vesoljska sonda

'Trenutek za zgodovino': na Luni pristalo zasebno vesoljsko plovilo

02. 03. 2025 11.00

Pristajalni modul Blue Ghost podjetja Firefly Aerospace je v nedeljo pristal v bližini starodavne vulkanske kupole na Luninem severovzhodnem robu, ki je obrnjen proti Zemlji. Gre za šele drugi uspešen pristanek zasebnega vesoljskega plovila na Luni, sonda pa je s seboj prinesla opremo za raziskave vesoljske agencije Nasa.

Zemlji se približuje 'uničevalec mest': kakšna bo strategija 'boja'?

16. 02. 2025 07.14

Zemlji se približuje potencialno nevaren asteroid, ki bi lahko leta 2032 trčil v naš planet. Možnosti za to so sicer majhne, a ne neobstoječe. Prav zato se znanstveniki intenzivno pregovarjajo o morebitnih scenarijih. Bi se lahko s tem nebesnim telesom spopadli kar z jedrskim orožjem ali pa s posebnim laserjem?

Padel nov rekord: sonda poletela najbližje Soncu doslej

27. 12. 2024 16.59

Še nikoli nismo bili tako blizu Sonca. Nasina sonda je poletela le dobrih šest milijonov kilometrov stran od ognjene žareče krogle, ki predstavlja središče našega Osončja. S tem pa je v zgodovino zapisala nov mejnik. Razlog za ta zgodovinski podvig pa: bolje razumeti, kako deluje Sonce.

Globoko pod površjem Mars skriva tekočo vodo

13. 08. 2024 14.18

Raziskovalci so globoko pod skalnim površjem rdečega planeta odkrili rezervoar tekoče vode. Do novih spoznanj so se dokopali med analizo podatkov Nasine vesoljske sonde InSight Lander, ki je na Marsu pristal pred šestimi leti. Sonda je takrat s seboj prinesla tudi seizmometer, ki je v štirih letih beležil tudi seizmično dejavnost planeta. Prav med zapisi teh meritev pa se je skrivala tudi ta pomembna informacija.

Kitajska sonda uspešno pristala na temni strani Lune

02. 06. 2024 09.19

Kitajska lunarna sonda Chang'e 6 je uspešno pristala na oddaljeni strani Lune, kjer bo zbrala vzorce. Nova kitajska vesoljska odprava bo predvidoma trajala 53 dni in bo zbirala vzorce iz velikega kraterja Južni pol-Aitken. Cilj odprave je zbrati dva kilograma kamnin za analizo iz kraterja, ki je širok 2500 in globok osem kilometrov.

Kitajska na temni strani Lune

03. 05. 2024 15.37

Kitajska je na Luno izstrelila sondo brez posadke, s ciljem, da postane prva država, ki zbira in raziskuje vzorce kamnin z večinoma neraziskane zadnje strani Lune. Nova kitajska vesoljska odprava bo predvidoma trajala 53 dni in bo zbirala vzorce iz velikega kraterja Južni pol-Aitken.

'Pajki' na Marsu

27. 04. 2024 11.10

Sonda ExoMars Trace Gas Orbiter evropske vesoljske agencije je na Marsovem južnem polu posnela temne lise, ki po obliki in barvi spominjajo na pajke. Vendar za črnimi lisami stoji znanstvena razlaga.

Ogorčenje Velenjčanov, nevarna poledica in kraljevo presenečenje

27. 01. 2024 17.26

Velenjčani zahtevajo preklic januarskih položnic za ogrevanje in nižje cene. Svoje zahteve so jasno sporočili na protestu. Zimska idila se je poslovila in za seboj pustila poledenele površine, ki so bile nevarne za številne. Hudo neurja Isha je povzročilo veliko nevšečnosti na Otoku. Princ Harry in Meghan Markle pa sta se na premieri filma po dolgem času znova skupaj pojavila na rdeči preprogi. Kaj je še zaznamovalo pretekli teden?

Japonska sonda poslala prve posnetke z Lune

25. 01. 2024 07.41

Japonska vesoljska agencija JAXA je objavila prve posnetke z Lune, ki jih je na Zemljo poslala njena sonda za raziskovanje Lune (SLIM). Ta je v soboto ob mehkem pristanku na površju edinega Zemljinega naravnega satelita načrtovano mesto pristanka zgrešila le za 55 metrov.

Japonska upa, da bodo sončni žarki obudili 'uspavano' vesoljsko plovilo

22. 01. 2024 15.30

Japonska vesoljska agencija Jaxa upa, da bi lahko rešili vesoljsko plovilo Slim, ki so ga le tri ure po pristanku na Luni izklopili, saj plovilo ni bilo zmožno proizvajati električne energije.

Indijska sonda uspešno dosegla sončno orbito

06. 01. 2024 18.17

Indijska vesoljska sonda za opazovanje sonca je po štirimesečnem potovanju uspešno vstopila v orbito Sonca. Sonda, imenovana Aditya-L1, je tako dosegla posebno točko v vesolju, od koder bo lahko neprekinjeno spremljala Sonce.

