veku

BLOG: Zdravilni učinki artičok

30. 03. 2025 14.39

Artičoke so že od nekdaj cenjene zaradi svojih zdravilnih lastnosti in bogate prehranske vrednosti. Njihova uporaba sega v antične čase, ko so jih ljudje uživali za boljšo prebavo, lajšanje težav z jetri in splošno krepitev telesa. Stari Grki in Rimljani so jih imeli za prestižno hrano, ki je bila namenjena predvsem plemičem in bogatejšemu sloju. V srednjem veku so bile artičoke celo simbol vitalnosti in dolgega življenja. Zaradi svoje bogate vsebnosti antioksidantov, vitaminov in vlaknin pomagajo ohranjati zdravje prebavil, jeter, srca in ožilja. Njihova vsestranskost v kuhinji in številne koristi za zdravje jih postavljajo med nepogrešljiva živila za tiste, ki želijo okrepiti svoje telo in izboljšati splošno počutje.

BLOG: Poprova meta, mogočno eterično olje

16. 02. 2025 13.28

Poprova meta (Mentha piperita) je ena najbolj vsestranskih rastlin, ki se pogosto uporablja v medicini, kozmetiki in aromaterapiji. Njeno eterično olje je izjemno cenjeno zaradi osvežilnih, protimikrobnih in sproščujočih lastnosti. Tokrat bomo raziskali njene koristi, zgodovino uporabe, zanimivosti in opozorila glede varne uporabe.

BLOG: Melisa – balzam za telo in dušo

08. 12. 2024 10.27

Sezona čajev je v polnem teku in melisa čisto po krivici ostaja v senci bolj "zvenečih" zelišč, kot sta meta ali na primer ingver. Melisa ima svojo supermoč, saj lahko pomiri naš um, izboljša prebavo in na splošno pomaga izboljšati naše počutje.

Stoječe ovacije za gasilce, ki so reševali slavno katedralo

07. 12. 2024 07.42

Pariški nadškof Laurent Ulrich je po več kot petletni obnovi, vredni več kot 700 milijonov evrov, ponovno odprl znamenito pariško katedralo Notre-Dame. To je storil tako, da je simbolično trikrat potrkal na njena vrata in vstopil v znamenitost iz 12. stoletja, ki jo je leta 2019 opustošil požar. Vzrok še danes ni pojasnjen, so pa gasilci na ponovni otvoritvi 850 let stare gotske mojstrovine dobili stoječe ovacije.

Neverjetno odkritje: arheologi našli pozabljeni mesti ob svilni poti

25. 10. 2024 16.07

Arheologi so v gorah vzhodnega Uzbekistana prišli do čudovitega odkritja. Našli so namreč ostanke dveh srednjeveških mest, kar bi lahko bistveno vplivalo na naše razumevanje legendarne svilne poti, starodavne karavanske poti med Kitajsko in Rimom.

Pomen nakita: simbolika, status in osebni izraz

23. 09. 2024 00.15

Nakit ima že od prazgodovine pomembno vlogo v človeški kulturi. Preden je imel estetsko vrednost, je bil povezan s statusom, močjo, religijo in simboliko. Danes je nakit še vedno spremljevalec številnih kultur, njegovo sporočilo pa je zelo raznoliko in pogosto osebno.

Zgodovinska romanca Bridgerton o državi Sloveniji, ki je takrat še ni bilo

01. 09. 2024 17.30

Le kdo še ni slišal za priljubljeno britansko družino Bridgerton? Najprej so srca bralcev osvojila književna dela, nato še popularna televizijska serija. A najbrž tega, da v eni od zgodb nastopi tudi naša mala podalpska država, vseeno ni vsesplošno znano dejstvo. V ljubezenski zgodbi o Hyacinth Bridgerton namreč omenijo tudi državo oz. pokrajino Slovenijo, ki da je del Avstro-Ogrske, pred tem pa del Svetega rimskega cesarstva. No, Slovenija kot država seveda takrat še ni obstajala. Kako močno se navedbe v zgodovinski romanci razlikujejo od zgodovinskih dejstev?

