vegetacija

Na majhnem karibskem otoku skrivnostno izginjajo ljudje

29. 03. 2025 12.20

Prebivalci majhnega karibskega otoka Antigva so prestrašeni in zaskrbljeni zaradi številnih skrivnostnih izginotij ljudi. V samo zadnjih dveh letih jih je iz nepojasnjenega razloga izginilo najmanj devet, skupno pa naj bi bilo pogrešanih več kot 60 oseb. Njihovih trupel nikoli niso našli. Prebivalci, ki policiji očitajo neodzivnost in nesposobnost, se sprašujejo, ali morda za izginotji stoji organizirana kriminalna združba.

Rudnik 'belega zlata' tik ob slovenski meji: lahko onesnaži Dravo in pitno vodo?

02. 02. 2025 15.54

Zlato 21. stoletja: litij. Strateško dragocena kovina, brez katere si ne znamo predstavljati zelenega prehoda. A to belo 'zlato' ima tudi črno plat. Rudniki litija po svetu so za seboj pustili okoljsko opustošenje, zato novi projekti običajno sprožijo val nasprotovanj lokalnega prebivalstva. Zdaj je na obzorju nov projekt izkopavanja le streljaj od slovenske meje v okolici Volšpreka. Ker gre za rudarsko območje, manjše od 10 hektarjev, v Avstriji ni potrebna presoja vplivov na okolje, kar vključuje tudi čezmejno presojo vplivov na okolje. Projekt lahko onesnaži reko Dravo, vpliva na pitno vodo in dragoceni ekosistem, opozarjajo okoljevarstveniki. Kaj pravi ministrstvo?

Zakaj v bitki z gasilci še vedno zmaguje ogenj?

14. 01. 2025 13.27

Za obvladovanje tako obsežnih požarov, kot divjajo po Kaliforniji, so potrebne ogromne količine vode in gasilcev. Ne enega ne drugega v Los Angelesu nimajo. Gasilci so prepuščeni samim sebi in odvisni od vremena, ki pa jim ni naklonjeno. Močan veter, drugačen način gradnje hiš, hribovit teren in gosto rastlinje so razlogi, ki po mnenju strokovnjaka za požarno varnost še dodatno prispevajo h katastrofi. Potegnili smo nekaj vzporednic med trenutnimi losangeleškimi požari in največjim požarom v zgodovini samostojne Slovenije.

Teorije zarote: Zakaj poleg hiš niso pogorela tudi drevesa?

11. 01. 2025 16.18

Na družbenih omrežjih razburjajo fotografije požganih domov, poleg katerih še vedno stojijo drevesa. Zakaj niso pogorela tudi drevesa, se sprašujejo številni. Nekateri so začeli širiti tudi teorije zarote, da so bile stavbe v mestu angelov napadene s skrivnostnim orožjem. Odgovor pa ni nič kaj skrivnosten, pojasnjujejo strokovnjaki.

Bosanske piramide: energetski fenomen ali dobičkonosna prevara?

29. 12. 2024 07.57

Trditve Semirja Osmanagića in njegovih somišljenikov o obstoju piramid v kraju Visoko že dlje časa razburjajo stroko. Čeprav so različni strokovnjaki potrdili njegovo odkritje, je večina skeptična, češ da gre za naravne griče, ki so jih oblikovali geološki procesi, kot je erozija. Označujejo ga za prevaranta in psevdoznanstvenika in mu celo očitajo, da sam koplje rove za turistične in dobičkonosne namene. "Kritike ljudi, ki ne samo, da nikoli niso bili v Bosni, pač pa so piramide gledali samo na televiziji in verjamejo v pravljice, da so jih gradili sužnji kot grobnice faraonom, so zame povsem nerelevantne," odgovarja bosanski Indiana Jones. In še: Nihče od mojih kritikov ni strokovnjak za piramide, jaz pa jih preučujem že celo življenje.

Za obnovo gozdov na Krasu rokave zopet zavihalo več kot 350 prostovoljcev

22. 11. 2024 11.06

Dve leti po največjem požaru v Sloveniji prostovoljci iz vse Slovenije zopet pomagajo pri obnovi pogorelih gozdov na Krasu. V želji, da bi prispevali k hitrejši obnovi območij, ki so bila v požaru poleti 2022 najbolj prizadeta, je rokave zavihalo več kot 350 zaposlenih iz številnih podjetij, dijakov in drugih.

