vesoljski prah

Kamera na vhodnih vratih ujela padec in zvok meteorita

18. 01. 2025 07.51

Kanadska zakonca si najverjetneje nista predstavljala, da bo njuna kamera na vhodnih vratih hiše posnela trenutek, ko je na njuno dvorišče padel meteorit. Kamera je ujela tudi zvok izjemno redkega pojava.

Prelomno odkritje slovenskih fizikov: vpogled v skrivnostni vesoljski prah

06. 01. 2025 13.59

Raziskovalci ljubljanske fakultete za matematiko in fiziko so skupaj z mednarodnimi strokovnjaki na podlagi podatkov vesoljskega teleskopa James Webb prišli do prelomnega odkritja o razvoju lastnosti vesoljskega prahu v galaksijah zgodnjega vesolja. Študija med drugim razkriva ključno vlogo zgodnjih supernov pri njegovem nastanku.

Zlom poletja, sneg, komercialni sprehod v vesolju in Šeškov hat-trick

14. 09. 2024 18.28

Dež je odplaknil poletje. Narava se je od najtoplejšega letnega časa silovito poslovila tako pri nas kot drugod po Evropi. Zabeležili smo prvi 'neprofesionalni' sprehod – nikjer drugje kot po vesolju. Poklonili smo se slovenskim paraolimpijcem, ljubitelje nogometa pa je navdušil hat-trick Benjamina Šeška.

Urbano raziskovanje: zapuščeni, skrivnostni, a veličastni objekti

09. 08. 2024 16.24

Urbano raziskovanje je posebna vrsta turizma oziroma raziskovanja, ki pomeni obiskovanje zapuščenih in propadajočih zgradb, krajev, ki so skoraj pozabljeni od sveta. Gre za objekte, ki so nekoč prekipevali od življenja – za gledališča, šole, počitniška naselja ... Danes pa se na njih nabira prah, morda jih obrašča gosto rastlinje. Če je to nekaj, kar vas zanima, ne spreglejte seznama takšnih lokacij.

19 čarobnih kozmičnih spiral: bližnje galaksije skozi Webbovove 'oči'

03. 02. 2024 18.33

Ni težko biti očaran nad spiralnimi galaksijami, s čimer se strinjajo tudi pri Nasi. V samem središču se običajno nahajajo stare zvezdne kopice, včasih pa tudi aktivne supermasivne črne luknje. Prizore teh spektakularnih kozmičnih podob je zdaj v objektiv ujel vesoljski teleskop James Webb. Znanstveniki so navdušeni nad podrobnostmi slik, ki jim med drugim omogočajo boljše razumevanje zgodb o nastanku zvezd.

Leto v vesolju: misije, ki spominjajo na znanstveno fantastiko

27. 12. 2023 15.18

Letošnje leto so obeležili tudi zmagoslavni trenutki v svetu znanosti in vesoljskih potovanj. Nekateri dogodki so bili celo tako zanimivi, kot bi prileteli naravnost iz znanstvenofantastičnega romana. Kot na primer trenutek, ko je raketa podjetja SpaceX eksplodirala ali pa ko je vesoljsko plovilo z asteroida Bennu pobralo kamenje in prah, ki bi dokazalo, da so bili temelji življenja na Zemlji zasejani iz vesolja. Ponovna prizadevanja ne prihajajo le od agencije NASA in ameriške vlade, temveč tudi iz držav, kot sta Indija in Kitajska. Veliko vlagajo tudi podjetja iz zasebnega sektorja po vsem svetu, kar je edinstvena značilnost vesoljske tekme 21. stoletja.

Moda na Luni: Nasa predstavila novo vesoljsko obleko

16. 03. 2023 09.00

Ameriška vesoljska agencija Nasa je v sredo v Johnsonovem vesoljskem centru v teksaškem Houstonu javnosti predstavila prototip nove vesoljske obleke za astronavte, ki bodo potovali na Luno in se tam sprehajali. V sodelovanju z Naso je obleko razvilo zasebno podjetje Axiom Space.

Nasin teleskop James Webb fotografiral dih jemajoči uvod v smrt zvezde

15. 03. 2023 16.02

Vesoljska agencija Nasa je z javnostjo delila novo osupljivo fotografijo vesoljskega teleskopa James Webb. Tokrat je v svoj objektiv ujel le redko viden pojav – ogromno zvezdo na pragu svoje smrti, ki v vesolje odlaga veliko količino vročega plina in prahu. S pomočjo novega teleskopa pa bodo lahko znanstveniki zdaj odkrivali podrobnosti tega kozmičnega prahu, ki sestavlja vse v vesolju – od novih zvezd do novih planetov in vsega, kar je na njih.

