varovalna

Med sečnjo na Grajskem griču del debla zdrsel v hišo
16. 01. 2025 15.13Na grajskem pobočju v Ljubljani so zaključili sečnjo drevja s pomočjo helikopterja. V naslednjih dneh bodo na brežini pospravljali veje in opravljali manjša ročna dela, več pešpoti na grad ostaja zaprtih. V sredo se je sicer med sečnjo odlomil del drevesa in zdrsel do hiše na Mestnem trgu. Pri tem je nastala manjša škoda, poškodovan ni bil nihče.

Splezal je na vagon in zagorel
10. 01. 2025 08.30Ko je bil Zagrebčan Mislav Gverić star 13 let, je rabutal češnje ob železniških tirih v bližini doma. S prijateljem sta se domislila, da bi splezala na vrh enega od stoječih vagonov, pri čemer je Mislav prekinil električni krog v območju visoke napetosti. Zaradi električnega udara je izgubil zavest, njegovo telo je zagorelo. Ker se je to dogajalo leta 1992, ko je na Hrvaškem divjala vojna, v Zagrebu ni bilo niti opreme niti kirurgov, da bi pomagali hudo opečenemu dečku, zato so ga četrti dan po nesreči premestili v Ljubljanski UKC, kjer so mu rešili življenje.

V krvi triletnikov iz petih koroških občin bodo preverjali vsebnost svinca
20. 09. 2024 13.30Nacionalni inštitut za javno zdravje bo v prihodnjih dneh pisno povabil starše triletnikov iz občin Črna na Koroškem, Mežica, Prevalje, Ravne na Koroškem in Dravograd, da svoje otroke pripeljejo na odvzeme krvi za preverjanje vsebnosti svinca. Na odvzeme krvi bodo povabili 600 otrok, odvzemi so načrtovani v oktobru.

Katapult nad Sočo bi lahko pripeljal tudi do velike tragedije
23. 08. 2024 08.01Opozorilne table, žičnata ograja, varovalna gradbena mreža in trakovi ter skupina mladeničev, ki visoko nad smaragdno gladino vse to mirno prepleza. "Veste, saj to je zaprto povsem provizorično, ker je zdaj toliko turistov, sicer pa ni nobene nevarnosti," poznavalsko pripomnijo. To ni res, brv čez Sočo smo zaprli z dobrim razlogom, so za 24ur.com zatrdili na kobariški občini.

Od četrtka do ponedeljka zaradi del zaprta Dunajska cesta
24. 06. 2024 13.43Zaradi gradnje viadukta bo od četrtka do ponedeljka do 5. ure zjutraj zaprta Dunajska cesta za ves promet, vključno s pešci in kolesarji, so sporočili iz Mestne občine Ljubljana. Dars pa je zaključil z glavnimi gradbenimi deli na avtocestnem odseku med predorom Šentvid in razcepom Koseze v Ljubljani, kjer je promet oviran od sredine marca. Začeli bodo odstranjevati delovno zaporo, zato bo avtocesta na tem odseku v noči na torek zaprta v obe smeri.

Po nesreči v Benetkah: 'Varovalna ograja je bila zasnovana za podeželsko cesto'
04. 10. 2023 20.56Tragična nesreča avtobusa v Benetkah, ki je vzela 21 življenj, je v Italiji sprožila burno razpravo. Kritiki pravijo, da je šlo za "napovedano tragedijo", taka nesreča naj bi bila zaradi pomanjkanja naložb v varnostno opremo v cestnem prometu le vprašanje časa. Tožilstvo je medtem ugotovilo, da avtobus pred padcem z nadvoza ni trčil v drugo vozilo. Vzrok nesreče za zdaj zato ostaja neznan, italijanski mediji pa ugibajo, da je voznik zaradi nenadne slabosti izgubil nadzor nad vozilom.

Nova priporočila, kako ravnati z onesnaženim muljem, zemljo in vodo
04. 09. 2023 15.49Mesec dni po poplavah je večja količina mulja še vedno odložena na začasnih lokacijah na prizadetih območjih, je po delovnem obisku sporočila Delovna skupina za obnovo po poplavah. Na 21 merilnih mestih so pristojne službe odvzele vzorce mulja in tal pod sedimentom, rezultatov zaenkrat še ni. NIJZ pa je medtem pripravil priporočila za ustrezno ravnanje z odpadnim muljem ter onesnaženo zemljo in vodo.

