varstvo gozdov

Znova množični posek v prestolnici: Skupaj bo padlo 233 starih dreves
01. 08. 2024 09.44Na območju prestolnice bodo znova padala drevesa. Iz gozdov na območju Griča in Šujice bodo odstranili 96 iglavcev in 126 dreves listavcev. Dela, ki potekajo pod okriljem družbe Slovenski državni gozdovi d.o.o., bodo predvidoma trajala en mesec. Kot pojasnjujejo, je sečnja na območju Griča in Šujice pomladitvena, saj v sestojih prevladuje debelo in starejše drevje. Pod okriljem mestne občine Ljubljana pa bodo odstranili 11 dreves različnih vrst v parku Tivoli in Bloudkovem parku.

Koliko požarov je že zajelo kraško območje?
18. 07. 2024 13.27Slovenijo poleti pogosto pestijo požari v naravi. Posebej jim je izpostavljeno suho in vetrovno kraško območje, kjer je ogenj pogoltnil že na tisoče hektarjev površin. Tudi doslej najhujši tovrsten požar je leta 2023 prizadel prav to območje, znova pa je zagorelo danes. Sledi kronologija večjih požarov v naravi v Sloveniji v zadnjih desetletjih.

Razkrivamo nedovoljene bazene, teniška igrišča, dele hiš na državnih parcelah
13. 05. 2024 06.00Bazeni, teniško igrišče, nadstreški, deli hiš na državnih parcelah. Tam nimajo pravice graditi. Zakaj? Ker se nahajajo na vodnih zemljiščih, namenjenih za javno dobro, torej mora imeti pravico do uživanja vsak. Gre za privatiziranje javnega dobrega? To sebično in neodgovorno ravnanje, kot pravi dr. Igor Zelnik z biotehniške fakultete, ogroža tudi sosednje objekte, zgrajene legalno. Kakšne posledice ima lahko to v primeru poplav? Kako bo ukrepala direkcija za vode, ki skrbi za vodotoke?

'Ustavite posek 75 zdravih dreves na Golovcu'
22. 03. 2024 14.21Gibanje Mladi za podnebno pravičnost, skupina Protestival ter zaskrbljene občanke in občani Ljubljane so izrazili nestrinjanje z nadaljevanjem sečnje na Rožniku in nevključujočim upravljanjem z mestnim gozdom.

V londonskem živalskem vrtu na svet prišla ogrožena vrsta gorile
19. 01. 2024 11.38V londonskem živalskem vrtu se je v sredo skotila kritično ogrožena zahodna nižinska gorila. Gorile omenjene vrste sicer večinoma živijo v odmaknjenih predelih deževnih gozdov zahodne in osrednje Afrike, uvrščene pa so med živali z visokim tveganjem izumrtja.

Začenja se ropanje gozdov, inšpektorji se že ogrevajo
14. 09. 2023 09.40Sezona nabiranja gob in drugih gozdnih plodov je še posebej živahna jeseni, zato bo temu primerno Gozdarska inšpekcija septembra in oktobra izvajala poostren nadzor obiskovalcev gozdov, nadzori pa bodo potekali na najbolj obiskanih področjih po vsej Sloveniji, kjer je bilo v preteklosti zaznanih največ kršitev.

Objavljen program javnih del za pomoč pri odpravi posledic poplav
11. 09. 2023 10.57Zavod RS za zaposlovanje bo objavil javno povabilo delodajalcem za izvedbo programa javnih del za pomoč pri odpravi posledic poplav in zemeljskih plazov. Program je namenjen prizadetim občinam, izvajal se bo do konca leta 2024, predvideva pa vključitev 220 brezposelnih. Na voljo je skupno 5,6 milijona evrov, zavod bo kril vse stroške.

Na Prevaljah izpod nemških rok raste novi most, zaprtih 119 km cest
11. 08. 2023 08.58Najbolj prizadeti območji ostajata Zgornja Savinjska dolina in del Koroške, kjer so dočakali težko pričakovano informacijo, da je cesta med Dravogradom in Ravnami spet odprta. Nemška enota je medtem na Prevaljah pričela s postavljanjem 30-metrskega montažnega mostu, ki bo namenjen tako pešcem kot vozilom. Napovedali so, da bo most postavljen v treh dneh.

Otroke, ki so 40 dni preživeli v kolumbijski džungli, odpustili iz bolnišnice
15. 07. 2023 08.16Štiri otroke, ki so po letalski nesreči čudežno preživeli 40 dni v kolumbijski džungli, so odpustili iz bolnišnice v Bogoti. Vsi so pridobili na teži in se dobro počutijo. Začasno so jih namestili v zavetišče, o tem, kdo bo zdaj prevzel skrbništvo zanje, pa bo odločalo sodišče.

