varstveni

'V enem mandatu smo naredili več kot katera koli vlada v zadnjih 20 letih'
04. 04. 2025 06.00Po sprejetju novele zakona o zdravstveni dejavnosti predsednik vlade Robert Golob vztraja, da zakon razmejuje delo v javni mreži in pri zasebnikih. Pri oblikovanju novele so upoštevali predloge strateškega sveta za zdravstvo pod vodstvom Erika Breclja. "Zame njegovo mnenje v tem primeru edino šteje," je povedal Golob, ki je volivce že pozval, naj se referenduma o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti ne udeležijo. Aktualna vlada je po njegovem mnenju naredila več kot katera koli druga v zadnjih 20 letih. Komentiral je tudi uvedbo ameriških carin za uvoz iz držav EU in zahtevano povečanje sredstev za obrambo.

Upokojitvena starost se bo višala, z njo pa tudi odmerni odstotek
02. 04. 2025 10.45Socialni partnerji so podpisali dogovor o predlogu pokojninske novele, ki ga je pripravila pogajalska skupina Ekonomsko-socialnega sveta. Premier Robert Golob je ob tem znova poudaril, da je reforma nujna. Delodajalsko stran veseli, da se prispevna stopnja ne bo zvišala, obrtniška zbornica pa izpostavlja tudi, da ne bo napovedanih drastičnih povišanj prispevkov za s.p.-je. Sindikati pravijo, da predlog ni idealen, je pa boljši kot pred pogajanji.

Zaprtje vzrejališča fazanov v Beltincih 'prvi korak k zmanjšanju lovskega turizma'
16. 03. 2025 10.27Zavod za gozdove Slovenije bo s 1. majem v Beltincih opustil umetno vzrejo fazanov in poljskih jerebic ter s tem zaprl še zadnje tovrstno vzrejališče v Sloveniji. "To je pomemben korak k bolj etičnemu in trajnostnemu upravljanju z divjadjo ter zmanjšanju vpliva lovskega turizma na naravno okolje," opozarjajo v Društvu za dobrobit živali AniMa. Pravilna se jim zdi tudi odločitev, da bo matična jata ptic izpuščena v naravo.

Na Krasu zabeležili 15 zasedenih teritorijev velike uharice
11. 03. 2025 08.16Na Krasu že 25 let potekajo aktivna prizadevanja za varstvo naše največje in ogrožene sove velike uharice. V začetku marca so na celotnem območju Krasa izvedli popis in rezultati kažejo, da gre ogroženi sovi na Krasu vedno bolje.

Slovenska karitas že 20 leto začenja dobrodelno akcijo ZAupanje, pomoč gospodinjstvom v večjih stiskah
24. 12. 2024 13.23Spoštovani, Slovenska karitas, v sklopu pomoči družinam in posameznikom v Sloveniji, letos v prazničnem decembru že 20. leto vabi k dobrodelni akciji ZAupanje. Zbrana sredstva so namenjena pomoči gospodinjstvom ob večjih stiskah.

Sekretariat bernske konvencije podprl zmanjšanje zaščite volka
03. 12. 2024 15.46Sekretariat bernske konvencije je podprl predlog za spremembo varstvenega statusa volka v okviru mednarodne konvencije o varstvu prosto živečega evropskega rastlinstva in živalstva ter naravnih habitatov iz strogo zaščitenega v zaščitenega. Sprememba bo članicam omogočala bolj fleksibilno upravljanje s populacijo volka, so poudarili v Bruslju.

Članice EU za zmanjšanje zaščite volka
25. 09. 2024 13.36Članice EU so podprle zmanjšanje zaščite volka, ki ga je decembra predlagala Evropska komisija, so potrdili v Bruslju. Pred spremembo ustrezne zakonodaje bo moral zmanjšanje zaščite iz strogo zaščitenega v zaščitenega potrditi stalni odbor bernske konvencije. Slovenija naj bi se pri odločanju vzdržala. Znižanje zaščitenega statusa volka po mnenju okoljske organizacije Alpe Adria Green "odpira vrata odstrelu volkov kot lažni rešitvi za problematiko uničevanja živine". V organizaciji so prepričani, da je to v nasprotju z zavezo Evrope za zaščito in obnavljanje biotske raznovrstnosti. Ministrstvo za naravne vire in prostor je medtem potrdilo, da ima Lovska družina Kropa dovoljenje za odstrel po dveh volkov na Jelovici in Pokljuki.