Nenavadna nesreča: panji padli s tovornjaka, čebele poletele v zrak
31. 08. 2023 08.14V sredo zjutraj se je na kanadskih cestah pripetila nenavadna nesreča. Pri prevozu panjev s petimi milijoni čebel se je strgala vrv, ki jih je držala na tovornjaku, ob tem pa so panji poleteli na tla. Čebele so bile povsod, na avtomobilih, cesti, bližnjemu travniku in drevesih. "Zanimiv prizor," je incident opisal policist Ryan Anderson.

S helikopterjem po planinca z mehkimi čevlji, ki sta obtičala pod Mangartom
07. 07. 2023 12.29Kljub stalnim pozivom, da se je treba tudi poleti v gore podati s primerno obutvijo, gorski reševalci v toplejših mesecih naletijo na pohodnike, ki niso ustrezno opremljeni. V četrtek so bovški reševalci iz Mangarta tako rešili dva tujca, ki sta se po zahtevni Slovenski poti vzpenjala z mehkimi čevlji.

Skakalna reprezentanca na evropske igre z močno ekipo
30. 05. 2023 13.54Slovenski smučarski skakalci, ki so minulo sezono blesteli z dosežki, se tudi pred novo pripravljajo na kranjskem stadionu. Anže Lanišek, Timi Zajc, Peter Prevc, Žiga Jelar, Domen Prevc in Lovro Kos so v reprezentanci A dobili novega člana Žaka Mogla. Kot je dejal selektor Robert Hrgota, so prva etapa na poti do zime evropske igre v Zakopanah.

Varnejši prehod do Mariborskega otoka: most do kopališča bodo popravili
05. 08. 2022 14.13Po številnih izrazih ogorčenja javnosti zaradi zasilno urejene ograje in pohodne površine na mostu na Mariborski otok, kjer se nahaja edino javno letno kopališče v Mariboru, je občina prejela še inšpekcijsko odločbo, da mora nemudoma urediti zadevo. Z občine so sporočili, da bodo takoj postopali in zagotovili obiskovalcem varnejši prehod.

Če se usedete v razbeljen avto, bo vročina na vas delovala zelo obremenilno
20. 07. 2022 09.30Vročinskih obremenitev med vožnjo ne podcenjujte, še posebej, če je pot daljša, opozarja Agencija za varnost prometa. Zagotovite si dovolj vode, preverite delovanje klimatske naprave in načrtujte več krajših postankov. Preverite razmere na cestah, saj stanje v zastojih lahko povzroča dodaten stres in vodi v jezne reakcije, ki ogrožajo prometno varnost. V Obalni sindikalni organizaciji – KS 90 medtem opozarjajo, da je zaradi vročine izrazito ogrožena vsaj polovica vseh delovno aktivnih prebivalcev Slovenije.

Najpogostejši vzrok za nepravilno delovanje jajčnikov inzulinska neodzivnost
03. 07. 2022 10.42V Sloveniji je okoli 30.000 žensk, ki se soočajo s sindromom policističnih ovarijev (PCOS), najpogostejši vzrok za nepravilno delovanje jajčnikov pa je inzulinska neodzivnost. PCOS se izraža na več načinov, poleg debelosti tudi v napihnjenosti, bolečih prsih, PMS-u ... Ker gre za hormonsko motnjo, ginekologi PCOS večinoma skušajo zdraviti s kontracepcijskimi tabletami, ki pa jih sedanje generacije deklet v večini primerov odklanjajo. "Iščejo nove možnosti, predvsem pa celostno obravnavno. Dovolj jim je, da jim ne verjamemo ali ponudimo tako vrsto terapije, ki je ne bodo jemale," pravi ginekologinja primarij Darija Strah, ki je za naš portal pojasnila vzroke za nastanek PCOS, pa tudi to, kako si lahko ženske pomagajo.

Poslanci sprejeli novelo zakona o nalezljivih boleznih
29. 06. 2022 11.39Poslanke in poslanci so, kot je bilo tudi pričakovano, potrdili novelo zakona o nalezljivih boleznih. Novela zakona, ki so jo spreli z 49 glasovi za in 20 proti, po navedbah predlagateljev odpravlja ugotovljeno neustavnost. Prav tako uvaja institut parlamentarnega nadzora vladnih ukrepov za obvladovanje epidemije.

Bi morali delodajalci ob vročinskem valu zmanjšati pričakovanja?
25. 06. 2022 09.42Ob preveliki izpostavljenosti toplotno neustreznemu delovnemu okolju je za določeno delovno nalogo potrebnega več časa ali pa mora biti zanjo dodeljenih več delavcev. Prav tako se dela ne more izvajati tako dolgo ali tako intenzivno kot sicer, saj visoke temperature povzročajo večjo nepazljivost in porast delovnih nezgod, opozarjajo sindikati.

