vejpi

So lahko mladi zasvojeni z nikotinskimi vrečkami kot s heroinom?

30. 01. 2025 06.00

Epidemija – elektronskih cigaret, fug in nikotinskih vrečk – med mladimi. Uporabljajo jih že v prvi triadi osnovnih šol – na šolskih hodnikih, v toaletnih prostorih, tudi med poukom. V zadnjem času popularne nikotinske vrečke vsebujejo nikotin, ki je močno zasvajajoča droga enako kot heroin ali kokain. Z njim se lahko zastrupimo ali predoziramo, za majhne otroke je v velikih količinah celo smrtno nevaren.

Britanci vse bliže generaciji brez tobaka

18. 04. 2024 20.46

Spodnji dom parlamenta v Veliki Britaniji je potrdil zakon, ki prepoveduje prodajo tobačnih izdelkov vsem Otočanom, rojenim po 1. januarju 2009, in tako naredil prvi korak pri uvajanju enega izmed najstrožjih protikadilskih zakonov na svetu. Naslednji na tnalu so vejpi in elektronske cigarete. Vlada je kljub podpori večine poslancev v parlamentu pričakovano naletela na ostre kritike, predvsem, da je zakon nedemokratičen in da posega v svoboščine ljudi.

Državni prvak padel v brezno drog: 'Najprej je bil alkohol'

28. 03. 2024 10.37

Uporaba drog med mladimi je že nekaj let v porastu, po pandemiji pa se je stanje še poslabšalo. Vse več mladih posega po pomirjevalnih substancah, alkoholu, v porastu je uporaba konoplje s precej večjo koncentracijo THC-ja kot pred desetletji, za povrh črni trg nenehno razvija zelo nevarne sintetične kanabinoide in ostale sintetične droge. Bil sem državni prvak v teku, uspešen študent, na koncu pa le še razčlovečena oseba, je Anamariji Ficko razlagal eden od odvisnikov, ki je po poškodbi noge začel uživati skoraj vse droge, kar se jih je dalo dobiti. A v komuni v Novi Gorici, od koder po dveh letih ljudje odhajajo prerojeni, na stara pota pa se jih vrne le desetina, pravi, je našel pravo pomoč.

Omejevanje uporabe tobačnih izdelkov soglasno podprl tudi odbor DZ za zdravstvo

12. 03. 2024 18.07

Poslanci so na seji odbora DZ za zdravstvo potrdili vladni predlog novele zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov. Predlog novele med drugim prepoveduje vse arome v elektronskih cigaretah, razen tobaka. Člani odbora so namreč sprejeli dopolnilo koalicije, ki v elektronskih cigaretah prepoveduje tudi aromo mentola.

Se bodo arome v vejpih in kadilnice poslovile še pred poletjem?

06. 03. 2024 18.45

V Sloveniji bi lahko že kmalu dobili strožjo zakonodajo glede uporabe tobačnih in povezanih izdelkov. Predlog novele zakona bosta v kratkem obravnavala Državni svet in Državni zbor. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje pozdravljajo zaostrovanje zakonodaje, saj elektronske cigarete, vejpi in drugi izdelki z različnimi aromami privlačijo predvsem mladostnike in otroke. V šolah opažajo, da po njih posegajo že osemletniki. Nikakor pa ne gre za nedolžno razvado, saj so v njih škodljive snovi, opozarjajo na NIJZ. Med drugim pogosto tudi nikotin, ki je med snovmi, ki povzročajo zasvojenost, ena najtežje obvladljivih.