17 dni ognjene stihije na Krasu
15. 07. 2023 07.18Mineva leto dni od katastrofalnega gozdnega požara na Krasu, ki je v primežu vročinskega vala in suše izbruhnil 15. julija lani ter v 17 dneh zajel 3700 hektarov površin. V izjemni akciji so ogenj ukrotili gasilci in drugi posredovalci z vse države. Zdaj pristojni hitijo s čiščenjem in pogozdovanjem prizadetih površin.

Zaradi gozdnega požara nevarnost eksplozije shranjenega streliva
04. 06. 2023 13.12Gozdni požar, ki je v sredo izbruhnil na nekdanjem vojaškem poligonu v gozdu blizu mesta Jüterbog v nemški zvezni deželi Brandenburg, se je v soboto okrepil. Gašenje otežuje nevarnost zaradi možnosti, da bi eksplodiralo strelivo, ki je še vedno shranjeno na območju.

Neslavni rekordi: 'Tekma je izgubljena'
22. 04. 2023 08.05Svetovni ledeniki so v lanskem letu izginjali s pospešeno hitrostjo, njihovo reševanje pa je izgubljena tekma, v novem letnem poročilu ugotavlja Svetovna meteorološka organizacija. Kot so sporočili iz organizacije, so kazalniki podnebnih sprememb znova dosegli rekordne vrednosti. Lani so jo sicer najslabše odnesli ledeniki v Alpah.

Spomladanska akcija: posadili 18.000 sadik puhastega hrasta in črnike
07. 04. 2023 14.25Zavod za gozdove Slovenije je zaključil spomladanske akcije obnove pogorelega gozda na Krasu. S prostovoljci so od novembra lani do konca marca letos posadili 18.000 sadik puhastega hrasta in črnike ter posejali več kot tono semena toploljubnih listavcev. Z dosedanjim potekom obnove so zadovoljni, akcije se bodo nadaljevale jeseni.

'Lastnik, ki ne more ustvarjati dohodka, tudi nima interesa za vzdrževanje'
19. 03. 2023 14.04Ljubljanski mestni gozdovi obsegajo 2151 hektarjev oziroma 7,8 odstotka površine Mestne občine Ljubljana. In upravljanje z njimi ni enostavno, saj je lastništvo zelo razdrobljeno. Mestni gozdovi imajo namreč kar 1562 lastnikov in solastnikov. S kakšnimi izzivi se spopadajo in kdo odloča o posekih dreves?

Skrb za okolje ali zaviranje napredka?
18. 03. 2023 10.30Slovenija je zelo zelena država. Zelena je po videzu svojih gozdov in polj, svojih planot in dolin. Na treh petinah slovenskega ozemlja rastejo gozdovi, na preostalih dveh petinah pa ne manjka zelenih travnikov, pašnikov, polj in parkov. Zelena je po miselnosti svojih ljudi, ki zelo radi skrbijo za naravo in v njej radi preživljajo prosti čas – hribolazenje, gorsko kolesarjenje, kampiranje, taborjenje, gobarjenje itd. so pri nas zelo priljubljeni načini za oddih in malo rekreacije. Slovenci radi skrbimo, da je naša okolica čista in urejena, da se vestno ločuje odpadke, da se travnike redno pokosi in gozdove počisti. To radi počnemo sami in v družbi družine ali prijateljev: spomnimo se izredne priljubljenosti prostovoljnih kampanj Očistimo Slovenijo. Naša narava in njena pristnost sta svetovno znani ter vsako leto privabljata na milijone turistov iz drugih držav, ki skupaj z domačimi redno zablokirajo naše avtoceste. Slovenija diha zeleno.

Boscarol izpolnil obljubo: gasilci na račun dobili 1,47 milijona evrov
02. 11. 2022 10.49Medtem ko so se slovenski gasilci poleti na Krasu spopadali z uničujočimi ognjenimi zublji, je podjetnik Ivo Boscarol spodbudil njihova prizadevanja in obljubil, da bo podvojil znesek nagrade, ki ga je gasilcem sicer napovedala vlada. Boscarol je zavezo izpolnil in Gasilski zvezi Slovenije nakazal 1,47 milijona evrov v zahvalo za pomoč pri gašenju požarov na Krasu. Slovenski gasilci bodo za intervencijo ob požaru na Krasu sicer prejeli skoraj šest milijonov evrov.

Brazilija znova presegla mesečni rekord poseka amazonskega deževnega gozda
08. 10. 2022 07.15Septembra je bil posek amazonskega deževnega gozda v Braziliji izveden v največjem obsegu za ta mesec doslej. Satelitski posnetki kažejo, da je bilo uničenih 1455 kvadratnih kilometrov gozda.