Indijska sonda Aditya-L1 uspešno potuje proti Soncu

01. 10. 2023 15.30

Indija ja pred slabim mesecem proti ognjenemu središču našega Osončja poslala novo sondo. Tam bo naprava zbirala podatke o Soncu, njena štirimesečna pot pa gre po načrtih. Sinoči je namreč zapustila področje vpliva našega planeta in je na polovici poti do Sonca.

Indija z novo misijo: po Luni sondo poslala še proti Soncu

02. 09. 2023 11.14

Potem ko je pred dobrim tednom dni indijska sonda Chandrayaan-3 pristala na malo raziskanem južnem polu Lune, je Indija sondo zdaj poslala tudi proti Soncu, je sporočila indijska vesoljska agencija Isro. S sondo Aditya-L1, ki nosi ime po bogu sonca, nameravajo analizirati zunanje plasti Sonca in njegov veter.

'Zgodovinski dosežek': Indijci uspešno pristali na Luni

23. 08. 2023 15.04

Indijsko vesoljsko plovilo Chandrayaan-3 je varno pristalo na Luni, s tem pa je Indija postala šele četrta država, ki ji je to doslej uspelo. S tem dosežkom se je postavila ob bok ZDA, Sovjetski zvezi in Kitajski. Obenem pa je indijsko plovilo tudi prvo v zgodovini, ki je pristalo na Luninem južnem polu. Indijska sonda naj bi približno dva tedna raziskovala južno stran Lune, ki naj bi vsebovala vodo in dragocene minerale.

Rusija izstrelila prvo sondo za raziskovanje Lune po skoraj pol stoletja

11. 08. 2023 12.22

Rusija je uspešno izstrelila prvo sondo za raziskovanje Lune po skoraj pol stoletja. Sonda brez posadke bo v okviru misije Luna-25 po pričakovanjih kot prva dosegla Lunin južni pol. Tam bo prvenstveno iskala vodo in zbirala vzorce tal. Njen pristanek na Luni je predviden 21. avgusta.

Nasa v medzvezdnem prostoru našla sondo Voyager 2?

01. 08. 2023 14.02

Nasa je za nekaj časa izgubila stik s sondo Voyager 2, ki je bila od zemlje oddaljena več milijard kilometrov, saj je po pomoti prekinila stik z njo, je razkrila vesoljska agencija. Prejšnji mesec je sondi, ki vesolje raziskuje že od leta 1977, poslala napačen ukaz, ki je njeno anteno nagnil za dve stopinji stran od Zemlje, vendar je bilo to dovolj, da so izgubili stik. Sedaj so zaznali šibak signal, ki naj bi dokazoval, da je s sondo vse v redu.

V živo z Marsa: sonda, ki živi že 18 let preveč

04. 06. 2023 11.17

Dve desetletji sta minili, odkar je Evropska vesoljska agencija proti Marsu poslala sondo Express. To je prva sonda, ki je iz Evrope poletela proti rdečemu planetu. Ob tej posebni priložnosti pa Express postala tudi prva sonda, ki je na Zemljo v živo prenašala posnetek četrte krogle našega Osončja.

Izstrelitev uspela, začela se je osem let dolga pot proti Jupitru

14. 04. 2023 14.51

Potem ko v četrtek ni šlo, je v petek uspelo: Evropska vesoljska agencija (ESA) je izstrelila raketo Ariane-5 s satelitom, ki ga čaka zamotana in kar osem let dolga pot proti Jupitru. Njegov cilj sicer ni največji planet našega osončja, ampak njegove lune Kalisto, Evropa in Ganimed, na katerih bo iskal pogoje za življenje. Obstajajo namreč dokazi, da se pod ledenim površjem teh treh Jupitrovih lun skrivajo globoki oceani tekoče vode.

V Mars trčil meteorit in 'pred očmi' Nase ustvaril enega večjih kraterjev

28. 10. 2022 07.07

"To je vznemirljiv trenutek v geološki zgodovini in mi smo mu bili priča," je dejala Ingrid Daubar z Univerze Brown, ki vodi skupino, ki Mars raziskuje s sondo InSight. Vesoljska sonda je namreč na Marsu odkrila največji krater v našem Osončju, ki so mu bili lahko znanstveniki priča ob nastanku. Na rdečem planetu so izkopali okoli 150 metrov široko in 21 metrov globoko udarno jamo, ki je nastala po padcu meteorita.

Trčenje uspelo: Nasa zadela nenevaren asteroid

27. 09. 2022 07.17

Nasino 300 milijonov evrov vredno plovilo Dart je v prvih minutah torkovega dne trčilo v manjši asteroid Dimphos. S prvim poskusom načrtovanega trčenja vesoljskega plovila v nebesno telo bo agencija preverjala, ali bi se lahko na tak način ubranili pred Zemlji nevarnimi asteroidi. Pot 19-metrskega Darta proti 160-metrskemu Dimphosu so Nasini strokovnjaki prek kamere spremljali v živo.