Beryl vzel že osem življenj, zdaj je na poti v Mehiko

04. 07. 2024 06.36

Orkan Beryl je v sredo prešel Jamajko, potem ko je na svoji uničujoči poti po Karibih povzročil več smrtnih žrtev in praktično uničil dva manjša otoka. Središče orkana četrte kategorije se je v sredo gibalo blizu južne obale Jamajke z vetrovi do 215 kilometrov na uro, je sporočil ameriški Nacionalni center za orkane.

V brazilski Amazoniji letos največ požarov v zadnjih 20 letih

02. 07. 2024 13.43

V brazilski Amazoniji so letos zabeležili že več kot 13.000 gozdnih požarov, kar je največ v zadnjih 20 letih, razkrivajo satelitski posnetki. V primerjavi z enakim obdobjem lani se je število požarov povečalo za 61 odstotkov. Glavni vzrok naj bi bila lanskoletna zgodovinska suša na območju.

Slon napadel turiste na safariju, umrla Američanka

04. 04. 2024 09.48

Afriški slon je v narodnem parku v Zambiji napadel skupino šestih turistov in njihovega vodnika. Zaradi hudih poškodb je umrla 80-letna Američanka.

Zaradi jelenjadi 'izginjajo žlahtni listavci', kmetje morajo kupovati krmo

09. 06. 2023 20.02

Veliko govorimo o škodi, ki jo povzročajo medvedi, divje svinje in volkovi, na območju od Triglava do reke Idrijce na jugu pa že več let največ težav povzroča jelenjad. Zadnjih šest let se je število jelenjadi namreč občutno povečalo, posledično pa je večja tudi škoda, ki jo povzroča, opozarjajo tako kmetje in lovci kot tudi župani občin zahodne Slovenije. Na posameznih pašnikih v vaseh se ob jutrih pase tudi več kot 60 živali, trave ni, kmetje pa morajo krmo za svojo živino dokupovati. Cerkljanski kmetje in lastniki gozdov si želijo, da bi populacijo zmanjšali. Predviden je sicer odvzem 1900 glav jelenjadi, a vprašanje je, ali bo to dovolj.

Južni Ciper z nizkocenovnim prevoznikom do 30 % ceneje

13. 02. 2023 00.15

Ste se v zadnjih tednih ujeli med razmišljanjem o tem, da bi vsaj za nekaj dni pobegnili nekam na toplo, a ne bi radi zapravili gore denarja? Imamo pravo rešitev za vas – Južni Ciper!

Hitrejša, silovitejša od napovedi: Zakaj so nas neurja tako presenetila?

19. 08. 2022 12.58

Čeprav so bila četrtkova neurja napovedana, pa so marsikoga vseeno presenetila. Bila so namreč močnejša od napovedanih, prav tako pa so prišla "prezgodaj". Nevihte so tako številne ujele nepripravljene. Kot pojasnjuje naš hišni prognostik Rok Nosan, je pomembno vlogo odigral prav čas, ko so nevihte, ki jih je spremljal močan veter, zajele Slovenijo.

V spomin na pokojnega gasilca so gasilska društva prižgala sirene

02. 08. 2022 11.49

V torek je potekala žalna slovesnost v spomin Goranu Komlenacu, ki je umrl pri gašenju požara nad vasjo Ljubač pri Dubrovniku. Zvečer so vsa poklicna in prostovoljna gasilska društva na Hrvaškem v spomin na pokojnika prižgala sirene in se mu poklonila z minuto molka, so sporočili iz hrvaške gasilske zveze.

Bi tvegali in obiskali najvišje drevo na svetu? Kazen je 4900 evrov

02. 08. 2022 14.00

Ogledi najvišjega drevesa na svetu, sekvoje, stare med 600 in 800 let, so od prejšnjega tedna za javnost prepovedani. Odgovorni v kalifornijskem narodnem parku Redwood so pojasnili svojo odločitev, rekoč da edino tako lahko zaščitijo sekvojo in njeno okolico pred degradacijo. Poleg tega želijo s tem ukrepom odvrniti avanturiste pred iskanjem drevesa po nevarnem terenu.