Pripravljen osnutek sanacijskega načrta za obnovo pogorelega goriškega Krasa
28. 09. 2022 15.33Minister za okolje Uroš Brežan in državni sekretar na kmetijskem ministrstvu Darij Krajčič sta se udeležila predstavitve aktivnosti za izvedbo sanacije po požaru na goriškem Krasu. Prisluhnila sta predstavnikom prizadetih občin in Zavoda za gozdove Slovenije (ZGS), dogodku bo sledila javna razgrnitev in javna obravnava osnutka.

Sezona gob: iz gozda lahko odnesete dva kilograma gob na dan
21. 09. 2022 11.58Jesen je čas, ki marsikoga privabi v gozd, saj narava takrat ponuja gozdne dobrote – gobe in druge plodove. Slovenski predpisi omogočajo prost dostop do gozdov in rekreativno nabiranje gozdnih sadežev ter plodov tudi tistim, ki niso lastniki gozda. A ker nekateri te ugodnosti preveč izkoriščajo in niso spoštljivi niti do narave niti do lastnikov gozdov, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano v sodelovanju z Inšpekcijo za gozdarstvo opomnilo, naj upoštevamo omejitve, ki so pogoj, da lahko dobrine gozda uživamo. Nekaj pravil med njimi je: na dan lahko naberemo dva kilograma gob, ne odmetavamo smeti in ne uničujemo rastlin. Kako pa gobe nabiramo pravilno?

Na Portugalskem požari pretijo vasem, Španija razglasila območja naravne katastrofe
22. 08. 2022 13.05V Španiji so gasilci pod nadzor spravili dva večja gozdna požara, ki divjata na vzhodu države, prebivalci so se lahko vrnili na svoje domove. Zaradi požarov pa bo španska vlada vsa območja v Španiji, ki so jih letos prizadeli obsežni gozdni požari, razglasila za območja naravne katastrofe, je napovedal španski premier Pedro Sanchez. Medtem pa se na Portugalskem, kjer se soočajo z že tretjim vročinskim valom od začetka julija, še vedno borijo z več gozdnimi požari, zaradi grožnje novih pa so v državi do torka razglasili stanje pripravljenosti.

Načrt sanacije gozda na Krasu mora biti izdelan do 1. oktobra
02. 08. 2022 09.53Zavod za gozdove Slovenije (ZGS) mora do 1. oktobra izdelati načrt sanacije gozda na Krasu, ki ga je julija prizadel obsežen požar. V procesu izdelave načrta sanacije bo potekalo tudi ocenjevanje škode. Obnova gozda bo trajala več let, lahko tudi desetletij. Gozd na območju požara bo dobil drugačno podobo, so za STA poudarili na ZGS. Ob požaru na goriškem Krasu je bilo za zaustavitev ognjene stihije potrebno narediti več interventnih posekov gozda. Les iz teh posek mora biti po uredbi poveljnika Civilne zaščite odstranjen do 20. avgusta, saj lahko v primeru novega požara predstavlja nova žarišča. Lastniki gozdov, ki želijo sami odpeljati les, imajo za to le še teden dni časa.

Intervencijsko posekan les mora čim prej iz gozda, čas za drva bo pozneje
27. 07. 2022 18.26Ob ustvarjanju protipožarnih presek, da se obsežen požar na Krasu ne bi še bolj širil, so posekali številna drevesa. "Sekalo se je vse: državne, občinske, zasebne parcele," je dejal župan občine Miren-Kostanjevica Mauricij Humar. Ta lesna masa, ki zdaj leži na tleh, pa je zelo nevarna, saj se bojijo, da bi prišlo do ponovnega vžiga. Zato bo sledilo pospravilo intervencijsko posekanega lesa na koridorjih, kjer so sekali. Danes je bila izdana odredba, da bo do 20. avgusta treba odstraniti ta požagani les. Zasebni lastniki ga lahko do 8. avgusta odstranijo sami, če se bodo odločili za to, morajo to sporočiti do 1. avgusta. Les se bo vozil na deponijo, kjer bo zmlet v sekance in nato prodan na trgu, denar pa bo čim bolj pravično razdeljen lastnikom. Za lokacijo odvoza so izbrali območje pod Cerjem, ki je dostopno tudi za tovornjake. Stroške odstranjevanja lesa bo prevzela država.

Zelena pokrajina v nekaj dneh postala siva: kako dolgotrajna bo obnova?
26. 07. 2022 20.30Vojaški helikopterji so znova poleteli nad opustošenim Krasom in s kamero ujeli podobe do tal pogorelega kraškega gozda. Posnetki razkrivajo izjemne razsežnosti in veliko škodo 10-dnevnega divjanja ognja. Ko bo požar pogašen, sledi čiščenje območja, kasneje tudi sistematična obnova gozdov, da bi si ti po eni največjih naravnih katastrof v zgodovini države čim prej opomogli. Na kmetijskem ministrstvu zagotavljajo, da bodo storili vse, da se tako obsežni požari ne bi ponovili. Že za prihodnje leto napovedujejo gradnjo novih protipožarnih cest in poti.

