vesolje za dva

Nekdanja ljubica Davida Beckhama o domnevni aferi: Nikoli nisem lagala

31. 03. 2025 12.55

Rebecca Loos, nekdanja osebna asistentka nogometnega zvezdnika Davida Beckhama, je v novem intervjuju znova spregovorila o njuni domnevni aferi, ki naj bi se zgodila pred dvajsetimi leti. 47-letnica je poudarila, da ni nikoli lagala o razmerju, ki je po njenih besedah trajalo štiri mesece, ob tem pa dodala, da je ponosna, da se je s svojo resnico postavila po robu enemu najmočnejših parov na svetu.

Po vrnitvi iz vesolja: sindrom napihnjenega obraza in kurjih nog

29. 03. 2025 07.04

Ste že slišali za sindrom napihnjenega obraza in kurjih nog? Z njim se pravkar spopada 59-letna astronavtka slovenskih korenin Sunita Williams, ki se je po devetih mesecih vrnila iz vesolja. Njeno telo je v tem času doživelo številne spremembe, v breztežnosti je izgubila mišično in kostno maso, pozornost javnosti je pritegnila tudi njena dolga brada, ki je videti povsem drugače kot pred misijo. Kakšne posledice na človeškem telesu povzroča dolgotrajno bivanje v vesolju in kdaj se bo Sunita znova postavila na noge?

Golob: Obrambnih izdatkov ne bomo višali na račun ranljivih

19. 03. 2025 15.42

Predsednik vlade Robert Golob je na nacionalnem posvetu o krepitvi odpornosti Slovenije ponovil zavezo, da obrambnih izdatkov ne bodo višali "na račun rezanja dosedanjih zatečenih pravic katerekoli skupine, še najmanj pa najbolj ranljivih oz. socialnih transferjev". Ob tem se zaveda, da bo obrambne zmogljivosti treba hitreje zapolniti.

Kapsulo, v kateri sta se na Zemljo vrnila Sunita in Butch, obkrožili delfini

19. 03. 2025 06.34

Po devetih mesecih v vesolju sta Nasina astronavta Butch Wilmore in Sunita Williams končno prispela nazaj na Zemljo. Kapsula je s pomočjo štirih padal pristala v morju ob obali Floride, astronavte pa so najprej pozdravili radovedni delfini.

'Reševalna misija' izstreljena: Sunita in Butch se vračata domov

15. 03. 2025 09.17

Sunita Williams, astronavtka s slovenskimi koreninami, in njen kolega Butch Wilmore bi morala na Mednarodni vesoljski postaji ostati le dober teden, a sta naposled tam obtičala kar devet mesecev. Njuna vesoljska odisejada se zdaj zaključuje. Ponoči je namreč proti njima uspešno poletela misija Crew 10; plovilo Dragon je v vesolje popeljalo štiri astronavte, ki bodo nadomestili dvojico, ki trenutno skrbi za raziskave in delovanje vesoljske postaje.

Asteroid na poti k nam: kaj, če nas zadane?

13. 03. 2025 18.43

Znanstveniki po svetu se ukvarjajo s spremljanjem in obrambo pred asteroidi. Proti Zemlji leti večji asteroid. Kaj bi se zgodilo, če bi nas zadel? Leta 1908 je na ozemlje Slovenije padel prvi znan meteorit. Zadel je vas Avče v dolini Soče.

Ariane 6 na svojem prvem komercialnem poletu

06. 03. 2025 20.28

Z evropskega vesoljskega izstrelišča v Kourouju v Francoski Gvajani so po večkratni preložitvi danes izstrelili novo evropsko raketo Ariane 6, ki bo med svojo prvo komercialno misijo v vesolje ponesla francoski vojaški satelit za opazovanje Zemlje. Izstrelitev rakete je bila nazadnje predvidena v ponedeljek, ko so jo tik pred zdajci odpovedali zaradi nedelujočega ventila.

Zemlji se približuje 'uničevalec mest': kakšna bo strategija 'boja'?

16. 02. 2025 07.14

Zemlji se približuje potencialno nevaren asteroid, ki bi lahko leta 2032 trčil v naš planet. Možnosti za to so sicer majhne, a ne neobstoječe. Prav zato se znanstveniki intenzivno pregovarjajo o morebitnih scenarijih. Bi se lahko s tem nebesnim telesom spopadli kar z jedrskim orožjem ali pa s posebnim laserjem?

