verske skupnosti

Že veste, komu boste namenili odstotek dohodnine?
09. 12. 2024 09.04Do konca meseca se lahko odločite, katerim organizacijam boste namenili odstotek dohodnine. Novo zahtevo sicer oddate le v primeru, da tega še niste storili ali da želite svojo odločitev spremeniti, sicer finančna uprava upošteva zadnjo prejeto vlogo. Lani so davčni zavezanci namenili 641.238 donacij 6960 različnim organizacijam, skupni znesek je presegal 15 milijonov evrov.

Le en kapetan v Premier ligi ni nosil mavričnega traku, klub odkril razlog
03. 12. 2024 09.40Minuli konec tedna je angleška Premier liga v sodelovanju z dobrodelnimi organizacijami v podporo LGBTQ+ kapetane vseh klubov, ki sodelujejo na tekmovanju, pozvala, naj na tekmah nosijo mavrične kapetanske trakove. 19 se jih je s tem strinjalo, le eden pa je prošnjo zavrnil. Njegov klub je zdaj razkril razlog. Marc Guehi je trak nadel, a svoje mnenje o njem je podal na zelo poseben način.

Multikulturne korenine Biaegostoka: Mesto mnogih narodov
28. 11. 2024 00.15Biaystok je stičišče kultur, religij in tradicij. Mesto, ki leži v severovzhodni Poljski, je primer kraja, kjer lahko različni narodi sobivajo.

Država, ločena od cerkve? Blagoslov nove šole razjezil nekatere domačine
17. 11. 2024 19.54V Kamniku so po več letih prizadevanj dobili novo osnovno šolo Frana Albrehta. Na uradnem odprtju, ki je potekalo ta teden, je šolo blagoslovil katoliški duhovnik, kar pa je nekatere domačine razjezilo. Menijo namreč, da verske skupnosti ne sodijo v šolski prostor, kar narekuje tudi 7. člen ustave, po katerem je država ločena od cerkve. Vodstvo šole pa skuša umiriti strasti: "Ustavo seveda spoštujemo." Pravijo, da so se za krajši blagoslov odločili v skladu z običaji lokalnega okolja.

'Razsežnost tragedije občutimo šele, ko številke dobijo imena in obraze'
14. 11. 2024 21.49Zavod Varna pot je ob osrednjem spomeniku žrtvam prometnih nesreč na ljubljanskih Žalah zaznamoval svetovni dan spomina na žrtve prometnih nesreč. Predstavniki zavoda, policije, ministrstva za infrastrukturo in verskih skupnosti so poudarili pomen zavedanja, previdnosti in osebne odgovornosti v prometu za vse.

Ob dnevu reformacije: 'Slovenci smo narod izjemnih posameznikov'
31. 10. 2024 07.09V Sloveniji je 31. oktober dan reformacije, praznik in dela prost dan, ki obuja spomin na versko, družbeno-politično in kulturno gibanje v 16. stoletju. Slovenci hkrati obeležujemo rojstvo slovenskega knjižnega jezika. Osrednja državna proslava je bila v sredo zvečer v Cankarjevem domu, danes pa bodo po evangeličanskih cerkvah bogoslužja. Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je ob dnevu reformacije v svoji poslanici zapisala, da je reformacija na Slovenskem pomembna predvsem zato, ker je omogočila začetek širjenja znanja med ljudmi.

'Najprej svoboda, nato pravica in šele nato sprava'
07. 09. 2024 20.42Kako težko je biti ženska, aktivistka za mir v Izraelu in Palestini? Zelo težko, pravita Rim in Nama, a ni nemogoče. Palestinka in Izraelka sta predstavnici organizacij, ki združujeta ženske na eni in drugi strani z enim samim skupnim ciljem: da se prekine krog nasilja in doseže mir za vse strani. S tem namenom so ženske s skupnimi močmi spisale tudi deklaracijo Poziv mater, v kateri voditelje pozivajo, naj prisluhnejo ženskam, materam, in nemudoma začnejo mirovne pogovore ter se zavežejo k politični rešitvi. Aktivistki sta sodelovali tudi na panelu na Blejskem strateškem forumu, na katerem so sogovorniki razpravljali o tem, ali je sprava po konfliktih možna.

Kako se bo po terorističnih napadih v Dagestanu na noge postavila judovska skupnost?
29. 06. 2024 09.57Judje v pretežno muslimanski regiji Dagestan na jugu Rusije pravijo, da so odločeni, da se bodo po smrtonosnem napadu islamskih borcev na krščanske in judovske verske hiše v dveh mestih prejšnji konec tedna znova združili in obnovili svojo skupnost. V napadih je bilo namreč ubitih 21 ljudi, najmanj 43 je bilo ranjenih, uničena je bila tudi 110 let stara sinagoga v Derbentu.

