vesna nahtigal

Se spomnite vseh slovenskih serij na POP TV?
31. 03. 2025 07.00V 30 letih so se na programu POP TV zvrstile zabavne vsebine, pa naj bodo to tuje ali domače produkcije, a zdi se, da se ljudem najbolj vtisnejo v spomin prav domače vsebine. Predvsem domače serije. Se še spomnite, kaj vse smo v 30 letih gledali na POP TV? Katera serija je bila vasa najljubša?

Odziv na Trumpovo uvedbo carin: 'Morda bi bilo dobro umiriti žogico'
27. 03. 2025 12.55V Evropski uniji potrebujemo dober in temeljit premislek, preden se odzovemo na napovedane dodatne ameriške carine na uvoz evropskega blaga, je v izjavi za javnost povedala generalna direktorica Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Vesna Nahtigal. Nek odgovor je absolutno potreben, a morda bi bilo dobro zdaj tudi umiriti žogico, je dejala.

Novi sistem omrežnine v presojo na ustavno sodišče
19. 03. 2025 15.44Državni svet bo oktobra lani uvedeni novi sistem omrežnine pri elektriki poslal v presojo na ustavno sodišče. Kot so na seji soglašali državni svetniki, je novi sistem v nasprotju z več členi ustave, kot tudi pravnim redom EU in zakonom o oskrbi z električno energijo. Predlagajo absolutno prednostno obravnavo. Delodajalske organizacije pozdravljajo odločitev državnega sveta. Kot pravijo, državni svet in delodajalske organizacije ne nasprotujejo reformi omrežnine, a pričakujejo, da bo izvedena na način, ki ne bo "uničeval gospodarstva".

GZS: Dodatni davki in prispevki bodo zaposlenim odnesli od 2100 do 5200 evrov
18. 02. 2025 13.11Plače v Sloveniji so med davčno najbolj obremenjenimi, kar znižuje življenjski standard in slabi konkurenčnost gospodarstva, so opozorili v GZS. Vladi na tem področju predlagajo več ukrepov, med drugim samodejno usklajevanje dohodninske lestvice in olajšav z letno rastjo povprečne plače ter razbremenitev nagrade za poslovno uspešnost. Njihova analiza je pokazala, da bodo zaposleni z minimalno plačo zaradi uvedenih dodatnih davkov in prispevkov v obdobju od leta 2023 do 2026 izgubili od 2100 do 5200 evrov neto.

DZ potrdil: v najdražjem časovnem bloku bo omrežnina za gospodinjstva nižja
06. 02. 2025 06.11Državni zbor je s 44 glasovi za in nobenim proti sprejel zakon, po katerem bodo gospodinjski odjemalci električne energije za januar in februar letos plačali nižjo omrežnino v najdražjem časovnem bloku. Kot pravi koalicija, je treba tiste, ki so vlagali v zeleni prehod, zaščititi pred nesorazmernimi dvigi stroškov pozimi. Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je izrazila pričakovanje, da bosta vlada in Agencija za energijo ukrepali še za omilitev posledic novega omrežninskega sistema za gospodarstvo. V nasprotnem bodo posledice dolgoročno negativne, so opozorili.

Eles in elektrodistribucija zanikata možnost hitrega prehoda na staro omrežnino
13. 01. 2025 13.40V Elesu in elektrodistribucijskih podjetjih zanikajo navedbe direktorice GZS Vesne Nahtigal, da ima od elektrooperaterjev verodostojne neuradne informacije o možnosti prehoda na stari sistem obračunavanja omrežnine v nekaj dneh. Ta izjava je zavajajoča in neresnična ter vnaša dodatno zmedo, ki uporabnikom zagotovo ne koristi, so sporočili.

Vlada v analizo omrežnin, ministrstvo mora pripraviti ukrepe
18. 12. 2024 15.58Vlada glede novega sistema omrežnine pri elektriki pripravlja analizo stanja. Zato je Elesu predlagala, naj preveri ustreznost sistema petih časovnih blokov in dveh sezon, okoljskemu ministrstvu pa je naložila, naj pripravi predloge ukrepov za začasno prilagoditev nekaterih prispevkov.