Golob: S polnopravnim članstvom v Esi omogočamo edinstvene podvige

10. 01. 2025 21.20

Ponosni smo, da s polnopravnim članstvom v Evropski vesoljski agenciji (Esa) omogočamo slovenskim podjetjem in znanstvenikom edinstvene podvige tako v vesolju kot doma, je na slovesnosti dejal premier Robert Golob. Generalni direktor Ese Josef Aschbacher je današnji dan označil za dan praznovanja in ponosa.

Kaj smo poslušali v 2024?

28. 12. 2024 07.00

Sprehod čez domačo glasbeno sceno nam pokaže, da je v preteklem letu ponudila veliko dobrega, tako po izdanih ploščah kot s strani koncertov, velikih in manjših, privoščili pa smo si tudi skok na tuje glasbene lestvice albumov. Kaj se je torej poslušalo v iztekajočem se letu?

Padel nov rekord: sonda poletela najbližje Soncu doslej

27. 12. 2024 16.59

Še nikoli nismo bili tako blizu Sonca. Nasina sonda je poletela le dobrih šest milijonov kilometrov stran od ognjene žareče krogle, ki predstavlja središče našega Osončja. S tem pa je v zgodovino zapisala nov mejnik. Razlog za ta zgodovinski podvig pa: bolje razumeti, kako deluje Sonce.

(Duo) Kamikazete

25. 11. 2024 05.55

Duo Kamikazete je skupina talentiranih plesalk in artistk, ki s svojim gibanjem na drogu, svili in krogu pripovedujejo čustvene in dih jemajoče zgodbe. Tinkara in Eva, ustanoviteljici skupine, sta svoje strasti razvili skozi leta trdega dela in odprli lasten DK dance studio, kjer svoje znanje prenašata na nove generacije. Skupino vodi skupna ljubezen do umetniškega izražanja in neomajna predanost, ki jih je pripeljala na največje odre doma in v tujini. S svojo inovativnostjo, izjemno tehnično dovršenostjo in čustveno globino navdušujejo občinstvo ter dokazujejo, da slediš sanjam le, če vanje vložiš srce in dušo.

Slovenija v Beli hiši, strel, ki je naznanil start, Trump serviral burgerje

27. 10. 2024 15.55

Medtem ko se je slovenski premier mudil na obisku Bele hiše, kjer sta se z ameriškim predsednikom pogovarjala tudi o reševanju grozljive situacije na Bližnjem vzhodu, je našo podalpsko deželo obiskal ameriški astronavt slovenskega rodu. Znanost in tehnologija sta zagotovo pomembna dejavnika za razvoj in napredek, a nista edina, ki lahko lajšata tegobe človeštva. Zdravi tudi šport in prav minuli teden je bil močno športno obarvan. V prestolnici je potekal 28. ljubljanski maraton, v Laškem Svetovno prvenstvo PingPongParkinson 2024, v dolini reke Soče so bili malce bolj adrenalinski, spremljali pa smo lahko tudi spopade v bolj klasičnih športih. In kaj se je dogajalo po svetu?

'Naval adrenalina naravnost v srce': v hipu od spanca do polne pripravljenosti

24. 10. 2024 08.02

"Le kaj bi si mislila pradedek in prababica iz Luč oziroma Ljubnega?" se vpraša ameriški astronavt slovenskih korenin Randy Bresnik in pokaže na podobe Slovenije, ki jih je ujel iz vesolja, kamor je odnesel tudi zastavici obeh krajev. Vesolje je Bresnika navduševalo že kot otroka. Takrat si niti v sanjah ni predstavljal, da bo prav on tisti, ki bo nekoč odšel tja. Pa je. Dvakrat.

Kdo je dobil najboljše resorje in kdo najmanj zaželenega?

17. 09. 2024 11.17

Ursula von der Leyen je na tiskovni konferenci v Strasbourgu predstavila komisarsko ekipo, kot si jo je zamislila. V njej je 40 odstotkov žensk (11 komisark) in 60 odstotkov moških, nekoliko pa je razmerje zasukala pri izbiri svojih izvršnih podpredsednikov, kjer sta dva moška in štiri ženske. Kako je von der Leynova razdelila resorje? Komu so pripadla tista najbolj zaželena in kdo je dobil "najslabšega"?

Posadka zasebne misije Polaris Dawn izvedla prvi vesoljski sprehod

12. 09. 2024 17.38

Po tem, ko je podjetje SpaceX nedavno v zemeljsko orbito poslalo posadko štirih neprofesionalnih astronavtov v okviru zasebne misije Polaris Dawn, sta dva člana odprave zdaj opravila prvi komercialni vesoljski sprehod. Musk misijo vidi kot prvi korak k ustanovitvi potencialne človeške naselbine na Marsu.