Prva obletnica potovanja Jamesa Webba in njegove najbolj čudovite fotografije

26. 12. 2022 15.44

Mineva leto dni, odkar se je Nasin teleskop James Webb podal na pot po vesolju. V tem času je v svoj objektiv zajel več dih jemajočih fotografij bližnjega in daljnega kozmosa, ob obletnici njegovega prvega poleta pa vam predstavljamo najbolj čudovite.

Meglica Tarantela, kot je še niste videli

08. 09. 2022 06.00

Zvezdno porodnišnico 30 Doradus, posejano z na tisoče še nikoli videnih mladih zvezd, je v svoj objektiv zajel zmogljiv Nasin teleskop James Webb, ki je na svoji vesoljski odiseji po kozmosu. Nova spektakularna fotografija porodnišnice, ki je dobila tudi vzdevek "Tarantela", prikazuje zvezdno meglico v vsem svojem sijaju. V ozadju pa še skrivnostno vesolje številnih drugih galaksij.

Del zapuščene rakete trčil na Luno

04. 03. 2022 08.29

Izgubljena raketa je trčila na Luno, so sporočili znanstveniki, ki so trk napovedali že januarja. Tritonski del rakete, ki leti skozi vesolje s hitrostjo 9334 kilometrov na uro, naj bi na Luno trčil ob 13.25. Astronomi so najprej mislili, da gre za del rakete SpaceX Elona Muska, nato pa, da je Kitajski, kar slednja zanika. Trk naj na Luni ne bi povzročil večjih težav, znanstveniki pa upajo, da bodo lahko preučili 10 do 20 metrov širok krater in lunin prah, ki nastane ob trku.

Spektakularna fotografija iskrivega zvezdnega polja

26. 09. 2021 12.10

Nasin vesoljski teleskop Hubble, ki kroži okoli Zemlje, je posnel fotografijo iskrivega zvezdnega polja v bližini središča Rimske ceste. Na fotografiji lahko vidimo kroglasto kopico Palomar 6, ki leži v ozvezdju Ophiuchus.

Na Madagaskarju bodo natisnili prvo 3D-šolo

06. 03. 2021 17.26

Na Madagaskarju kar 60 odstotkov šoloobveznih otrok ne obiskuje šole zaradi prenatrpanih učilnic. 3D-tiskana šola bi to lahko spremenila.

Proti Marsu poletele tri misije, asteroidni prah prispel na Zemljo. Kaj nas čaka v 2021?

02. 01. 2021 17.43

Leto 2020 je Zemljo zaznamovala pandemija koronavirusne bolezni, a za raziskovanje vesolja je bilo leto za nami v marsičem prelomno. Medtem ko se je življenje na Zemlji zaustavilo, so znanstveniki proti Marsu poslali tri misije, odkrili sledi fosfina v oblakih, ki obdajajo Venero, in uspešno pripeljali prah s 300 milijonov kilometrov oddaljenega asteroida Ryugu. Že februarja letos nas čakajo novi dosežki – misije Združenih arabskih emiratov, ZDA in Kitajske bodo dosegle rdeči planet.

Hubblov teleskop fotografiral 'zrna peska na vesoljski plaži'

21. 01. 2020 18.49

Nasin Hubblov teleskop je posnel impresivno fotografijo našega najbližjega galaktičnega soseda M31. Gre za največji Hubblov mozaik doslej. Poldruga milijarda pikslov razkriva več kot 100 milijonov zvezd in tisoče zvezdnih kopic v odseku "palačinkasto oblikovane" plošče M31, bolj znane kot Andromedina galaksija.

So diamanti del izgubljenega planeta?

18. 04. 2018 10.30

Ob rojstvu je bilo v Osončju kaotično. Obstajalo naj bi več protoplanetov, ki pa so razpadali in se znova sestavljali v današnjo sliko. To teorijo zdaj potrjujejo diamanti v meteoritih, ki so jih pobrali v Nubijski puščavi leta 2008.

FOTO in VIDEO: 40 let Voyagerjev: Bo kdaj kdo našel in prebral sporočila, ki ju nosita?

20. 08. 2017 06.30

Potnik se je 20. avgusta 1977 odpravil na vznemirljivo potovanje, 5. septembra mu je sledil njegov brat dvojček in dosegel, da je od Zemlje najbolj oddaljen predmet, ki ga je ustvarila človeška roka. V marsičem sta bila prva, v marsičem (za zdaj) tudi edina. K zvezdam sta ponesla zlati plošči, na katerih so človeške sledi. Za nami bodo morda zaradi njiju ostale, ko nas že dolgo ne bo več. To sta Voyager 1 in 2 …

Armstrongovo torbo z Lune prodali za dobrih 1,5 milijona evrov

21. 07. 2017 17.19

Torbo, v kateri je ameriški astronavt Neil Armstrong zbral prve vzorce prahu z Lune, so v četrtek na dražbi v New Yorku prodali za 1,8 milijona dolarjev (1,55 milijona evrov). Belo torbo z misije Apollo 11, v kateri so še vedno sledovi luninega prahu in manjši kamni, je po telefonu kupil anonimni kupec.

