vesoljska tehnologija

Po vrnitvi iz vesolja: sindrom napihnjenega obraza in kurjih nog

29. 03. 2025 07.04

Ste že slišali za sindrom napihnjenega obraza in kurjih nog? Z njim se pravkar spopada 59-letna astronavtka slovenskih korenin Sunita Williams, ki se je po devetih mesecih vrnila iz vesolja. Njeno telo je v tem času doživelo številne spremembe, v breztežnosti je izgubila mišično in kostno maso, pozornost javnosti je pritegnila tudi njena dolga brada, ki je videti povsem drugače kot pred misijo. Kakšne posledice na človeškem telesu povzroča dolgotrajno bivanje v vesolju in kdaj se bo Sunita znova postavila na noge?

'Reševalna misija' izstreljena: Sunita in Butch se vračata domov

15. 03. 2025 09.17

Sunita Williams, astronavtka s slovenskimi koreninami, in njen kolega Butch Wilmore bi morala na Mednarodni vesoljski postaji ostati le dober teden, a sta naposled tam obtičala kar devet mesecev. Njuna vesoljska odisejada se zdaj zaključuje. Ponoči je namreč proti njima uspešno poletela misija Crew 10; plovilo Dragon je v vesolje popeljalo štiri astronavte, ki bodo nadomestili dvojico, ki trenutno skrbi za raziskave in delovanje vesoljske postaje.

Astronavtka s slovenskimi koreninami se vrača – prihaja nadomestna ekipa

14. 03. 2025 20.02

Proti Mednarodni vesoljski postaji bo po več težavah in zamudah z raketo SpaceX poletelo plovilo Crew Dragon. Misijo Crew-10 sestavlja štiričlanska posadka, ki bo v vesolju predvidoma preživela naslednjih šest mesecev. Na Mednarodni vesoljski postaji pa bo četverica nadomestila tam obtičala astronavta. Astronavt Butch Wilmore in astronavtka s slovenskimi koreninami Suni Williams sta v vesolju že devet mesecev.

Lani višji dvig gladine morja od pričakovanega

14. 03. 2025 10.42

Gladina morja se je lani dvignila za 0,59 centimetra, kar je precej nad pričakovanim dvigom 0,43 centimetra, je v četrtek opozorila ameriška vesoljska agencija Nasa. Višji dvig gladine morja je po oceni Nase posledica nenadnega povečanja ogrevanja oceanov v kombinaciji s taljenjem ledu na kopnem.

Znova preložili vrnitev Sunite Williams z ISS na Zemljo

13. 03. 2025 06.29

Zasebno vesoljsko podjetje milijarderja Elona Muska SpaceX je v sredo znova preložilo načrtovano izstrelitev rakete, s katero naj bi se z Mednarodne vesoljske postaje na Zemljo po devetih mesecih vrnila astronavta Sunita Williams in Barry Wilmore, poročajo ameriški mediji.

Ariane 6 na svojem prvem komercialnem poletu

06. 03. 2025 20.28

Z evropskega vesoljskega izstrelišča v Kourouju v Francoski Gvajani so po večkratni preložitvi danes izstrelili novo evropsko raketo Ariane 6, ki bo med svojo prvo komercialno misijo v vesolje ponesla francoski vojaški satelit za opazovanje Zemlje. Izstrelitev rakete je bila nazadnje predvidena v ponedeljek, ko so jo tik pred zdajci odpovedali zaradi nedelujočega ventila.

'Trenutek za zgodovino': na Luni pristalo zasebno vesoljsko plovilo

02. 03. 2025 11.00

Pristajalni modul Blue Ghost podjetja Firefly Aerospace je v nedeljo pristal v bližini starodavne vulkanske kupole na Luninem severovzhodnem robu, ki je obrnjen proti Zemlji. Gre za šele drugi uspešen pristanek zasebnega vesoljskega plovila na Luni, sonda pa je s seboj prinesla opremo za raziskave vesoljske agencije Nasa.