'Vsakdo, ki ga ne skrbi, da ima sovražnik jedrsko orožje, ne razmišlja trezno'

04. 09. 2024 08.56

"Soočamo se z dolgoročno strateško tekmo z Rusijo," pravi pomočnik generalnega sekretarja Nata za obrambno politiko in načrtovanje Angus Lapsley. Zato ni presenetljivo, da zavezništvo trenutno prav Rusiji namenja največ pozornosti, čeprav ne manjka niti drugih izzivov. "Razumeti moramo, da nas Rusija vsakodnevno izziva s hojo po robu vojne in ta pritisk le še narašča. Dezinformacije, sabotaže, usmrtitve, agresivna špijonaža; na to se moramo odzivati. Prav tako jim moramo dati jasno vedeti, da jih bomo ustavili na Natovih mejah, če bi se kdaj odločili, da nas vojaško izzovejo. Jasno pa mora biti tudi, da jo bodo slabo odnesli, če pride do tega."

Namesto 8 dni v vesolju že več kot dva meseca – kdaj se bosta lahko vrnila?

15. 08. 2024 16.10

Ameriška vesoljska agencija Nasa bo odločitev o dveh astronavtih, ki ne moreta z Mednarodne vesoljske postaje (ISS) zaradi pokvarjenega plovila Starliner podjetja Boeing, sprejela do konca meseca, je v sredo na novinarski konferenci v Washingtonu povedal Ken Bowersox z Nasinega direktorata za vesoljske misije.

Ne osem dni, vse kaže, da bosta astronavta v vesolju osem mesecev

08. 08. 2024 08.33

Potem ko sta v prvih dneh junija astronavta Sunita Williams in Butch Wilmore končno poletela proti Mednarodni vesoljski postaji, se je zdelo, da je more z Boeingovimi Starlinerji vendarle konec. A izkazalo se je drugače. Kar bi morala biti osemdnevna misija, traja že dva meseca, prav mogoče pa je, da se bosta na Zemljo vrnila šele februarja. In to s kapsulo Boeingovega največjega rivala.

Nergal: Dejal bi, da sem precej neumen hudič

24. 07. 2024 08.56

Ekskluzivni intervju s frontmanom poljske black metal zasedbe Behemoth, Nergalom, nam razkrije njihov boj proti katoliški cerkvi na Poljskem, njihovo filozofijo in predanost umetnosti, ki jo že 33 let utelešajo v ekstremni obliki glasbenega izraza in razmišljanja. 47-letnik s pravim imenom Adam Darski je pred poldrugim desetletjem prebolel tudi levkemijo, ki je njegovo življenje postavila v novo perspektivo. Več pa si preberite v našem pogovoru!

Po uspešni izstrelitvi rakete Ariane 6 se kapsuli na krovu nista sprostili

10. 07. 2024 08.13

Evropska raketa Ariane 6, za katero je trboveljsko podjetje Dewesoft zagotovilo merilne sisteme, je v torek z izstrelišča na Francoski Gvajani prvič poletela v vesolje. Nosilna raketa je uspešno namestila satelite, je sporočila Evropska vesoljska agencija (Esa). Od koncu odprave je prišlo do manjšega zapleta, ki ne ogroža naslednje odprave.

Evropska raketa Ariane 6 prvič poletela v vesolje

09. 07. 2024 21.28

Po štirih letih prelaganja je z izstrelišča v Francoski Gvajani v vesolje prvič poletela nova evropska raketa Ariane 6. Izstrelitev predstavlja poskus Evropske vesoljske agencije (Esa), da bi se po letih zaostanka uspešneje spopadla s svetovno konkurenco na področju vesoljskih tehnologij, zlasti pri prenosu satelitov v vesolje.

Trboveljski Dewesoft zagotovil merilne sisteme za razvoj evropske rakete

05. 07. 2024 13.11

Merilne sisteme za evropsko nosilno raketo Ariane 6, ki jo bo Evropska vesoljska agencija 9. julija izstrelila v vesolje, je zagotovilo trboveljsko podjetje Dewesoft. Kot so pojasnili v podjetju, gre za merilne inštrumente, ki omogočajo zajem podatkov v najzahtevnejših razmerah.