Bajramska slovesnost: mufti Porić za mir in spoštovanje dostojanstva vseh
10. 04. 2024 08.01Muslimani začenjajo tridnevno praznovanje ramazanskega bajrama, ki zaznamuje konec ramazana, meseca posta. Osrednja bajramska slovesnost je zjutraj potekala v Muslimanskem kulturnem centru Ljubljana. Mufti Nevzet Porić se je zavzel za mir in spoštovanje dostojanstva vseh, ne glede na njihovo etnično, narodnostno ali versko pripadnost.

Nove naselbine na Zahodnem bregu: 'Izraelska vlada tlakuje pot našega uničenja'
06. 03. 2024 16.44Izraelska vlada kljub še trajajoči vojni že kuje ideje za prihodnost. Pripravili so namreč načrte za gradnjo več kot 3400 novih domov v naselbinah na okupiranem Zahodnem bregu, pozneje pa je to potrdila pristojna ministrica. Približno 70 odstotkov bo zgrajenih v Maale Adumimu vzhodno od Jeruzalema, preostale pa v bližini naselij Kedar in Efrat južno od Betlehema.

Grčija: prva pravoslavna država, ki je legalizirala poroke istospolnih partnerjev
16. 02. 2024 06.37Grški parlament je kljub nasprotovanju cerkve potrdil zakon, s katerim bodo legalizirali poroke istospolnih partnerjev. Z uveljavitvijo zakona bo Grčija postala 37. država na svetu in prva pravoslavna država, ki bo uzakonila poroke istospolnih partnerjev in tudi posvojitve v istospolnih družinah.

Sodobni perspektivni poklici z novimi študijskimi programi
13. 02. 2024 14.00Človek in medosebni odnosi ter prenovljeni univerzitetni dvopredmetni program Teološki študiji. Oba programa nudita možnost za razvoj obetavne kariere.

Dan spomina na žrtve holokavsta: 'Nedolžni ljudje, ki jih je pokosil srp sovraštva'
27. 01. 2024 13.02Predsednica republike Nataša Pirc Musar je v poslanici ob mednarodnem dnevu spomina na žrtve holokavsta spomnila na številne spopade, ki divjajo po svetu in v katerih še vedno najbolj trpijo nedolžni ljudje, ki si želijo le miru. Kot je dodala, gre za teptanje človečnosti in grobo ignoranco humanitarnega prava. Ob mednarodnem dnevu spomina na žrtve holokavsta se je predsednik vlade Robert Golob srečal s predsednikom Judovskega kulturnega centra Robertom Waltlom. Srečanje je potekalo v znak spoštovanja do vseh žrtev holokavsta ter kot izraz predanosti ohranjanju spomina na to temno obdobje zgodovine.

Navalni o razmerah v zaporu: Tako je mrzlo, da se pokrivamo s časopisom
11. 01. 2024 14.25Zaprti kritik Kremlja, Aleksej Navalni, je moskovskemu sodišču na zadnjem zaslišanju poročal o "mrzlih" razmerah v njegovem novem zaporu, sibirski kazenski koloniji FKU IK-3. Opisal je težke razmere, ki jih preživlja v kazenski koloniji, kamor so ga premestili prejšnji mesec, ter navedel izjemno nizke temperature in desetminutno omejitev uživanja hrane.

Mini teater tarča groženj, izraelski film predvajali na drugi lokaciji
10. 01. 2024 16.00Ljubljansko gledališče Mini teater, kjer bi moralo izraelsko veleposlaništvo predvajati film o napadu palestinskega islamističnega gibanja Hamas na Izrael 7. oktobra lani, je bilo tarča groženj, tudi nasilnih, in pozivov k bojkotu, je sporočil direktor gledališča Robert Waltl. Film – gre za posnetke 139 umorov – so predvajali na drugi lokaciji, kljub temu pa se je pred Mini teatrom zbrala skupina protestnikov. Vabilo na projekcijo so dobili tudi nekateri poslanci, kar so v Levici razumeli kot poskus vmešavanja tuje države v slovensko politiko.

Verske skupnosti s skupno izjavo proti uvajanju samomora s pomočjo
19. 12. 2023 15.33Predstavniki verskih skupnosti so podpisali skupno izjavo, s katero nasprotujejo uvajanju samomora s pomočjo v slovensko zakonodajo. Vsak neozdravljivo bolan posameznik mora biti deležen najboljše in najcelovitejše možne telesne, čustvene, socialne, verske in duhovne paliativne oskrbe, so zapisali v skupni izjavi.