V delcih prahu asteroida odkrili vodo

23. 09. 2022 13.06

V delcih prahu, ki jih je japonska vesoljska sonda pridobila z asteroida, ki je bil od Zemlje oddaljen približno 300 milijonov kilometrov, so znanstveniki presenetljivo odkrili kapljico vode. Odkritje dodatno podpira teorijo, da je življenje na Zemljo prišlo iz vesolja.

Osupljiv prizor: v objektivu Neptun, njegovi obroči in lune

22. 09. 2022 15.48

Vesoljski teleskop James Webb je naredil najbolj jasno sliko Neptuna doslej. S svojo infrardečo kamero je v objektiv ujel Neptun, njegove obroče in sedem od 14 Neptunovih lun. Zadnjo podrobno sliko planeta je leta 1989 naredil Nasin Voyager 2, leta 2021 pa ga je slikal še Hubble.

Je voda na Zemljo prišla iz asteroidov?

16. 08. 2022 13.53

Japonski znanstveniki na podlagi vzorcev, ki so jih pridobili z asteroida Ryugu, sklepajo, da so vodo na Zemljo prinesli asteroidi z zunanjih robov sončnega sistema. "Hlapljivi in z organskimi snovmi bogati asteroidi tipa C so bili morda eden od glavnih virov vode na Zemlji," so zapisali. Vseeno so opozorili, da ti asteroidi verjetno niso bili edini vir, ki je zaslužen za vodo na našem planetu.

Pogled v nebo bo letos prinesel marsikaj zanimivega

04. 01. 2022 17.47

Letos bo pri nas na nebu sredi maja viden popolni Lunin mrk in oktobra delni Sončev mrk. Konec leta bo Luna zakrila Mars, zanimivi za opazovanje bodo tudi planeti. Na področju raziskovanja vesolja pa bosta med drugim pomembna novi vesoljski teleskop James Webb in poskus spremembe smeri potovanja asteroida, da ne bi trčil v Zemljo.

Sončna sonda Parker potovala skozi Sončevo atmosfero

15. 12. 2021 09.34

Ameriška vesoljska agencija Nasa je sporočila, da so dosegli zgodovinski trenutek – prvič, ko je vesoljsko plovilo poletelo skozi zunanjo atmosfero Sonca. Podvig je dosegla sončna sonda Parker, ki se je za kratek čas potopila v območje okoli naše zvezde, ki ga znanstveniki imenujejo korona.

BepiColombo na Zemljo poslal prve posnetke Merkurja

03. 10. 2021 14.42

Evropsko-japonska sonda je na Zemljo poslala svoje prve posnetke Merkurja, Soncu najbližjega planeta. BepiColombo bo preučeval vse vidike tega najmanjšega planeta v našem Osončju, cilj tokratne misije pa je raziskati močno magnetno polje na planetu in iskati dokaze o prisotnosti vode ali ledu.

Kitajski rover na Zemljo poslal nove fotografije Marsa

11. 06. 2021 14.47

Na Kitajskem so navdušeno pozdravili nove fotografije, ki jih je z Marsa poslalo njihovo raziskovalno vozilo. Na eni od njih se je 1,85 metra visoki Žurong tudi sam postavil pred objektiv daljinsko vodene kamere. Kitajska, ki se vse bolj profilira kot vesoljska velesila, je šele druga država, ki ji je uspel pristanek na rdečem planetu.

Nasa napovedala novi misiji na Venero

03. 06. 2021 09.08

Ameriška vesoljska agencija Nasa namerava na Venero poslati dve novi misiji, s katerima bo raziskovala ozračje in geološke lastnosti tega sosednjega planeta. Misiji DaVinci+ in Veritas naj bi se na pot proti Veneri odpravili med letoma 2028 in 2030, za njun razvoj pa bo na voljo po 500 milijonov dolarjev oziroma po 410 milijonov evrov.

Kitajska in Rusija bosta zgradili lunarno vesoljsko postajo

10. 03. 2021 09.54

Ruska vesoljska agencija Roscosmos je s kitajsko nacionalno vesoljsko upravo podpisala sporazum o razvoju raziskovalnih zmogljivosti na površini Lune, v njeni orbiti ali oboje. Vesoljska postaja bo na voljo tudi drugim državam.

Kitajska sonda poslala videoposnetek Marsa

12. 02. 2021 14.14

Kitajska vesoljska agencija je objavila videoposnetek kitajske sonde Tianwen-1 (Vprašanja nebu), ki kroži okrog Marsa. Na njem je videti površje Marsa s kraterji, barva površja planeta pa se spreminja od bele do črne, ko sonda preleti planet v enem Marsovem dnevu, ki traja nekaj minut več kot na Zemlji.