70. obletnica Cerna: 'To bo kmalu tudi slovenski laboratorij'
26. 11. 2024 13.04Ob 70. obletnici Cerna je minister Papič izrazil veselje, da bo prihodnje leto pred organizacijo zaplapolala tudi slovenska zastava. Polnopravno članstvo Slovenije v Cernu bo okrepilo njen prispevek k mednarodnim raziskavam in odprlo nove priložnosti za znanost in gospodarstvo, so izpostavili na GZS. Slovenija bo s tem imela dostop do vrhunske infrastrukture, Cern pa bo pridobil močnega partnerja z bogatimi raziskovalnimi zmogljivostmi, so poudarili.

GZS: Nekatera podjetja bodo imela trikrat višji račun za elektriko
12. 11. 2024 17.06Odjemalci energije ta mesec prejemajo prve položnice, na katerih je omrežnina obračunana po novem sistemu. Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) so zato znova opozorili, da bo nov sistem obračuna omrežnine delu gospodarstva močno povečal stroške za električno energijo. Po njihovih navedbah so prvi računi potrdili, da bodo nekatera podjetja imela celo za trikrat višji račun za električno energijo. Vlado pozivajo k rešitvam, ki bi ublažile negativne posledice novega sistema za gospodarstvo.

Han po obisku podjetja Mahle: Težava je v razmerah na trgu v Evropi
14. 10. 2024 11.43Kot smo že poročali, nameravajo v šempetrskem podjetju Mahle prihodnje leto ukiniti več kot 600 delovnih mest. Razlog naj bi bilo šibko povpraševanje v Evropi. Prav zato se je z upravo in sindikatom podjetja sestal gospodarski minister Matjaž Han, ki pa ugotavlja, da gre za širšo težavo avtomobilske industrije na ravni EU in da tudi uprava ni imela recepta za to, kaj lahko na tej točki stori država. "Ključno je, da brez dogovora med upravo in sindikati ne bo prišlo do odločitev, takšnih ali drugačnih," je poudaril Han.

Slovenija v digitalnem zaostanku, koliko denarja izgubljamo?
16. 07. 2024 20.23Slovenija je bila na področju digitalizacije leta 2022 nad evropskim povprečjem, v zadnjih dveh letih pa je močno nazadovala in padla pod povprečje Evropske unije. Da je stanje alarmantno, menijo tudi v Gospodarski zbornici in s prstom kažejo na Ministrstvo za digitalno preobrazbo, ki da si postavlja povsem napačne prioritete, kot je denimo razdeljevanje prenosnikov. Kako odgovarjajo na ministrstvu in koliko denarja naj bi slovensko gospodarstvo vsako leto izgubilo zaradi digitalnega zaostanka?

Ker ni gradbenih dovoljenj, se hiše ne gradijo, podjetja pa odpuščajo
18. 06. 2024 16.52Upravni odbor Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije opozarja, da ima stavka na upravnih enotah resne posledice za gospodarstvo. Zaradi neizdajanja gradbenih dovoljenj so ogrožena delovna mesta, poudarjajo, saj nekatera podjetja že odpuščajo.

Zaradi stavke težave pri zaposlovanju tujcev in zamude pri gradbenih dovoljenjih
17. 06. 2024 13.33Podjetja poročajo o vse več težavah zaradi stavke na upravnih enotah, je v pogovoru z novinarji povedala generalna direktorica GZS Vesna Nahtigal. Težave se pojavljajo pri zaposlovanju tujih delavcev in zaradi zamud pri izdaji gradbenih dovoljenj. V gospodarstvu bi si želeli razširitve nabora bistvenih nalog v času stavke.