Na evropskem nebu svetleče sledi, na Poljsko padel del rakete

20. 02. 2025 06.49

Del rakete Falcon 9 družbe SpaceX, ki so jo 1. februarja izstrelili v Kaliforniji v ZDA, je v sredo padel v bližino mesta Poznan na zahodu Poljske, je sporočila poljska vesoljska agencija. Na tleh so našli neidentificiran predmet v velikosti 1,5 metra, najverjetneje gre za rezervoar rakete.

Namesto v Zemljo bi lahko 'uničevalec mest' trčil v Luno

17. 02. 2025 15.14

Nasin strokovnjak je pred dnevi že razkril območje, na katero bi lahko čez sedem let trčil potencialno nevaren asteroid. A novi izračuni kažejo, da bi lahko pot asteroid namesto v Zemljo vodila proti Luni. Verjetnost, da bi velik asteroid 2024 YR4 trčil v naš modri planet, je sicer ocenjena na 2,3 odstotka, znanstveniki pa pričakujejo, da se bo v prihodnjih meritvah zmanjšala.

Zemlji se približuje 'uničevalec mest': kakšna bo strategija 'boja'?

16. 02. 2025 07.14

Zemlji se približuje potencialno nevaren asteroid, ki bi lahko leta 2032 trčil v naš planet. Možnosti za to so sicer majhne, a ne neobstoječe. Prav zato se znanstveniki intenzivno pregovarjajo o morebitnih scenarijih. Bi se lahko s tem nebesnim telesom spopadli kar z jedrskim orožjem ali pa s posebnim laserjem?

Nasin strokovnjak naštel države, ki bi jih lahko zadel nevaren asteroid

14. 02. 2025 16.44

Vesoljska agencija Nasa je potrdila možnost, da bi lahko čez sedem let v Zemljo trčil velik asteroid. Znanstveniki so možnost za takšen scenarij ocenili na 2,3-odstotno verjetnost, kar je že precej visoka stopnja. In katere države bi bile ob uresničitvi najbolj črne napovedi v nevarnosti? Nasin znanstvenik je razkril tudi to informacijo.

2024 YR4 bi čez osem let lahko zadel Zemljo, a možnost je minimalna

31. 01. 2025 09.26

Evropska vesoljska agencija (ESA) je v sredo sporočila, da je nedavno odkrila asteroid 2024 YR4, ki mu pripisujejo minimalno možnost, da leta 2032 zadane Zemljo. Premer asteroida trenutno ocenjujejo na 40 do 100 metrov, njegovo možnost trka z Zemljo pa na 1,2 odstotka.

Astronavtka slovenskega rodu: 'Skušam se spomniti, kako je hoditi'

29. 01. 2025 13.23

Ameriška astronavtka indijsko-slovenskega rodu Sunita Williams je skupaj s še enim astronavtom že skoraj sedem mesecev "ujeta" na Mednarodni vesoljski postaji, čeprav bi se morala z vesoljske misije vrniti že po osmih dneh. Nedavno je preko videoklica odgovarjala na vprašanja dijakov svoje nekdanje srednje šole. Priznala je, da je zaradi tako dolgega bivanja v breztežnem prostoru pozabila, kako je, ko hodiš. A pravi, da je v vesolju zabavno. Povedala je tudi, da se vsak dan sliši s svojo mamo, ki je že precej v letih, in da se zaradi rednih stikov z domačimi ne počuti izolirana.

Padel nov rekord: sonda poletela najbližje Soncu doslej

27. 12. 2024 16.59

Še nikoli nismo bili tako blizu Sonca. Nasina sonda je poletela le dobrih šest milijonov kilometrov stran od ognjene žareče krogle, ki predstavlja središče našega Osončja. S tem pa je v zgodovino zapisala nov mejnik. Razlog za ta zgodovinski podvig pa: bolje razumeti, kako deluje Sonce.

Nasin astronavt po vrnitvi iz vesolja pristal v bolnišnici

26. 10. 2024 10.24

Štiričlanska misija Nasinih astronavtov je ob vrnitvi z Mednarodne vesoljske postaje pristala ob obali Floride. A ob vrnitvi na Zemljo se je nekoliko zapletlo. Enega od astronavtov so morali namreč zaradi nepojasnjenega zdravstvenega stanja odpeljati v bolnišnico, kjer je na opazovanju.