Povračilo obveznega zdravstvenega prispevka bo izplačano 22. julija
03. 07. 2024 15.00Povračilo plačanega obveznega zdravstvenega prispevka bo izplačano 22. julija, so sporočili z ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Upravičenci so osebe, ki so prispevek letos plačevale in obenem prejemajo denarno socialna pomoč oziroma varstveni dodatek.

Na Blejskem jezeru prepovedano odlaganje supov ob obali otoka
04. 06. 2024 21.53Blejski občinski svetniki so po lanskem poletnem kaosu na Blejskem jezeru uresničili napoved in sprejeli odločitve o plovnem režimu. Na jezeru bo tako prepovedana plovba in uporaba kajtov ter športnih rekvizitov na električni in motorni pogon, prepovedano pa bo tudi odlaganje supov ob obali otoka.

'Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute'
14. 05. 2024 06.00"Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute," opozarja državni svetnik in župan Žirovnice Leopold Pogačar, pobudnik ustavne presoje 146. člena, ki omogoča legalizacijo objektov daljšega obstoja. Zakaj? Ker omogoča legalizacijo praktično kjer koli – na kmetijskih in gozdnih zemljiščih, v narodnih parkih, na zaščitenih območjih ... Ustavno sodišče je te legalizacije zato začasno onemogočilo. Postopki so obtičali, nastopila je panika, ker ljudje nimajo več možnosti cenejše in hitrejše legalizacije svojih nedovoljenih gradenj.

Po poti z Jezusom? 'Sram naj vas bo, da uničujete naravo'
13. 04. 2024 10.35Živo rdeče črke, naslikane na zidove, mostove, avtocestne ograje, zdaj pa tudi na skale ob planinskih poteh. Grafit "Jezus" se je pojavil tudi ob poti na Nanos, kar je razjezilo tako izletnike kot tudi lokalno planinsko društvo, ki prostovoljno vzdržuje pohodniške poti. "Takšni neestetski napisi v takšni obliki ne sodijo nikamor, še najmanj v naravo. Kazijo okolico in prijetno izkušnjo pohodnikov," pravijo, vandalizem pa so že prijavili tudi Policiji. S Policijo pa se bodo kmalu sestali tudi predstavniki Darsa, ki se s takšnimi in drugačnimi grafiti neprestano soočajo tudi ob avtocestah in hitrih cestah.

Otroški dodatki, državne štipendije in subvencija študentske prehrane višji
01. 03. 2024 06.45Meje dohodkov za letne pravice ter zneski otroškega dodatka, državne štipendije in dodatkov k državni štipendiji se bodo s 1. marcem uskladili z rastjo cen življenjskih potrebščin od januarja do decembra lani, ki je znašala 4,2 odstotka. Prav tako bo višja subvencija študentske prehrane.

Z marcem višji socialni transferji
29. 02. 2024 11.40Na podlagi objavljenega indeksa rasti cen življenjskih potrebščin v obdobju od začetka januarja do konca decembra preteklega leta se za 4,2 odstotka zvišajo meje dohodkov za letne pravice iz javnih sredstev, zneski otroškega dodatka, državne štipendije ter denarne socialne pomoči in prag za upravičenost do denarne socialne pomoči (na podlagi povišanja osnovnega zneska minimalnega dohodka).

Otroški dodatki in državne štipendije bodo s 1. marcem višji
21. 02. 2024 12.35Meje dohodkov za letne pravice ter zneski otroškega dodatka, državne štipendije in dodatkov k državni štipendiji se bodo s 1. marcem uskladili z rastjo cen življenjskih potrebščin v obdobju od januarja do decembra lani, ki je znašala 4,2 odstotka. Osnovni znesek minimalnega dohodka se bo s 465,34 evra zvišal na 484,88 evra.

Obupani najemniki: že leta prosijo, da bi lastnik poskrbel za popravila v bloku
20. 01. 2024 20.11Najemniki stanovanj v bloku na Ptuju, ki je v lastništvu Nepremičninskega sklada Zavoda za invalidsko in pokojninsko zavarovanje, so obupani. Kot pripovedujejo, že leta zaman prosijo in čakajo, da bi lastnik poskrbel za popravila v bloku, a jih ta ne jemlje resno. Za nujna popravila tako plačujejo tudi sami, čeprav gre za starejše ljudi, nekateri med njimi imajo celo varstveni dodatek in hodijo po pomoč na Rdeči križ.

