večstanovanjski objekti

'Stroški varnostnih sistemov so veliko manjši od posledic požara'

01. 02. 2025 07.00

Po četrtkovem grozljivem požaru v ljubljanskem dijaškem domu Ivana Cankarja, zaradi katerega se zaradi hudih opeklin dijak še vedno zdravi v ljubljanskem UKC-ju, se lahko dijaki, študenti in varovanci v domovih za ostarele upravičeno sprašujejo, kako varni so v prostorih, kjer živijo. Uradnih evidenc o požarni varnosti ni, smo pa po požaru izvedeli, da je kar polovica dijaških domov pri nas brez požarnega alarma in požarnih stopnic, aktivno požarno varnost pa ima le četrtina ljubljanskih študentskih domov. Strokovnjak za požarno varnost Aleš Jug meni, da bi morali predpise o požarni varnosti posodobiti in vsako stavbo prilagoditi tako, da je varna za uporabnike.

Hrvati ukinjajo montaže klim na ulične fasade stavb, kako pa je pri nas?

30. 08. 2024 06.00

Prepoved montaže klim na fasade stavb, ki naj bi začela veljati s prihodnjim letom, razburja Hrvate. Kako pa je pri nas? Na Hrvaškem bo za tovrstno početje kazen znašala tudi več kot 5000 evrov, za odgovorne osebe in podjetja za montažo tudi 10.000 evrov. Preverili smo, kako je in bo v Sloveniji. Naslednji teden namreč prihaja še en vročinski val, mnogi si življenja brez klime ne predstavljajo več, nekateri pa je drugam kot na fasado ne morejo montirati.

Investitor hišo zgradil mimo gradbenega dovoljenja, za legalizacijo morajo stanovalci plačati 40.000 evrov

22. 07. 2024 06.01

Stanovalci s Ceste Cirila Kosmača v Ljubljani so šokirani. Investitor je večstanovanjsko hišo zgradil mimo gradbenega dovoljenja – naredil je šest stanovanj namesto štirih. To ugotavlja ljubljanska upravna enota, ki lastnikom zato ne more izdati uporabnega dovoljenja. Brez tega je hiša na trgu precej manj vredna. Edina možnost je legalizacija – zanjo bi morali tako lastniki stanovanj plačati 40.000 evrov oz. 7.000 evrov na posameznega lastnika. Eden izmed njih – Gregor Gajšek – se sprašuje, zakaj morajo breme nositi prav lastniki stanovanj, ne pa investitor, če je znano, kdo je stavbo zgradil, podjetje, ki jo je zgradilo, pa je še vedno aktivno. Je to pogosta praksa?

Imamo zavarovane hiše, če se zgodi v Ljubljani rušilni potres?

11. 10. 2023 06.00

"V Ljubljani je bil potres pred 120 leti in lahko se zgodi jutri," opozarja gradbeni inženir Andrej Pogačnik. Posledice bi bile neprimerljivo večje kot zaradi ujm v začetku avgusta. Ogroženih je do 100.000 stavb in do 228.000 življenj, škoda pa lahko seže do osmih milijard evrov. Zavarovalničarji, ki se potresa najbolj bojijo, hkrati ocenjujejo, da v Sloveniji nismo dovolj zavarovani za nevarnost potresa. Zakaj ne? So previsoke premije? Se splača zavarovati proti potresu?

Stanovanjske soseske rastejo kot gobe po dežju. Kaj pa šole in vrtci?

27. 02. 2023 17.17

Ljubljanske osnovne šole trenutno obiskuje 6.184 učencev več kot pred trinajstimi leti. Skozi leta se je vpis povečeval, v aktualnem šolskem letu pa je prvič vpisanih manj učencev kot leto pred tem. Kljub temu nekatere šole še vedno beležijo velik vpis in s tem tudi prostorsko stisko, zato preurejajo knjižnice v učilnice, zmanjšujejo jedilnice in ukinjajo prostore za vadbo. Gasijo požare, ene bolj, druge manj uspešno. Najhuje pa je, da nekatere, ki so že obremenjene, čaka še nov val vpisa, saj so na njihovem območju zaživele velike stanovanjske soseske. S prostorsko stisko v vrtcih in šolah pa se soočajo tudi v drugih mestih, ki zadnja leta beležijo trend priseljevanja. V eni od postojnskih osnovnih šol imajo pouk celo v zbornici.

Ljubljana: zalite ceste in objekti, veter odnašal senčnike, poplave tudi v UKC

05. 07. 2022 07.26

Osrednjo Slovenijo je prešlo silovito neurje. Telefonske linije ljubljanskih gasilcev so pregorevale, dobili so več kot 600 klicev na pomoč. Gasilci so posredovali že na več kot 60 intervencijah. Zalilo je več objektov, veter je podiral drevesa, odnašal senčnike in ostale predmete. Poplavilo je tudi več cest, med drugim tudi podvoz na Celovški cesti pri parku Tivoli. Poplavilo je celo del ljubljanskega UKC.