'Naval adrenalina naravnost v srce': v hipu od spanca do polne pripravljenosti

24. 10. 2024 08.02

"Le kaj bi si mislila pradedek in prababica iz Luč oziroma Ljubnega?" se vpraša ameriški astronavt slovenskih korenin Randy Bresnik in pokaže na podobe Slovenije, ki jih je ujel iz vesolja, kamor je odnesel tudi zastavici obeh krajev. Vesolje je Bresnika navduševalo že kot otroka. Takrat si niti v sanjah ni predstavljal, da bo prav on tisti, ki bo nekoč odšel tja. Pa je. Dvakrat.

Ruska kozmonavta po rekordno dolgem bivanju na ISS nazaj na Zemlji

24. 09. 2024 07.41

Ruska kozmonavta sta se po rekordno dolgem neprekinjenem bivanju na Mednarodni vesoljski postaji (ISS), 374 dneh, vrnila na Zemljo. V kapsuli Sojuz MS-25 sta se Oleg Kononenko in Nikolaj Čub vrnila skupaj z ameriško astronavtko Tracy Dyson. V ponedeljek ob 17. uri po lokalnem času so pristali v kazahstanski stepi.

Posadka zasebne misije Polaris Dawn izvedla prvi vesoljski sprehod

12. 09. 2024 17.38

Po tem, ko je podjetje SpaceX nedavno v zemeljsko orbito poslalo posadko štirih neprofesionalnih astronavtov v okviru zasebne misije Polaris Dawn, sta dva člana odprave zdaj opravila prvi komercialni vesoljski sprehod. Musk misijo vidi kot prvi korak k ustanovitvi potencialne človeške naselbine na Marsu.

SpaceX v vesolje izstrelil posadko neprofesionalnih astronavtov

10. 09. 2024 12.56

Podjetje SpaceX je v okviru zasebne misije Polaris Dawn v vesolje izstrelilo posadko štirih neprofesionalnih astronavtov, ki nameravajo v naslednjih dneh opraviti prvi komercialen vesoljski sprehod.

Namesto junija letos se bosta na Zemljo vrnila po januarju 2025

24. 08. 2024 20.37

Nasina astronavta, ki sta v vesolju že od 5. junija, čeprav bi se morala na Zemljo vrniti že po osmih dneh, bosta vrnitev dočakala šele naslednje leto, je sporočila ameriška vesoljska agencija. Vrnila naj bi se v kapsuli Crew Dragon, ki jo je izdelalo podjetje SpaceX, njuno prvotno plovilo pa se bo na Zemljo vrnilo prazno.

Spektakularen posnetek polarnega sija z Mednarodne vesoljske postaje

15. 08. 2024 19.14

Žarki zelene, rožnate in rdeče barve obdajajo površje, zdi se, kot da Zemlja žari. Tako je polarni sij videti z Mednarodne vesoljske postaje. Nasin astronavt je spektakularno igro svetlobe in zahajanje Lune ujel v svoj objektiv.

Namesto 8 dni v vesolju že več kot dva meseca – kdaj se bosta lahko vrnila?

15. 08. 2024 16.10

Ameriška vesoljska agencija Nasa bo odločitev o dveh astronavtih, ki ne moreta z Mednarodne vesoljske postaje (ISS) zaradi pokvarjenega plovila Starliner podjetja Boeing, sprejela do konca meseca, je v sredo na novinarski konferenci v Washingtonu povedal Ken Bowersox z Nasinega direktorata za vesoljske misije.

Globoko pod površjem Mars skriva tekočo vodo

13. 08. 2024 14.18

Raziskovalci so globoko pod skalnim površjem rdečega planeta odkrili rezervoar tekoče vode. Do novih spoznanj so se dokopali med analizo podatkov Nasine vesoljske sonde InSight Lander, ki je na Marsu pristal pred šestimi leti. Sonda je takrat s seboj prinesla tudi seizmometer, ki je v štirih letih beležil tudi seizmično dejavnost planeta. Prav med zapisi teh meritev pa se je skrivala tudi ta pomembna informacija.