'Reformacija je utrla pot slovenskemu jeziku, kulturi in narodni samobitnosti'
31. 10. 2023 07.53V Sloveniji je 31. oktober dan reformacije, praznik in dela prost dan, ki obuja spomin na versko, družbeno-politično in kulturno gibanje v 16. stoletju. Slovenci hkrati obeležujemo rojstvo slovenskega knjižnega jezika. Osrednja državna proslava je bila v ponedeljek v Lendavi, danes pa bodo po evangeličanskih cerkvah bogoslužja. "Naj vas ob današnjem prazniku spremljata knjiga in z njo misel, da sta vednost in kultura nosilna stebra nacionalne suverenosti, družbene solidarnosti, odprtosti in posameznikove svobode," je v svoji poslanici zapisal premier Golob.

Šest udeleženih v spopadu na Kosovu naj bi se zdravilo v Srbiji. Odziva se tujina
25. 09. 2023 07.42Po dogodkih na Kosovu, kjer so umrle štiri osebe, en policist in štirje pripadniki oborožene skupine, je stanje resno. Zjutraj je bilo na odcepu proti Banjski v občini Zvećan pozicioniranih več oklepnih vozil specialne enote, v vas trenutno ni vstopa, v celotni državi pa je okrepljena prisotnost policije. Zaradi preminulega policista Afrima Bunjakuja je razglašen dan žalovanja. Aretirali so šest oseb, ki so obtoženi več kaznivih dejanj, med drugimi tudi terorizma. S Kosova, kjer so razmere še vedno napete, danes ne poročajo o novih incidentih.

DZ odpravil 100-odstotno kritje prispevkov verskim uslužbencem
20. 09. 2023 17.36DZ je z 52 glasovi za in 18 glasovi proti sprejel spremembo zakona o verski svobodi, s katerim je znižal višino državnega kritja prispevkov za socialno varnost verskim uslužbencem. V opoziciji so spremembo ocenili kot nedopusten poseg v že pridobljene pravice, v koaliciji pa so zatrdili, da zgolj odpravljajo nezakonito stanje na tem področju.

V francoskih šolah prepovedali vstop več učenkam, ki so nosile abajo
07. 09. 2023 19.43Francoske učenke so se vrnile v šolo in se že takoj na začetku soočile z določenimi prepovedmi glede oblačenja. Muslimanska dekleta imajo po novem v šolah namreč prepoved nositi abajo – dolgo, ohlapno oblačilo, ki pokriva telo od ramen do nog. Kljub vsesplošnemu zgražanju je francosko vrhovno sodišče zavrnilo pritožbo združenja za zaščito pravic muslimanov in s tem podprlo odločitev francoskega ministrstva za šolstvo, da dekleta z začetkom novega šolskega leta v francoskih šolah ne smejo več nositi abaj.

'Bila je tarča vplivnih moških, nato ustvarila vojsko ljubezni in se uprla'
19. 07. 2023 10.31Ameriška medijska hiša CNN je ustvarila dokumentarni film o Niki Kovač in delovanju Inštituta 8. marec z naslovom: "Bila je tarča vplivnih moških, nato je ustvarila spletno vojsko ljubezni in se uprla." V filmu, ki se osredotoča na kampanjo "Samo ljubezen", s katero so se v organizaciji sistematično lotili sovražnega govora na spletu, pa poleg članov Inštituta spregovorita tudi strokovnjak za medije Marko Milosavljević in slovenska antropologinja Svetlana Slapšak.

Kulturno ministrstvo za izbris Društva za promocijo tradicionalnih vrednot
10. 07. 2023 10.45Ministrstvo za kulturo bo na upravno sodišče in državno tožilstvo podalo prošnjo za izbris Društva za promocijo tradicionalnih vrednot, ki je povezano s skupino Rumenih jopičev, iz registra. Zato so se odločili zaradi krepitve izrazov nestrpnosti in hujskanja proti drugače mislečim, je v izjavi poudarila ministrica za kulturo Asta Vrečko.