Začetek uporabe novega sistema omrežnine prestavljen na 1. oktober
12. 06. 2024 10.56Svet agencije za energijo se je na predlog vodstva odločil, da začetek uporabe novega sistema obračuna omrežnine za električno energijo s 1. julija prestavi na 1. oktober. Gre že za tretjo prestavitev tega koraka, zanj so se odločili, "da bi se izognili morebitnim napakam pri izdaji računov in za odpravo zadnjih težav". Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je ob podpori gospodarstva sicer predlagalo zamik začetka uporabe za dve leti.

Nove omrežnine še vedno razburjajo, GZS za dvoletno prehodno obdobje
24. 04. 2024 08.50Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) obžalujejo, da Agencija za energijo vztraja pri uvedbi nove metodologije obračunavanja omrežnine pri elektriki s 1. julijem. Generalna direktorica GZS Vesna Nahtigal verjame, da sta zdaj na potezi vlada in resorno ministrstvo, da določita dvoletno prehodno obdobje, kot ga je ministrstvo predlagalo.

V GZS predlagajo zamik uveljavitve novosti pri omrežnini
22. 04. 2024 13.01Vodstvo GZS verjame, da bo prišlo do dveletnega prehodnega obdobja pri uveljavitvi novega sistema obračunavanja omrežnine pri elektriki, čeprav vodja Agencije za energijo kot pristojnega organa zavrača predlog resornega ministrstva. GZS meni, da bi moral minister, če agencija predloga ne bo upoštevala, poseči z zakonom.

Slovenija stoji na cestah: gospodarstvo bi 'aktiviralo' odstavni pas
22. 01. 2024 18.41Kilometrski zastoji na avtocestnem križu in vpadnicah ter zastarelo in slabo delujoče železniško omrežje. Prometne razmere v Sloveniji so postale nevzdržne in obremenjujejo tako okolje kot ljudi, prevozniškemu in logističnemu sektorju pa povzročajo velike skrbi in stroške, se hudujejo v slovenskem gospodarstvu. Zahtevajo pospešitev postopkov umeščanja v prostor in izgradnjo tretjih pasov na avtocestah, prioritetno okoli Ljubljane ter na vseh vpadnicah proti Štajerski, Primorski, Gorenjski in Dolenjski. Dokler ti ne bodo zgrajeni, pa se v primeru javnega prometa in vozil z več potniki zavzemajo za takojšnjo, čeprav začasno, uporabo odstavnih pasov.

GZS vladi: Ne pričakujemo subvencij, ampak primerljive konkurenčne pogoje
18. 12. 2023 14.18Panoge v okviru Gospodarske zbornice Slovenije pričakujejo težavne razmere v letu 2024, predvsem zaradi dodatnih obremenitev, ki jih prinašata zakona o zdravstvu in o obnovi, ter visokih stroškov energije. Želijo razumevanje vlade in njeno ukrepanje za zagotavljanje konkurenčnih razmer.

Golob za manj birokratizacije in davčno reformo, gospodarstveniki za razbremenitev plač
29. 11. 2023 16.15Predsednik vlade Robert Golob si želi obuditi socialni dialog in kot prvi temi predlaga zmanjšanje birokratizacije ter davčno reformo. Do konca prvega četrtletja naj bi prišli do izhodišč, kako izpeljati davčno reformo, je dejal na vrhu slovenskega gospodarstva. Na srečanju je bilo slišati kar pet nekdanjih predsednikov vlad: Antona Ropa, Janeza Janšo in Alenko Bratušek. Po videopovezavi pa še Lojzeta Peterleta in Mira Cerarja.

Golob: Ne načrtujemo novih davkov za prebivalstvo
07. 11. 2023 12.12Premier Robert Golob je gostil posvet vodij parlamentarnih strank. Govorili so o osnutku predloga zakona o obnovi po avgustovski ujmi, po besedah Goloba pa iščejo konsenzualne rešitve. Ob tem je poudaril, da vlada ne načrtuje nobenih novih davkov za prebivalstvo in iz naslova dela. Zakonski predlog naj bi vlada potrjevala čez okoli dva tedna. Dodatne obremenitve gospodarstva, ki jih predvideva predlog zakona o obnovi, pa so po mnenju Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) korak v napačno smer. Nekatere predvidene ukrepe pozdravljajo, a so prepričani, da bi morali prihodke v državno blagajno povečevati prek višje gospodarske rasti in ne novih davkov.