Po uspešni izstrelitvi rakete Ariane 6 se kapsuli na krovu nista sprostili

10. 07. 2024 08.13

Evropska raketa Ariane 6, za katero je trboveljsko podjetje Dewesoft zagotovilo merilne sisteme, je v torek z izstrelišča na Francoski Gvajani prvič poletela v vesolje. Nosilna raketa je uspešno namestila satelite, je sporočila Evropska vesoljska agencija (Esa). Od koncu odprave je prišlo do manjšega zapleta, ki ne ogroža naslednje odprave.

Trboveljski Dewesoft zagotovil merilne sisteme za razvoj evropske rakete

05. 07. 2024 13.11

Merilne sisteme za evropsko nosilno raketo Ariane 6, ki jo bo Evropska vesoljska agencija 9. julija izstrelila v vesolje, je zagotovilo trboveljsko podjetje Dewesoft. Kot so pojasnili v podjetju, gre za merilne inštrumente, ki omogočajo zajem podatkov v najzahtevnejših razmerah.

Težave Boeinga tudi v vesolju: astronavta do nadaljnjega obstala na vesoljski postaji

22. 06. 2024 11.57

Ameriška vesoljska agencija Nasa je v petek sporočila, da so vrnitev vesoljskega plovila Starliner z Mednarodne vesoljske postaje (ISS) na Zemljo, ki je bila načrtovana za prihodnji teden, odložili za nedoločen čas. S tem bodo imeli več časa za pregled okvar pogonskih motorjev in uhajanja helija, so pojasnili.

Podpisan sporazum, ki bo Slovenijo 'katapultiral' še dlje v vesolje

18. 06. 2024 18.51

Predsednik vlade Robert Golob in generalni direktor Evropske vesoljske agencije Josef Aschbacher sta podpisala sporazum, na podlagi katerega bo Slovenija postala polnopravna članica te vesoljske agencije. "Zdaj se pravo delo šele začenja," je ob tem dejal slovenski premier, ki se veseli, da bodo lahko opravljali koristno delo, "ne le za Slovenijo ali Eso, temveč za celotno človeštvo". Slovenija bo sicer uradna polnopravna članica agencije postala po izteku veljavnega pridružitvenega sporazuma 1. januarja 2025.

SpaceX dosega nove mejnike, raketa tokrat med pristankom ni eksplodirala

06. 06. 2024 19.24

Raketa Starship, ki jo je zasnovalo podjetje SpaceX Elona Muska, je zabeležila svoj prvi popolnoma uspešen testni let. Največja in najmočnejša raketa na svetu je vzletela z izstrelišča Starbase v kraju Boca Chica na jugu Teksasa. Po dobri uri letenja je uspešno pristala v Indijskem oceanu, za razliko od prejšnjih poskusov pa tokrat ni eksplodirala.

Zgodovinski polet v vesolje, v kapsuli znova astronavtka slovenskih korenin

05. 06. 2024 18.17

Ameriška vesoljska agencija Nasa je na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS) izstrelila novo vesoljsko plovilo Starliner, ki ga je izdelalo podjetje Boeing. V dobre štiri metre veliki kapsuli sta v vesolje poletela dva astronavta, med katerima je tudi pilotka Suni Williams. Američanka, ki je v vesolju doslej preživela že več kot 300 dni, ima tudi slovenske korenine. Pred leti je Slovenijo tudi že obiskala.

Kitajska sonda uspešno pristala na temni strani Lune

02. 06. 2024 09.19

Kitajska lunarna sonda Chang'e 6 je uspešno pristala na oddaljeni strani Lune, kjer bo zbrala vzorce. Nova kitajska vesoljska odprava bo predvidoma trajala 53 dni in bo zbirala vzorce iz velikega kraterja Južni pol-Aitken. Cilj odprave je zbrati dva kilograma kamnin za analizo iz kraterja, ki je širok 2500 in globok osem kilometrov.