večorganski vnetni sindrom

Strokovnjaki ovrgli trditve 'iniciative zdravnikov': Gre za povzetke tipičnih proticepilskih tez
23. 12. 2021 13.32Trije strokovnjaki – Alojz Ihan, Tadej Avčin in Janez Tomažič – so analizirali trditve t. i. Iniciative slovenskih zdravnikov, ki je pozivala k "takojšnji ustavitvi cepljenja otrok in mladostnikov s cepivi proti covidu-19". Vseh enajst trditev so ocenili kot strokovno nepravilne, tudi zavajajoče in nepoštene. Opozarjajo, da covid-19 za otroke in mladostnike ni nenevarna bolezen in da lahko okuženi otroci z virusom okužijo druge. Razblinili so tudi dvome o tem, da so cepiva v tretji fazi kliničnih raziskav in da (morebitnih) srednjeročnih in dolgoročnih zapletov po cepljenju še ne poznamo, ter odgovorili na vprašanja o odškodninski odgovornosti in natančni sestavini cepiv.

Razmere v bolnišnicah še vedno resne, upad intenzivnih bolnikov šele čez 14 dni
08. 12. 2021 16.27Razmere v slovenskih bolnišnicah so še vedno resne, je ocenil minister za zdravje Janez Poklukar. Zdravstvo po njegovih besedah še vedno težko kljubuje vsem dnevnim pritiskom covida-19, zato vse naproša, naj prisluhnejo zdravstvenim delavcev, pristopijo k cepljenju in izvajajo ukrepe, kajti "samo na ta način bomo lahko približno normalno vstopili v božično-novoletni čas", je dejal.

Odgovori na najpogostejša vprašanja o covidu: kaj drži in kaj ne?
29. 11. 2021 11.27Čez dobre tri mesece bosta minili dve leti od potrditve prvega primera koronavirusa v Sloveniji. Čeprav je virus med nami prisoten že nekaj časa in o njem vemo že veliko, vprašanja ostajajo. Ob poplavi dezinformacij v družbenih medijih je skupina slovenskih strokovnjakov s področja medicine, virologije, farmacije in cepiv pripravila zbirko najpogostejših vprašanj o covidu-19 in odgovorila nanje.

Zapleti s covidom-19 pri otrocih: deklica v bolnišnici več kot tri tedne
19. 10. 2021 19.45Otroci prebolijo covid v blažji obliki kot odrasli, kljub temu se tudi pri njih lahko zaplete in to tudi do šest tednov po prebolelem covidu. Večorganski vnetni sindrom je eden od zapletov, ki se pojavi pogosteje prav pri otrocih, najpogosteje v starosti od 8 do 11 let. Doslej so zaradi tega pri nas zdravili 37 otrok. Za oddajo Preverjeno je spregovorila mama deklice, ki je morala ostati v bolnišnici več kot tri tedne.

Cepilni centri že vabijo nenaročene mladoletne
27. 07. 2021 19.41Na polovici poletnih počitnic se mnogi učenci, dijaki in njihovi starši že sprašujejo, kaj bo prinesla jesen – pouk na daljavo ali v šolskih klopeh? Pristojni zagotavljajo, da bodo naredili vse, da pouk ohranijo v šoli. K temu lahko pomembno prispeva tudi cepljenje otrok in mladostnikov, dodaja minister Poklukar. V Kranju tako pripravljajo dan odprtih vrat za nenaročene mladoletne. Kdaj in če bo cepljenje starejših od 12 let potekalo bolj množično, bo strokovna skupina presojala še ta teden.

Z enim odmerkom Pfizerja doslej cepili 2813 mlajših od 18 let
13. 06. 2021 19.25Še pred začetkom prihodnjega šolskega leta naj bi se tudi pri nas začelo cepljenje otrok, starejših od 12 let. Posebej ranljive kronično bolne mladoletne sicer že cepijo. Najstniki prejmejo cepivo Pfizer, pričakovati pa je, da bo Evropska agencija za zdravila do jeseni za ta namen odobrila tudi Moderno. Na portalu zVEM lahko starši svoje otroke na cepljenje prijavijo že sedaj.

Kaj strokovnjaki ugotavljajo o posledicah covida-19 pri otrocih?
11. 06. 2021 20.16Eden od pomembnih načinov predajanja znanja v zdravstvu je deljenje izkušenj strokovnjakov iz različnih držav. O posledicah covida-19 pri otrocih, predvsem o večorganskem vnetnem sindromu in covidnih prstih, so razpravljali zdravniki iz Slovenije, Italije, Avstrije in Hrvaške.

Cepljenje otrok že poteka, jeseni načrtovano tudi cepljenje mlajših od 12 let
11. 06. 2021 18.46Med že cepljenimi je trenutno 2424 otrok, mlajših od 18 let, ki so prejeli en odmerek, 538 otrok pa je doslej že dobilo oba odmerka. Prednost imajo še vedno otroci s kroničnimi boleznimi, vsi ostali, zdravi otroci, pa pridejo na vrsto enako kot zdravi odrasli. In čeprav pri otrocih covid-19 navadno poteka bolj blago, stroka cepljenje vseeno svetuje. Pri otrocih se namreč po prebolelem covidu lahko pojavi večorganski vnetni sindrom. Do sedaj so na pediatrični kliniki v Ljubljani zdravili 34 otrok s tem sindromom, trije so potrebovali intenzivno nego.