Testi po novem plačljivi – kaj storiti, če imate simptome?
21. 02. 2022 13.22Glede na novo uredbo testiranje s hitrimi antigenskimi testi ni več brezplačno, a kljub temu vas osebni zdravnik, če se slabo počutite ali imate simptome covida-19, še vedno lahko napoti na PCR-testiranje. Prav tako je HAG-testiranje še vedno brezplačno, če izvajalcu predložite dokaz o pozitivnem rezultatu samotestiranja.

Testiranje v torek državo stalo slaba dva milijona evrov
26. 01. 2022 19.45V torek smo v zvezi s koronavirusom podrli tri rekorde. Najvišje doslej je bilo število testiranj in pozitivnih, največji pa bil tudi delež pozitivnih. Ob takšnih številkah sta vse bolj obremenjena tudi laboratorija, ki analizirata PCR-teste. A pritisk ni le na laboratorijih – rekordne številke testiranj se močno poznajo tudi v državni blagajni. Včerajšnje testiranje je državo stalo slaba dva milijona evrov.

Študenti in dijaki za delo v kliničnih okoljih ne dobijo plačila, ponekod niti malice
20. 11. 2021 07.00Študenti in dijaki za delo, ki ga opravijo kot del obvezne klinične prakse oziroma usposabljanja z delom, pri delodajalcih ne dobijo plačila oziroma nagrade, pri mnogih jim ne povrnejo stroškov prevoza. V nekaterih ustanovah jim ne zagotovijo niti malice. In to kljub temu, da zakon določa višino plačila za obvezno prakso. Ta pa očitno ne velja za zdravstvo in socialno varstvo, saj to področje ureja Kolektivna pogodba za dejavnost zdravstva in socialnega varstva. Poleg tega je Slovenija edina država v EU, v kateri visokošolski zavodi zdravstvenim plačujejo mentorstvo.

Dolge čakalne vrste, visoke cene samoplačniških storitev – še imamo javno zobozdravstvo?
28. 09. 2021 06.00Več kot leto dni čakalne dobe za dodelitev osebnega zobozdravnika, še daljše čakalne vrste za zobozdravstvene storitve, dežurne ambulante pa so večkrat neodzivne. "Zgodi se tudi, da zaradi predolgih čakalnih dob pacient izgubi zob," pravijo zobozdravniki, številni pacienti pa so se zato, čeprav vsak mesec plačujejo prispevke za zdravstvene storitve, prisiljeni obrniti na zasebnike. Teh je, s koncesionarji, več kot zobozdravnikov v zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Prihodki od prodaje so pri nekaterih v letu 2020 presegli dva milijona evrov. Ali sploh še imamo javno zobozdravstvo?

Prvič od oktobra ni razglašena epidemija covida-19
16. 06. 2021 06.52Prvič po 19. oktobru v Sloveniji ni razglašena epidemija covida-19. Kljub temu pa se ne bodo sprostili vsi sprejeti epidemiološki ukrepi. Zaščitne maske so v zaprtih javnih prostorih in na prostem, kjer ni možno vzdrževati medsebojne razdalje 1,5 metra, še vedno obvezne, tako kot razkuževanje rok in t. i. pravilo PCT.

12 odstotkov Slovencev namerno kupuje ponaredke
08. 06. 2021 10.08V nakup ponarejenega izdelka je bil lani zaveden vsak deseti Slovenec, ugotavlja Urad EU za intelektualno lastnino (EUIPO). Hkrati je 12 odstotkov Slovencev ponarejene izdelke kupovalo namerno, v samem vrhu pa je Slovenija tudi pri uporabi piratskih spletnih vsebin, kaže študija.

'Zbogom, ti samotna velika hiša, mrtvašnica živih, zavetišče umirajočih'
05. 04. 2021 19.45Nekdanja tovarna sladkorja oziroma "Cukrarna" v Ljubljani bo kmalu zaživela svoje novo poglavje. Po desetletjih propadanja se bodo namreč dela na 200 let starem objektu predvidoma zaključila že v začetku maja. Če ne bo zapletov s pandemijo, pa nameravajo prve dogodke v novi Galeriji Cukrarna organizirati že konec septembra.

