska komisija je predstavila predlog proračuna za prihodnje leto, vreden 199,7 milijarde evrov. Dodatnih 72 milijard evrov bodo predstavljala izplačila v okviru začasnega instrumenta za okrevanje NextGenerationEU. Kot so poudarili v Bruslju, bodo ta znatna sredstva podprla EU pri izpolnjevanju njenih prednostnih nalog.

Podpisan sporazum, ki bo Slovenijo 'katapultiral' še dlje v vesolje

18. 06. 2024 18.51

Predsednik vlade Robert Golob in generalni direktor Evropske vesoljske agencije Josef Aschbacher sta podpisala sporazum, na podlagi katerega bo Slovenija postala polnopravna članica te vesoljske agencije. "Zdaj se pravo delo šele začenja," je ob tem dejal slovenski premier, ki se veseli, da bodo lahko opravljali koristno delo, "ne le za Slovenijo ali Eso, temveč za celotno človeštvo". Slovenija bo sicer uradna polnopravna članica agencije postala po izteku veljavnega pridružitvenega sporazuma 1. januarja 2025.

19 čarobnih kozmičnih spiral: bližnje galaksije skozi Webbovove 'oči'

03. 02. 2024 18.33

Ni težko biti očaran nad spiralnimi galaksijami, s čimer se strinjajo tudi pri Nasi. V samem središču se običajno nahajajo stare zvezdne kopice, včasih pa tudi aktivne supermasivne črne luknje. Prizore teh spektakularnih kozmičnih podob je zdaj v objektiv ujel vesoljski teleskop James Webb. Znanstveniki so navdušeni nad podrobnostmi slik, ki jim med drugim omogočajo boljše razumevanje zgodb o nastanku zvezd.

Osupljive podobe vesolja, ovekovečene tudi na poštnih znamkah

28. 01. 2024 20.14

Poštna služba v ZDA je v čast Nasinega vesoljskega teleskopa James Webb izdala dve novi znamki za prednostno pošto. Na znamkah sta ovekovečeni podobi kozmosa, ki ju je posnel največji in najzmogljivejši teleskop, ki so ga kdaj koli poslali v vesolje. Gre za dve spektakularni podobi, meglico Carina in Stebre stvarjenja.

Zgodovinsko zaslišanje, 'vesoljski mumiji' in dolgo pričakovano poročilo Nase

01. 01. 2024 17.27

V minulem letu so "na svoj račun" prišli tudi navdušenci nad vesoljem in lovci na Nezemljane. Od skrivnostnih krogel in kupol, ki jih je naplavilo na plaže, do vohunskih balonov. In čeprav so slednje novice kmalu postregle s povsem logičnimi zemeljskimi razlagami, pa so bile tu tudi tiste zgodbe, ki so včasih sicer postavile več vprašanj kot odgovorov, a so kljub temu burile duhove o življenju zunaj našega planeta. Mehiškim politikom so pokazali v kongresu "trupli Nezemljanov", ameriške kongresnike so povezale priče nezemeljskih pojavov, Nasa pa je objavila dolgo pričakovano poročilo o raziskavi videnj nenavadnih pojavov. Izkupiček pa: preučiti moramo še marsikaj in stavke zaključiti s piko, ne z vprašajem.

Bo slovenski vesoljski program dobil izjemen pospešek?

11. 11. 2023 07.00

Slovenski vesoljski program bi lahko v kratkem dobil izjemen pospešek. Že od leta 2020 v orbiti kroži prvi slovenski satelit, ki je sicer majhen, a izjemno napreden, v nekaterih pogledih celo revolucionaren. V vesolje bi radi poslali še več satelitov in kot kaže, bo pri tem ključno novo partnerstvo z bavarskim podjetjem Isar Space, ki izdeluje visokotehnološke rakete. Slovensko-bavarska delegacija je v Kopru ugotavljala, kako uporabno orodje je to lahko v praksi in v živo spremljala satelitske posnetke.

Indijska sonda Aditya-L1 uspešno potuje proti Soncu

01. 10. 2023 15.30

Indija ja pred slabim mesecem proti ognjenemu središču našega Osončja poslala novo sondo. Tam bo naprava zbirala podatke o Soncu, njena štirimesečna pot pa gre po načrtih. Sinoči je namreč zapustila področje vpliva našega planeta in je na polovici poti do Sonca.

'Zgodovinski dosežek': Indijci uspešno pristali na Luni

23. 08. 2023 15.04

Indijsko vesoljsko plovilo Chandrayaan-3 je varno pristalo na Luni, s tem pa je Indija postala šele četrta država, ki ji je to doslej uspelo. S tem dosežkom se je postavila ob bok ZDA, Sovjetski zvezi in Kitajski. Obenem pa je indijsko plovilo tudi prvo v zgodovini, ki je pristalo na Luninem južnem polu. Indijska sonda naj bi približno dva tedna raziskovala južno stran Lune, ki naj bi vsebovala vodo in dragocene minerale.

Rusko vesoljsko plovilo strmoglavilo na Luno

20. 08. 2023 11.15

Prva ruska misija na Luno po skoraj 50 letih se je končala neuspešno, potem ko je vesoljsko plovilo Luna-25 med manevriranjem strmoglavilo na površje Luno. Plovilo brez posadke bi moralo pristati na Luninem južnem tečaju, a je naletelo na težave, ko se je premaknilo v orbito pred pristankom.

