vesoljska dejavnost

Globoko pod površjem Mars skriva tekočo vodo

13. 08. 2024 14.18

Raziskovalci so globoko pod skalnim površjem rdečega planeta odkrili rezervoar tekoče vode. Do novih spoznanj so se dokopali med analizo podatkov Nasine vesoljske sonde InSight Lander, ki je na Marsu pristal pred šestimi leti. Sonda je takrat s seboj prinesla tudi seizmometer, ki je v štirih letih beležil tudi seizmično dejavnost planeta. Prav med zapisi teh meritev pa se je skrivala tudi ta pomembna informacija.

Brazilija postavila nov neslavni rekord v krčenju amazonskega pragozda

02. 07. 2022 09.52

Krčenje gozdov v brazilskem amazonskem pragozdu je v prvi polovici leta 2022 doseglo rekordno raven, je v petek sporočila brazilska vesoljska raziskovalna agencija Inpe. Največji tropski deževni gozd na svetu je od začetka leta izgubil 3750 kvadratnih kilometrov džungle, kar je najslabša številka v tem obdobju od začetka beleženja leta 2016.

Med nominiranci Greta, Navalni, Trump in Pedro Opeka

31. 01. 2021 22.07

Nobelov inštitut v Oslu je do konca januarja sprejemal nominacije za Nobelovo nagrado za mir. Kandidate lahko predlagajo parlamentarci in ministri iz vseh držav, nekdanji nagrajenci in profesorji določenih univerz. Med letošnjimi nominiranci so med drugim gibanje Črna življenja štejejo, Svetovna zdravstvena organizacija, Greta Thunberg, Donald Trump in številni drugi. Premier Janša pa je nominiral misionarja Pedro Opeko.

Satelitski posnetki prikazujejo upad onesnaženosti nad severno Italijo

15. 03. 2020 11.16

Evropska vesoljska agencija je objavila satelitske posnetke, ki prikazujejo upad stopnje onesnaževanja, predvsem nad severno Italijo. Podoben drastičen upad stopnje dušikovega dioksida je že konec februarja zabeležila Nasa nad Vuhanom.

Slovenija s centrifugo vstopa v novo ero vesoljsko-medicinskih raziskav

28. 01. 2020 08.20

Slovenca irskega rodu Adama C. McDonnella, člana ekipe, ki je vgradila simulator višinskih razmer v planiškem olimpijskem centru, je Evropska vesoljska agencija izbrala, da bo koordiniral vgraditev centrifuge v Planiškem laboratoriju. Strokovnjaki bodo nato iskali odgovore, kako s centrifugo na bodočih vesoljskih plovilih ustvariti umetno težnost, da bi s tem preprečili prilagoditev človeškega telesa na breztežnost. To bi za astronavte med drugim pomenilo, da ne bi izgubili mišične mase. McDonnella smo obiskali na Institutu Jožef Stefan.

Tudi Slovenci bomo dobili zakon o vesoljski dejavnosti

28. 01. 2019 19.45

Zakon o vesoljski dejavnosti bo med drugim urejal registracijo vesoljskih plovil, določal odgovornost v primeru nezgode in urejal vesoljski promet. S tem se Slovenija pridružuje 65 državam, ki v orbiti že imajo svoje satelite. Potreba po urejanju vesoljskega področja je vse večja tudi zato, ker država krepi sodelovanje z evropsko vesoljsko agencijo. Letos bomo v vesolje poslala prva lastna satelita.

'Veselim se solate, svežega zraka, sapice, sončnih žarkov na obrazu, tekoče vode'

01. 03. 2016 06.30

Ameriški astronavt Scott Kelly in ruski kozmonavt Mikhail Kornienko se vračata na Zemljo. V 340 dneh na ISS sta opravila številne teste, ki so potrebni za načrtovanje misije na Mars. Štiri osebe so bile v vesolju nepretrgoma dlje kot ona. Kaj vse se zgodi s človeškim telesom in umom v daljšem obdobju v breztežnostnem prostoru?

FOTO: Japonski otoček postal že čisto pravi otok

04. 04. 2014 15.28

Japonski vulkanski otoček, ki je nastal po izbruhu novembra lani, pridno raste. Nasa je objavila svež posnetek otočka, na katerem je živahna vulkanska dejavnost.

Težave pri vrnitvi v vesoljsko postajo

16. 10. 2001 00.00

Ponedeljkov vesoljski sprehod na Mednarodni vesoljski postaji je bil drugi samostojni zunanji vesoljski sprehod v zadnjih osmih dneh, zaradi težav pri zapiranju lopute pa sta se kozmonavta zunaj zadržala dlje, kot je bilo načrtovano.

Vesoljci v vlogi električarjev

14. 09. 2000 00.00

Dejavnost sedemčlanske ameriško-ruske posadke ameriškega vesoljskega raketoplana Atlantis, ki je od nedelje združen z Mednarodno vesoljsko postajo (MVP), je v znamenju električarskih opravil.

Težave ruskega vesoljskega programa

31. 08. 2000 00.00

Namestnik vodje uprave oblikovanja zveznih vesoljskih programov ruske letalsko-vesoljske agencije Rosaviakosmos Vladimir Umnikov je na 3. mednarodnem letalsko-vesoljskem kongresu v Moskvi izjavil, da bo prihodnje leto iz proračunskih sredstev za celoten ruski vesoljski program namesto 8,376 milijarde rubljev namenjenih vsega 3,497 milijarde rubljev. Stroški Rusije samo za sestavljanje Mednarodne vesoljske postaje (MVP) dosegajo približno tri milijarde rubljev (108,3 milijona dolarjev) letno. Zato se lahko zgodi, da bo Rusija naslednji mesec izjavila, da pri sestavljanju MVP ne bo več zmožna sodelovati kot partner ZDA. Tako se lahko zgodi, da bo Rusija pri MVP sodelovala le še kot poddobavitelj in bo izgubila pravico do uporabe virov MVP. Umnikov je povedal, da je življenski rok 34-ih od 44-ih ruskih poslovnih in znanstvenih satelitov že potekel. Zato so ogroženi sistemi za zveze, televizijo, meteorologijo in raziskovanje naravnih bogastev Rusije. Če bodo morali uporabljati podatke tujih satelitov, bo zanje treba plačati od 350 do 400 milijonov dolarjev letno ali trikrat več kot daje država za celotno vesoljsko dejavnost Rusije. Umnikov je poudaril, da na mednarodnem trgu vesoljskih uslug za Rusijo nastaja podoben položaj. Država razpolaga s 50 odstotki svetovnih industrijsko-proizvodnih zmogljivosti potrebnih za vesoljsko dejavnost, toda po besedah Umnika njena raketno vesoljska panoga na tem trgu sodeluje z manj kot tremi odstotki.