'Socialne prejemke družinam, dijakom in študentom bi morali uskladiti v celoti'
17. 11. 2023 15.37Več nevladnih, humanitarnih in sindikalnih organizacij poziva vlado in državni zbor, naj se socialni prejemki družinam, dijakom in študentom prihodnje leto v celoti uskladijo z draginjo. Napoved o 70-odstotnem usklajevanju je po njihovem mnenju korak v pravo smer, "a to ni dovolj". Prepričani so, da se 19 milijonov evrov za uskladitev da zagotoviti.

Ministrstvo odobrilo odstrel dveh volkov v Brkinih
15. 11. 2023 16.45Ministrstvo za naravne vire in prostor je izdalo dovoljenje za odstrel dveh volkov na območju Brkinov. Dovoljenje se nanaša na območja, kjer so volkovi letos večkrat povzročili škodo na rejnih živalih. Kot so sporočili, sta strokovni predlog za izdajo dovoljenja, ki velja štiri mesece, pripravila Zavod za gozdove Slovenije in Zavod RS za varstvo narave.

'Stiske ljudi se povečujejo, vlada naj socialne transferje uskladi z inflacijo'
15. 11. 2023 14.32"Zahtevamo zgolj to, da se vladna koalicija drži svojih temeljnih predvolilnih obljub, da bo Slovenija socialna država," je dejala Nika Kovač iz Inštituta 8.marec na tiskovni konferenci proti socialnim rezom, kjer so se povezale številne organizacije, da bi izrazile svoje nezadovoljstvo vladi in državnemu zboru. Socialni rezi, pravijo organizacije, bodo najbolj prizadeli družine, šolarje, dijake in študente.

S peticijo proti vladnim posegom v socialne transferje
14. 11. 2023 11.25Po zadnjih podatkih Statističnega urada je v Sloveniji leta 2022 pod pragom tveganja revščine živelo 251 tisoč ljudi. A to je le statistični podatek, izpeljan iz primerjave dohodkov, ne iz tega, kako ljudje dejansko živijo. Tistih, ki se z revščino soočajo, je v resnici bistveno več, opozarjajo člani Inštituta 8. marec, ki so aktivirali novo peticijo proti socialnim rezom na račun najšibkejših. Po podatkih Inštituta naj bi vlada o socialnih rezih odločala že to soboto.

Dolgotrajna oskrba: prihajati bodo začele odločbe
10. 11. 2023 09.11Po dveh desetletjih političnih preigravanj, različnih predlogov in neuspešnega urejanja tega področja smo avgusta končno dobili zakon, ki naj bi področje sistematske oskrbe uredil tudi sistemsko. V ponedeljek bodo upravičencem začeli pošiljati odločbe o vključitvi v zavarovanje, z novim letom se bodo začele uporabljati prve rešitve, poleti 2025 nas čaka nov obvezni prispevek.

ZSSS: Krpanje proračunskih lukenj ne na pleča delavk in delavcev
07. 10. 2023 07.07Svet 7. oktobra obeležuje svetovni dan dostojnega dela. Dostojno delo je ob dostojnem plačilu predpogoj za dostojno življenje, so opozorili v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). Vlado so v tej luči vnovič pozvali, naj premisli o predvidenem financiranju popoplavne obnove prek jemanja najšibkejšim.

Turnirja WTA na Kongresnem trgu ne bo, organizator ni dobil soglasja
31. 08. 2023 17.32Čeprav sta Teniška zveza Slovenije in Občina Ljubljana upali na izvedbo velikega teniškega dogodka v središču Ljubljane, se bosta sedaj morali obrisati pod nosom. Tako je namreč odločil Zavod za varstvo kulturne dediščine, ki je zavrnil prošnjo za soglasje za postavitev začasnega teniškega igrišča v parku Zvezda. Razlog je poseben varstveni režim za dela arhitekta Jožeta Plečnika v Ljubljani.

Začel je veljati zakon o dolgotrajni oskrbi
03. 08. 2023 06.07Zakon o dolgotrajni oskrbi, ki je zdaj začel veljati, uporabljati pa se bo začel postopno od 1. januarja 2024, sistemsko ureja področje ter določa pravice in storitve. S 1. julijem 2025 pa prinaša obvezni prispevek, ki ga bodo plačevali tako delodajalci kot delojemalci in upokojenci. Zakon o dolgotrajni oskrbi iz leta 2021 je prenehal veljati.