Ruska sonda Luna-25 dosegla lunino orbito

16. 08. 2023 18.53

Ruska lunarna sonda Luna-25, prva po letu 1976, je po navedbah ruske vesoljske agencije Roskosmos dosegla orbito Lune. Sonda naj bi obkrožila Luno na oddaljenosti približno 100 kilometrov od površja, nato pa prihodnji ponedeljek pristala na južnem polu Zemljinega naravnega satelita.

Evropska raketa Ariane 5 še zadnjič poletela v vesolje

06. 07. 2023 08.57

Evropska nosilna raketa Ariane 5 je ponoči še zadnjič vzletela in v vesolje ponesla dva satelita. Z zadnjim poletom Ariane 5 se je Evropa ob naraščajoči svetovni konkurenci nepričakovano znašla brez pravega načina za samostojno izstrelitev težjih tovorov v vesolje. Hkrati pa še vedno ni znano, kdaj bo njena naslednica opravila svoj prvi polet.

Do podatkov o kakovosti zraka z 'Evropskim indeksom kakovosti zraka'

08. 06. 2023 09.56

Agencija RS za okolje je opozorila na možnost uporabe brezplačne aplikacije European Air Quality Index (Evropski indeks kakovosti zraka), ki omogoča dostop do osveženih podatkov o kakovosti zraka v evropskih mestih, nudi pa tudi napovedi kakovosti zraka in zdravstvena priporočila. Na voljo je v slovenskem jeziku.

Objavili fotografije nesreče, v kateri je umrl prvi človek v vesolju

27. 03. 2023 20.44

Ruski državni arhiv znanstvene in tehnične dokumentacije je objavil fotografije s kraja, kjer je v letalski nesreči umrl prvi človek v vesolju Jurij Gagarin.

Nasin teleskop James Webb fotografiral dih jemajoči uvod v smrt zvezde

15. 03. 2023 16.02

Vesoljska agencija Nasa je z javnostjo delila novo osupljivo fotografijo vesoljskega teleskopa James Webb. Tokrat je v svoj objektiv ujel le redko viden pojav – ogromno zvezdo na pragu svoje smrti, ki v vesolje odlaga veliko količino vročega plina in prahu. S pomočjo novega teleskopa pa bodo lahko znanstveniki zdaj odkrivali podrobnosti tega kozmičnega prahu, ki sestavlja vse v vesolju – od novih zvezd do novih planetov in vsega, kar je na njih.

Le nekaj minut po vzletu Japonska sestrelila svojo raketo

07. 03. 2023 10.33

Zaradi neuspešne izstrelitve je morala Japonska sestreliti svojo novo raketo, s katero so želeli postati konkurenca SpaceXu Elona Muska. Poznavalci pravijo, da je dogodek velik korak nazaj za Japonsko agencijo za raziskovanje vesolja. Vlada je medtem neuspeh testa označila za obžalovanje vrednega.

Vesolje kot globalna arena

30. 01. 2023 12.46

Vesolje že stoletja vzbuja občudovanje in navdih mnogih. Začetki raziskovanja in preučevanja vesolja segajo v zgodovino, ko so prve zibelke civilizacij začele raziskovati in razlagati naravne pojave s pomočjo nebesnih teles. Poleg tega so že v antični Grčiji številni astronomi skušali razložiti pojave okoli sebe in opravili različne izračune o vesolju. Vse te študije so temeljile na primitivnih opazovanjih s tal, saj se je satelitska tehnologija pojavila šele v dvajsetem stoletju. Kljub temu številni strokovnjaki s področja vesoljskih znanosti trdijo, da so prav ta primitivna opazovanja pripomogla k razvoju in natančni analizi vesolja.

Po šestih mesecih znova na Zemlji: Misija je bila 'popoln uspeh'

05. 12. 2022 09.42

Po pristanku posadke Sendžou 14 na Zemljo je kitajska vesoljska agencija misijo označila za popoln uspeh. Po šestih mesecih v vesolju so se oglasili tudi astronavti, ki so povedali, da se ob povratku na Zemljo počutijo dobro.

Kitajska 'nebeška palača' skoraj dokončana

04. 12. 2022 17.47

Trije kitajski astronavti so se danes po šestih mesecih gradbenih del na vesoljski postaji Tiangong vrnili na Zemljo. S 183 dnevi v vesolju je to doslej najdaljša kitajska vesoljska misija s človeško posadko, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Kitajska na vesoljsko postajo Tiangong pošilja še tri astronavte

28. 11. 2022 11.33

Kitajska bo na svojo vesoljsko postajo Tiangong poslala novo tričlansko ekipo astronavtov, so sporočili iz kitajske vesoljske agencije. Astronavti se bodo pridružili trem kolegom, ki so na postajo prispeli v začetku junija. Ti se bodo decembra vrnili na Zemljo, nova ekipa pa bo v vesolju ostala predvidoma šest mesecev.

Kitajska lansirala zadnji modul na vesoljsko postajo

31. 10. 2022 14.46

Kitajska je danes izstrelila zadnjega od treh modulov, potrebnih za izgradnjo njene vesoljske postaje Tiangong, ki naj bi bila dokončana še letos. Tiangong bi tako kmalu lahko postala druga stalno naseljena vesoljska postaja v nizki zemeljski orbiti.