Ob začetku ramazanskega bajrama v Ljubljani odprli razstavo Arneja Hodaliča
21. 04. 2023 09.45Muslimani po koncu postnega meseca ramazana začenjajo tridnevno praznovanje ali ramazanski bajram. V Muslimanskem kulturnem centru Ljubljana je potekala osrednja bajramska molitev, ki jo je vodil mufti Nevzet Porić. Kot je dejal, nas je čas, v katerem živimo, oddaljil drug od drugega. Vernike je pozval, naj praznični čas namenijo krepitvi odnosov v družini in se spomnijo tudi tistih, ki so osamljeni in jim primanjkuje bližine in sočutja.

Hidžabi, nikabi, burke. Jih države EU regulirajo?
22. 03. 2023 07.33Različne vrste naglavnih rut, ki jih nosijo nekatere muslimanke, so že več let predmet spora in debat. Da je za pogovore o hidžabih, nikabih in burkah treba ustvariti varnejše okolje, so se ob svetovnem dnevu hidžaba, ki ga obeležujemo 31. januarja, glasili pozivi Evropski uniji. In kakšne regulacije sploh izvaja Unija kot skupnost ter podrobneje tudi države znotraj nje?

Ob sončnem zahodu se začenja ramazan
22. 03. 2023 05.59Pripadniki muslimanske vere z današnjim sončnim zahodom začenjajo deveti mesec muslimanskega koledarja, ramazan, ki bo trajal 29 dni. V času ramazana se verniki postijo med sončnim vzhodom in sončnim zahodom, s čimer bodo začeli v četrtek. Moto letošnjega ramazana v Islamski skupnosti v RS poudarja pomen družine.

Bo nadomestilo za plačilo prispevkov verskim uslužbencev višje?
11. 03. 2023 15.34Ministrstvo za kulturo je pripravilo predlog sprememb zakona o verski svobodi, ki spreminja višino nadomestila za plačilo prispevkov verskim uslužbencem. Po predlogu bi država pokrila 60 odstotkov prispevkov od povprečne plače. Zdaj nekaterim krije tudi v celoti.

'Srbija je pod vplivom Rusije. Kosovo nima agresivnega pristopa'
27. 12. 2022 07.16V ponedeljek zvečer je srbski notranji minister sporočil, da je po ukazu srbskega predsednika Aleksandra Vučića ukazal popolno bojno pripravljenost vsem enotam ministrstva za notranje zadeve, žandarmerije in policije. V severnem delu Mitice so postavili barikado, ob mejo s Kosovim pa namestili tudi havbice. Medtem se je na srečanje Vučića in patriarha Porfirija odzvalo več politikov. Med drugimi tudi kosovski notranji minister, ki opozarja, da Kosovo v konfliktu nima agresivnega pristopa. V poznih večernih urah se je Vučić napotil na obisk Raške ob meji s Kosovim.

V Indoneziji podprli zakon, ki prepoveduje spolne odnose izven zakona
06. 12. 2022 09.08Indonezijski parlament je potrdil spremembe zakonika, ki med drugim prepoveduje spolne odnose zunaj zakonske zveze. Aktivisti za človekove pravice poudarjajo, da spremenjeni kazenski zakonik pomeni premik k fundamentalizmu in velik korak stran od verske strpnosti, ki je v državi vladala dolgo časa. Spolni odnosi zunaj zakonske zveze bodo tako kaznovani z do letom dni zapora.

'Zima in mraz bi lahko iz Ukrajine pregnala več 100.000 ljudi'
28. 11. 2022 11.17Prebivalci devet mesecev oblegane Ukrajine iščejo načine, kako s primanjkljajem elektrike v vedno bolj mrzlih nočeh preživeti zimo. Kijevski župan opozarja, da bodo morda zaradi slednjega morali delno evakuirati ukrajinsko prestolnico, evropski migrantski centri pa opozarjajo, da bi zima in mraz iz države lahko pregnala več 100.000 Ukrajincev.

Kandidati o 'versko slepi državi' in prepletanju religije s politiko
20. 10. 2022 08.21Vera je od nekdaj krojila ustroj države. Vpliva tako na načela prebivalstva kot tudi na zakone. Po poganstvu je prišlo krščanstvo, danes pa v Sloveniji deluje več deset registriranih cerkva in drugih verskih skupnosti. Poudarek na beli krščanski Evropi se je sicer znova zbudil v času begunskega vala leta 2015, jabolko spora pa je pri nas že pred tem predstavljala tudi izgradnja prve džamije v Sloveniji. Religija in vera sta tako kljub načelom ločenosti države in verskih skupnosti, svobodnega delovanja le-teh in načelu enakopravnosti verskih skupnosti še kako vpeta v politično dogajanje v Sloveniji. Kakšen pogled pa ima na odnos med državo in religijo sedmerica predsedniških kandidatov?