Moderna bo iskala odobritev za mladostnike, Ema že obravnava Pfizerjevo prošnjo
24. 05. 2021 16.37V začetku junija bo uradno prošnjo za odobritev cepiva proti covidu-19 za otroke nad 12. letom starosti v Evropi vložila ameriška Moderna. Evropska agencija za zdravila že obravnava prošnjo Pfizerja in BioNTecha, odločitev bi lahko sporočili že ta mesec. Pfizerjevo cepivo je že odobrila ameriška FDA, trenutno pa opravljajo še študije, ki vključujejo mlajše od 12 let.

V UKC Ljubljana zdravili 32 otrok z večorganskim vnetnim sindromom
06. 05. 2021 10.41Od začetka epidemije so v UKC Ljubljana obravnavali 32 otrok z večorganskim vnetnim sindromom, povezanim s covidom-19. Največ otrok je zbolelo v drugem valu epidemije, medtem ko tretjega vala niso zaznali. "Od konca drugega vala zbolevajo posamezni otroci, to je približno dva otroka mesečno, podobno pojavnost pričakujemo tudi v bodoče," so sporočili.

V Braziliji umirajo vse mlajši, visoko tudi število otroških smrtnih žrtev
18. 04. 2021 19.19Brazilski zdravstveni sistem je zaradi vse hujše epidemije na robu kolapsa. Intenzivne enote medtem polnijo vse mlajši bolniki, večinoma mlajši od 40 let. Zaradi pomanjkanja zdravil, ki se jih uporablja ob intubaciji, pa morajo zdravniki v Riu bolnike celo privezovati na postelje. Zaskrbljujoče pa je tudi visoko število smrtnih žrtev dojenčkov in otrok, ki se je že povzpelo nad tisoč.

Avtoimunski zapleti pri otrocih: večorganski vnetni sindrom in vnetje drobnih žil
09. 02. 2021 13.39Novi koronavirus lahko predvsem pri otrocih povzroči avtoimunske zaplete - najpogosteje večorganski vnetni sindrom in vnetje drobnih žil. Od septembra lani so na Pediatrični kliniki obravnavali 26 otrok z omenjenim sindromom, katerega glavni znaki so: visoka vročina, slabost, utrujenost, glavobol, bolečine v trebuhu. Možnost, da bo otrok po okužbi s covidom-19 razvil večorganski vnetni sindrom je sicer manj kot 0,1-odstotna.

Covid-19 pri otrocih: pojav prej nepoznanih izpuščajev
21. 01. 2021 14.12Novi koronavirus žal ne prizanaša našim otrokom. Na Pediatrični kliniki v Ljubljani so obravnavali več otrok z večorganskim vnetnim sindromom, pojavlja pa se še ena, prej nepoznana bolezen, in sicer neobičajni izpuščaji na nogah in rokah. Obravnavali pa so tudi mlajšo bolnico, pri kateri so se pojavili kožni izpuščaj, odmrtje dela kosti in arterijska hipertenzija.

Večorganski vnetni sindrom: hud zaplet po preboleli okužbi s covidom pri otrocih
08. 01. 2021 19.53Koronavirus se lahko tragično konča tudi za povsem zdrave, mlade ljudi. Dokaz za to je večorganski vnetni sindrom, ki se pojavlja pri otrocih, ki so preboleli covid, tudi pri tistih, ki sploh niso vedeli, da so se z njim okužili. Gre za pretiran imunski odziv, ki se pojavi kakšen mesec po preboleli okužbi in lahko prizadene katerikoli organski sistem, v največ primerih srce. Pri nas so obravnavali 21 takih primerov, kar je glede na število prebivalcev od dvakrat do trikrat več kot v Združenih državah Amerike, vse, razen enega, v zadnjih dveh mesecih.

Na Infekcijski kliniki v zadnjem tednu sprejeli 6 otrok z večorganskim vnetnim sindromom
26. 11. 2020 07.06Otroci okužbo z novim koronavirusom v večini primerov preživijo z blažjimi simptomi ali asimptomatsko. V nekaterih primerih pa vendarle potrebujejo bolnišnično zdravljenje, na Infekcijski kliniki v Ljubljani so od septembra tako zdravili 33 otrok, nekateri so bili sicer hospitalizirani zaradi drugih bolezni. Zdravili so tudi 9 otrok s t. i. večorganskim vnetnim sindromom, kar 6 so jih sprejeli v zadnjem tednu. Gre za Kawasakijevi bolezni podoben sindrom, ki se kaže z visoko vročino in prizadetostjo več organov. Vodja mariborske pediatrije pa izpostavlja, da po Sloveniji beležijo vsaj 50-odstotni upad drugih respiratornih obolenj pri otrocih, kar med drugim zdravstvenem osebju omogoča, da pomaga na covid oddelkih.