Podpisan sporazum, ki bo Slovenijo 'katapultiral' še dlje v vesolje

18. 06. 2024 18.51

Predsednik vlade Robert Golob in generalni direktor Evropske vesoljske agencije Josef Aschbacher sta podpisala sporazum, na podlagi katerega bo Slovenija postala polnopravna članica te vesoljske agencije. "Zdaj se pravo delo šele začenja," je ob tem dejal slovenski premier, ki se veseli, da bodo lahko opravljali koristno delo, "ne le za Slovenijo ali Eso, temveč za celotno človeštvo". Slovenija bo sicer uradna polnopravna članica agencije postala po izteku veljavnega pridružitvenega sporazuma 1. januarja 2025.

Zgodovinski polet v vesolje, v kapsuli znova astronavtka slovenskih korenin

05. 06. 2024 18.17

Ameriška vesoljska agencija Nasa je na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS) izstrelila novo vesoljsko plovilo Starliner, ki ga je izdelalo podjetje Boeing. V dobre štiri metre veliki kapsuli sta v vesolje poletela dva astronavta, med katerima je tudi pilotka Suni Williams. Američanka, ki je v vesolju doslej preživela že več kot 300 dni, ima tudi slovenske korenine. Pred leti je Slovenijo tudi že obiskala.

Astrid: Ne želim si pridelati 'swiftijev'

30. 05. 2024 06.00

Astrid se je na slovenski glasbeni sceni pojavila že leta 2019, za tem pa nanizala nekaj singlov, s katerimi se je ustalila in si pridobila predvsem mlado občinstvo. Je harfistka, pevka, plesalka, režiserka in videoproducentka spotov, predvsem pa predana mamica in partnerka. V juniju bo izdala svoj prvenec, katerega naslov je nekoliko nenavaden, za njim pa zanimiva zgodba, predvsem pa gre za pripoved in občutke, ki so bili tako glasni, da jih je morala deliti tudi z drugimi.

Se bitka med Zahodom in Rusijo seli v vesolje?

22. 05. 2024 08.08

Odnosi med Rusijo in Zahodom pa se ne zaostrujejo samo na Zemlji temveč tudi v vesolju. ZDA namreč trdijo, da je Rusija v vesolje izstrelila orožje, za katerega menijo, da bi lahko napadalo druge satelite, Rusija pa pravi, da si ZDA prizadevajo namestiti orožje v vesolje. Rusija je tudi v Varnostnem svetu ZN predlagala resolucijo proti oboroževalni tekmi v vesolju, ki pa ni dobila zadostne podpore. Podprla je ni niti Slovenija, po prepričanju veleposlanika Samuela Žbogarja bi ta namreč imel "dvoumne učinke na varnost v vesolju".

'Ko sem živčna razvalina, odreši me le banja ...'

19. 04. 2024 14.02

"Vroča kopel me vedno sestavi ..." poje Saša Vipotnik, prvi glas zasedbe AKA Neomi, v prvi pesmi na novem albumu Lepo se svetiš v temi. Njihov največji samostojni koncert doslej se je tako v Kinu Šiška začel točno tako: v banji, kar je poželo veliko in bučno navdušenje prisotnega avditorija.

Prva častnica, vodja skladišč in astrofizičarka o uspehu v 'svetu moških'

08. 03. 2024 08.09

Uspešnih strokovnjakinj na različnih področij je veliko, vendar pa se jih v javnosti ne izpostavlja tako pogosto, poudarja astrofizičarka Andreja Gomboc. "V preteklosti so imele ženske zelo omejen dostop. Le redke so prišle do tega, da so se lahko izobrazile in sodelovale v raziskavah," opominja. Pa je odnos do njih danes drugačen? In kako je na ostalih "tipično moških" področjih? "Včasih je na tvoji poti več padcev kot vzponov. Vendar pa takrat ne smemo obupati," pravi generalna vodja skladišč Maja Gostiljac, ki je ena redkih žensk v njeni 100-članski ekipi. Med redkimi ženskami na svojem področju pa je tudi Živa Cankar, nekdanja prva častnica na tovornih ladjah, danes pa zaposlena v upravi za pomorstvo.

Japonska upa, da bodo sončni žarki obudili 'uspavano' vesoljsko plovilo

22. 01. 2024 15.30

Japonska vesoljska agencija Jaxa upa, da bi lahko rešili vesoljsko plovilo Slim, ki so ga le tri ure po pristanku na Luni izklopili, saj plovilo ni bilo zmožno proizvajati električne energije.