Britanska vlada želi s prepovedjo vejpov ustvariti 'generacije, ki ne kadijo'

29. 01. 2024 08.12

V Veliki Britaniji beležijo porast mladih, ki uporabljajo vejpe. Težavo nameravajo odpraviti s prepovedjo vejpov za enkratno uporabo, ukrepali naj bi tudi na področju trženja vejpov za večkratno uporabo otrokom in mladoletnikom. Med drugim bodo morali vejpe za večkratno uporabo proizvajati v manj privlačni embalaži, trgovine pa jih bodo morale razstaviti tako, da jih bodo otroci težje opazili in da bodo stran od drugih izdelkov, ki jih kupujejo otroci, na primer sladkarij. Edini, ki naj bi po njihovem mnenju kupovali vejpe, so kadilci cigaret, ki bi s pomočjo vejpov radi postopno prenehali s kajenjem.

Odstotek kadilcev pri nas se znižuje, a izziv so novi tobačni in nikotinski izdelki

31. 01. 2023 07.00

Razširjenost kajenja pri nas se sicer zmanjšuje, še vedno pa kadi vsak četrti odrasel prebivalec Slovenije. Vsako leto 31. januarja obeležujemo dan brez cigarete, s katerim se kadilce spodbuja k opustitvi kajenja. Ker mnogi to težko storijo, na NIJZ priporočajo preizkušene, učinkovite in varne vrste pomoči. Ob tem pa opozarjajo, da so pred nami novi izzivi. Pojavljajo se namreč novi tobačni in nikotinski izdelki, kot so elektronske cigarete, ogrevani tobačni izdelki in nikotinske vrečke. Te izdelke uporablja znaten odstotek mladoletnikov. Trenutno poznamo le kratkoročne učinke in pomembno je, da se zavedamo, da je vdihavanje kakršnekoli snovi potencialno nevarno.

Na Novi Zelandiji potrdili zakon, ki bo v državi počasi razblinil cigaretni dim

14. 12. 2022 06.00

Nova Zelandija bo izkoreninila kajenje. Poslanci so potrdili zakon, ki prepoveduje prodajo tobaka vsem, rojenim po 1. januarju 2009. Z drugimi besedami: tisti, ki so danes stari do 14 let, nikoli v življenju ne bodo mogli kupiti cigaret. Tisoči bodo živeli dlje, bolj zdravo, zdravstveni sistem pa bo prihranil pet milijard dolarjev, sporoča vlada. Njen cilj je, da bi do leta 2025 Nova Zelandija postala država brez kajenja. Stroka medtem opozarja, da to še zdaleč ni dovolj, saj nova zakonodaja ne bo omejevala vejpanja oziroma kajenja elektronskih cigaret, ki je vse bolj priljubljeno, predvsem med mladimi.

V San Franciscu prepovedali prodajo elektronskih cigaret in 'vejpov'

26. 06. 2019 09.54

V San Franciscu so prepovedali prodajo elektronskih cigaret in tako imenovanih 'vejpov'. "Prepoved bo na eni strani povzročila razcvet črnega trga, na drugi strani pa kadilce dobesedno potisnila nazaj h kajenju klasičnih tobačnih izdelkov," opozarjajajo proizvajalci tovrstnih izdelkov. Ti se nanjo sicer lahko še pritožijo.

Manj cigaret, več življenja

31. 01. 2019 11.52

Kajenje podvoji tveganje za nastanek bolezni srca in ožilja, že eno leto po prenehanju pa je tveganje za kardiovaskularne bolezni pol manjše kot pri kadilcu. Dan brez cigarete je lahko odličen začetek življenja brez te nevarne razvade. Ali so elektronske cigarete pri tem lahko v pomoč?

So vodne pipe, elektronske cigarete in 'vejpi' le trojanski konj?

04. 11. 2016 07.22

Med mladimi je vse bolj priljubljeno kajenje elektronskih cigaret, vejpov in vodnih pip. Ti izdelki se reklamirajo kot manj škodljive oblike kajenja in celo kot pripomoček za odvajanje od kajenja. Toda vdihavanje kakršne koli snovi, razen čistega zraka, predstavlja tveganje za zdravje, so jasni strokovnjaki. Zato pozdravljajo novo zakonodajo, ki bo tudi te izdelke izenačila s tobačnimi.