Gori tudi med Trstom in Gorico, sprožili sireno za splošno nevarnost

20. 07. 2022 13.02

Ne samo pri nas, hudo bitko z ognjem bijejo tudi naši zahodni sosedje. V Jamljah so zagorele hiše. Na terenu je gasilcem pomagalo tudi več helikopterjev. Prebivalci Tržiča so prejeli opozorilo, naj ne zapuščajo svojih domov, ponekod je oviran ali onemogočen tudi cestni in železniški promet. Župan Trsta Roberto Dipiazza pa je posvaril pred možnostjo izpada elektrike.

'Požarov je več kot lani, bojimo se, da bi se ponovilo leto 2017'

15. 07. 2022 08.58

Glavni gasilski poveljnik Hrvaške Slavko Tucaković je dejal, da se je letos zgodilo že 30 odstotkov več požarov kot lani, poleg tega so zabeležili tudi 70 odstotkov več požarov rastlinja. "Bojimo se, da bi se ponovilo leto 2017, ki je bilo požarno gledano grozno," je dejal. Na veliko število požarov vplivajo podnebne spremembe, pravi klimatolog Ivan Güttler, ki je pojasnil, da se v podnebnem sistemu zadržuje na milijarde ton CO2, ki zadržuje toploto, posledično pa imamo vedno bolj vroča poletja in vse manj padavin.

V meteorološko poletje vstopamo z občutno otoplitvijo

01. 06. 2022 08.08

Prvi junij pomeni začetek meteorološkega poletja, ki obsega najtoplejše mesece v letu. In letos naj bi bili ti meseci po napovedih večjih meteoroloških centrov še posebej vroči. Občutno otoplitev nam bodo prinesli že prihodnji dnevi, ko bodo temperature marsikje spet presegle 30 stopinj Celzija. Ker pa bomo le na obrobju vpliva vročega afriškega zraka, se vreme še ne bo povsem stabiliziralo. Tako bodo predvsem ob popoldnevih in večerih nastajale krajevne plohe in nevihte.

Policisti pozivajo: Če opazite kurjenje v naravi, nas obvestite

25. 03. 2022 10.47

Potem ko so pred nedavnim našteli kar tri požare na območju Krajinskega parka Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib, je ponovno zagorelo na Rožniku v Ljubljani. Gasilci so požar uspeli pogasiti. Policisti sicer vzroka požara še niso ugotovili, so pa opomnili, da je v Sloveniji še vedno razglašena velika požarna ogroženost, zato vse opozarjajo, da je kurjenje v naravnem okolju prepovedano. Padavine lahko glede na vremensko napoved pričakujemo šele sredi naslednjega tedna.

Agrometeorologinja: Travniki kričijo po vodi, v slabem stanju ozimna žita

23. 03. 2022 11.30

Že minula zima ni postregla z dosti padavinami, suša pa se nadaljuje tudi v spomladanski čas. Že nekaj tednov več ali manj povsod po Sloveniji ni bilo padavin. Travniki kričijo po vodi, v slabem stanju so ozimna žita, presušeni so gozdovi, je trenutne razmere povzela agrometeorologinja Andreja Sušnik.

Brez padavin še nekaj časa: velika požarna ogroženost

20. 03. 2022 16.45

Zaradi vse pogostejših požarov v naravnem okolju pristojni znova opozarjajo, da je na območju celotne države, razen tam, kjer je še snežna odeja, razglašena velika požarna ogroženost naravnega okolja. Kurjenje v naravnem okolju je zato prepovedano. Padavin glede na vremensko napoved še nekaj časa ne bo.

Nekateri prepovedi kurjenja v naravi ne upoštevajo

17. 03. 2022 09.18

Kljub opozorilom in prepovedi kurjenja v naravnem okolju zaradi velike požarne ogroženosti, ki velja za večino države, so imeli gasilci in policisti veliko dela.

Ujme in lubadar podrli za 8000 olimpijskih bazenov lesa

07. 02. 2022 06.00

V zadnjih osmih letih so morali v slovenskih gozdovih posekati za 8000 olimpijskih bazenov, polnih lesa, poškodovanega v žledu, vetrolomih in snegolomih, nato ga je načel še smrekov lubadar. Usoda naših gozdov je negotova zlasti zaradi podnebnih sprememb. V prihodnjih desetletjih se bo smreka umikala na višja območja, v težavah je tudi bukev. Naši gozdovi bi lahko bili čez 50 let bolj podobni mediteranskim.