Pečečnik s Klubom slovenskih podjetnikov zapušča Hanovo ministrstvo
25. 10. 2023 14.49Vlada pripravlja zakon o obnovi in razvoju po avgustovskih poplavah, ne da bi sprejela roko sodelovanja, ki ji jo ponujajo delodajalske organizacije, je povedala generalna direktorica Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Vesna Nahtigal. Skrbi jo, da bo gospodarstvo spet deležno dodatnih obremenitev, ki pa jih bo težko preneslo. Predsednik Kluba slovenskih podjetnikov (SBC) Joc Pečečnik je medtem gospodarskega ministra Matjaža Hana obvestil, da klub izstopa iz gospodarske koordinacije, posvetovalnega telesa, ki deluje pod okriljem ministrstva.

GZS: Čas je, da se slovensko gospodarstvo razbremeni
27. 09. 2023 14.28Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) že več mesecev opozarjajo na upadanje gospodarske aktivnosti, zdaj so pripravili predlog t. i. mini gospodarske davčne reforme, s katero bi priskočili na pomoč podjetjem. Med predlogi so kapica na socialne prispevke, ukinitev najvišjega dohodninskega razreda ter znižanje davka od dohodkov pravnih oseb.

Milijardna sanacija škode: v podjetju KLS bodo posledice čutili vsaj še leto dni
21. 08. 2023 15.27Čeprav so poplave prizadele del Slovenije, pa škoda ni omejena le na državno mejo. Posledice bo čutila tudi tujina, močno so namreč prizadete proizvodnje, ki predstavljajo pomemben del svetovnega gospodarstva. Eno izmed takih podjetij je tudi KLS Ljubno, na katerem sloni svetovna avtomobilska proizvodnja. Zaradi njihovega izpada se bo ustavila tudi proizvodnja širom sveta, njihova sanacija pa bo, kot ocenjujejo, trajala leto in več. Če želimo, da naša podjetja še naprej predstavljajo pomemben košček svetovnega mozaika, bodo potrebni hitri ukrepi. Gospodarstvo je namreč močno prizadeto, pravi Gospodarska zbornica, ki ocenjuje, da bo popoplavna škoda krepko presegla milijardo evrov. Po ukrepu čakanja na delo je v neurju prizadetim omogočen tudi odlog plačila obveznosti za največ 24 mesecev, obresti pa se v tem času ne bodo obračunale.

SIJ: 21-milijonsko pogačo si je razdelilo celotno poslovodstvo
16. 06. 2023 19.59Tibor Šimonka, eden od vodilnih v družbi SIJ, tudi po razkritju izplačil astronomskih, milijonskih dividend in nagrad očitno še naprej uživa podporo gospodarske zbornice, ki ji predseduje. Potem ko je minister Kumer izrazil razočaranje nad ravnanjem člana uprave SIJ in predsednika zbornice, se tudi generalna direktorica GZS sprašuje, ali gre nemara res za politično gonjo. V Siju so v novem pisnem odzivu zanikali, da si je 21-milijonsko pogačo razdelila uprava, pač pa celotno poslovodstvo.

Industriji jekla državna pomoč, zdaj si izplačujejo milijonske dividende
13. 06. 2023 19.13Potem ko smo državljani lani z milijoni prek agencije SPIRIT pomagali Slovenski industriji jekla, ki je želela pomoč za obvladovanje energetske draginje, si zdaj, le nekaj mesecev kasneje, družba izplačuje dividende. Skoraj šest milijonov bodo v SIJ-u do konca julija nakazali lastnikom. Zakon, ki ureja subvencioniranje, sicer prepoveduje razdeljevanje dobička, a ker SIJ pomoči ni dobil neposredno, pač pa sta jo njegovi dve hčerinski družbi, ki ju obvladuje, zdaj država ne more ukrepati. To je le vprašanje morale – s temi besedami odločitev SIJ-a komentira gospodarski minister Han. In kaj zdaj?