VIDEO: Philae si verjetno ne bo več opomogel

12. 02. 2016 15.22

Številni so spremljali zgodbo sonde Rosetta in laboratorija Philae. Zdaj je očitno vsaj zgodbe slednjega konec. Ostaja namreč le malo upanja, da bi iz laboratorija dobili še kakšen signal.

Po izstrelitvi rakete s satelitom naj bi se Severna Koreja že pripravljala na peti jedrski poskus

07. 02. 2016 07.17

Severna Koreja je izstrelila raketo dolgega dosega, ki je po njihovih navedbah v orbito utirila satelit. ZDA in Južna Koreja pa menijo, da je šlo za testiranje medcelinske balistične rakete, ki bi lahko dosegla tudi ZDA.

FOTO: Človeštvo piše zgodovino, leteli smo mimo Plutona, Nasa objavila novo fotografijo 'srčkastega' planeta

14. 07. 2015 12.38

Nasina sonda New Horizons je po devetih letih in pol dosegla Pluton. "Piše se zgodovina," so navdušeni pri Nasi. Ob velikem navdušenju so objavili tudi eno od zadnjih najbolj detajlnjih fotografij pritlikavega planeta.

Kaj imata skupnega Sahara in Amazonski pragozd?

25. 02. 2015 09.03

Znanstveniki so s pomočjo podatkov Nasinega satelita izračunali, koliko puščavskega peska oziroma prahu iz Sahare prepotuje dolgo pot preko Atlantskega oceana in doseže Amazonski pragozd. Prahu je veliko, igra pa zelo pomembno vlogo, saj rastlinam prinaša hranilne snovi.

FOTO: Teleskop Hubble po 20 letih znova posnel ’zvezdno porodnišnico’

06. 01. 2015 12.26

Vesoljski teleskop Hubble se je po 20 letih spet vrnil na kraj, kjer se pred našimi očmi rojevajo zvezde. Posnel je tako imenovano Orlovo meglico in svet je obkrožila nova podoba znamenitih Stebrov stvarstva. Zadnji posnetek je mnogo boljši in razkriva nekatere procese pri nastajanju novih zvezd.

7 scenarijev uničenja človeštva in Zemlje

08. 12. 2014 10.23

Precej prahu je dvignilo opozorilo priznanega Stephena Hawkinga, da nas lahko umetna inteligenca uniči. Nekateri so prikimavali, drugi opozarjali še na druge možnosti našega konca - od asteroidov do podnebnih sprememb. Preverite morebitne scenarije našega konca.

Nov uspeh slovenskih znanstvenikov: z objavo članka v prestižni reviji razlagajo nerešeno uganko

18. 08. 2014 12.10

V prestižni znanstveni reviji Science so objavili članek Janeza Kosa in Tomaža Zwittra s Fakultete za matematiko in fiziko. V članku prvič raziščejo tridimenzionalno prostorsko strukturo medzvezdnih oblakov makromolekul.

Nasa odkrila vesoljski prah iz obdobja nastanka Osončja

18. 08. 2014 13.32

Nasino plovilo Stardust je v vesolju pobralo delce prahu, za katere so prepričani, da so stari toliko kot Sončev sistem, je sporočila Nasa. Delci so po prepričanju znanstvenikov iz zunanjega dela Sončevega sistema, ustvarjeni pa naj bi bili z eksplozijo supernove milijone let nazaj.

VIDEO: Prah od meteorita nad Čeljabinskim v atmosferi kar tri mesece

26. 08. 2013 16.07

Meteorit, ki je februarja na Zemljo padel ob ruskem mestu Čeljabinsk, je za sabo pustil ogromen oblak prahu. Prah je Zemljo obkrožil v štirih dneh, v atmosferi pa se je zadrževal več kot tri mesece.

Kakšna je razlika med asteroidom in meteoritom?

15. 02. 2013 12.57

Meteorit je ostanek meteoroida ali asteroida, ki je preživel pot skozi atmosfero in je padel na površino Zemlje. Rusijo je torej zadel meteorit, ki je ob razpadu ustvaril meteorski dež.

Sedem minut groze za 'radovednost'

03. 08. 2012 11.34

Nasini strokovnjaki nestrpno pričakujejo ponedeljkovo jutro, ko se bo začelo sedem minut groze ali povedano drugače rover, poimenovan Curiosity, bo pristal na Marsu, če bo seveda šlo vse po načrtu. Misija je vredna nekaj več kot dve milijardi evrov.

Misija na Mars: Težave že na začetku

09. 11. 2011 10.56

Rusija je v torek ob 21.16 po srednjeevropskem času uspešno izstrelila sondo brez posadke, ki naj bi dosegla Marsovo luno in od tam na Zemljo prinesla vzorce. Vendar je sonda zašla s smeri in se ji ni uspelo utiriti.