Na Hrvaškem pet mladoletnikov trčilo v svetlobni drog, avtomobil popolnoma zgorel

27. 09. 2021 11.24

Pet mladoletnikov je z osebnim vozilom trčilo v drog cestne razsvetljave v naselju Ninčevići pri Solinu na Hrvaškem, pri čemer je avtomobil zagorel. Trije med njimi so huje poškodovani, dva lažje. Ponesrečence je iz avtomobila izvlekel naključni mladi voznik, ki se je peljal mimo.

Besnenje požara na jugu Francije, gori tudi na Portugalskem in v Izraelu

17. 08. 2021 08.03

Na jugu Francije so zaradi gozdnega požara, ki divja v departmaju Var, preventivno evakuirali več tisoč ljudi, vključno s turisti v več kampih. S požarom, ki je izbruhnil v ponedeljek zvečer, se bojuje približno 750 gasilcev. Gori pa tudi na Portugalskem. Med gašenjem gozdnih požarov so se poškodovali trije gasilci, evakuirati pa so morali okoli 60 ljudi. V Izraelu se medtem borijo z enim največjih požarov v zgodovini države.

Okoljski udar Bele hiše

17. 07. 2020 12.23

Pred petdesetimi leti je ameriški predsednik ne ravno bleščečega slovesa podpisal zakon o nacionalni okoljski politiki, ki je zahteval preverjanje vplivov na okolje pred izvedbo projektov. Njegov naslednik še slabšega slovesa je naznanil, da ga bo izvotlil. Od Richarda Nixona do Donalda Trumpa je ameriška desnica naredila velik zasuk v stranko skoraj brez okoljskih pomislekov.

V Sloveniji meteorološka suša že povzroča težave v kmetijstvu

22. 04. 2020 12.57

Po celotni državi so bile letos doslej količine padavin podpovprečne. Površinski sloj tal je presušen večinoma povsod po Sloveniji. "Meteorološko gledano že lahko govorimo o suši," je dejala agrometeorologinja Andreja Sušnik. Trenutno so najbolj na udaru travinje, posledice suše pa bodo vidne tudi na ostalih kulturah, ki niso namakane.

Zakaj so ohladitve v letošnji pomladi tako pogoste?

17. 04. 2020 06.45

Spomladi so značilne hitre vremenske spremembe, ki pa so letos še posebej izrazite. Tako smo bili v tem tednu deležni že tretje močnejše ohladitve v letošnji pomladi in rastline so bile v večjem delu Slovenije spet v ledenem primežu. Sicer ni bilo tako mrzlo kot pred dvema tednoma, ko smo marsikje izmerili najnižje aprilske temperature v zadnjih desetletjih, se je pa vegetacija v tem času pospešila in sadno drevje je postalo občutljivejše na mraz. Žal nas po nekaj zelo toplih dneh v prihodnjem tednu čaka nova občutna ohladitev.

Zaradi pozebe v Vipavski dolini katastrofa v sadovnjakih

02. 04. 2020 12.31

Zaradi nizkih jutranjih temperatur, ki so se v posameznih delih Vipavske doline spustile celo do -6 stopinj Celzija, je pozebla večina letošnjega pridelka breskev, kakijev, kivijev in delno tudi marelic. Za oceno letine češenj bo treba še nekoliko počakati, ker je večina cvetov še v popkih, odprti cvetovi pa so ožgani zaradi mraza.

Dele Slovenije je zajelo močnejše sneženje, zaradi vetra nastajajo zameti

25. 03. 2020 07.07

V večjem delu Slovenije smo se zbudili v belo jutro. Snega je sicer marsikje le za vzorec, precej bolj zimske pa so razmere v višje ležečih krajih Dolenjske, Kočevske, Bele krajine in Koroške, kjer tla že prekriva od 10- do 25-centimetrska snežna odeja. Zaradi nizkih temperatur je sneg suh, kar pomeni, da ga okrepljen severni veter zlahka prenaša v zamete. Vozne razmere so zato na teh območjih zelo otežene.

Čeprav so tla že primerno ogreta, s setvijo ne prehitevajte

13. 03. 2020 06.13

Toplo vreme se nadaljuje in tudi tla so v teh dneh močno pretopla za sredino marca. Temperatura v globini deset centimetrov je blizu deset stopinj Celzija, tla so tako že primerna za setev marsikatere vrtnine. Ampak v naslednjih dneh se bodo tla postopno ohladila in vse do konca meseca trenutno ni na vidiku tako visokih temperatur, kot smo jih imeli v sredini tedna.