varstvena

Zaprtje vzrejališča fazanov v Beltincih 'prvi korak k zmanjšanju lovskega turizma'
16. 03. 2025 10.27Zavod za gozdove Slovenije bo s 1. majem v Beltincih opustil umetno vzrejo fazanov in poljskih jerebic ter s tem zaprl še zadnje tovrstno vzrejališče v Sloveniji. "To je pomemben korak k bolj etičnemu in trajnostnemu upravljanju z divjadjo ter zmanjšanju vpliva lovskega turizma na naravno okolje," opozarjajo v Društvu za dobrobit živali AniMa. Pravilna se jim zdi tudi odločitev, da bo matična jata ptic izpuščena v naravo.

Spomenik osamosvojitve bo stal na Trgu republike
09. 05. 2024 15.13Vlada je sprejela izhodišča za postavitev spomenika slovenske osamosvojitve v Ljubljani. Za lokacijo je določila Trg republike. Lokacija spomenika na Trgu republike ima svojevrstni zgodovinski pridih, saj je tam potekala razglasitev samostojnosti leta 1991.

V stroki proti združevanju ljubljanskih javnih vrtcev v en zavod
14. 12. 2023 16.03Društvo pedagogov in drugi predstavniki stroke so izrazili nestrinjanje s predlogom sklepa o nameri reorganizacije javnih vrtcev v Mestni občini Ljubljana, po katerem bi se 23 vrtcev s 1. januarjem 2025 združilo v en javni vzgojno-izobraževalni zavod. Ljubljanski mestni svetniki bodo o predlogu odločali v ponedeljek.

Pet let delala v Vrtcu Postojna, zdaj noseča ostala brez pogodbe
30. 09. 2023 19.25Že pet let se v Postojni vleče zgodba mlade mame, ki je bila tam v službi v javnem vrtcu, dokler je niso letos v osmem mesecu nosečnosti postavili pred vrata. V vseh petih letih službe je namreč niso zaposlili za nedoločen čas, je pa v tem času na mizo v podpis dobila kar devet pogodb za določen čas. Njena nosečnost pa jo je zdaj očitno dokončno pustila praznih rok. V vrtcu izjav pred kamero ne dajejo.

V primeru smrti 10-letnice sumijo 11-letnika: zakaj otroci ubijajo?
07. 04. 2023 16.18V primeru smrti 10-letne deklice v nemškem Wunsiedlu je prišlo do premika. Pristojni menijo, da je bil v smrt deklice vpleten enajstletnik, ki je bival v isti ustanovi. Medtem se javnost vse bolj sprašuje, kaj gre narobe v družbi, da otroci vse pogosteje ubijajo.

Vse več samooskrbnih vasi, zapiranje Teša in drugi blok jedrske elektrarne
03. 12. 2021 06.00Število samooskrbnih vasi z obnovljivimi viri energije v Sloveniji raste, dobavitelji pa napovedujejo še več takšnih skupnosti. Toda lokalni viri ne bodo zmogli pokonci držati celotne industrije in omrežja, za to potrebujemo večje elektrarne. Povečali bomo število hidro in vetrnih elektrarn, količino proizvedenega Co2 pa bomo zmanjšali tudi z zaprtjem Teša. "Ne predstavljam si energetske neodvisnosti Slovenije brez jedrske energije," medtem pravi infrastrukturni minister Jernej Vrtovec. Strokovnjaki so medtem kritični, da konkretnega načrta, predvsem vladnega, še ni.

Glede prevlade javne koristi nad javno koristjo ohranjanja narave prakse še ni
15. 11. 2021 08.11Društvo za preučevanje rib je prepričano, da je sodba upravnega sodišča razgalila nedopustne in pomanjkljive prakse odločevalcev pri odločanju o posegih v naravo. Izpostavili so tudi, da je minister Vizjak s svojimi izjavami vršil nedopusten pritisk nad strokovnimi službami. Na okoljskem ministrstvu odgovarjajo, da ne gre za nobeno nedopustno prakso, saj prakse na tem področju Slovenija še nima, zavračajo pa tudi očitke na Vizjakov račun in poudarjajo, da se je minister iz zadeve izločil.

'Policijska sovica' je dobila hišico
15. 03. 2021 15.35Samica velikega skovika, ki se je je prijelo ime 'policijska sovica', potem ko jo je kot mladiča lani poleti na parkirišču pred policijsko postajo našel cerkniški policist, je po okrevanju svoj dom našla ob Cerkniškem jezeru, zdaj pa je dobila še gnezdilnico. Pa ne le ona. Predstavniki Društva za opazovanje in proučevanje ptic bodo na območju Notranjskega regijskega parka namestili 15 gnezdilnic za velikega skovika.

Slovenija – neokrnjena narava? Podatki pravijo drugače, težave z izvajanjem zakonov
09. 02. 2020 08.00Pred 100 leti, ko vsakdan še ni bil poln plastičnih lončkov, pametnih telefonov in ostalih pripomočkov, ki so nam 'olajšali' hiter tempo življenja, so naši predniki že vedeli, da je narava v Sloveniji izjemna in da jo moramo zaščititi. A čeprav smo prepričani, da živimo v zeleni butični državici, uradni podatki ne kažejo le lepe slike o neokrnjeni naravi. Čeprav imamo na tem področju bogato zakonodajo, smo postavljeni pred izziv izvajanja predpisanega. Poleg tega Nacionalni program varstva narave ni pripravljen v skladu z zakonodajo.

Na silvestrovo je sopel kot astmatik in se penil okrog gobčka
19. 12. 2018 06.00Strah, skrivanje in beg, pa panika, napadalnost in celo smrt zaradi kapi. Vse to je pirotehnika skozi oči živali. Na udaru pa niso le hišni ljubljenčki, ampak tudi divje živali. V urbanih okoljih so ogrožene predvsem ptice. Zaradi glasnih in močnih pokov pa lahko celo poginejo.

'Vedno več lastnikov gozdov ne ve, kje je njihov gozd'
07. 12. 2018 06.00Gozd pokriva skoraj 60 odstotkov Slovenije, lastnik gozda pa je skoraj vsak četrti Slovenec. Med njimi najdemo tako skrbne kot malomarne lastnike. "Vedno več lastnikov gozdov je doma v mestih in vedno več jih ne ve, kje ima svojo lastnino," pravi direktor Zavoda za gozdove Damjan Oražem, ki še opozarja, da se zaradi podnebnih sprememb tudi za slovenski gozd "končuje mirno obdobje".

Štorklja s posebnim poslanstvom: Franček dosegel Afriko
14. 10. 2014 11.41Prva slovenska črna štorklja z GPS oddajnikom je med svojo selitvijo na jug že dosegla Tunizijo. Po nekaj dneh počitka na Siciliji je Franček razgrnil krila in se podal na 270 kilometrov dolg let proti severni obali Tunizije, ki ga je opravil v okoli sedmih urah.

Kopač zavrnil očitke
21. 12. 2006 13.36Nekdanji okoljski minister je zavrnil očitke o nepravilnostih pri odločanju o gradnji vetrnic na Volovji rebri.

V EU tudi z varstvom narave
29. 04. 2004 00.00V posebna območja, namenjena varovanju ogroženih rastlinskih ali živalskih vrst, bo vključenih nekaj več kot 35 odstotkov ozemlja Slovenije.