Banka Slovenije z julijem rahlja pogoje kreditiranja
07. 06. 2023 10.26Banka Slovenije bo z julijem prilagodila makrobonitetni ukrep, ki je povezan z omejitvami kreditiranja potrošnikov. Nova spodnja meja kreditne sposobnosti bo temeljila na minimalnih življenjskih stroških in nekaterih dodatnih dejavnikih. Znesek minimalne kreditne sposobnosti bo znašal 745 evrov namesto sedanjih 915 evrov.

V državnem zboru o položaju upokojencev in predlaganih priporočilih
26. 05. 2023 06.17Državni zbor bo na izredni seji, sklicani na zahtevo SDS, obravnaval položaj upokojencev in predlagana priporočila, ki pa jih odbor DZ za delo v četrtek ni podprl. V skladu z njimi bi vlada denimo pristala na 3,5-odstotno izredno uskladitev pokojnin za vse in na dodatno enoodstotno uskladitev za upokojene.

Po covidu porast duševnih stisk. 'Vsakršna oblika nasilja je nesprejemljiva'
09. 05. 2023 09.34Minister za vzgojo in izobraževanje Darjo Felda, minister za zdravje Danijel Bešič Loredan in minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec so napovedali več aktivnosti za zagotavljanje varnega okolja v slovenskih šolah. V pripravi je več zakonov s področja duševnega zdravja, Mesec pa je napovedal tudi administrativno razbremenitev centrov za socialno delo. Bešič Loredan je povedal, da podpira vključitev vprašalnika o duševnem zdravju v dijaški sistematski pregled, a je po njegovih besedah problem v soglasju staršev.

Hrana ali elektrika? S šestimi ukrepi bi izboljšali življenje upokojencev
21. 04. 2023 14.05"Številni upokojenci in upokojenke nam zadnje mesece pišejo, da se na mesečni ravni odločajo, ali bodo plačevali hrano ali stroške elektrike. Stanje je alarmantno," pravijo v Inštitutu 8. marec, kjer so zato pripravili šest predlogov, kako stiske omiliti.

Deklica z Dravetovim sindromom: ministrstvo obljublja spremembe zakona
20. 04. 2023 08.44Oblikovan je predlog sprememb Zakona o osnovni šoli, v katerem bi na novo opredelili možnosti za fleksibilne oblike izobraževanja za otroke s posebnimi potrebami, ki imajo življenjsko ogrožujoče zdravstvene težave oziroma zdravstvene omejitve in zaradi teh ne morejo redno sodelovati pri pouku v šoli, starši pa jih ne želijo vključiti v zavod za vzgojo in izobraževanje otrok ter mladostnikov s posebnimi potrebami ali v socialno-varstveni zavod, obljubljajo na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje – potem ko smo pisali o deklici, ki zaradi zdravstvenih težav ne more v šolo.

Nov izračun: minimalni življenjski stroški znašajo 670 evrov
03. 04. 2023 16.53669,83 evra na mesec – toliko po novem znašajo minimalni življenjski stroški na podlagi izračuna Inštituta za ekonomska raziskovanja. V primerjavi z letom 2017 so se stroški zvišali za 9,2 odstotka. Izračun služi kot osnova za določitev višine minimalne plače, ki od januarja znaša 1203 evre bruto.

V Kranju bodo zgradili nov dom za starostnike, a kdo bo v njem delal?
10. 03. 2023 06.00Na dan, ko so v Kranju podpisali pismo o nameri gradnje 20-milijonskega novega doma za starejše na Zlatem polju, so iz Skupnosti socialnih zavodov Slovenije sporočili, da so domovi prisiljeni zavračati sprejem bolnikov, ki potrebujejo zahtevnejšo zdravstveno nego, saj zaradi neprimernih kadrovskih normativov nimajo dovolj zaposlenih. Je gradnja novih domov sploh smiselna, če ni kadra? "Glede na to, da občina v projekt vlaga svoja najboljša zazidljiva zemljišča in je plačala projektno dokumentacijo, pričakujemo, da bo ministrstvo do izgradnje doma, ki jo financira, poskrbelo za osebje in sistemsko rešilo te izzive," pravijo v Kranju.