'Zaostrovanje denarne politike bi lahko vplivalo na kakovost kreditnega portfelja'
02. 06. 2023 14.41Slovenija je glede zelenega prehoda pred pomembnimi odločitvami, zato je osrednja tema bančne konference, kako k temu pritegniti zasebni kapital. "Čas je za akcijo," je pozval prvi mož NLB Blaž Brodnjak, finančni minister Klemen Boštjančič pa je ob apetitih, za kaj vse bo poskrbela država, posvaril, da "so javnofinančna sredstva omejena". Bančni sistem je brez posebnih dodatnih naporov sposoben financirati za okoli 10 milijard evrov investicij v zeleni prehod in na druga razvojna področja, pa je ocenil viceguverner Banke Slovenije Primož Dolenc.

Golob: Pri rekordnih dobičkih težko govorimo o nestimulativnem okolju
31. 05. 2023 19.24Draginja na vsakem koraku, ni dneva, ko ne bi poročali o dvigu cen. In kaj sporoča vlada? Kaj bodo naredili? Zaradi nore draginje bodo uvedli nadzor cen celotne verige prehranskih izdelkov od kmeta do trgovca, potem ko so bili objavljeni podatki aprilske inflacije, ki povedo, da se je spet najbolj podražila hrana. Da bi lažje preživeli podražitve iz gospodarstva, že mesece slišimo pozive: razbremenimo plače, a vlada tu načrtov še kar ne razkriva. In jih zaenkrat niti ne bo, tako premier Golob, ki opozarja, da ob rekordnih dobičkih iz lanskega leta gospodarstveniki težko govorijo o nestimulativnem okolju. In kako mu odgovarja gospodarstvo?

Recesija: 'Ko Nemčija kihne, Slovenija dobi vročino'
26. 05. 2023 18.54Krčenje nemškega gospodarstva drugo četrtletje zapored pomeni, da je gospodarsko najmočnejša država stare celine v recesiji. Od poslovanja z Nemčijo je močno odvisno tudi slovensko gospodarstvo, kjer pravijo, da jih rezultati Nemčije ne presenečajo. So pa zaskrbljeni, saj se posledice dogajanja v naši največji gospodarski partnerici pri nas običajno občutijo s šest- do devetmesečnim zamikom.

Položaj generalne direktorice GZS z novim letom prevzema Vesna Nahtigal
09. 12. 2022 16.59Upravni odbor Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) je na predlog predsednika GZS Tiborja Šimonke za novo generalno direktorico GZS imenoval Vesno Nahtigal. Štiriletni mandat bo dosedanja izvršna direktorica GZS za industrijsko politiko nastopila 1. januarja 2023, so sporočili iz GZS. Na položaju bo tako zamenjala Aleša Cantaruttija.

Subvencije, investicije v obnovljive vire in zmanjšanje porabe elektrike
01. 12. 2022 19.31Vlada je obravnavala predlog zakona o pomoči gospodarstvu, ki bo med drugim prinesel tudi subvencije za stroške elektrike za leto 2023. Ta bi v veljavo predvidoma stopil 1. januarja 2023, trajal pa bi vse do konca leta. Upravičenci bodo medtem, kot je pojasnil minister Matjaž Han, vsi tisti, ki opravljajo gospodarsko dejavnost, ne bodo pa do pomoči upravičeni mali poslovni odjemalci ter tisti, ki se ukvarjajo s financami in zavarovalništvom. Na seji pa so medtem sprejeli Zakon o nujnem posredovanju za obravnavo visokih cen energije.