Ulična hrana je 'in', slaba hrana je 'out'

15. 06. 2024 10.54

Ulična hrana je v Ljubljani doživela pravo revolucijo. Če smo si še pred 15 leti lahko privoščili zgolj burek, kebab ali pico ter presenečeno zrli v ponudbo v drugih evropskih prestolnicah, je zdaj povsem drugače. Ljubljana se lahko povsem enakovredno kosa s ponudbo v drugih primerljivih mestih. Priprava ulične hrane pa je postala tudi bolj okoljsko odgovorna. Bolj zdrava, ampak tudi dražja.

BLOG: Sedem poletnih zelišč

02. 06. 2024 07.00

Vsi, ki me poznajo in so me kdaj obiskali, vedo, koliko knjig o zdravilnih zeliščih se nahaja na mojih knjižnih policah. Da ne govorimo o čajih in drugih oblikah zelišč. To zbirko vsakodnevno dopolnjujem in raziskujem. Enostavno sem fasciniran nad zdravilno močjo plodov narave. Danes bi z vami rad delil koristne in pozitivne učinke zelišč, ker je pa teh zares veliko, se bom osredotočil na sedem nekako najbolj znanih, ki uspevajo v poletnih mesecih.

V Solkanu odkrili grobove langobardskih vojščakov

07. 04. 2024 10.29

Med gradbenimi deli so na območju nad Kajakaškim centrom v Solkanu odkrili 19 grobov, v katerih so po mnenju arheologov pokopani langobardski vojščaki. Grobišče izvira iz poznorimskega in zgodnjesrednjeveškega obdobja, kar kaže, da je ta del slovenskega ozemlja v zgodnjem srednjem veku sodil v langobardsko kraljestvo.

'Velika sramota': neznanci na oltarju zaščitene cerkve pri Splitu zakurili žar

19. 03. 2024 12.47

Hrvati poročajo o "sramotnem prizoru" v cerkvi sv. Lovre na Ostrogu, ki se nahaja v zgodovinskem naselju na pobočju Kozjaka. Neznanci so vdrli v cerkev, ki je na seznamu zaščitene kulturne dediščine, in na oltarju zakurili žar. Eden od domačinov je poročal, da je poleg pepela v cerkvi našel tudi ostanke kruha, neznanci pa so polomili tudi klop pred cerkvijo.

Na Mallorco odslej tudi iz Zagreba in Celovca

11. 12. 2023 00.15

Ste vedeli, da se lahko Mallorca pohvali s stotinami kilometrov plaž, ki jih sonce boža več kot 300 dni na leto? To je več kot 300 razlogov, da že danes rezervirate prvomajske ali poletne počitnice na tem čudovitem Balearskem otoku in si zagotovite nore popuste!

Prestižne počitnice na grškem otoku Mykonos po TOP ceni!

19. 06. 2023 00.15

Grški otok Mykonos velja za eno najbolj priljubljenih destinacij slavnih in bogatih z vsega sveta, saj slovi po odličnih plažah in živahnem nočnem življenju. Izkoristite super ugodno ponudbo na Počitnice.si in se jim to poletje pridružite tudi vi!

Mallorca - do 30 % popusta z nizkocenovnimi prevozniki

03. 04. 2023 08.31

Izkoristite izjemno prvomajsko ter poletno ponudbo in si privoščite edinstvene počitnice na enem najlepših in najbolj sončnih otokov Sredozemlja.

120 let, 120.000 predmetov: 700 let star pečatnik, sodniško žezlo, žametna torbica iz leta 1660

02. 04. 2023 17.14

Od umetelno izrezljanega grajskega pohištva, arheoloških izkopanin, pa vse do bogato okrašenih oblačil, v katerih so se po ulicah in trgih nekoč sprehajali in 'na ogled postavljali' Mariborčani. Pa zbirka orožja – meči, sablje, viteški oklepi. Večmetrski kipi, stare slikarske umetnine ter starinska glasbila. Nekateri najdragocenejši predmeti, ki jih hrani Pokrajinski muzej Maribor, so sedaj sploh prvič dostopni in na ogled javnosti.

S pepelnico se začenja postni čas

22. 02. 2023 07.56

S pepelnično sredo se po cerkvenem koledarju končuje pustno obdobje, začenja pa se čas 40-dnevnega posta. Ta pomeni pripravo na veliko noč, ki bo letos 9. aprila. Slovenska karitas pa bo začela tradicionalno preventivno akcijo 40 dni brez alkohola.

Mallorca za 1. maj in poletjetudi do 50 % ugodneje!

