velikonočna hrana

'Kako narediti potico manj kalorično? Speci potico in je pojej manj'

04. 03. 2024 09.03

Naše telo ima omejitve in prehrana modernega človeka mora imeti omejitve, pravi nutricionist Jernej Ogrin. A to ne pomeni, da iz prehrane izključimo ogljikove hidrate ali maščobe. Vsako živilo je lahko del prehrane, le v omejeni količini. Največ lahko zase naredimo, če se naučimo uživati uravnotežene obroke. Tudi velikonočna pojedina je lahko uravnotežen obrok in ni potrebe po tem, da se odpovemo potici, poudarja. Ključ je v količini in kombiniranju živil.

Naj bo velikonočna miza obložena z lokalno hrano

07. 04. 2023 09.27

Pirhi, šunka, jajca, hren in potica. Velike noči brez velikonočne hrane ni. Na kmetijskem ministrstvu si želijo, da bi bile letos dobrote na naših mizah čim bolj lokalnega izvora. Slovenska hrana je kakovostna in okusna, hkrati pa s tem podpiramo domače kmete, poudarjajo.

Slovenci lani za 10 jajc odšteli 12 odstotkov več kot leto prej

16. 04. 2022 17.31

Obložena miza ima med velikonočnimi prazniki poseben pomen, saj so potica, šunka, pirhi in hren simboli, povezani z vstajenjem Jezusa Kristusa od mrtvih. Kaj pa nam o hrani, značilni za veliko noč, pove statistika? Zanimiva sta denimo podatka, da je prebivalec Slovenije v letu 2020 povprečno porabil 80 kilogramov mesa, 10 jajc pa nas je lani stalo dobrih 12 odstotkov več kot leto prej.

Tradicija velike noči na slovenski mizi

16. 04. 2022 07.00

Velika noč je največji in najpomembnejši krščanski praznik, saj kristjani takrat praznujejo temelj njihove vere – vstajenje Jezusa Kristusa od mrtvih. K veliki noči sodi bogato obložena miza z značilnimi jedmi, med katerimi ima posebno mesto meso. Običaj je povezan s koncem 40-dnevnega posta, ki se konča na velikonočno nedeljo. Praznovanje se je včasih prilagajalo naravnim pomladanskim ciklusom in izražalo željo po dobri letini ter boljših obrokih. O velikonočnih dobrotah, tradiciji in običajih smo se pogovarjali z etnologinjo Majo Godina Golija.

Prehranski strokovnjaki imajo trik, kako si pomagati, če bo med prazniki hrane preveč

25. 03. 2016 19.15

Med velikonočnimi prazniki bodo mize bogato obložene s tradicionalnimi jedmi, kot so šunka, jajca, hren in potica. Vse te dobrote so seveda nadvse okusne, a z njimi vseeno ni dobro pretiravati. Vsebujejo namreč veliko soli, so mastne in težke za želodec.

Velikonočna pojedina: ne pretiravajte s količino ter ne pozabite na tekočino in gibanje

31. 03. 2013 08.13

Hrana, ki si jo privoščimo za velikonočne praznike, je lahko precej obremenjujoča za prebavila in počutje. Ravno zato je pomembno, da v času praznikov pijete veliko tekočine in ne pozabite na fizično aktivnost. Po praznikih pa bo dobrodošla hrana rastlinskega izvora.

Ne pojejte preveč!

08. 04. 2007 17.48

Hrana, ki smo jo jedli za praznike, je po večini težka in ima visoko energetsko vrednost.