Na požarišču stabilno, na preži ostaja še dobrih 100 gasilcev
25. 07. 2022 06.41Razmere na goriškem Krasu, kjer so se v preteklih dneh borili z največjim požarom v Sloveniji do zdaj, so stabilne. Na požarišču bo ponoči ostalo 139 gasilcev belokranjske gasilske regije, so napovedali v regijskem štabu Civilne zaščite za severno Primorsko. Podobno število naj bi jih bilo tudi v torek čez dan. Takrat so sicer napovedane tudi padavine, vendar se bojijo, da ne bodo prinesle takšnega učinka, kot si želijo. Plohe so namreč napovedane šele ob 12. uri, in ne že zjutraj, padlo pa bo največ od sedem do 15 litrov na kvadratni meter, kar ni veliko.

Požari v naravi pri nas najpogostejši na suhem kraškem območju
20. 07. 2022 15.13Slovenijo poleti pogosto pestijo požari v naravi. Posebej jim je izpostavljeno suho in vetrovno kraško območje, kjer je ogenj v preteklosti pogoltnil že na stotine hektarjev površin. Tudi v zadnjih dneh je po dolgem sušnem obdobju tam izbruhnilo več požarov. Sledi kronologija nekaterih največjih požarov v naravi v Sloveniji v zadnjih desetletjih. Kronologijo je pripravila Nadja Podobnik.

Požari po Evropi se ne umirjajo, padajo tudi temperaturni rekordi
15. 07. 2022 17.17Požari, ki v evropskih, pa tudi nekaterih afriških državah spremljajo vročinski val, se še niso umirili. V Franciji sta dva velika požara skupaj opustošila že več kot 7000 hektarjev zemljišč, na Portugalskem divja več kot 13 večjih in več kot deset manjših požarov. Goreti je začelo tudi v Maroku. Na drugi strani pa mnogim državam preglavice povzročajo že samo izredno visoke temperature, ki segajo tudi čez 45 stopinj Celzija.

Brazilija postavila nov neslavni rekord v krčenju amazonskega pragozda
02. 07. 2022 09.52Krčenje gozdov v brazilskem amazonskem pragozdu je v prvi polovici leta 2022 doseglo rekordno raven, je v petek sporočila brazilska vesoljska raziskovalna agencija Inpe. Največji tropski deževni gozd na svetu je od začetka leta izgubil 3750 kvadratnih kilometrov džungle, kar je najslabša številka v tem obdobju od začetka beleženja leta 2016.

Evropski zeleni dogovor ali kako postati prva podnebno nevtralna celina
18. 06. 2022 14.18Evropski zeleni dogovor je ena od šestih prednostnih nalog Evropske komisije v obdobju 2019–2024, saj podnebne spremembe in degradacija okolja življenjsko ogrožajo Evropo in ves svet. Zeleni dogovor, ki ga je 11. decembra 2019 predstavila Evropska komisija, določa ambiciozen časovni načrt za podnebno nevtralno, krožno gospodarstvo, v katerem je gospodarska rast ločena od rabe virov. Evropski zeleni dogovor bo financiran s tretjino od naložb v višini 1,8 bilijona evrov iz instrumenta za okrevanje NextGenerationEU in iz sedemletnega proračuna EU.

Odletel zaradi sendviča, vrača se kot državni sekretar
04. 06. 2022 19.38Kot poslanec je odletel zaradi kraje sendviča, v novo vlado se vrača kot sekretar na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Darij Krajčič je bil za državnega sekretarja imenovan v petek, kot pravi, se bo na kmetijskem ministrstvu ukvarjal predvsem z gozdovi. "Ocenil sem, da v državi obstajajo večji problemi kot sendvič," kot enega glavnih razlogov za ponoven poskus v politiki navaja Krajčič. Iz kabineta predsednika vlade pa: "Zaupamo izbiri ministrov, sekretar je svojo napako že poplačal z odstopom s funkcije poslanca."

Tri stvari, ki jih lahko vsak od nas stori za Zemljo
22. 04. 2022 10.59Ob svetovnem dnevu Zemlje smo okoljske organizacije prosili, naj nam naštejejo tri stvari, s katerimi lahko vsak od nas pripomore k bolj zdravemu okolju. Jejte lokalno in ekološko pridelano hrano, če lahko greste peš ali s kolesom, pustite avto doma, uporabljajte energetsko učinkovitejše naprave – to je le nekaj nasvetov, ki smo jih dobili. "Prihodnost na vzdržen, trajnostni način je naša edina prihodnost," ob tem dodajajo na Zavodu RS za varstvo narave.