26. 12. 2022 00.15

December je mesec daril, ki pa nimajo nujno roka trajanja – zato izkoristite ekskluzivno ponudbo in sebi ter najdražjim rezervirajte svoj prvomajski ali poletni dopust na Mallorci – tudi do 50 % ceneje!

Skok v prazgodovino: na Ljubljanskem barju postavili koliščarsko vasico

18. 12. 2022 11.25

Kako dolga je pot do prazgodovine? Na Ljubljanskem barju je kratka, a zelo slikovita. Na Igu so namreč sredi mokrotnih travnikov postavili pravo koliščarsko vasico. Do nje se lahko sprehodimo le peš, po novi pohodni poti, ki ponuja razgledno panoramo, ki so jo opazovali že koliščarji. Mi smo si novo pridobitev ogledali, še preden bo odprla svoja vrata za širšo javnost.

Ste vedeli, da je na Nizozemskem več koles kot ljudi?

10. 04. 2022 00.15

V povprečju naj bi imel vsak Nizozemec 1,3 kolesa. Ja, Nizozemci so zagrizeni kolesarji, njihova kolesarska infrastruktura obsega kar 37.000 kilometrov kolesarskih poti in kot narod veljajo za najbolj fizično aktivne Evropejce. Kolesarjenje imajo Nizozemci v genomu, tako kot imajo v genomu ljubezen do sirov. Nizozemski sir je znan po vsem svetu in Nizozemska velja za eno največjih proizvajalk in izvoznic sira na svetu.

Na god zavetnika konj in živine po državi tradicionalen blagoslov konj

26. 12. 2021 11.47

Ob prazniku zavetnika konj, konjarjev in kočijažev, sv. Štefana, se bo po državi zvrstila vrsta blagoslov konj. Ta tradicija je znova zaživela tudi v Kobilarni Lipica, kjer je potekala praznična predstava lipiške šole klasičnega jahanja. Najmnožičnejši tradicionalni zbor Štefanovo sicer prirejajo v Dolenji Stari vasi pri Šentjerneju, kjer se običajno zbere več kot 150 konjenikov, a letos bo dogodek zaradi epidemije nekoliko okrnjen. Živali so medtem že blagoslovili v Hrašah.

V Slovenijo na izganjanje hudiča tudi iz tujine

21. 12. 2021 14.53

Na novomeško škofijo se je v zadnjih dneh obrnilo nekaj zaskrbljenih vernikov. Slišali so, da naj bi bilo cepljenje povezano z delovanjem hudobnega duha. Eksorcist novomeške župnije pater Peter Vrabec je namreč pred časom nad ljudmi, ki so se k njemu zatekli po pomoč zaradi izgube duševnega miru po cepljenju, molil zarotilne molitve. Novomeški škof Andrej Saje je vsakršne dvome v cepiva zavrnil in takšno izganjanje hudega duha razglasil za zlorabo eksorcizma. Z ekipo Preverjeno pa so odkrito spregovorili tisti, ki jim je pater Peter Vrabec, kot pravijo, resnično pomagal v duševnih stiskah.

V srednjem veku pijača kmetov, v 19. stoletju najljubša pijača ruskih carjev

09. 11. 2021 18.55

Ko govorimo o najbolj nenavadnih, ne moremo mimo posebnega muzeja v ruskem Sankt Peterburgu. V celoti je posvečen eni od ruskih znamenitosti, ki je ne gledamo, pač pa okušamo, a le če smo dovolj stari in še takrat ne smemo pretiravati. Seveda, o ruski vodki teče beseda. V tudi med domačini priljubljenem muzeju izveste marsikaj, tudi to, da nimajo vsi Rusi težav z alkoholom, kot je stereotipno mišljenje. In če je najboljši muzej tisti, ki združi preteklost s sedanjostjo, muzeju vodke na koncu uspe tudi to.

Na Poljskem razprava proti LGBT: 'Najbolj gnusen govor, kar sem jih slišal'

29. 10. 2021 08.56

Na Poljskem so v četrtek izvedli razpravo o predlagani zakonodaji Stop LGBT, ki bi prepovedala parade ponosa in druga javna zbiranja, ki naj bi podpirala istospolne odnose, zdaj pa naj bi o tem, ali naj delo na predlogu zavrnejo ali nadaljujejo, glasovali tudi poslanci. Poslanec spodnjega doma poljskega parlamenta je govor aktivista, ki je pred parlamentom predstavil predlog zakona, označil za najbolj gnusnega, kar jih je slišal v svojem času na položaju.