Predlog: za vzdrževanje planinskih poti 400.000 evrov namenskih sredstev
26. 02. 2021 16.10Vzdrževanost in dobra označenost planinskih poti sta predpogoj za varno gibanje v gorskem svetu, je na novinarski konferenci poudarila poslanka SMC Mateja Udovč. S predlogom novele zakona o planinskih poteh, ki so ga vložili s koalicijskimi partnerji in poslancema narodnosti, bi za vzdrževanje planinskih poti zagotovili namenska sredstva.

V sredo potrjenih 872 okužb, presegli 4000 smrti
18. 02. 2021 10.02Po uradnih podatkih je bilo v sredo opravljenih 4271 testiranj s PCR-testi, od tega je bilo pozitivnih 872, kar znaša 20,4 odstotka. Znižalo se je tudi sedemdnevno povprečje okužb, ki trenutno znaša 768. Hospitaliziranih je 619 oseb, 116 se jih nahaja na oddelkih intenzivne nege. Iz bolnišnic so odpustili 61 oseb, umrlo pa je 10 ljudi s covidom-19.

Več kot 950 bolnikov s hujšim potekom covida-19 se je okužilo v bolnišnicah
01. 02. 2021 20.09Pričevanja bolnikov, da so se z novim koronavirusom okužili v drugih zdravstvenih ustanovah, se potrjujejo tudi v podatkih NIJZ. Doslej je v bolnišnicah prišlo do prenosa okužbe z novim koronavirusom, ki so prešle v resne okužbe dihal, vsaj v 956 primerih. Od sredine novembra se jih je več kot 2400 okužilo v zdravstvenih ustanovah.

Ministrstvo za zdravje bo predlagalo polno nadomestilo za okužene zdravstvene delavce
30. 11. 2020 18.26Ministrstvo za zdravje bo vladi predlagalo, da se v sedmi paket protikoronskih zakonov vključi določbo, da so zdravstveni delavci upravičeni do polnega nadomestila za bolniško odsotnost, če se okužijo s koronavirusom. Zdravstveni delavci so namreč opozarjali, da jim delodajalci ne priznavajo okužbe na delovnem mestu, stališče ministrstva do zdaj pa je bilo, da okužba ne more biti obravnavana kot poškodba pri delu.

Mladi mamici, ki v umetni komi preboleva covid-19, na steno obesili fotografijo otroka
20. 11. 2020 19.40Težke prizore smo videli na Infekcijski kliniki v Ljubljani, kamor so naši ekipi dovolili vstopiti prvič po začetku epidemije. V prostore vseh oddelkov, tudi intenzivnega. Osebje dneve in noči dela v skafandrih pri visokih temperaturah, da bolnikov ne zebe. To je zgodba o bolezni, delu, požrtvovalnosti in upanju.

Med bolniki s covidom-19 na Infekcijski kliniki v Ljubljani
13. 11. 2020 06.00Klinika za infekcijske bolezni in vročinska stanja je trenutno eden najbolj izoliranih objektov v državi. Obiskovalcev ni, vstop pa je dovoljen le zaposlenim. Za nekaj ur so tja spustili tudi nas. Za zidovi stavbe nas pričakajo prizori, o katerih so nas opozorili že na začetku. Bolniki v kritičnem stanju, osebje, ki neprekinjeno dela in ne ve, kaj je počitek, ter piskajoči alarm za sprejem novega bolnika.

38 podjetij za 37-milijonski posel Zavoda za blagovne rezerve
10. 11. 2020 06.00Vrhunec epidemije in vrhunec zaslužkov dobaviteljev zaščitne opreme. Ta hip sta odprta dva večmilijonska posla, za katera se poteguje okoli 40 podjetij – 37-milijonski Zavoda za blagovne rezerve, ki izbira ponudnike trimesečnih strateških zalog, in prvi del 65 milijonov evrov vrednega štiriletnega skupnega javnega naročila 90 članov Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije. Izdatki za zdravstvene ustanove za opremo so namreč enormni, UKC Ljubljana je samo v drugem valu do zdaj kupil za 700 tisočakov opreme. Tako bo država s 50 milijoni evrov pomagala tistim zdravstvenim zavodom, ki se bodo za povračilo stroškov prijavili do nedelje, 15. novembra.

Z aneksom v zdravstvu do finančnih ukrepov in večje dostopnosti storitev
22. 10. 2020 21.44Vlada je sprejela aneks k splošnemu dogovoru za zdravstvo za leto 2020. Ta za izvajalce prinaša kar nekaj pomembnih finančnih ukrepov za plačilo stroškov zaradi covida-19 ter povečanje dostopnosti do zdravstvenih storitev. Njegov skupni finančni učinek je 80,8 milijona evrov.