Ogrevanje bo to zimo dražje, katero je najugodnejše?

23. 11. 2021 06.00

Če se v slovenskih mestih večinoma koristita daljinska toplota in zemeljski plin, sta na podeželju pogosteje v rabi les in kurilno olje. Energenti se pred začetkom zime dražijo, a kot poudarja energetski svetovalec, mora biti vsaka menjava ogrevalnega sistema dobro premišljena. Za gospodinjstva, ki imajo v lasti gozd, je najcenejše ogrevanje z lastnimi drvi. Cenovno ugodni so tudi sekanci in toplotna črpalka. Med dražjimi je kurilno olje, v Sloveniji pa je v uporabi še vedno okoli 100.000 naprav za kurilno olje.

Celjsko podjetje Atrij etažne lastnike in dobavitelje oškodovalo za 3,2 milijona evrov

21. 05. 2020 09.35

Na PU Celje so končali obsežno kriminalistično preiskavo, v kateri so ugotovili, da je družba za upravljanje z nepremičninami Atrij, ki je zdaj v stečaju, med letoma 2005 in 2017 v škodo etažnih lastnikov pridobila premoženjsko korist, ocenjeno na 2,5 milijona evrov. Osumljeni fizični osebi sta si prilastili tudi 700.000 evrov, ki bi jih morali plačati tretjim osebam, recimo dobaviteljem.

Začela se je gradnja 498 stanovanj, do leta 2025 jih želijo ponuditi 10.000

22. 10. 2019 12.45

S polaganjem temeljnega kamna se je začela gradnja soseske Novo Brdo v Ljubljani, kjer bo 498 javnih najemniških stanovanj, velikih od 30 do 80 kvadratnih metrov. Stanovanja bodo predvidoma vseljiva v letu 2021, je pa to del od okoli 1500 najemnih stanovanj, ki jih sklad ali gradi ali kupuje in predstavljajo prvo stopnico do cilja 10.000 novih stanovanj do leta 2025.

Jeseniški blok v sedmih letih do brezplačne električne energije

15. 02. 2019 15.20

55 stanovalcev jeseniškega bloka je dobilo prvo sončno elektrarno na večstanovanjski stavbi v Sloveniji. Uspešno so prehodili pot po peklenski poti uradniških procedur in čez sedem let, ko bodo odplačali investicijo, bodo imeli skorajda brezplačno električno energijo. S to naložbo so pogumno stopili tudi na pot zelene transformacije. 

Kdo odloča, kdaj se začne ogrevanje po blokih?

27. 09. 2018 14.32

Nenadna ohladitev, ki je v preteklih dneh zajela Slovenijo, je poskrbela, da se iz nekaterih dimnikov hiš že vali dim. Drugačna pa je situacija v večstanovanjskih stavbah, kjer se morajo nekateri stanovalci še znajti po svoje in počakati na pričetek letošnje ogrevalne sezone. Preverili smo, kdo je pristojen za vklop ogrevanja in kdaj se bo to letos zgodilo.

FOTO: Staro razsvetljavo v bloku zamenjali s sodobnimi LED-lučmi in dosegli izjemne rezultate

06. 04. 2017 05.37

"Z majhnimi koraki prispevamo v zeleno prihodnost," pravi študent iz Kranja, ki je v okviru diplomske naloge stare svetilke v stanovanjskem bloku zamenjal s sodobnimi LED-svetilkami. Brez kakršnihkoli posegov v obstoječo inštalacijo so dosegli do 10-krat večjo osvetljenost, do štirikrat zmanjšali porabo elektrike in za približno dvakrat zmanjšali izpuste toplogrednih plinov.

FOTO in VIDEO: S plinom skušal narediti samomor?

23. 02. 2011 06.50

Posledice eksplozije na Prevaljah: tri poškodovane osebe in okoli 200.000 evrov škode. Vse kaže, da je 44-letni stanovalec s plinom poskušal storiti samomor.

Naselje ob potoku, Lavrica

06. 04. 2009 06.00

Bivanje je lahko čista poezija, če živimo v svetu navdiha. Le nekaj kilometrov od mestnega vrveža prestolnice, sredi zelene oaze, se nam odpirajo nove dimenzije kakovosti življenja in dajejo besedi dom pravi pomen.

Bo Zbiljski gaj končan poleti?

04. 03. 2004 00.00

Projekt dokončanja Zbiljskega gaja naj bi bil dokončan do letošnjega poletja, cestna in ostala infrastruktura pa predvidoma konec pomladi.

Zaključek popotresne obnove

06. 10. 2002 00.00

V Drežniških Ravnah v kobariški občini, ki je bila v potresu pred štirimi leti najbolj prizadeta, so s slovesnostjo obeležili zaključek popotresne obnove za katero je država namenila 1,3 milijarde tolarjev.