Kaj je Evropa zares?

09. 10. 2021 07.00

Evropa je bolj kot geografska realnost nek politično-sociološki konstrukt. Razlika med Evropo in "Neevropo" niso Ural, Bospor, Dardanele itd., ampak razlika v razmišljanju, drži in kulturni zapuščini. Kljub temu pa povprečen Evropejec ne bi znal identificirati lastnosti, ki ga naredijo "drugačnega". Če bo pod vplivom liberalizma, bo verjel, da ni večje razlike med njim, Indijcem, Indonezijcem ali Mongolcem. Če bo pod vplivom kakšnega lokalnega nacionalizma, bo verjel, da to, kar ima skupnega z drugimi evropskimi narodi, nima večjega pomena.

Nocoj spopad močnih tekmecev, vračata pa se Stanka in Jan

08. 10. 2021 19.00

V dvoboju se bosta tokrat pomerila dva močna tekmeca, Ambrož Vahen Kralj in Mattia Rutar. Medtem pa se bosta v hišo v gozdu naselila Stanka Tokić in Jan Knez, ki sta dobila drugo priložnost.

Pomen rdeče barve vrat v različnih kulturah

04. 10. 2021 13.04

Verjeli ali ne, rdeča vhodna vrata se ujemajo s skoraj vsakim slogom hiše in barvo fasade, pa vendar ima rdeča vrata le približno 1 % hiš, zato je ta izbira edinstvena in izvirna. Z izbiro takšne barve vrat boste poslali sporočilo ljubezni, varnosti, ponosa, pozitivne energije in dobrodošlice.

Arheologi so rešili uganko o Šuštarskem mostu

03. 08. 2021 19.55

Vsaka prava zgodba o razvoju so očitno začne z mostovi in v Ljubljani most pomaga reševati uganko o tem, kako je mesto nastajalo. Arheologi so imeli priložnost raziskati ostanke okoli današnjega Čevljarskega oziroma Šuštarskega mostu, ki je imel skozi zgodovino več imen in funkcij. In to, kar so našli, jih je kar presenetilo. Ob mostu, znanem najprej po mesarjih in potem po čevljarjih, so denimo našli kovače. Ugotovili so, da so tudi v srednjem veku župani kdaj udarili mimo, pa tudi, da so bogati meščani, kot vse kaže, zelo pogosto hodili na stranišče.

Na Unescov seznam svetovne dediščine vpisanih že 33 novih znamenitosti

29. 07. 2021 10.16

Predzgodovinski sončni observatorij sredi puščave. Desetletja stara železnica, ki teče čez več kot 360 mostov in 224 predorov. Presenetljiva 7000 let stara umetnost, vklesana v skale. To je le nekaj od 33 spektakularnih destinacij, ki so bile na novo vpisane na Unescov seznam svetovne dediščine.

Iz Ljubljane do Straduna v dobri uri: V Dubrovnik se vrača življenje

25. 06. 2021 13.47

Domačini mu pravijo "mesto in pol", poleg številnih drugih častitljivih imen pa se ponaša tudi s nazivom "Biser Jadrana". Dubrovnik, mesto, katerega obzidano osrčje je pravzaprav živi spomenik, se je v letu 2019 dušil na vrhuncu turističnega buma, samo dve leti za tem pa je najpomembnejša gospodarska panoga v mestu praktično propadla. Mesto se v gospodarskem smislu z izboljšanjem epidemioloških razmer znova postavlja na noge, vendar ni veliko takih, ki si želijo ponovitve predkoronskega turističnega prenasičenja.

Strastna, tragična in skrivnostna zgodba: kje leži Veronika Deseniška?

20. 06. 2021 09.18

Že v 19. stoletju je Anton Martin Slomšek iskal grob nesrečne druge žene celjskega grofa Friderika II., ki jo je dal utopiti njegov oče, po tem, ko je bila na sodišču oproščena čarovništva – a neuspešno. Dr. Mija Oter Gorenčič sedaj postavlja novo teorijo, kje je pokopana Veronika Deseniška, katere velika ljubezenska zgodba z grofom celjskim se je zapisala v slovensko zgodovino. "Je ravno prav dramatična, romantična, strastna, tragična in hkrati skrivnostna, da se hitro vtisne v srce."